Képviselő-testületi ülés 2008. november 28.
-
Rétság Város Önkormányzat Képviselő-testülete
2008. november 28. napján (péntek) 18.00 órai kezdettel
KÖZMEGHALLGATÁSSAL (?) egybekötött
testületi ülést tart
Az ülés helye: Városháza díszterme

Előterjesztések feltöltésre kerültek, kommentárokkal kiegészültek. Böngéssze kedvére, alakítsa ki a saját véleményét, és írja is le hozzászólását! 

Bevezető kommentárunk itt olvasható >>>

Napirend előtt:
Előterjesztés a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés nem került benyújtásra
Beszámoló a két ülés közt eltelt időszak fontosabb eseményeiről, az önkrományzat érdekében végzett munkáról
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés nem került benyújtásra
1./ Intézményi átvilágítással megbízott könyvvizsgáló meghallgatása
Előterjesztő: nincs megjelölve
    Az előterjesztés nem került benyújtásra
    Előzetes kommentárunk itt olvasható >>>
2./ Általános Iskola alapító okiratának módosítása 
Előterjesztő: Dr. Guba Zsolt jegyző
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
     Az előterjesztéshez tartozó mellékletek >>>
     Előzetes kommentárunk itt olvasható >>>
3./ Napközi Otthonos Óvoda alapító okiratának módosítása 
Előterjesztő: Dr. Guba Zsolt jegyző
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
     Az előterjesztéshez tartozó mellékletek >>>
     Előzetes kommentárunk itt olvasható >>>
4./ Polgármesteri Hivatal létszámkeretének megállapítása 
Előterjesztő: Dr. Guba Zsolt jegyző
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
     Az előterjesztéshez tartozó mellékletek >>>
     Előzetes kommentárunk itt olvasható >>>
5./ A 2008. évi költségvetés háromnegyed éves teljesítése 
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
     Az előterjesztéshez tartozó mellékletek >>>
     Előzetes kommentárunk itt olvasható >>>
6./ A 2009. évi költségvetési koncepció 
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
     Az előterjesztéshez tartozó mellékletek >>>
     A jegyző levele az intézményeknek az előkészítésre >>>
     Előzetes kommentárunk itt olvasható >>>
7./ Egyebek
Rétság, 2008. november 21.
Mezőfi Zoltán
polgármester


A napirendekhez kapcsolódó bizottsági ülések a következő időpontokban lesznek:
MOS bizottság: november 24 hétfő, 17.00 Pénzügyi Bizottság ülésének időpontjáról és napirendjéről nem kaptak a képviselők értesítést.


A mellékelt előterjesztések többsége pdf formátumú. Megnyitásához Adobe Acrobat Reader szükséges. Akinek nincs a gépén, innen letöltheti, és installálhatja


Kommentár nincs? De lesz! (nem része a testületi meghívónak)
Az anyagok feldolgozása után, a kommentárok itt ezen rész alatt már olvashatók
Bevezetésképpen
    Sajnálatosan a mostani ülés előtt is van a nem konkrét napirendhez kapcsolódó észrevétel. Tény, hogy a mostani előterjesztések jobban hasonlítanak ahhoz, amilyennek lenniük kellene, legalábbis többnél a téma részletes bemutatása szerepel, és - néhol ha látszatra is - van döntési alternatíva. Ami hiányzik továbbra is a jegyző törvényességi észrevétele, és a nyilvánosság biztosítása, amelyek szigorú kötelezettségek. Ezek sajnos most sem teljesülnek, tárgyalás előtt nem olvashatók az anyagok a város honlapján ami ma már kötelező feltétele a tárgyalhatóságnak.
     Aztán újra az látszik, hogy a polgármester nem tett eleget beszámolási kötelezettsgének, sem pedig a lejárt határidejű határozatokról nincs fogalma sem a képviselőknek, mi lett azok sorsa. Ha hozzátesszük, hogy ilyenek egészen januárig visszanyúlóan vannak - bár ezeket többnyire elfelejtik felsorolni - akkor különösen nagy szükség lenne, hogy reális képet kapjanak a képviselők: csak úgy szavazgatnak, döntögetnek, vagy a hozott határozatokat egyáltalán kiküldik-e, és végrehajtják-e? Ez a beszámoló úgy tűnik elmaradt, miként az is, hogy mit tett a polgármester a város érdekében az eltelt egy hónap alatt. Ezek szerint semmit? Mert akkor lett volna miről írni pár sort. 
     Nem látni a napirendek között a Bursa Hungarica előterjesztését, mert azt már korábbi cikkünkben jelzett rendkívüli ülésen megtárgyalta a testület, és a hírek szerint az előterjesztésnek megfelelően el is fogadta. Ez még nem hivatalos mert érthetetlen módon zárt ülésen térgyalták ezen ügyet, bár a határozatot nyilvános ülésen ki kell, hirdetni, ez nem történt meg. Bár az ülést vezető polgármester tudta, hogy a nyilvánosság képviseletében jelen vagyok és várom, hogy mikor lesz újra nyilvános része a határozat kihirdetésére nem került sor.

Lesz közmeghallgatás, vagy nem?
     Ajelek szerint nem! Vagy ha lesz, akkor az csak arra lesz jó - mint az utóbbi években az már előfordult - hogy maguknak tartanak közmeghallgatást, csak a köz nehogy tudomást szerezzen róla, és valakinek legyen mersze elmenni, és közérdekű ügyben észrevételt tenni, kérdezni, hozzászólni. Na persze, milyen gyakran hallottuk már, hogy lehet bátran kérdezni, mindenre válaszolunk, csak éppen amikor ez sorra kerülne, akkor "elfelejtik" a közt meghívni.
     A szabály ugyanis az, hogy a közmeghallgatást az ülés előtt 6 nappal ki kell hirdetni. (Korábbi SzMSZ-ben 10 volt, hogy ez miért lett 6-ra változtatva, nem lehet tudni.) De még ezt sem tartották be! A képviselők meghívóján ugyan feltüntették, de az még kifüggesztésre sem került a havas és párás üveg miatt amúgy sem látható hirdetőtáblára. Nem jelent meg a Hangadóban, mint a másik kötelező megjelenési helyen, és e kommentár írásáig a városi honlapon sem található sem kiemelt, sem eldugott helyen erről szóló hirdetmény. Ilymódon tehát a közmeghallgatás nem lett törvényesen meghirdetve. Nem is nevezhető annak az ülés.
      Azon túl persze illene meghirdetni a közmeghallgatás témáját, mert az más városokban konkrét napirendi ponthoz kapcsolódóan tartják, azért hogy azon tárgyba legyen beleszólása a lakosságnak. Ilyen lehet a rendezési terv vagy éppen a költségvetési koncepció. (Ahol van a ciklusprogram, vagy a gazdasági program, de az itt nincs. Esetleg más a nagyobb nyilvánosságra tartozó ügy.) Ha már ez sincs akkor az előző ciklusban az ilyen ülésekre legalább meghívtuk a közszolgáltatókat, (ÉMÁSZ, TIGÁZ, Posta, Vízmű, RKSz. stb.) tőlük előre kértünk és kiosztotunk írásos tájékoztatót, és a lakosság kérdezhetett. Most ez sincs! Minek is? Minek lenne a választónak szava, vagy ha van is a közt ki is hallaná meg? Meg volt a választás, a köz meg ... mondjuk úgy mint egy rosz "iskolapélda" ...

Miért is kellett időpontot változtatni?
     No ez is egy érdekes kérdés és jó felvetés? Valójában nincs oka, hiszen amit a legutóbbi ülésen a polgármester állított, egyszerűen nem igaz. A T/6571 sz parlamenti törvényjavaslatban vannak ugyanis azok az irányszámok, amelyek alapján a költségvetés pontos számait - legalábbis a központi támogatást és normatívát - kalkulálni lehet. Ez a javaslat október 18-án nyilvánosságra lett hozva, tehát már az előző ülés előtt is ismert volt. A polgármester azon állítása, tehát hogy novemberben nem tudni mikor lesz ismert, nem felelt meg a valóságnak. Az igaz, hogy ezen törvényt a Parlament még nem szavazta meg, de ez pedig úgysem várható novemberben, és pláne nem egy napon múlik. Amúgy az anyagot mindenképpen ki kellett küldeni előző hét pénteken, tehát ez eleve álságos javaslat volt. Erről hosszabban nem lamentálnék, mert már korábbi cikkemben megtettem.
     Azt viszont itt vagyok kénytelen említeni, micsoda fura trükkje a közmeghallgatásról és a tv- közvetítésről a lakosság kizárásának ez az álságos de agyafúrt megoldás. Azt ugyanis pontosan lehetett tudni, hogy ezen a hétvégén Búcsú lesz városunk templomában, tehát az emberek egy jelentős része - akár hitéleti, akár csak vendégvárás jelleggel - de el lesz foglalva. Nem ér rá TV-t nézni. Azon túl pedig azt is lehetett tudni, hogy Kozák Katalin és a tánciskolásai minden évben november végén nagyszabású András napi bálat szerveznek, amelyre várják a város apraját és nagyját. Ott is lesznek. Ez a dárum már ismert volt az ülés új időpontjának kitűzésekor. Újabb embertömeg legyen távol a tv-től, nehogy lássanak valamit, de mindenesetre az ottani látogatók és a fellépők hozzátartozói semmiképpen nem tudnak elmenni a közmeghallgatásra, se tv-t nézni. És viszont! Egy ilyen jelentős eseményen illene a várost a polgármesternek, vagy legalább alpolgármesternek, esetleg valamely képviselőnek képviselni, akár köszöntőt is mondani, miként az máskor természetes is volt. Így aztán a képviselők - polgármesterestül - ki vannak rekesztve ezen rendezvényről. (Arról most nem is szólok, hogy magánemberként is lenne kötelessége többeknek ott lenni, mondjuk mint szülő, de ez nem tartozik ide, tényleg magánügy.)

Miért is ez a sorrend?
     Igen furcsa az előterjesztések sorrendje is. Ugye az a szabály, hogy lehetőség szerint az a követendő előírás, hogy rendelet, határozatok, tájékoztatók, és egyéb anyagok kerüljenek tárgyalásra. Így ebben a sorrendben! (SzMSz 23. §) Na mármost akkor hogyan is van ez? Na azt tudjuk, hogy saját magukra nem érvényes a saját rendeletük, de akkor is...
     Először is a polgármesteri hivatal létszámának megváltozatatása kétszeresen is rendeleti kérdés. Először az SZMSZ-t kell hozzá módosítani, ami ugye rendelet, tehát legelőször kellene tárgyalni. De a költségvetést is érinti, ami ugye rendelet, tehát azt is módosítani szükséges. Ezeket egyszerű határozatban nem lehet sem eldönteni, sem érvényesen megváltoztatni. Az pedig nevetséges - bár itt gyakorta előfordul - hogy kellően át nem gondolt javaslatokról majd beszélgetünk, csak hogy legközelebb dönteni lehessen. Kétszer tárgyalni azt amit egyszer is elég lenne? Tehát ha komoly és jól előkészített lenne ez a felvetés - sajnos nem az, de akkor meg amúgy sem lenne szabad tárgyalni - akkor hol vannak a rendelet tervezetek? Ezzel kellene hát kezdeni, az írásban benyújtott tervezeti szöveggel együtt.
     Azután fontossági sorrendben rendeletet érintő határozat a költségvetés állásának alakulása. Ez lehetne a második, majd a harmadik a következő évi költségvetés - tehát rendelet - alapelveit rögzítő határozat. No képemszépen ezek mind hátrább vannak rakva - valószínűleg egy kivárhatatlanul hosszúra nyúló szünet utánra. Hátha belefárad a nagyérdemű közönség, aki még maradt a tv előtt. (A helyiek meg a bálban lesznek, tehát a környező telelülések kabaréra éhes dobozlesői.) Aztán van itt két alapító okirat módosítás, ami fontos, de a sorrendben csak az előzőeket követhetné.
     Majd a tájékozattók, ha lennének ilíenek. Mert nem egészen végom kristálytisztán, mit is akar minden fontos tárgyalnivaló előtt tenni a polgármester, az átvilágítást végző meghallgatásával. Mondjuk ez egy tájékoztató lenne? Anyag és bármiféle benyújtott iromány nélkül? (No erről később) Se határozati javaslat, semmi? Akkor erről beszélgetni lehetne az legvégén. Vagy ha már ki lenne adva a benyújtott vizsgálati eredmény, akkor azt miért nem túzik napirendre? Különös tekintettel arra, hogy vannak levonható következtetések benne mind a hivatal létszámára, mind a költségvetési tervezésre vonatkozóan. Nem, azt nem adják ki, hagy legyenek csak tudtalanok a képviselők, és az 1,2 milliós költséggel elkészített szakértői anyagot se ismerhessék, mielőtt döntetének eme kérdésekről. Szavazzanak csak a vakvilágban, és a szakmailag nem megalapozott javaslatokról.



Intézményi átvilágítással megbízott könyvvizsgáló meghallgatása
    Az előterjesztés nem került benyújtásra
Felfoghatatlnan és érthetetlen, mit is akar a meg nem nevezett előterjesztő ezzel a témával? Egyáltalán hogyan kerülhet egy meghívóra olyan, hogy "a" se előterjesztő "a" se anyagról akar valamit beszélgetni? Kéremszépen! Ez nem valamely közelben lévő vendéglátóegység, ahol igen izgalmas és érdekes beszélgetéseket lehet lefolytatni magánembereknek a köz dolgairól. Azt igen ott, kellene megbeszélni. Az sem haszon nélkül való, de az nem testületi ülés!
     De alapvető követelmény, hogy a testület előre elkészített témát tárgyalhat csak, azt pedig előre ki kell küldeni, a bizottságoknak megtárgyalni, a tanácskozási jogú személyeknek és a képviselőknek is az anyagból előre fel lehet készülni. Akkor - különösen a döntési alternatívák ismeretében - van mit megvitatni, a hogyan továbbról! Csak arról van értelme! Ennek így semmi! Ha csak - már nem először - az időtrabló és felesleges sumákolás, olvasható anyagok, így tények szakértői nyilatkozatok nélkül, csak ellenőrizhetetlen propagandabeszédekre lehet számítani, és semmiféle döntésre sem. Azt már kár is felemlegetni, hogy ez a napirend nem felel meg az (SzMSz 25. §),-nek tehát nem is tárgyalható. A testület egyet tehet: Nem szavazza meg a napirendre vételt, nem engedi a semmiről elnyúló vitát, nem tárgyalja a be sem nyújtott, előterjesztő nélküli semmit!

Hol van az anyag?
    Az egy egészen más kérdés, hogy miért is nem magát a jelentést tárgyalják meg. Azt ugyanis a - nem kevés pénzért - megbízott szakértő elkészítette és benyújtotta. Abban feltehetően lényeges állítások, megfogadható javaslatok vannak letéve. Erről lehetne, és kellene is tárgyalni, mert nem gondolom, hogy a testületnek azért kell kidobni 1,2 millió forintot, hogy utána el se olvassák, és megvitatás után következtetéseket le ne vonjanak.
     Mit akarnak beszélgetni a megbízottal? Tudomásom szerint amikor ő akart beszélgetni, és adatokat kérni a polgármestertől az nem volt rá kiváncsi, akkor - az előkészítő szakaszban - nem beszélgettek vele. Akkor most miiii vaaaan? Egyáltalán mire készüljön a képviselő, és mire a vizsgálatot végző - erre a feladatra többszörös diplomával és referenciával rendelkező - szakértő?
    Ő leírta vizsgálati menetét, és annak alapján szakértői jelentését. Erről lehetne beszélni. Nincs kiadva, nem ez a téma. Arról pedig felesleges, és nem is lehet testületi ülés témája, hogy milyen színű a szeme, vagy esetleg a munka során ki sértődött meg kire, és így tovább. Ez teljesen elhagyagolható a tényleges témához képest, és senkit nem érdekelhetnek a mellékes körülmények. Vagy ha igen akkor mondjuk lehetne fegyelmi vizsgálatot indítani arról, hogy a testület határozata hosszú ideig miért nem lett végrehajtva (nem kötöttek szerződést a munkára, de csodálkozott a PM, hogy nem fejezték be.) Ezen nem kellene csodálkozni, mint ahogyan arra Tóth Mária rámutatott egy 2-3 hónappal ezelőtti ülésen. Ez megvizsgálandó lenne, a felelősség megállapításával, de az zárt ülés témája kell legyen, és ott is szükséges valamiféle előterjesztés. Arról is lehetne beszélni, hogy ki a felelős azért, hogy a hivatalban olyan kupleráj van, hogy a vizsgálatot végzőnek nem tudnak hiteles iratokat se azonnal, se hetek múltán előkeresni, hogy kért anyagokat nem adnak oda, ezzel akadályozva a megbizatás teljesítést. (Nem csak most az átépítés miatt, hanem már korábban se.) Ezügyben is kereshető lenne a felelős, és felelősségre is kellene vonni, mert ilyen adatokhoz nemcsak egy könyvvizsgálónak, egy megbízott személynek, hanem bármely állampolgárnak joga van, azt bárkinek oda kell adni a 90/2005. sz törvény és a törvény 63/1992 sz történy alapján (19., 20.§).

Nem arról van szó, hogy kellemetlen megállapítások vannak a jelentésben?
     A kérdés teljesen jogos, hiszen a legutóbbi ülésen egyebekben - tudják, ahol Hegedűs "faszpicsázott" nyilvánosan - éppen a polgármester szájából hangzott el, hogy beleolvasott az addig elkészült jelentés első oldalába, és annak alapján a polgármester ellen azonnal fegyelmit kellene indítani. Ezt nem én mondtam, ő mondta! (A trágár szavakat nem szivesen idézem, de éppen e tárgyban hangzottak el.)
     Na kéremszépen. Könnyen lehetséges, hogy arra derült fény, hogy eddigi okosaink nagy pancserséggel vezették a várost. Igazából az intézmények megnyomorítása nem volt indokolt, a polgármesteri hivatalban pedig felesleges energiák, emberek vannak, rengeteg indokolatlan pénzt használnak fel. Mivel nem ismerem a jelentést, a hivatkozott nyilatkozatok alapján csak erre tudok gondolni. No de ha ez a helyzet, akkor nem éppen azért kellene megtárgyalni? Vagy a saját hivatalnál csak feleslegesen költekezni akarnak, és ha valaki az írná le, hogy a hivatal vezetetlen, szervezetlen, a feladatok ellátatlanok, a munkatársak nincsenek megfelelően munkáltatva, rossz a munka hatékonysága stb - és konkrét javaslatokat ad a szakértő arról, hogyan lehetne olcsóbban jobbat csinálni -, akkor az már nem kell? 
     Én első közelítésben azt mondom, hogy igenis erről tárgyalni kell! Az egy egészen más kérdés, hogy ha ezen helyzetért valaki felelőssé tehető, akkor igenis legyen felelősségrevonás, de ez nem az átvilágítás dolga. Ezt majd eldönti a testület. Avagy itt ismét az a helyzet, hogy művházigazgatót, iskolaigazgatót és másokat lehet nyomorgatni aprópénzekkel, elvonásokkal, létszámbefagyasztásokkal, és ha valaki azt mondaná, hogy a hivatalban pedig dőzsölés és szervezetlenség van, akkor azt le kell söpörni? Akkor azt a jelentést titokban kell tartani? Akkor ezt már el kell titkolni, és a nyilvánosságot is kizárni? Az emberek nem hülyék, pontosan látják ezt, miként Tóth Mária is megmondta, hogy kár erre pénzt költeni, semmi olyat nem tudnak neki (sem) mondani, amit eddig nem tudtak. Ez tényleg így van! Akkor csak egy dolog van hátra, szembenézni ezzel a helyzettel, és megfelelő megoldásokat választva akár tiszta lappal kezdeni a városi pénzek elköltését a hivatal esetében is. Hozzáteszem addig, ameddig ezt meg lehet tenni ennyiből, és más - akár büntetőjogi - intézkedések nem válnak elkerülhetetlenné.

És akkor levonja valaki a következtetés?
     Minden valószínűség szerint nem. Ez a következő napirendekből fog kiderülni, és ott elemzem részletesen. Itt csak röviden: Nem a viszgálat eredményének figyelembevételével kellene pl. a hivatal létszámáról dönteni? (De igen!) Vagy éppen azért kell elsietni, nehogy kiderüljön, hogy itt nem tényleges szükségletről van szó? Nem a vizsgálat eredménye szerint kellene tervezni a következő évi költségvetést? (De igen) Esetleg kiderülne, hogy vannak tartalékok, amivel az előterjesztő nem számol - úgy tudom van ilyen több tízmilliós összegben - és nem a javaslatok mérlegelésével kellene az intézményi munkát meghatározni és ahhoz forrásokat rendelni? (De bizony ezért lett volna értelme e megbízásnak.) Nem kellene megnézni mit is ír a jelentés mondjuk a hitelfelhalmozásról, és nem koncepcióba tervezni 400 milliós hiányt? (De igen!) 
     Na mármost ha egy szakértő véleménye tényleg nem érdekel senkit, akkor már csak az a kérdés, hogy annak idején miért is szavazták meg, hogy ez a munka kell? Ja, hogy eleve prekoncepcióval akarták megrendelni a munkát, amire esetleg a vállakozó szakmai hitelességét nem hajlandó veszélyzetetni, és a tényeket írta le, hamis vágyakat nem hajlandó belefogalmazni az anyagba. Ha pedig hamis alibiket nem tudnak gyártani 1,2 millióért, akkor az igazság már nem is kell?
     A kérdés persze az, hogy ezzel a képmutató magatartással kinek tesznek jót? Saját maguknak nem az biztos, a városnak sem! És meggyőződésem, hogy azoknak a dolgozóknak sem, akik ugyan lelkesen végeznék a munkájukat a hivatalban, de rajtuk kívülálló okból a szervezetlenség, az áttekinthetetlenség miatt nem lehetnek eléggé eredményesek. Akkor pedig mire az alibi és a képmutatás?
     Amúgy is mi történne, ha megtárgyalnák a jelentést? Azt pontosan tudni kell, hogy az átvilágító sem nem büntetőbíró, sem nem felettes hatóság, még csak nem is az Állami Számvevőszék, és semmi más. Éppen ez benne a jó, hogy normális helyeken azért rendelnek meg ilyen munkát, hogy maga a vezetés - és itt a testület - tisztán lásson. Itt még határozati javaslat sincs! A tények és összefüggések kerültek rögzítésre, megvalósítható alternatívákkal. Az a testület kirárólagos joga mérlegelni, hogy abból mit fogad meg, mit vesz figyelembe, mikor és milyen változatásokat eszközöl. És ahogy mondani szoktam "lehet hülyének is lenni" tehát mindezeket figyelmen kívül hagyva rohanni a szakadék felé. Ezzel már a vizsgálatot végző nem foglalkozik. Nem az ő dolga! Akkor hát az a kérdés, hogy akinek dolga van a vizsgálati eredménnyel, az miért nem teszi a dolgát? Miért nem időben adják ki, miért nem tárgyszerűen értékelik, és miért nem vonják a le szükséges következtetéseket?



Általános Iskola alapító okiratának módosítása  Ehhez nem sok hozzáfűzni való van. hacsak három "apróság" nem. 
     Az egyik, az akut előterjesztői zavarban átmeneti javulás volt tapasztalható, de úgy látszik visszaállt a "régi rend". Az iskola igazgatója nem partner, nem lehet előterjesztője a saját anyagának. Miért, ki érti ezt. Majd más válaszol a neki szóló kérdésekre, majd gyámot rendelnek ki föléje a jegyző személyében, hogy legyen a szóvivője. Ez egyszerűen érthetetlen, majdnem azt írtam baromság, de itt ezen az oldalon inkább nem élnék ilyen pontos hasonlattal.
     A másik, hogy azt mondja a szöveg, hogy a MOS Bizottság megtárgyalta és elfogadásra javasolta. Mikor is? Hát már jóval több mint egy hónapja, úgyhogy nyugodtan szerepelhetett volna az előző ülés napirendjén. Ott nem szerepelt, ki tudja miért?
     A harmadik már csöppet sem mellékes. Konkrétan arról van szó, hogy a testület ugyanezt a napirendet már tárgyalta ez év július 31-én. Most csak az a fő kérdés, hogy aki előterjesztette, miért nem tudta, hogy mit terjeszt elő, és a MOS bizottság szakértőstül, vezetőstül miért nem mondta, hogy "emberek, álljunk meg, ez nem jó!" Ja, ha megint nem az igazgatóval terjesztetnek elő, akkor nem kell csodálkozni. Most aztán ismét sikerült kettőt csinálni egyetlen egyszerű - amúgy technikainak tűnő - módosításból.
    Csakhogy a dolognak van tétje, akár milliós nagyságrendű támogatáskiesés. Arról van ugyanis szó, hogy azok az iskolák igényelhetnek plusz támogatást a "sajátos nevelési igényű" (SNI) tanulók után, amelyeknek legkésőbb augusztus 31-ig az alapító okiratában benne van ez a feladat. Amelyiknek nincs, majd a következő évben, vagy ha felvette fizetheti vissza az összeget. Mondom, tehát nem babra megy a játék! Akkor hát miért is van ott bizottságvezető, szakértő, pénzügyes, meg a többi főokos a bizottságban, ha ezt nem tudja? Akkor miért is nem kérdeznek meg olyant, aki ért is hozzá valamelyest. Mert hogy a pénzünkről van szó! Arról, hogy ha minden hozzáértőt nem száműznének a hivatalból, akkor itt csak ettől az egyszerű aktustól milliós összegek maradtak volna az iskolánál. Most akkor ki a felelős, hogy nem került bele időben?

Napközi Otthonos Óvoda alapító okiratának módosítása  A helyzet tulajdonképpen ugyanaz, mint az előző napirendnél. Ugyancsak tudni kellett volna, hogy mi kell az alapító okiratba bizonyos támogatások lehívhatóságához. És az óvoda alapító okirata is volt módosítva. Tehát kis körültekintéssel ez a napirend nem lenne, a támogatás jogszerűsége viszont igen.

Polgármesteri Hivatal létszámkeretének megállapítása  Elképesztő, mi folyik itt! Most kell két ember, amikor már vettek is fel, a januárban engedélyezett létszámon felül egy építészt?  No meg alig másfél esztendeje, hogy megszüntettek két állást - á dehogy volt az politikai tisztogatás, az volt maga a racionalitás -, mert hogy nem kell. Az akkori vitában - noha az akkori jegyző leírta és szóban is felhívta a figyelmet, hogy az a leépítés veszélyezteti a hivatal munkáját, semmi nem számított. Nem veszélyeztetheti, a színvonal nem csökkenhet; volt az egyértelmű válasz. Addig jó is lett volna, ha valóban kellő átszervezéssel elérik a hatékonyabb munkát, és takarékosságból példát mutatnak az intézményeknek, nem csak követelőzve rajtuk a hasznát lefölözve költekeznek felesleges pénzeket közpénzből. No most ez a szakasz következik be, gondolom ismét csupa takarékosságnak álcázva az évi többmillió forintos költséget. (kb 3-4 járulékokkal együtt.) Arról nem is beszélve, hogy ilyenformán nem lehet megigényelni a leépítéssel kapcsolatban pályázott majd 6 millió forintot, hiszen az hazugságra épülne. Ha viszont már lehívták, akkor vissza kell fizetni. Na bráávóó! Van itt pénz...!
     Azután ne feledjük, hogy azon a bizonyos testületi ülésen Dobos Dr. csak azzal a kitétellel szavazta meg a látszámleépítést, hogy legyen egy átvilágítás a polgármesteri hivatalra. Ezt mások is - Pl Fodor - támogatta, így hát határozatban kötelezték magukat, hogy legyen átvilágítás, a hivatalra és csak azt követően lehetséges leépítés vagy más létszámváltoztatás. Nem csak az intézményekre, hanem a hivatalra! Szükséges ezt hangsúlyoszni, mert ez az átvilágítás, - se saját bizottsági munkával, se külső szakértő bevonásával - nem került eddig a testület elé. Akkor hát miről is beszélünk egyáltalán? Ismét saját határozataikat veszik semmibe? Honnan tudnák akkor a képviselők eldönteni, hogy valóban kell-e az a plusz létszám? Fene bánná, ha ingyen is lehetne, de nem lehet! Egyetlen dologba kerül: pénzbe. Az adófizetők pénzébe, hogy szükségtelen - hiszen másfél évvel ezelőtti rendeletmódosítás is ezt mondta ki - tehát szükségtelen létszámot vegyenek fel, más intézményektől elvett adóforintokból. Ez már szinte arcpirító. Mindenki takarékoskodjon, mindenki dolgozzon többet kevesebb létszámmal, nem kell se konyha, se művház, se a fogorvoshoz megfelelő létszám és sorolhatnánk - mert ezek valóban az emberekért lennének. Egyedül a hivalaban lehet majd több létszámmal annyit sem teljesíteni, mint mondjuk egy szervezett irányítás mellett a két évvel ezelőtti jegyző idejében. Ez több mint elgondokodtató! Ez - ki merem jelenteni - visszaélés a hatalommal, a választók pénzével és bizalmával.
     Na mármost (ahogyan utaltunk rá a bevezetőben is) a hivatal létszáma a Szervezeti és Működési Szabályzat  5. számú  mellékletében, a hivatal ügyrendjében (5. §) került meghatározásra.  A létszám bővítési javaslat  elfogadása esetén  ezt rendelettel az ügyrendben kellene szerepeltetni. Ezt nem terjesztették be. Az kétségtelen, hogy a hivatal, mint minden önkormányzati intézmény  létszámát  a képviselő-testület jogosult megállapítani. Nem határozatban! Az SzMSZ, és a költségvetési rendeletében. Ha a rendelettervezet nincs előkészítve, akkor semmi értelme a tárgyalásnak. Ha mégis döntetének, akkor újra-újra kétszer-kétszer mondanak mindent, mert ismételten be kell hozni.
     Aztán nagyon furcsa az előterjesztéshez csatolt hatalmas lista arról, hogy milyen sokmindent kell elvégeznie a a leendő kollégának. (Azt azért vegyék észre, hogy a titkársági munkatársnak koránt sem ennyi a feladata, az igen lazán van felvázolva. Nézzék csak mindjárt a második legfonosabb dolga a reprezentációs felszolgálás. Aztán oylan komoly tennivalók, mint ellátni a telefonközpontos feladatokat. De kéremszépen a hivatalban automata központ van, de ha mégis a titkárságot hívnánk úgyse veszi fel senki.) A leírásokhoz így is tartozik legalább 2, 3 dolog.
     Egyrészt, ahhoz, hogy a létszámról dönteni lehessen, látni kellene a jelenlegi "állománytáblát". Tehát az összes beosztást a hivatalnál, hány fő van egyáltalán azok milyen munkaköröket töltenek be. Akkor derülne ki, hogy mihez képest is kellene létszám, vagy milyen egyéb módszerekkel lehetne másként javítani - mondjuk belső átszervezéssel - a munka színvonalán.
     Mert hát nem elég ám felsorolni, hogy az új munkatrásnak mennyi minden munkája lenne, hiszen ezeket a feladatokat eddig is ellátta valaki! El ám! No nézzék meg akkor, hogy ki, és akinek eddig dolga volt, akkor azt meg kirúgják? Vagy mi van itt tulajdonképpen? Akinek ezek eddig feladatkörükbe voltak, mit kezdenek a felszabadult idejükkel? Azt ne mondja senki, hogy ezen munkákat eddig nem kellett csinálni senkinek, csak úgy teremtek az égből. De azt se, hogy ezen tennivalók megkétszerezeődtek volna. A számítástechnika használatával, az elektronikus ügyintézésel inkább csökkentek!
     Az már igaz, hogy van amit nem kellett csinálni, mert ugyan le van írva, de éveken keresztül egyetlen esetben sem kellett benne intézkedni. Akkor azt ezután is el tudná látni a meglévő apparátus.  (Pl. tolmács igazolvány kiadásra több évig nem került sor, a működési engedély kiadása sem napi feladat,  birtokvédelmi, szabálysértési eljárás évente 10-20 fordul elő, vadkár évente minimális stb). lehetne a kamu listával felturbózott munkakört itt hosszan elemzeni de megszakadna a szivünk, ha belegondolnánk, hogy szegény új munkaerőnek mennyi ellátandó dolga lenne. Hát nem kell a szívnek megszakadni, úgy gondolom. Ne vegyenek zsebkendőt a könnyeiknek!
     Azt kellene megnézni ugyanilyen alapossággal, hogy milyen ellátandó feladata van a polgármesteri hivatal összességének, azokban mennyi az esetek előfordulási aránya, és arra mennyi munkaidő kell. Akkor azt el lehetne konkrét létszámokra osztani. (Feltehetően ezt megtette volna az átvilágító, ha megkapja a szükséges dokumentumokat, munkaköri leírásokat, és a többi.) Addig nincs miről tárgyalni míg a jelenlegi apparátus ugyanilyen akkurátusan kidolgozott feladatköreit nem látja a testület. Ez nem csak lehetőség, hanem kötelezettség! Egyrészt az ügyleírásokat kötelező közzétenni, annak a munkatársnak a nevével elérhetőségével, akit az ügyfelek az ügyben kereshetnek. Másrészt a munkaköri leírásokat a jegyzőnek el kell késíztenie, mert az a munkakörök felosztásának kötelező melléklete. Nem lennék meglepve, ha néhány jelenlegi munkakörhöz annyi sort sem sikerülne összekanalazni, mint az új titkársági alkalmazott oly "megterhelő" listájának fele. (Persze lehetne azokat is esetszám ügyiratszám egy esetre jutó átlagos idő szerint listázni, és akkor jönne ki a tényleges munkaerőigény.) Ugyanis egyértelmű: ezeket a feladatoka nem csak most,  hanem már több éve  látja el a hivatal, és mint szinte minden hatósági jogkör címzettje a jegyző. A jegyző felelős a hatáskörök  törvényes, határidőn belüli ellátásáért, a  feladatok ügyintézők és saját maga közti elosztásának meghatározása is az  ő jogköre. Ez azt is jelenti, hogy célszerű olyan munkaköröket megtervezni, amelyekre a jegyző telepíthet feladatot, ha pl. az egyik igazgatási munkatárs nem tudja ellátni feltorlódás vagy betegállomány miatt. Megfelelő végzettséggel pl. a pénzügyes dolgozók is intézhetnek mondjuk közterületfoglalással, avagy egyéb, amúgy is pénzügyes intézkedést is igénylő témával kapcsolatos ügyben.
    Tény az is hogy közel másfél évig a volt jegyző konkrét munkát nem végzett,  valamennyi  feladatot úgy osztott el, hogy  magánál semmit nem tartott, sőt a kimondottan jegyzői feladatot is az ügyintézőkkel végeztette.  Ehhez párosul még az a tény, hogy az igazgatási feladatok nagy részét ellátó aljegyző látta el több hónapig a jegyzői feladatokat is. Hát kéremszépen, akkor egyszerű a válasz. Dolgozzon a jegyző, legyen neki is munkaköri leírása, hiszen városközponti megbízásaként legalább háromszorannyi fizetést kap, mint egy átlagos hivatali munkatárs. Akkor legalább egy ember feladatkörét lássa el! Micsoda dolog az a pazarlás, hogy egy jegyző semmit nem ír a saját munkakörébe, de elvárja, hogy feladatait új ember lásas el? Akkor ő mit is fog csinálni tulajdonképpen? Nézelődik, irányítgat? Ilyen már volt, nem vált be! Hogy egy klasszikust idézzek: "nyomatéksoan felhívom erre a figyelmet"! Nem túlzás ez egy ekkora városban? Meg lehet egyébként nézni az internet világában a hasonló nagyságrendű városokat, nem találni ekkora létszámot szinte sehol.
     Az is rossz duma, hogy a titkárnői állás bizalmas munkakör. Ugyan mondja már meg valaki, kivel és mikor kell bizalmaskodnia. Na neee! És a többi nem az? De igen! Minden köztisztviselő esküt tesz, és minden irat tartalmát titkosan kell kezelnie. Akkor ne tessék szórni a púdert, mert az is elfogy, aztán lehet a testülettől még több pénzt kierőszakolni.
     Összefoglalva: Minden munkakör megismerése, az átvilágítási adatok megismerése és megtárgyalása nélkül nincs miről dönteni. Szavazni ugyan lehet, amolyan szimpátiaszavazásként mondjuk mert a jegyző vagy a polgármester azt kéri, de azért ismét arra kell felhívni a képviselők figyelmét, hogy esküjüket nem a polgármesterre, hanem Rétság városra tették le! Nem az egyéni hatalmi érdekeket, az indokolatlan pazalást kellene szorgalmazni, megszavazni, hanem a ténylegesen takarékos gazdálkodásban példamutatóan jeleskedni.

A 2008. évi költségvetés háromnegyed éves teljesítése  A 4/2008. (II.26.)  önkormányzati rendelettel elfogadott  2008. évi költségvetés  az államháztartásról szóló  1992. évi  XXXVIII. törvény  (Áht)   67.-69 §-aiban meghatározottak  figyelembe vételével, az előírt szerkezetben készült. Igaz, a jóváhagyáskor a könnyviszgáló csak feltételesen fogadta el, gazdasági programhoz, egyéb szabályzatokhoz kötötte érvényességét, amelyek azóta sem készültek el. De ezen lépjünk túl.
     Érdekes módon ugyanezen költségvetés időarányos végrehajtásáról szóló beszámoló  3. számú melléklete már nem követi az előírásoknak megfelelő  szerkezeti rendet,  címenként (iskola, óvoda, település üzemletetés, egészségügy stb.), illetve részben önállóan gazdálkodó költségvetési szervenként nem mutatja be az előirányzatok, illetve azok teljesítésének alakulását. Ugyanígy hiányzik  a működési és fejlesztési kiadások összesítése is, bár a 3. számú mellékletben az ezek kimutatására szolgáló üres oszlopokat a táblázat tartalmazza. Kinek és mi volt a célja egy az eredetivel össze nem hasonlítható beszámoló képviselők kezébe adása, fel nem tudom fogni. Ha csak nem azt célozza, hogy a képvioselők konkrétan amúgy se legyenek tájékozottak, a sok papírlap láttán szavazzanak vakon ne kérdezzenek, ne lássanak, ne halljanak, és ne tudjanak utánanézni.
     A beszámolónak a költségvetés szerkezeti rendjét kell követni, a címenként, költségvetési szervenként  ki kellett volna mutatni az előirányzatot és teljesítést is. (A külalakra sem ártana  kicsit több figyelmet fordítani: egy táblázaton belül, illetve táblázatok  között eltérő betűtípus, betűméret stb. Egyértelműen a hanyag munka eredménye.) 
     A bevételek szakfeladatonkénti részletezését tartalmazó táblázatot is csatolni kellett volna. Ebből lehetne következtetni  arra is, hogy az intézményi bevételek, illetve működési célra átvett pénzeszköz    időarányostól elmaradó teljesítésének mi az oka, mely intézménynél van lemaradás, mennyi bevételi kiesés várható. Itt is talán egyes intézmények - hivatal - túllépéset akarják leplezni, ezzelk az összevont trükkel?
     A költségvetés időarányos teljesítéséről szóró beszámolóban  azért az eredeti költségvetés adataira, illetőleg  a mellékletek közötti  számszaki  összefüggésekre illene egy kicsit jobban figyelni.  Az 1. számú mellékletben  - a 4/2008. (II.26.) önkormányzati rendelettel egyezően - kimutatott  720.072 eFt eredeti kiadási  előirányzat szerepel, míg 3. számú mellékletben ugyanez az adat 737.946 eFt, 17.874 eFt-tal  több a jóváhagyottnál, melynek oka a járulékok, dologi kiadás, pénzbeni ellátás szakfeladatonkénti eredeti előirányzatának összeadási hibája. Ugyan kérem! 17 millió itt bagatell, mit kell ezzel szívózni egyes véleményezőknek és a képviselőknek? Annak se akinek igazán dolga lenne megnézni mit is ír alá. Mert ez (is) azt mutatja nem lehet elhinni semmit amit leírnak kimutatnak, mert hamis, rosszul összeadott és maguk se tudják melyiken mondanak igazat. 
     A 4. számú mellékletben részletezett  fejlesztési kiadások szerint  a beruházás  teljesítése 20.742 eFt, míg az összevont adatokat tartalmazó mérlegben ( 1. számú melléklet) 3.708 eFt.  A felújítások összege  3.708 eFt, az 1. számú mellékletben  viszonyt  20.742 eFt.  Akkor tessék már megmondani, ismét mikor mondanak igazat? És ezt várják el, hogy fogadja el normális képviselő?! Nem egyetlen apró hibával, hanem több, milliós különbséggel! A  tényleges adatok felcserélése miatt  a beruházásoknál 69 %, a felújításoknál  57 %-os teljesítést mutattak ki, elfedve azt a tényt, hogy  a beruházások esetében  jelentős előirányzat nélküli kifizetésekre került sor. ( Pl. Járóbeteg ellátó központ  15.255 eFt,) Ez meg hogyan lehetséges? Egyértelműen törvénysértő elkölteni 15 milliót jóváhagyás nélkül.
     A szöveges előterjesztés nem tartalmazza a saját bevételek év végéig várható alakulását. PL. az iparűzési adónál a 71 %-os teljesítést  a december 15-ig még esedékes adóval, illetve visszafizetéssel  indokolják,  de a koncepció mellékleteként  csatolt  1.sz. mellékletben kimutatottak szerint  a tervezett 210 millió Ft-tal  szemben csak 190 millió Ft várható. Azt a húszmilliót akkor kidobják az ablakon, mert elfelejtették beszedni? Ugyanez vonatkozik a kiadásokra is. A már elkészült óvodai felújítás munkáira szeptember 30-ig a tervezett 7.509 eFt-ból  csak 840 eFt-ot fizettek ki, mennyi  és mikor esedékes  a végleges költség rendezése.  És az mennyire változtatja meg a tényleges adatokat? Megmondom mennyire. Annyira, hogy a bevételek nem teljesültek, de ezen költségek elsumákolása miatt a kiadások túllépik az időarányost. Ismerjük, a nem tervezett hiány terhére ... Az akadálymentesítési munkákhoz kapcsolódó többlet költségről (festés) sem szól a beszámoló. Még előirányzatmódosításként sem. Hogyen lehet akkor így számolni, beszámolni, és azt elfogadni sok-sok milliós eltérésekkel, áttekinthetetlen adatokkal?
     Van itt azért konkrét tétel más is ami legalábbis elgondolkodtat. Ott van például a mellékletek 6. oldalán (A nálunk összefűzöttek szerint) Közutak címén tervezett összeg 210 ezer, a teljesítés 312. Egyrészt ha a testület nem hagyta jóvá ki merte ezt elkölteni, vagy miért nem hozták be éppen legutóbb amikor módosítottak. Ez is súlyos hiba, de tessék már megmondani, hol látszik ez meg a közutakon? Mit csináltak ebből a pénzből? Az is érdekes, közutak cím, van a következő oldalon is más összegekkel. Akkor most mi az igaz? Még érdekesebb a 7. oldalon van egy olyan tétel hogy: Munaknélk. Mi lehet az ki tudja, a képviselőt meg ne érdekelje. A lényeg a jóváhagyott előirányzat 14.115.000 forint, és van képük beírni - testületi jóváhagyás, engedély és módosítás nélkül - hogy a teljesítés jó 4 millióval több (szeptemberig!!!) Összesen 18.154.000. Hogyan képzelik ezt a hivatalban? Tesznek nagyivben arra, mit enged nekik a választott testület költik a pénzt össze vissza? (Valamennyit ebből az állami költségvetés megtérít, de ez miért nem szerepel sehol?)  Valami ilyen derült ki az óvodafelújítás túllépésénél is, amikor a hivatal egyik beosztottja kioktatta a képviselőt, hogy a sokmilliós túllépés egyszerűen kellett, ők ezt eldöntötték. Végre valaki felvilágosíthatná már a hivatalt a vezetőit, hogy itt a testület a főnök! Az ám! Csak ők dönthetnek többségi szavazással arról, hogy mire adnak pénzt és mire nem. Amire meg nem adtak, ameddig nem szavaznak a módosításról nem lehet kifizetni. És ez az összeg mennyi is lesz év végéig, mert erről sincs ám adat. Lehet, hogy úgy 6-7 millióval több mint az erre a célra meglévő pénz. Mert kéremszépen, ha erre csak annyi volt, és többet költöttek, akkor azt máshonnan kell elvenni! Nem jött ám sem az égből sem a kormánytól, az adóbevétel meg elmarad az előírástól! Művház, iskolawc, hagy ne soroljam, mi szenvedi meg a kalandorságot.
     Azon már moralizálni sincs kedvem, hogy mire is megy ki ez a pénz? Ha jól sejtem a szöveget a munkanélküliek támogatására. Na kéremszépen az én adómból - és egyre többen vannak akik hasonlóan vélekednek - ne adjanak ennyit munka nélkül. Adjanak munkát, dolgozzon érte aki kapja. Mert az mégis a pofátlanság legteteje, hogy művelődési házból, iskolából, konyhából ki kell rúgni amúgy jól dolgozó, hasznot termelő embereket, hogy annak lehessen 7 millióval többet adni aki munka nélkül követeli ki magának az adóforintjainkat. Nem vagyok én az elesettekkel méltánytalan, mert aki ténylegesen saját hibáján kívül kerül nehéz helyzetbe segítséget érdemel. De semmi olyan tényről nem tudok ebben a városban, ami ténylegesen indokolná a munkanélküliek ilyen nagyarányú létszám vagy ellátási növekedését. Alaposan feltételezhető, hogy a kifizetett pénz egy része nem megalapozottan megy különféle zsebekbe. De még ez is "elnézhető" lenne, de az, hogy mindezt engedély nélkül kidobált milliókkal teszik, az elfogadhatatlan.
      Ezen az alapon teljesen felesleges költségvetést készíteni. Majd a testülettől függetlenül a vezetők osztogatják a pénzt és kész. Lehet, hogy most is úgy gondolják, hogy van a törvény ami előír dolgokat, és vannak ők akik át- és meghágják még a legszigorúbb szabályokat is.
     Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy illene - és a mérlegnél kötelező is lesz - könyvvizsgáló jelentést kérni. Akkor biztosan sok egyébre is fény derülne. Az biztosan látszik, hogy a megbízottak nem tudják kézben tartani a költségvetést, a tervezett bevételek nincsenek teljesítve, jó 3 százalékkal marad el az időarányostól, ami itt 15-20 milliós elmaradás, ugyanakkor a kiadások jelentősen túl vannak lépve, még akkor is ha a táblázatok ilyenféle meghamisításával azt leplezni igyekeznek. Viszont megy az osztogatás, a pluszemberek felvétele, a jegyzőnek milliós jutalom, és a többi és a többi.
     Ez a beszámoló egyszerűen nem elfogadható. Megérdemelnék, hogy ne is fogadja el a testület, és ha felelősségrevonást nem is kezdeményeznek, legalább erkölcsileg nem tűri ezt a hűlyére vételt. Mert persze Rétságon akkor sem lenne semmi, ha nem fogadnák el. Oszt jónapot! Akkor pláne nem kell nagy bátorság a semmire nemmel szavazni.

A 2009. évi költségvetési koncepció  Egyszerűen nem térek észhez: Mi van itt? A város egymilliárdnál nagyobb költekezést tervez, mikor félmiliárdja is csak kemény munkával és jóindulattal van!? Tervez viszont 486 milliós hitelfelvételt Persze ezt a még meglévő, meg a működésre szükséges folyószámlahitel mellé. Egyrészt mit gondolnak azok akik ezt előterjesztik? Ennyire adósságba lehet vinni Rétságot a megalomániás költekezés megtervezésével? Aztán ha nem tudnak valamit megcsinálni, majd az lesz a hibás, aki - mondjuk a kormány - ebbe a feneketlen pénzemésztő zsákba nem önti a lóvét? Aki felelőtlenül tervez és költekezik az persze nem. Vagy ismét cinkelt lapokkal játszanak?
      Lehet, hogy felkészülésre a képviselőknek ez a papír lett kiadva, de majd az ülés napján eléjük nyomnak egy másikat, amelyet persze se végigszámolni, se ellenőrizni nem lesz módjuk. Csak szavazzanak. Ez - újra csak azt kell mondanom, - szégyenletes és arcpirító.
    De nem csak a jóízlást sérti, hanem a konkrét törvényeket is! Egyszerűen például ez az eset, amikor a jegyzőnek azt kell mondania - nem lehet, hanem kell! - hogy az előterjesztés nem törvényes, így ki sem küldhető. A  hitel felvétel feltételeire (kamat, visszafizetési idő stb), illetve  a felvehető hitel maximumára még csak nem is utal az előterjesztés. Szerencsére jogszabályok akadályát állják ennek az ámokfutásnak. Ugyanis a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 88. § (2) bekezdése meghatározza az önkormányzat által felvehető hitel felső határát. Ez nem lehet több mint a korrigált saját bevétel (helyi adó, bérleti díj, egyéb bevétel) 70 %-a. Ezt is csökkenteni kell a már felvett hitel adott évben esedékes tőke és kamat törlesztésének összegével, és persze beleszámít a folyószámla hitel is, amit úgy 50 milliós nagyságrendben az utóbbi két év "tudatos és takarékos" gazdálkodásának következtében mostanság divat lett felvenni. Legjobb esetben is kb. 150-160 millió Ft összes kamattal terhelt hitelből fejlesztési célokra max 70-90 millió vehető fel. Na persze ez is csak egy elméleti határ, mert felvehető ha ad a bank! Ha a város birja nyögni a visszafizetést, és van zálogba tehető vagyona legalább ennek másfélszerese mértékben. Ez pedig nincs! Aztán a kamatok ilyen nagyságrendnél már észtveszejtően nagyok, azt is kell ám fizetni. Mindez a mostani banki és gazdasági helyzetben végképp szétfoszlatásra biztatna a vágyálmok rózsaszín ködei tekintetében.
     Bár a következő évi koncepció kialakításánál nem előírás a tervezhető bevételek és kiadások részletes bemutatása, de a reális feladat meghatározáshoz szükséges a várható bevételek és kiadások  felmérése. Az előterjesztéshez csatolt mérlegben közölt bevételek és kiadások realitása azok részletezésének hiányában egyszerűen nem áttekintehtő nem elemezhető. A közel félmilliárdos fejlesztési feladat megjelölése szép, csak ennek fedezete enyhén szólva is kétséges, mivel ezt hitelből megoldani - mint már írtuk - képtelenség.
     Néhány furcsaság. Miközben telekalakításra 18 millió forint van tervezve, ingatlan értékesítésre pedig - tehát hogy bevétel is legyen a kiadásból - 15 millióval kevesebb, 3 millió forint. De az is eléggé elképzelhetetlennek látszik, a jelenlegi adatok szerint, hogy 0 forint pénzmaradvány legyen. No nem több lesz, hanem hiánnyal látszik zárni az évet a város, ami eleve csökkenti a költekezési szándékokra tervezhető jövőévi pénzeket. Lehet hogy 20-30 millióval is! Aztán a helyi adóbevételt idén prognosztizálják 228,5 millióra, ami persze az előző anyagból láthatóan nem fog bejönni, de terveznek  jövőre 241 milliót, ami a jelen körülmények között ugyancsak nem fog bejönni. Nem baj, kell a látszat, hogy lehet ám költekezni a polgármesteri hivatalban. De a valóságban ez ismét hamisítja a tervezhető kiadásokat legalább újabb 20-30 millióval. Arról már nem is beszélve, ha a válság miatt a vállalkozások piaci helyzete, így jövedelmezősége és a forgalma egyszerűen visszaesik. Ma erről szól az egész világ, nem hiszem el, hogy éppen Rétságon nem hallottak volna róla. Ha pedig igen, akkor tessék számolni. Kevesebb bruttó forgalom, kevesebb adóalap. Relatíve több ELÁBÉ - következménye, az adóbevétel nem 80 %-a lesz a jelenleginek, hanem attól is kevesebb remélhető. Akkor nem illik ilyen szemellenzősen tervezni. Helyesebb lenne a relaitásokat rögzíteni.
     Aztán még egy két dolog: Kötelező megtervezni legalább nagy vonalakban a következő 3 évet érintő pénzügyi műveleteket. Ennek nyoma sincs. Igaz, csak a végleges költségvetésnél kell ezt le is írni, de mivel se ciklusprogram, se gazdasági program, se más egyéb amiből ez kikövetkeztethető lenne, akkor milyen döntés alapján fogják a testülettel lenyeletni? Csak úgy hasraütve beírnak olyan félmiliárdos hiteleket? Naaa neeeee!
     De van itt ennél lényegesen fontosabb is. A képviselő-testület és a hivatal nem önmagáért működik és nem önmagának van. A lakosság ellátását és az intézmények működtetését kötelességük biztosítani. Ezért viszont vannak! No hát akárhogxan nézik, éppen ez a lényeg nem derül ki. Az igen hogy megalomániás álmok legyenek már majd félmiliárdból mert "gyerekek, oszt naon, oszt hú, mert akkor szemközt magam, és basszátokmeg" és hasonlók, de azt, hogy az iskolára, az egészségügyre, az utakra, hidakra, a szociális eléllátásra, óvodára és a többi intézményi feladatra is illene számolni, azt elfelejtették? No nem a jegyző, mert mint azt a mellékelt levél is bizonyítja, ott aztán volt szigorú utasítás, a vezetők tervezzenek. Meg is tették, be is adták! Oszt akkor minek? Hol van kezitcsókolom, hogy mennyi jut oktatásra óvodára és a többire? Ez nem érdekes? Ugyan már! Elárulom! CSak ez az érdekes, mert ezek többsége kötelező alapfeladat! Ezt kell elsősorban megtervezni. Majd ha ezt garantáltan biztosítani tudják, akkor lehet másféle álmokat, felturbózott hivatalt és egyebeket bedobni. Fordítva nem megy.
     A levél diszkrét bája, hogy ebben azt írja, hogy várhatóan a költségvetési hiány tovább fog növekedni és mindenki - értve csak az intézmények húzzák anaroxiásra a derékszíjat, ők nem - takarékoskodjanak. Ez több mint aranyos! De nincs is összhangban az anyaggal. Hacsak azt nem látjuk, hogy "a nem tervezett hiány terhére" további eszement költekezésbe kezdenek. És akkor most én mondom: érdemes felébredni, és tudomásul venni "NIIINCS PÉÉNZÜÜÜNK!" Ezekre az álmokra biztosan nincs. Reális pályázati forrást meg nem tudnak realizálni, és így még az önrész esélye is elúszik. Eddig is többet költöttek, mint amennyi van! Akkor hát a magyar ember legegyszerűbb koncepcióalkotó fogalma kellene hogy előtérbe kerüljön: Addig nyújtózkodni, ameddig a takaró ér! De ideje lenne már elkezdeni!
     Mivel ez az irányelv sem érvényesül, és a kötelezően ellátandó önkormányzati feladatok egyszerűen elfelejtődtek. Ez a tervezet éppen ezért sem jóváhagyható. Felelős képviselő ezt ebben a formában nem szavazhatja meg. Miből lesz akkor a részletes kidolgozva? Hozzáteszem azt sem, ha az ülésen kiosztanak egy ismeretlen másikat. Itt már azért történik valami ha nemre szavaznának, mert törvény szerint november 30-ig kötelező elfogadni a koncepciót. De ezzel a maguk által kierrőszakolt időkényszerrel vajon meddig lehet zsarolni a képviselőket?
     Vajon mikor lesz már valami összefogtt elképzelés a csapongás, rámálmok, "ugrás a fénybe" szintű tervek helyett, és mikor gondolkodnak végre felelősen az ittlakók pénzéről. Mikor lesz egy normális szembenézés mindannyiunk adóforintjainkkal való gazdálkodással? Mikor jutnak már arra a döntésre, hogy végre az ittlakó állampolgár is megérdemelne az iskolában normális WC-t, alsótagozatos iskolát, hóeltakarítást időben, jobb utakat, jobb egészségügyi, kulturális ellátást, sport és közösségi célok támogatását, és ezzel foglalkoznának. Mert a tervezet minderről elfeledkezik! A hivatal túlduzzasztását pedig legalább egy évig - vagy mondjuk a jegyző próbaidejéig - mértéktartóbban bátorkodnának tervezni. Mert ha ilyen színvonalú anyagok kerülnek megtárgyalásra - bármennyire szimpatikus magánemberként a hivatalt vezető fiatalember - nem jósolok nagy jövőt neki. Akkor meg nemde kellene már egyszer egy olyat választani, aki kevesebb emberrel is jobban el tudja látni a feladatait, akinél nem kell anyagokat többszörösen visszahozni, aki felelősen gondolkodik a pénzügyekről, aki nem enged törvénytelen előterjesztésekről órákig vitatkozni és pláne nem érvényesnek megszavazni.

Na és mi lesz az egyebekben? Ezt jómagam is kiváncsian várom! 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-