RVSE Megye I - Viharos közgyűlés, kedvező döntés
-
Ebben az évben több időt, cikket, fotót szántunk a Rétság Városi Sportegyesület ügyeinek, mint bármilyen más városi eseménynek. Ennek persze oka van. Mert a sportegyesület házatáján mindég történik valami. Először megnyerik a Megye II-es bajnokságot majd, rengeteg munkával felújítják a pályát és az öltözöt,  neveznek, azután szép eredményekkel szerepelnek, és persze támogatást igényelnek. 
No a gondok itt kezdődtek. 
     Illetve ott, hogy a városi képviselő-testület is többet foglalkozott az egyesület támáival, kérelmeivel, mint az egész település életét meghatározó ügyekkel, pl. koncepció, költségvetés, rendezési terv, stb. No persze nem ám azért, mert olyan fontos volt számukra az egyesület élete, hanem mert nem tudták - vagy nem akarták megmondani - valójában mi is a szándékuk a városi sporttal, azon belül pedig a labdarúgókat tömörítő egyesülettel.

Hogy túl sokáig ne húzzam az időt térjünk a lényegre
    Bár azt hiszen eddigi cikkeinkben szinte már mindent megírtunk, de azért egy nagyon rövid áttekintés szükséges az összefüggések megértéséhez.
     Történt, hogy az önkormányzat a sporttámogatások felosztására pályázatot hirdetett. Több szervezet is adott be igényt, és ami furcsa, sokan határidő után, nem megfelelő anyagokat mellékelve, sőt olyan pályázat is volt, amely egyesülete nem csak hogy tervet, tevékenységet nem tudott bemutatni, hanem még meg sem alakult, nem is létezett.
     A testület a támogatások összegét több mint kétmillióval megemelte, és szinte minden pályázó - a határidő után jelentkezők, a hiányos és hibás pályázatot benyújtók is - megkapták az igényelt összeget, úgy hogy az lényegesen meghaladta az előző évi finanszírozást. Kivéve az RVSE! Számukra csak az előző évivel azonos támogatást szavazta meg a testület, noha pontosan tudták, hogy az az összeg elég volt a feltételek biztosításához a Megye II-ben való szereplésre, de nem elegendő a Megye I-ben kötelező költségekre. Tudták, mert igérte is a polgármester és több megszólaló, hogy fontosnak tartja az első osztályban való szereplést, és mindent megtesz, hogy legyen pénz. Nem, nem mondta soha, hogy nincs pénz, nem lesz pénz, nevezzenek alacsonyabb osztályba ami még fedezhető. Nem mondta most júniusban, sőt júliusban sem, amikor még lehetett volna alacsonyabb katagóriába jelentkezni. Folyamatosan a biztatást hallotta az együttes agilis szervezője vezetője, Salgai György. Ennek megfelelően nevezte a csapatot, és persze - az igéretek alapján jogosan - benyújtotta támogatási igényét a magasabb osztály költségeinek biztosítására. Nem új igényt, hiszen az I. osztály költségeit már januárban is benyújtotta azzal együtt, hogy a sportolók számtalan társadalmi munka mellett még igy is több mint másfél millió forintot (1,7) tesznek hozzá a teljes költségvetéshez. Tagdíjakkal, támogatók keresésével, és egyéb bevételek megszerzésével. No ezt a történetet már végigelemeztük.

Döntések rendkívüli ülésen, sorozatban
    Szóval az egyesület benyújtotta kérést a júniusi testületi ülés előtt. Ennek ellenére a TV közvetítéssel a nyilvánosság előtt zajló eseményen nem került napirendre. Nem tárgyalták, pedig az idő sürgetett. Majd egy rendkívüli ülésen - nyilvánoság, és kihirdetés nélkül - néhány más napirend mellett az egyesület igénye is szóba került, de megmerevedni látszó vita után 5 szavazat került az előterjesztésre. A jelenlévő polgármester és jegyző ugyan nem tudott arról egyértelműen nyilatkozni, hogy ez elég-e a támogatáshoz, de a szabályokat ismerők tudták, hogy nem elég. Az igéret pedig igéret, újabb rendkívüli ülés augusztus közepén amikor remény volt rá, hogy az a hiányzó 1 szavazat mégiscsak meglesz. Beszámoltunk róla, hogy nem lett meg.
    Előző cikkünkben részleteztük - itt nem tesszük meg - hogy az egyesület zsákutcába került, mert egy csomó pénzt már befizetett a nevezésre, de a játékengedélyekre már nincs miből, de a játékosok sem tudnak már máshová igazolni, ahol boldogan fizetnének többet is a színvonalas játék támogatására. (A megye minden városában van legalább MegyeI kategóriájú együttes, s pl. a szomszédos Bánk a rétságihoz nem mérhető alig több mint tizedannyi költségvetéséből sem sajnál erre a célra 3,5 millió forintot.) Arra sincs mód, hogy más osztályba nevezzenek, hiszen már a soroslás is elkészült. Ha tehát nem indulnak a MegyeI-ben az eddig eltelt több mint tíz év felfelé ívelő sporttevékenysége nemcsak hogy megyszűnik, hanem a több mint száz fiatalnak heti kétszeri edzést és versenyszerű sportolási lehetősége szűnik meg. Úgy, hogy csak a Megye III-as csapat maradhatott volna, kilátástalan versenylehetőségekkel.

Joggal váltott ki felháborodást
     Az ilymódon csőbehúzott egyesület tagjai, de a sportszerető közvélemény egyaránt nagy felháborrodással fogadta a képviselő-testület ilyettén hozzáállását. Főként az igéretek, a biztatások, és a MegyeI-es nevezés melletti kiállás hangsúlyozása mellett. Véleményüknek honlapiunkon, fórumunkon, de más helyeken is hangot adtak. Modhatni, hogy egy emberként emelte fel szavát a város közvélemyénye.


Közgyűlés a hogyan továbbról
     Szombat estére rendkívüli összejövetelt hirdetett az egyesület a CISZ házba, ahová meghívták az összes képviselőt. (Akik eljöttek: Majnik, Fodor, Mezőfi, Gál, Tóth.) A tagok alig fértek be a terembe, minden széken ültek, pedig - amúgy is ki lehetett volna tenni a 16 éven felüleiknek karikát - a gyermeksportolókat nem is hívták.
    Először Majnik László vezette be az összejövetel célját, majd Salgai György ismertette a kilakult helyzetet. Megoldásban nemigen reménykedve elmondta, hogy ha néhány napon belül nem pengetik ki a több mint 700 ezer forintot a különféle díjakra, akkor nem versenyezhetnek. Egyetlen alternatíva - már az is csak jelentős protekcióval - hogy kapjon pénzt az egyesület.
     Mezőfi Zoltán polgármester segítő szándékáról beszélve kezdte hozzászólását, de a konstruktívnak igért szöveg végkövetkeztetése az volt, hogy az önkormányzatnak nincs pénze, viszont indítsanak gyűjtést, amelyhez a képviselők, és maga is csatlakozik. Ez álmegoldás, és nem is eredményezne sem összegben sem időben megfelelő pénzt.


Megmozdult, hozzászólt az egysület színe java
    A három és félórás gyűlésen aztán a jelenlévők - hol kérő szóval, hol követelve világítottak rá, hogy itt a legtöbb fiatal sportolót tömörítő tevékenység létéről van szó, és nem egyéni adományokra pályáznak - hiszen ilyeneket eddig is gyűjtöttek és ezután is elfogadnak - hanem a képviselő-testület felelős hozzálását és támogatását kérik. A közösen befizetett adóikból, aköz érdekében folyó tevékenység anyagi segítését.
     Aztán oda vissza fogalmazódtak meg érvek, és érvnek látszó mentegetőzések, hogy nincs pénze az önkrományzatnak és hasonlók. Aztán - akár hiszik, akár nem - az ülésen kellett kiderülnie, hogy a Sportbizottság elnöke nem tud különbséget tenni a versenyszerű sportra nem igazolt tevékenység, és a bajnokságban igazolt játékosokkal, szigorú menetrenddel működő sportszervezetek között. Nem tudott válaszolni a támogatásban részeültek sportolói és versenyadatairól. És más egyebekről sem igen tudtak számot adni, hogy milyen elvek alapján került elosztásra annak idején a támogatás. Bár többen hangsúlyozták, hogy nem más egyesületek támogatását irigylik, nem is az a téma, de a februári elosztás volt igazságtalan és megalapozatlan, amely ezt a helyzetet eredményezte.
    A vita nem jutott előbb, mígnem egyik lelkes sportoló felvetette, hogy az elosztáskor megítélt de egysület hiján fel nem használt 800 ezer forint például még bent kell hogy legyen a sportkasszában. Az érdekegyeztetés heves, kérő, követelő, kétségbeesett és reményteli hozzászólóinak váltakozásának hatására, Fodor képviselő felajánlotta, ha ez a pénz a sporttámogatás része - és mivel az egyesület megalakulása hijján nem lett felhasználva -, azt meg tudja szsvazni az RVSE részére. Ehhez a polgármester is csatlakozott, aki ugyan a korábbiakban támogatta az egyesület kérését, de a legutóbbi szavazáson mégis tartózkodott.

A remény és újabb rendkívüli ülés
     Az itt elhangzottak alapján megfogalmazódott szándék szerint kedden hajnalban - 7 órára - ismét ebben a témában rendkívüli képviselő-testületi ülést hívott össze a polgármester, amelyen 7 képviselő jelent meg. ABC rendben: Fodor, Gál, Jávorka, Katona, Kotroczóné, Majnik és természetsen a polgármester. Rövid vita után mind a 7 jelenlévő megszavazta a 800 ezer forint egyesület részére mielőbbi kiutasását, ilymódon a tűzoltás sikeresnek tűnik, az legszükségesebb díjak befizethetőknek látszanak.


Koránt sincs vége! A cikk folytatódik a kép után!

És mi lesz ezután?
    Ez két értelemben is felmerül. Egyrészt az egysületnek az évad befejezéséhez szüksége van 1,6 millió forintra - a saját források mellett - tehát a gyorssegély tényleg csak a tűzoltásra elegendő, és az évad végigversenyzéséhez még kellenek összegek. A testület jelenlévő tagjai kétféle igéretet is tettek. Egyrészt, hogy szeptemberben, vagy októberben visszatérnek az akkor is hiányzó összegek biztosításának lehetőségre. Másrészt, hogy minél kevesebb hiány legyen, többen felajánlották, hogy rendelkeznek tiszteletdíjuk egy részének - egy havi, két havi - az egyesület részére való átutalásra. Ez egy nemes felajánlás, ami jelentős segítséget adhat, és elősegítheti a még felelősebb eredményes sporttevékenységet, a jobb eredményeket. (Ilymódon nem a felvett tiszteletdíj nettó összege, hanem annak levonások nélküli teljes része, sőt járulékai kerülhetnek a támogatotthoz. Tehát a 40 ezer forintos tiszteletdíjból a képviselő felvehetne úgy 20-22 ezret. A fel nem vétel felajánlásával kb 50 ezer kerülhet az egyesülethez közcélra.)
     Portálunk több más mellett azt tudja tenni, hogy az egyesület oldalán feltünteti a támogatókat és a beérkezett összegeket, ezzel is ország-világ elé tárva az adományozókat és a egyesület ilyen bevételeit. A számlaszám egyébként nyilvános, bárki aki úgy érzi támogathatja általa vállalható össseggel az egyesületet, és a többiekhez hasonlóan felkerül a támogatók közé.
    Mi a második kérdés? Fodor képviselő vetette fel, hogy kerüljön megfogalmazásra, és szakmai vita után jóváhagyásra a következő évi pályázati feltételrendszer. Erről is szavatak a képviselők, hogy így legyen. Ez komoly előrelépés lehet, hiszen ténylegesen súlyozni kell az egyesület tagjainak, igazolt játékosainak számát, a rendezvények számát, az objektumfenntartást ugyanúgy, mint az utazási és versenyzési költségeket. No és persze a pályázatok benyújtásának feltételeit, határidejét is. 
    Bravó, mondhatnánk, ha már eljutott a testület ennek felismeréséig. A kérdés csak az, miért nem lehetett ezt megtenni az előző évi meghiredtéskor? Hiszen másként nem is lehetne! Kötelező a döntési paramétereket közzétenni, és akkor mindenki követni tudja a megszavazott összegek realitását. Mert mindenki tudja, itt nem az volt a kérdés, hogy van-e pénz, hanem hogy ki kapjon, ki nem, az amúgy takarékosság mellett több mint kétmillióval megemelt büdzséből.
    Csupán egy szépséghibája van a dolognak. A testületnek volt ilyen szabályrendszere, az kidolgozva és jóváhygava tettenérhető a korábbi jegyzőkönybekben. Csupán alkalmazni kellett volna. Ennek pl. fő követelménye, hogy bejegyzett sportegyesület pályáztahatott előző évi tevékenysége és gazdálkodása bemutatásával, és ezévi terveinek és költségvetésének becsatolásával. A szempontok is tisztán rendelkezésre állottak. Nem kellett volna felrúgni mindent, ha jobbakat nem lehetett alkotni, és különösen nem kellett volna úgy vaktában, szakemberek bevonása nélkül alapvető sportszakmai ismereteket mellőze ítélkezni, úgy, hogy a határidő után benyújtott, (meg a be sem nyújtott) igényeket is támogatni. No talán ez ügyben lesz előrelépés a következő időszakban.

Tanulság nincs? De van!
    Több is. A fent elmondott döntési mechanizmus eleve számtalan tanulságot hordoz. Számon is kértték rajtam, hogy most persze egyetértek a sport ügy többszöri tárgyalásával, máskor pedig szót emeltem hasonló eljárások ellen. Nem értek vele egyet! Nem lenne szabad, hogy ilyen módon szülessnek döntések! Egyszer kellene minden féllel tisztességesen, partnerként, jól előkészítve tárgyalni, és minden szempontot figyelembe vevő döntést hozni. Tehát egyszer, jó döntést. Az nem mentség, hogy 3-szor, 5-ször "vajúdnak a hegyek és egeret szülnek" alapon ugyanazon tanácstalanság és tájékotalanság talaján, a pyályázó egyesület vezetőjét meg sem híva, kérdésekra adható válaszok, és vélemények nélkül szavaznak. Ezzel most sem értek tehát egyet. A demokrácia nem elsősorban lehetőség a közügyekben az elfogult szavazásra, sokkal inkább felelős felkészülés, jogszerű mérlegelés a többség érdekének érvényesítésére.
     A másik tanulság sokkal fajsúlyosabb. Jól látható, hogy a nyilvánosságnak van meghatározó ereje, hogy fontos ügyekben megmozdul a település közvéleménye, és kifejti egyetértését, vagy egyet nem értését. Többféle módon! És ez a civil összefogás, ez az érdekérvényesítési szándék ez a kiállás a város fontos sportcéljai mellett lám meghozta az eredményét. Kár, hogy csak ilyen áron, de az nem kár, hogy a település lakói, sportolói példát adtak összefogásból, összetartásból, kiállásból. Más esetben, más fontos ügyekben is példaértékű a sportolók tette. Mert nem elég dünnyögni pl. a rendezési terv kapcsán, ha akinek véleménye van azt nem mondja el, nem ad neki hangot. No - annélkül, hogy túlragoznánk ezt az elemet - igazi demokrácia érzés, a dolgok alakulásába való tényleges belszólás élménye járhatott át mindenkit, aki eljött a szombati gyűlésre. És ilyenféle kis forradalmak szükségesek a demokrácia rendeltetésszerű működéséhez!
     És persze ne feledkezzünk meg arról a tanulságról sem, hogy nem bűn, hanem példaként állítható erény, ha egy képviselő az érvek alapján megváltoztatja véleményét. Mert aki komolyan gondolja küldetését, nagyon sokféle szempontot kell, hogy mérlegeljen. És - ki kell jelenteni - az sem bűn, ha megalapozottan mond valaki nemet valamire. Hangsúlyos a megalapozottan, mert elképzelhető, hogy valaki meggyőződésből, pártérdekből, elfogultságból nem támogatja a sportot. De ha felelősséget érez iránta, csak nem rendelkezik elég információval, és hajlandó ezek felmérése után másként szavazni, mindenképpen köszönetet érdemel. És ebben nem csak Fodor László képviselőre, hanem a végszavazásban Gál Gáborra is gondolok, s most ne firtassuk miért változtatta meg véleményét. Reméljük, a tények és az érvek hatására, és ez minden vita oka, értelme, és csak így lehet eredménye.
     No persze az is tanulság, hogy eme paradicsomi állapothoz, a tisztánlátás eme csarnokához könnyűszerrel el lehetett volna jutni a februári ülést megelőzően, ha ténylegesen minden szempontot mérlegre tenni óhajtott volna minden szavazó. És a nyilt beszéddel, a partnerséggel mennyi kellemetlenséget, felesleges munkát megtakaríthattak volna elsősorban maguknak, és mennyi aggodalmat, adrenalint, kilátástalanságot megtakaríthattak volna a lelkes ámbár csak eredményekért hajtani képes és nem vitatkozni szerető sportolóknak.

Most már csak játszani kell?
    Azért még van tennivalója a vezetőségnek, de ők tegyék a dolgukat, a játékosok pedig a pályán bizonyítsanak. Remélhetőleg a megitélt összeg nem egyedi és utolsó, hanem végképp helyére került a döntéshozók értékrendjében a sport minden ága és értékének, közösségalakító erejének megfelelően a labdarúgás is. Jó lenne nem újabb cikkeket írni, hanem ezentúl csak az eredményekről beszámolni.

Hanganyagokról
    A hajnali ülés hanganyaga rövidesen felkerül, bár abban már különösebb izgalomra nincs ok. A szombati közgyűlésen készült hanganyag, de azzal több gond is van. Egyrészt 3 és fél órányi. Nem kívánom senkinek, hogy még egyszer végigülje. Ha mégis akad olyan mazochista, nálam megtalálható. De van jogi vonatkzása is, hogy mellőztük. Időközben az egyesület elnöksége beszerezte a hozzászólók engedélyét a közléshez, így most már feltöltésre került és meghallgatható. 

GiK 

Az egyesület számlaszáma, amelyre támogató adományok befizethetők:
OTP: 11741031-20023285
A támogatókat az egyesület honlapján is feltüntetjük
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-