Képviselő-testületi ülés 2012. december 04.
Utolsó módosítás, kiegészítés:
2012.11.30.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
Rétság Város Önkormányzat Képviselő-testületének 
rendkívüli ülése
2012. december 04. (kedd) 
a 16.00 órakor kezdődő PVB ülését követően lesz.

Az ülést a Rétsági Televízió nem közvetíti.
Amennyiben közérdeklődésre számottartó esemény lesz, 
a honlapon beszámolunk róla hangfelvétellel és képanyaggal
-
Bevezető kommentárunk itt olvasható >>>
-
Napirendi javaslat
1./ Egyezségi tárgyalás előkészítése
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés és mellékletei itt megnyithatók >>>
2./ Térfigyelő kamerák középületeken történő elhelyezése
Előterjesztő: Jávorka János képviselő
     Az előterjesztés itt megnyitható >>>
3./ Igazgatói kérelem
Előterjesztő: Borosné Gellai Katalin igazgató
     Az előterjesztés itt megnyitható >>>
4./ Szándéknyilatkozat önkormányzati társulás fenntartásáról
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés itt megnyitható >>>
5./ Bursa Hungarica pályázat elbírálása
Előterjesztő: Tömör Józsefné aljegyző
     Az előterjesztés itt megnyitható >>>
6./ Tájékoztató továbbképzési megállapodások megkötéséről
Előterjesztő: Hutter Jánosné jegyző
     Az előterjesztés itt megnyitható >>>
7./ Tájékoztató követelések állományáról
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés itt megnyitható >>>
8./ Egyebek 
Rétság, 2012. december 1.
Mezőfi Zoltán
polgármester

Az üléshez a Pénzügyi és Városüzemeltetési Bizottság tárgyalására december 4-én kedden 16.00 órakor kerül sor. 


A mellékelt iratok többsége pdf formátumú. Megnyitásához Adobe Acrobat Reader szükséges. 
Akinek nincs a gépén, innen letöltheti, és installálhatja



Bevezetésképpen
    Rövid kommentárra van mód. Akik olvasták korábbi kommentárjainkat, azok pontosan tudják mennyire ellene vagyok a rendkívüli ülésnek. Ez egy különleges forma, arra az halaszthatatlan esetre, amikor intézkedést kell hozni. Ki lehet jelenteni, hogy ilyen eset jelenleg nincs. Rendkívüli ülésnek nincs tehát indoka.
     Kétségtelen, hogy soronkívüli ülést a polgármester összehívhat, ha arra indok van. Bármikor, amikor be tudja tartani az általa is megszavazott saját szabályokat. No ezzel azért van egy kis probléma. Ez esetben ugyanis 6 nappal előbb meg kell hirdetni a gyűlést a nyilvánosság számára is. Az anyagokat előkészítetten és tanácsnoki véleményekkel lehet csak testület elé vinni, és a nyilvánosságnak is hozzáférhetővé tenni. Sem a 6 nap nem áll rendelkezésre, sem pedig tanácsnoki vélemények nem találhatók.
     Az is igaz, hogy jelen soronkívüli ülés előkészítettsége lényegesen jobb, mint a korábbi ciklus ripsz-ropszra összehívott ülései, amikor sok esetben a képviselők azt sem tudták mire hívják őket össze. Itt van napirend, és vannak előrekészített iratok. Igaz a 6 nap kis csorbát szenved, de azért egy hétvége volt közötte. Tárgyalni tehát lehet, ha ténylegesen van mit.

Mit kell soronkívül?
     Tulajdonképpen egy téma van, ami a testület és a városvezetők hibáján kívül nem várhatja meg a soronkövetkező tervezett ülést. Ez a Bursa Hungarica ösztöndíjpályázat. A meghirdető - korábbi időpontokban is módosítva - annyira kevés napot hagyott a benyújtástól az elbíráláshoz, hogy azt nem tudná a hivatal az elektronikus rendszeren átvezetni. Azért tehát hogy a kérelmezők, a tanulni vágyó fiatalok támogatást kaphassanak, mielőbb érvényes döntést kell ebben a tárgyban hozni. Ez tehát indokolt. Ha lenne mellette tanácsnoki vélemény - tőlem - ugyanez szerepelne benne, hogy dicséretes, hogy a város a nem is látható pénzügyi viszonyok között vállalja ezt a támogatási formát. Akkor tehát javaslom tárgyalni és rangsorolás, súlyozás után megszavazni.

És ami a többi?
     Ahogy az már lenni szokott, mindig akad, amit ide be kell lehet hozni ha már testület ... Fontosat és kevésbbé fontosat. Az is egy kérdés, hogy kinek fontos, mert ha az nem közügy, az megvárhatja a következő rendes ülést.
      Egyszerűen, vita nélkül szavazható, hogy a térfigyelő kamerákat - immár testületi szavazással - elhelyezzék középületeken. Mert hiszen erről már volt szó, csak ilyen határozat nem született. Ez tehát belefér. Nem igényel külön indoklást, felesleges tehát a következő rendes ülés amúgy is sok témáját szaporítani.
      Végülis az iskolaigazgató kérése is olyan, amit mérlegelni megtárgyalni lehet. Az iskola átszervezések még sok-sok tisztázatlan körülményt vetnek majd fel a nem kellő törvényi előkészítésnek "köszönhetően". Nem az intézményvezető hibája, hogy pár munkanap van csupán az iskola kötelező átadására, de több ügyben nem nem gondolt előre a törvényhozó. Ez is tárgyalható, ha már mielőbb meg kell hozni ezt a döntést.

Mi az amit jómagam nem tettem volna be?
     Van több téma, amit mindenképpen rendes ülésre, tv közvetítéses alkalomra illik. A legnyagyobb nyilvánosság biztosítását kivánná.
     Jelesül ilyen a kintlévőségekről szóló tájékoztató. Ebből látszik, hogy több mint 60 millió forint be nem fizetett adó és egyéb tartozás van nyilvántartva, és nagyon lassan akar ez fogyni. A hosszú idők óta, jelentősebb összeggel tartozók listáját a város hirdetőtáblán már többször közzétették. Mindenki láthatja mely cégek, magánszemélyek tartoznak mindannyiunknak - igen minden tisztességesen fizető vártoslakónak! Kik azok akik nemfizetése miatt bizony átmeneti hiteleket kell felvenni, hiszen ha ez a pénz bent lenne a kasszában, akkor erre nem lenne szükség, vagy épülhetne belőle aszfalt mondjuk a Jászteleki útra. Ténylegesen van aki önhibáján kívül nem tud fizetni, de aki hajlandóságot mutatott és részletfizetést vállalt, nem szerepel a listán. De az adópótlékokból látható, hogy évek során felhalmozott tartózók vannak. Sok ember nem teheti meg, hogy nem fizet adót, mert kérdés és kérés nélkül levonják a béréből, járandóságából, de még a bankba tett pénzének kamatából is. Adót fizetni nem öröm, de nem is a város találta ki, hogy kelljen. Törvényi kötelezettség ilyen módon hozzájárulni a közkiadásokhoz. Az az állapot, hogy vannak akik fizethetnének de nem fizetnek azokat is demoralizálja, aki minden hónapban vagy negyedévben átutalja a közterheket. Ezt a témát tehát igen nagy nyilvánosság előtt kellene tárgyalni. Még akkor is, ha a meghozandó döntések mielőbbi végrehajtása fontos.

     Egyezségi tárgyalás az Ipolymenti ügyében. Ugyan miért ilyen sürgős és kinek is fontos. Igen, a bíróság kitűzött egy határidőt, de biztosan nem azelőtt pár nappal kapta meg a város a levelet. Ha valaki hibájából késett, akkor meg viselje az a következményeket. Rétság ebben a tárgyban már hozott határozatot - ez szerepel az anyagban - nem látom indokát soron kívül idehozni.
     Ugyancsak érthetetlen a családsegítő társulás ilyen rohamtempóban való tárgyalása. Tény hogy itt is elmarasztalható a törvényhozó, mert nem egyértelmű és időben végrehajtható törvényeket hozott, de e témáról igenis lehetett volna időben tárgyalni. Úgy gondolom, hogy fontos lenne fenntartani ezt a szolgálatot. Nem ez a kérdés! Legfőképpen az, hogy a működési források miből lesznek biztosítva? Ki ad ezután erre pénzt? Az érintett településeknek kell összedani? No ezekben meg nem kapunk adatokat, akkor minek alapján döntsünk? Még akár elvi állásfoglalás formájában is.
      Amitől viszont megáll az eszem, az a "továbbképzési megállapodások" megkötésével kapcsolatos dolog. Itt - az anyagban olvasható - arról van szó, hogy dolgozókat január 1-től átvesz a járás. Utána tehát semmi közünk hozzájuk, a fizetésüket nem rajtunk keresztül kapják. Kötelező nekik iskolát elvégezni. Rajta! A tanulás sosem árt! Ha erre megállapodást kell kötni kösse meg az a munkáltató, aki januártól fogja alkalmazni, akinek az érdekében áll az oktatás. Eddig rendben van. Az már nincs rendben, hogy a járások kialakításáról szóló törvényben erre (sem) gondoltak. Szabadon megadhattak volna januári határidőt (meggyőződésem, hogy fognak is új határidőt kitűzni mert ezt a mesét sok város nem veszi be) és akkor az új munkáltató olyan megállapodást köt amilyet akar. Nem itt azt írják elő, hogy olyan végzettségre kössön a város szerződést dolgozóval, amilyen végzettségre nekünk nincs is szükségünk. A dolgozók jelenlegi munkaköréhez nem szükséges. Aztán majd januárban átveszik tőlünk, dolgozóstul, megállapodásostul. Na kéremszépen, ha olyan naív lennék, mint ahogy azt sokan állítják rólam, akkor még ezt is elhinném. Elhinném ha annyi más alkalommal nem került volna ilyenféle törvényalkotási hibába aki besétált a csapdába. És mi van, ha mégse fizet a járás egy kanyit sem, mert nemigen van pénze. Nincs annak bútorra, irodára, számítógépre se. Mindent a várostól vesz el. Mert erre van törvény. Ez tehát nem a városnak sürgős! Akkor meg miért kell ebben is soronkívül tárgyalni, nem értem.

Bizottság és testületi egy napon
     Most az fog történni, hogy a bizottsági ülés után lesz azonnal a testületi. Sima egyszerű ügyekben nincs ezzel baj (mondjuk most a Bursa, vagy a térfigyelő kamerák ügye) De hát azért is szokott máskor idő eltelni a PVB és a testület között, hogy bizonyos dolgoknak utána lehessen nézni, kidolgozni, pontosítani a határozatokat. Hát erre nem lesz mód. Amiben a bizottság döntésre érett helyzetet lát, azt meg lehet testületileg is szavazni. Amiben meg nem, azt majd jó le kell venni a napirendről. Mert ez se szolgálja a tisztességes ügymenetet, hogy tisztázatlan pontosítatlan ügyekben felelőtlenül szavazzunk.

TV közvetítés nem lesz
      Parázs vitákra nem lehet számítani. Valószínűleg a testületi rész gyorsan lezajlik, és mivel a kezdési időpontja sem tudható pontosan a közvetítést - a technikai ügyeket is leszámítva - meg sem lehetett hirdetni.
      Ezért tehát akit behatóan érdekel egy-egy téma, nézze át az ide csatolt iratokat, és jöjjön el személyesen az ülésre. Mikor kezdődik? Jó kérdés! Nem lehet tudni. 17-kor? 19-kor? Majd meglátjuk. Az előtte lévő bizottsági ülés is nyilvános, azon is részt lehet venni.
      Ha a várható ügymenettől eltérő esemény történik azt természetesen rögzítem és beszámolok ezen a honlapon is. Ha ilyen nem lesz, akkor elég a jegyzőkönyvet elolvasni, ami mostanság azért az előírt 15 napon belül mindig olvasható.

www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-