Képviselő-testületi ülés 2007.  július 18.
-
Rétság Város Önkormányzat Képviselő-testülete
2007. július 18. napján (szerdán) 18,00 órai kezdettel 
rendkívüli testületi  ülést tart
Az ülés helye: Városháza díszterme
Napirend:
1./ Tájékoztató a volt laktanya területén lévő épületek bontási munkáinak elvégzésére benyújtott pályázatokról
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
    Az előterjesztés innen letölthető >>>
2./ Botlik Anna és születendő gyermekének anyaotthoni elhelyezésének lehetősége 
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
    Az előterjesztés innen letölthető >>>
3./ Városi Művelődési Központ és Könyvtár intézmény vezetőjének a könyvtár nyitva tartási idejére vonatkozó kérelme
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
    Az előterjesztés innen letölthető >>>
4./ Helyi adótartozások munkavállalással történő rendezésének lehetősége
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
    Az előterjesztés innen letölthető >>>
5./ FŐNIX ASE 2007. évi támogatás átcsoportosítási kérelme 
Előterjesztő: Gál Gábor MOS Bizottság Elnöke
    Az előterjesztés innen letölthető >>>
Rétság, 2007. június 22.
Mezőfi Zoltán
polgármester


Információink szerint 14.00 órakor a Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság is ülés tart, melyen a következő lesz a napirend:
A volt honvédségi laktanva területén értékesítésr e kijelölt épületek üzleti tájékoztatájának. elfogadása
Előterjesztő: Huszár Zoltán jegyző
    Az előterjesztés innen letölthető (doc) >>>
    Titoktartási nyilatkozat tervezete (pdf) >>>
    Üzleti tájékoztató tervezete (pdf) >>>
    Árverési szabályzat  (pdf) >>>

 
Kommentár nincs? De van! (nem része a testületi meghívónak)
Most már van, igaz a szokásosnál rövidebb. Több idő szakértők megkérdezésére, vélemények begyűjtésére nem volt, de talán e témák mélyebb elemzést nem is igényelnek. Több már nem először kerül tárgyalásra, az ottani kommentárokat nem ismételjük meg, de érdemes visszalapozni az előző testületi ülések jegyzőkönyvére.

Bevezetésképpen    Teljesen furcsa, hogy ismét egy ilyen trükköt használnak bizonyos ügyekben a nyilvánosság kizárására. Mert teljesen egyértelmű, hogy a napirendre tűzött témák egyike sem indokol rendkívüli ülést. Még soronkívülit sem, ha a testület tervszerűen dolgozik, és nem teremt magának külön problémát. Pl. a laktanyaépületek bontása, vagy a művelődési központ ügye olyan, amit egyszer kellett volna rendesen megtárgyalni.     Ha pedig mégis szükségesnek látja a polgármester, hogy ülést hívjon össze, ehhez joga van munkatervtől eltérően is. Csakhogy be kell tartania a szabályokat. 6 nappal előbb kihirdetni, bizottsági üléseket tartani, és persze a képviselőket is előre értesíteni. Még az sincs kizárva, hogy nem lesz határozatképes, vagy amely ügynél ez szükséges minősített többséges szavazásra alkalmas létszám. Mert az ülés hírét a képviselők - hírügynökségünkkel szinte egyidőben - ma délután kapták meg.
     Aztán a régi felvetések. Egyik előterjesztésen sem szerepel a jegyző törvényességi záradéka! Nem is lenne tárgyalható. És továbbra is polgármester terjeszt elő például a művelődési központ ügyével kapcsolatban. Ugyanolyan jogsértő módon, mint az előző alkalommal. Pedig éppen ez a helyzet vezetett oda, hogy ismét tárgyalni kell a művelődési ház már többször is "megfuttatott" beadványát. Mert ha az igazgató terjeszti elő, akkor tud a kérdésekre válaszolni, és kiderülhet, ha olyan alternatívát javasol valaki, ami az intézmény működésképtelenségét eredményezi. Úgy tűnik most is úgy döntenek, hogy neki a saját ekőterjesztésében szava sem lehet.
     Ismét azt kell mondanom, hogy olyan apróságon, hogy a polgármester meg sem nézi mit ír alá, már ki sem kell akadni. A meghívó dátuma ugyanis június 22. Ugyanaz, mint az előző ülés meghívója. (Ilyet azért Kapecska Ferencné jegyzősége idejében nem tapoasztaltunk! Nem sorozatban nem, hanem egy évtized alatt egyszer sem! Pedig nem költött sem drága laptopre, sem jogi tanácsadóra, de még lakhatási támogatásban, sőt igazából egy jó szóban sem részerült.) Ha akkor készült, miért nem akkor tárgyalták meg? Ha nem akkor, miért nem ellenőrzik a naptárat. Feltételezem éppen azért írtak egy teljesen blőd dátumot, hogy majd később ha valaki reklamál, elírásra hivatkoznak, és nem derül ki, hogy nem 6 nappal előbb készült a meghívó.


Volt laktanya területének bontási munkái

Megmondom őszintén nem kell ahhoz a főokosnak lenni, hogy tudni lehessen, hogy érvényes pályázat az ügyben nem fog beérkezni. Csupán azért, mert a "helyben szokásos" módon való kihirdetés semmire sem jó. A Hangadóban jó későn szerepelt, és a városi honlapon is látható volt néhány napig. De feltételezem, nem abból a körből fog kikerülni ilyen feladat ellátására ember vagy cég, aki ezeket olvassa. Máshol pedig nem került meghirdetésre. Sem a Nógrádban, sem olyan internetes portálokon, ahol ingyen fel lehet tenni hirdetéseket. De akár a legjobb ajánlatért még a HVG-ben is megért volna egy 30-40 ezer forintos kiskeretes hirdetést, vagy más szakmai lapban, ahol építőiparral foglalkoznak. Ott nem tették közzé. Ha jól emlékszem még a hirdetőtáblán - sem a városházán kívülin, sem a belülin - nem olvasható. Így hát nem csoda, ha a lehetséges pályázók tudomást sem szereznek róla.
     Mostani javaslatom is csak az lenne - ha valaki figyelne rá - hogy szélesebb körben kellene meghirdetni. Ha csak nem eleve az a cél, hogy olymódon hirdetik ki a pályázatot, mintha ténylegesen meg is lenne hirdetve, aztán két alkalommal való eredménytelenség esetén más szabadabban dönthetnek. Jelenleg nem feltételezem, hogy ez tudatos szándék, de akkor érthetetlen, hogy a mostani javaslatban sem szerepel semilyen más hirdetés előírása. A "helyben szokásos mód" pedig már sokszor beigazolta eredménytelenségét.


Művelődési Központ és Könyvtár előterjesztése

A bevezetőben leírtam, hogy ezt az igazgatónak kellene előterjeszteni. illeve korábban többször utaltunk rá, és a testület tagjai is kifejtették hozzászólásban, hogy nem lehetséges, hogy a művelődési háztól elvonnak létszámot, de az ellátandó feladatot nem csökkentik. Ez szükségszerűen azt eredményezi, hogy ha nincs ember, nem lehet nyitvahagyni a könyvtárat, hogy felügyelet nélkül "önkiszolgáló" módra kapcsoljanak a látogatók. A jelenlegi nyitvatartási idő több, mint egy főállású dolgozó heti munkaideje, és az elvárás, hogy szakképzett könyvtárosnak kell jelen lenni a nyitvatartásban. Ezt a MOS elnökének - meg a racionalizáslási elnöknek is - pontosan tudnia kell, amikor előterjeszt valamit. Ugyanis az intézmény működési feltételeinek biztosításáért és nem a megnyomorításáért felelősök! Annál is inkább, mert az intézmény vezetője el is mondta, le is írta, hogy az alapító okirat, és egyéb dokumentumok szerint a feladat ellátásához hány fő kell. Hovatovább a minisztériumi viszgálat is előírta, amelyet meg is szavaztak, hogy betartanak. Utána persze azt, hogy nem tartják be.
    Nos vagy fel kell a lakosság előtt vállalni azt a nagyfokú kultúraellenességet, hogy a testület nem biztosítja az ellátási színvonalhoz a szükséges létszámot - és emmiatt a tervezett 10 milliónyi bevételből még jó néhány millió be sem jöhet (Tehát többe kerül a leves mint a hús) - és akkor lehet szűkíteni. Ezt teljes joggal nem vállalják, nem mernek kiállni az olvasók, a művelődési ház látogatók elé, hogy fele annyi időben jöhetnek könyvtárba, új könyvek nem lesznek, stb, hogy a művelődési házban szakköröknek, más rendezvényeknek kell elmaradni, a létszámhiány miatt. Ha pedig ezt nem vállalják fel, akkor a költségvetésben tervezett - és amúgy is jogsértő módon zárolt - , az alapító okirat szerint előírt feladathoz a létszámot biztosítani kell.
     Van itt egy C. változatú javaslat is. Az igazgatót kötelezzék, hogy a kisebb létszámmal működjön úgy mintha három emberrel több lenne. Nos nem tudom, a büntetéseket ki fizetné, ha az igazgató ezt megpróbálná végrehajtani? Ilyen utasítást ugyanis a testület nem alkalmazhat, hiszen az intézményi létszám - kimutatottan - már a fizikai működőképesség határán van. Ha nincs könyvtáros nem lehet nyitva tartani. ilyen egyszerű. Nem aról van szó, hogy 5 helyett csak 4 legyen. Arról, hogy négy helyett jelenleg ténylegesen 1 van. A művházi rész dettó. No ha az igazgató túlmunkára kötelezi a dolgozót, még ha fizet is neki, az sokkal többe kerül, mint másik ember felvétele. De ez a lehetőség korlátozott. ha meg nem fizet olyan többszázezres bírságot kap a munkaügyi felügyelettől, hogy azon a pénzen nyugodtan vehetne fel rendes dolgozót. és a bírság kifizetést nem kell megszavaznia a testületnek, azt behajtják. Hát aztán van más mód is. Nem munkaviszonyban, hanem megbízási díjjal alkalmazni embereket. Ez törvényes, és a testületi tiltás erre nem vonatkozik. Csak többe kerül és bizonytalanságot szül. De ha mindenképpen sarokba akarják szorítani, azt törvényesen ezen ügyben nem lehet.
     Ugyanis olyan utasítást senkinek nem lehat adni, ami törvénysértésre kötelezné, illetve amely végrehajtásának a feltételei nem adottak. Marad, hogy a testületnek A-t vagy B-t kell mondania. Vagy biztosítja a létszámot, vagy a lakosság előtt felvállalni, hogy kultúraellenesek.


Helyi adótartozások munkavállalással történő rendezésének lehetősége

No ez is egy érdekes előterjesztés a semmiről. A módszer egyébként jó és működik, régebben is volt ilyen engedményezés, és kaptunk például a TSZ-től adó fejében földterületet, vagy pl. Tolmács e címen kapott traktort, és más esetekben is döntött hasonlóan a testület. Nem a ténnyel magával van a baj, hanem ahogyan a nyilvánosságot ki akarják zárni ezen ügyek ismeretéből és ellenőrzéséből.
    Igen. Adótitok az van, de az már nem adótitok, hogy valaki - bárakármilyen összegben - munkát vagy szolgáltatást akar végezni az önkormányzatnak. Itt ugyanis adóösszgek nem merülnek fel, csak annak egy része, amiből nem lehet következtetni sem a teljes adóra, sem a tartozásra. (Azért is mert a tartozás nem ezévi adót, hanem lezárt adóévet érint.) Egyébként az éves beszámolókat minden cégnek be kell nyújtania a cégbírósághoz, tehát aki akarja tudni, az utánanézhet és kiszámolhatja bármely cég eredményét, azt, hogy mennyi helyi adót kellett volna fizetnie és mennyit fizetett be. Ezek tehát nyilvános adatok, ebből pontosan lehet tudni a tartozást. Az adótitok nem erről szól! Ilyen alapon mindenki az adójából fizet bárakármit az önkrományzatnak, és az mind adótitok címén titkos lehetne.
     Korábban is volt ilyen téma, és - szabályosan - nem volt titkos. Ezért is írhattam fentebb a példákat. Ezt nyilvános ülésen tárgyalta a testület, mert csak úgy szabályos. Ilymódon aztán azt sem tudjuk, hogy milyen szolgáltatást is végez valaki a városnak - pénzért vagy adóért - és ezt aztán lehet maszatolni.
     Azután még egy érdekessége - hogy nevén nevezzem súlyos jogsértés - van ebben a dologban. Ugyanis ha nem tévedek egy olyan munkát akarnak utólag megszavaztani, amiben a testület helyett valaki - felhatalmazás nélkül - már rendelkezett, a parkoló le van betonozva, és utólag akarják megszavaztatni. No ilyet a törvény nem enged meg, sőt súlyos felelősségrevonást vonhat maga után. Nem akarom sorolni a hasonló esetek miatt felfüggeszetet fóti, bujáki és többi polgármestereket. Aztán majd ennek alapján megkötött szerződéseket is titkosítják? No ezt aztán végképp nem engedik meg a hatályos törvények. A szerződések nyilvánosak, akár adózott adóból, akár be nem fizetett adóból köttetnek azok.
     Mint mondtam, a módszer egyébként jó is lehet, bár lényegesen csökkenti az adóbevételt, és olyan munkákat végezhetnek el, amire éppen most nincs pénze az önkormányzatnak. De ha meg azt nézzük, hogy az a pénz úgysem folyna be, már csak ilyen módon lehet pénzhez jutni - mert egyébként úgysem lenne rá remény - legyen. De akkor nem kell ez a nagy titkolózás.


FŐNIX ASE 2007. évi támogatás átcsoportosítási kérelme 

Nem nagyon értem a kérelmet, meg a sürgősséget sem. Az igaz, hogy egy támogatott szervezettel szerződést kell kötni, hogy mire fordítja a támogatást. Az is igaz, hogy a szerződést illik betartani. és az is, hogy ha már módosítani kell, akkor a másik partnerhez kell fordulni a módosítás kérésével. Azt nemigen értem, miért a MOS elnök ennek az előterjesztője. Csak azért nem az ő dolga, mert neki címezték. (Címzett - hatáskörben - csak a testület lehet.) De azt már furcsa, hogy a szerződés megkötésekor a MOS elnök nem nézte meg, hogy mi mennyi abban a szerződésben. Ugyanis továbbra is meg akarják venni a két profi pinpongasztalt - vegyék, ha erre kaptak támogatást - de nem hallottam róla, hogy leértékelték volna ezeket. tehát vagy a mostani adat nem jó, vagy az éve eleji. Ezt a szerződéskor mindkét félnek illik korrektül kezelni, vagy legalábbis nem olyannyira rugalmatlan szerződést kötni, amely csak akadálya a tényleges célra adott tényleges felhasználásnak.
     Magam azt mondom, legyen, ha már megítélték részükre a pénzt és azt sportcélra használják, akkor erről az egyesület igénye legyen mérvadó. De akkor miért ezek a csavarok a dologban. Miért kell napirendeket gyártani olyan ügyekben, amelyet egyszeri rendes tárgyalás alapján egyszer s mindenkorra le lehet rendezni.

Egyebek
    Gyaníthatóan nincs vége. Valószínű lesznek egyebek is, vagy még újabb napirendek, amelyek nincsenek tárgyalásra tűzve. Pedig ha valami sürgős, péládul Bánk és Tolmács kérvénye, ami már a KET szerinti határidőn is túllépve be van nyújtva. Ezekről a következő ülésen dönteni kell a szabályok szerint. Nem döntöttek, és most sem döntenek. Pedig ez tényleg megérdemelne akár egy rendkívüli ülést is.
     És persze nem tudni, milyen témák lesznek bedobva, amelyekre csak úgy egyebekben szavaztatnak is. Kiváncsian várom.

Pénzügyi Bizottsági napirend Rendkívül érdekes az ez előterjesztés is. Egyrészt a hozzá csatolt anyagokat rövidesen feltöltjük. Abból az derül ki, hogy csak a 2-es számú épület értékesítésre készítenek üzleti tájékoztatót. (volt parancsnoki épület.) Ez rövidesen itt is olvasható kesz. Jól látható hogy kitöltetlen, és jónéhány adatot nem tartalmaz. Arról nem is ebszélve miért nem az összesre, továbbá a rendezési terv még nem is tartalmazza, hogy az épület mire használható, és arról sem döntött még a testület, hogy egyáltalán kell-e ez az épület a városnak. Mert ha valamelyik, ez jól hasznosítható volna.
     Ez a kisebb gond. A nagyobb az, hogy az önkormányzati törvény értelmében vagyonnal való rendelkezés nem adható át a testület hatásköréből. Márpedig egy ilyen hirdetmény, amely összeget, határidőket, egyebeket tartalmaz kifejezetten a vagyonnal rendelkezés tárgfykörébe tartozik. Mi lenne az ha nem ez? Ezért azt a testületi ülésen, nyilvánosan, minden képviselő beleszólásával kell megtárgyalni és csak a testület hozhat benne határozatot. Ilyen módon előfordulhat, hogy a elfoglaltság miatt képvisel-tagon nem is tudnak ott lenni, a külső tagokkal éppencsak határozatképes bizottság döntene. Nos ez az ami elfogadhatatlan, és a hivatkozott önkormányzati törvény értelmében nem átruházható.
     Aztán nagy kérdés, hogy miért csak ezen egyetlen épületre vonatkozóan alakítanak ki szabályokat. Vagy más épületektre más szabály fog vonatkozni? hogyan lehetséges ez?
     Amúgy erre a tájékoztatóra is szabtak maguknak határidőt, amit persze nem tartottak be. Most pedig a nyilvánosság tényleges kizárásával, a képviselők egyrészének távollétében akarnak tizmillió nagyságrendben szabálytalanul eljárni.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-