Csőd vagy költségvetés? Esetleg mindkettő?
-
Amióta a kedd estébe nyúló testületi ülés végetért, a város közvéleményét a fenti kérdés foglalkoztatja. Kicsit bulváros megközelítéssel írhatnám, hogy husszú kalandos út megtétele után, számtalan viszontagságot legyőzve mégis van a városnak költségvetése. Na bravó! Ezt megcsinálták. A fenti példánál maradva azonban le kell szögezni, hogy a felkiáltás korai. A tenger által dobált hajó révbe ért. Kikötött egy szigeten. Bizony ám, egy nem túl nagy homokszigeten, amelyből a tenger viharai mindig elmosnak egy keveset. Aztán csak azt veszik észre, hogy pár hét múlva minden homok elfogy a talpuk alól, és még kapaszkodó sem marad. Csak úsznak - az adóság - tengerében ...
     Mert sajnos a költségvetés ilyen furcsa fordulatok utáni szavazása semmit nem old meg. Ellenkezőleg! Tovább növeli a bizonytalanságot, hiszen ezzel a szavazással a "zenekar" 300 millió hiányra szavazott. Azt a pénzt kezdik el költeni talán már ezekben a pillanatokban is, ami nincs. A semmit. No ez a probléma.
     Sok-sok elemzést készíttetünk már az ezévi költségvetésről. Ismét azt mondom, ezeket nem ismételném meg. Kikereshetők, elovashatók a szappanopera epizódjai. A korábbiakat fenntartva néhány új jelenségre hívnánk fel a tisztelt olvasó figyelmét.

Rendkívüli már megint és nem is egy ...
     No azt is kielemeztük már, hogy rendkívüli ülést rendkívüli ügyben lehet össezhívni. A költségvetés sehol a világon nem egy váratlanul lecsapó katasztrófa (másutt) hanem tervszerű munka eredménye. Ilyenmódon azt tervezett ülésen, jól előkészítetten kell megtárgyalni. Tervezett ülés volt, azt nem tartották meg. (Márc 25.)
     A mostani első ülés elvben egy elhalasztott március 25-i lehetett volna. Nem lett az, mert azt egyszerűen nem tartották meg. Ezen ülés összehívásának ismét hiányoztak a törvényi feltételei. A képviselők nem kaptak érdemi anyagot. Amit kaptak azt sem időben. (A kiküldöttek egyébként itt is megnyithatók elolvashatók) Ez kevés! Egy költségvetési előterjesztés nem így néz ki! Bizony ám! Ehhez minimum a rendelet tervezetet ki kell küldeni a számadatokkal, és a 15 mellékletnyi táblázattal. Mert szavazni nem a dumára kell, hanem ezekre a számokra.
      No rendelet tervezet az nem volt. Szabad ilyet? Egyértelműen nem! Az SzMSz szerint rendelet tervezetet csak írásban lehet benyújtani. Nem volt benyújtva, akkor nincs miről szavazni. Meg tényleg miről is volna? Azt sem tudja a képviselő, most akkor hány millió is a főösszeg, mennyi a hitel, és egyebek. Láthattuk már mihez vezet az, ha emlékezetből szavaztatnak egy pénzügyi rendeletet, és aztán azt írnak be amit csak akarnak. Ez nem pongyolaság, nem kis mulasztás, hanem felelőtlen jogsértés. Olyannyira, hogy tulajdonképpen ez a rendelet így nem szavazható, tehát nem is érvényes. Igaz a nap végén (a második rész végén) a polgármeseter nem is azt a kérdést tette fel, hogy a rendelet terevezetet elfogadja-e a testület. Ezt nem kérdzete. Azt kérdezte, hogy az szavazzon aki a város költségvetését elfogadja. No szavaztak, de maguk sem tudják mire. Így rendelet biztosan nem alkotódott. De ne szaladjunk ennyire előre, mert azért van itt pár érdekes dolog.

Mikor is kezdődött az ülés?
     18.00-ra hívta össze a polgármester, de maga sem volt ott elkezdeni. A tv közvetíés jó 45 perc késéssel kezdődött. Jól unjon bele aki nézni szeretné... Azt hitték többen, nincs is közvetítés. Ügyes trükk. Az meg nem kifogás, hogy előtte egy órával volt bizottsági ami nem ért véget, mert nem akkor kell lennie. Amikor meg kell, akkor legyen, amikor van idő érdemben tárgyalni és időben befejezni. 45 perc késés nem megengedhető egy ülés és közvetítés kezdetére. 

Miről is tárgyaltak? És ez szabályos?
      Tulajdonképpen egy olyan irat került kiküldésre, amelyben néhány úgynevezett költségcsökkentő előirányzatmódosítás szerepelt. Erről lehetne tárgyalni, mondjuk egy bizottsági ülésen, vagy abban az esetben amikor régente 2 fordulóban volt tárgyalva a költségvetés. Aztán ha szavaznak ezekről, ez nem ám a költségvetés, csupán annak egyes tételei. Ezekből el kell készíteni a végleges táblázatokat, azok összes vonzataival, összefüggéseivel együtt.
      Aztán ezek összefüggésében lehetne rendeletet alkotni. No ez nem volt.
      Ennél azonban érdekesebb, hogy az iratban kiadáscsökkentő tételek szerepelnek, de a tárgyalás során már megint ment a költekezés. Újra megszavazták, hogy legyen úrnafal. Azt nem szavazták meg, hogy csökkenjen a cafetéria. (Így aztán állítólag már volt 140 ezer forint annyi maradt) Megszavazták hogy legyen benne az önrész az óvoda másik pályázati részéhez. No ezek mindjárt úgy 10-15 milliós kiadást jelentenek. Nosza, hol a fedezete? No erről nem döntöttek, ez szóba sem került. Úgy szavazgattak ismét, mintha itt lenne a pénzjegynyomda és ha elfogy a bankó semmi baj, majd nyomtatnak újat... Csak fel kellene már ébredni, hogy ez az ami nem megy. Felelős képviselő fedezet nélkül nem szavazgat a vakvilágba, mert az vezetett eddig is ehhez a helyzethez.

Akkor most mennyi is a hiány?
      Ezt senki nem tudja. Számadatok nem voltak kiadva. Saccolni lehet. (Hát persze a szavazók is csak saccolták, mire is szavaznak.) A költségvetés jelen változata tartalmazott úgy 120 milliós hitelt, egy része még mindig vastagon működési, másik része fejlesztési. Ehhez visszaszavaztak tételeket, úgyhogy most is kb 140 millió a leírt és bevallott hiteligény. Aztán amit már megelemeztünk, a bevételek legalább 80-90 millióval túl vannak tervezve. (Túlméretezett laktanya épületek eladási terve, és túltervezett adóbevételek) Ezen túl továbbra is ott van egy 70 milliós kötelezettségvállalás a városközpont felforgatása (Ők nem így nevezik, mert nem is tudják mire szavaztak, a kész terveket meg a pályázatot a mai napig nem látták. No ezek a bajok!) ami újabb 70 millió forint. Meg az, ami majd ki fog derülni - mint a járóbetegesnél - hogy az önrészen kívül még ez is meg az is kell, újabb 10-20 milliók. Aztán nem felejtős az sem, hogy ügyesen a Nonprofit Kft-re toltak át másik 300 millió hitelt. Eddig OK! Az ő dolguk! Csak ha nem lesz hitelképes a kft, vagy kevés a pénz, akkor mégis a város ajtaján kopogtat.
     Ha mindezeket összeszámoljuk, a hiány jottányit sem csökkent. A város ezévi terveihez 300 millió hiányzik, de elkölteni szeretnék az összeset. No ez az ami nem megy.
     Ebből a gondolkodásból persze az következik, hogy el is kezdik költeni a pénzt. Bevétel meg nem érkezik, és kész a fizetésképtelenség. Ráadásul a költekezés nem az alapfeladatokra vonatkozik, hanem fejlesztésre, és a kötelező feladatokon túlmutató kiadásokra. Ez meg "csak" azt fogja jelenteni, hogy mire bért kellene fizetni mondjuk júniusban, júliusban, már üres lesz a kassza.

Hol volt a jegyző?
     No igen ilyenkor kellene a jegyzőnek a tárgyalóasztalnál azt mondani, hogy "emberek ez nem megy". Vagy költekezünk és csődbe jut a város, vagy visszafogni a presztizsfejlesztéseket, és valahogy elevickélhetünk, bár már a szakadékban vagyunk. No ezt nem mondta. Amikor mondott valamit akkor is azt, hogy a hivatalra még a soknál is többet költsön a város. Most meg nem látszott a tv képernyőjén. Talán ott sem volt? Hogyan lehet jegyző nélkül ülést tartani? Jó ott volt az aljegyző jegyzőkönyvvezetői szerepben egy nem látható másik asztalnál. Ez sem ugyanaz. Vegyen részt a tanácskozásban, és tegyen észrevételt, ha a törvényességet sértő dolgot tapasztal.

És a bizottság meg mire van?
      Ez ismét egy jó kérdés. Ugyanis a Pénzügyi Bizottság többségi szavazat hijján nem javasolja elfogadni a költségvetést. Ez értelmes beszéd erre van a bizottság. Más testületekben ezt komolyan fontolóra veszik. Olyannyira, hogy addig testületi tárgyalásra sem kerülhet egy anyag, ameddig a bizottságban nem kap többséget. Addig viszont ott kellene elvégezni az egyeztetéseket, a műhelymunkát, és nem a képviselőket rángatni talán már 6. ülésre az előkészítetlenség miatt.
      Mert az ismételten látszott, hogy elfogadhatatlan a terv. Ezt az PÜT elnök el is mondta. Akkor hogy a jó fenébe lehetett egyáltalán napirendre tűzni? Ezt ugyan szó szerint nem tiltja az SzMSz, csak a logika. Azonkívül a polgármester sem érvelt azzal, hogy ez jó valamire. Csak azzal, hogy a várost hátrány éri. No éri azt elég így is ...

Vesszen a művelődési központ ...
      Volt már egyszer javaslata Hegedűs képviselőnek, hogy 20 milliót el kell venni a művelődési háztól. A testület józan része nem szavazta meg ezt az agyament ötletet, mert ez egyenlő lett volna a megszüntetéssel.
     Most újabb "jobbító" javaslat született a műv ház letarolása ügyében. (Az sem számít, hogy a megnyert 10 millió körüli pályázati pénzt csak akkor tudják fogadni, ha megfelelnek a működőképesség szakmai elvárásainak. A leépítés ezévi pár százezer forintos nyereségével tehát ki kellett volna dobni 10 millió forintot. Itt ilyen "apróságok" nem számítanak.) Első ülésen a polgármester valaki javaslatát felolvasva szavazásra tette fel a kérdést, hogy a testület értsen egyet másfél létszám leépítésével (Következmények nem ismertetve, mert a feladatok maradtak, sőt nőnek)
      5 szavazattal nem nyert a javaslat, hiszen ehhez 6 igen kellett volna. Csöppet sem zavartatva magát, a második ülésen - mert hát volt ám ilyen is - ismét ugyanezt ugyanígy feltette szavazásra. Ezt meg milyen szabály engedi meg? Lehet hogy szünetben ment a mutyizás, meg az alku a teljes költségvetésre bólintás áraként egyesek talán a művház teljes kinyírását követelték? No ettől függetlenül minden új információ nélkül újra feltette ugyanazt a kérdést szavazásra. Ha ez így törvényes lenne, akkor egy el nem fogadott valamit akár naponta 100-szor is szavaztathatna, meg hetente 7 napon és így tovább. Nem, ilyen nem lenne törvényes.
      A második szavazás eredménye is 5. Tehát ezt a lefejezést nem szavazta meg a testület.
      Becsületére legyen mondva a később a költségvetést elfogadók közül Gál Gábornak és Drajkó Vilmosnénak, hogy erre ők nem emelték fel a kezüket.

Van másik ... Testületi ülés ám!
     Mint régen a cirkuszban a híres bohóc... Van másik vigyorogra bele a kamerába...
     No itt is valami hasonló történt. A testület szavazott. 5 igen. Ez nem elég. A polgámester megállapította, hogy a testület nem fogadta el a költségvetést. Eddig értem. Ez a dolga. De ekkor berekesztette az ülést. (Mint legutóbb is, mindenki kapcsoljon ki, nyelje le a sörét, vigye a ropit a konyhába, stb.) Aki viszont nem kapcsolt ki, kb fél óra múlva kiderült, hogy már megint ülést hívott össze a polgármester.
     Hogy a jófenében lehet ilyet? Kérdezték többen. Egyértelmű, hogy nem lehet! Ha valaki ezt nagyon megpiszkálná, és a törvényesség is működne ebben a hazában, az ilyen ülést úgy hazavágná a Közighivatal, mint annak a rendje. Mert ilyen egyszerűen nincs, csak a mesében. Ott csak ha Zolika mesél ...
     Akkor mit lehet tenni, mert hát látható a pánikhelyzet...
     Nos azt nem mondom már újra, hogy időben kellett volna, és gondolkodni kellett volna, és felelősnek lenni ... Ezt már nem mondom. De azt igen, hogy illene ismerni a saját maguk által elfogadott szabályokat amit az SzMSz tartalmaz.
     Akkor súgok, ha maguktól nem tudnának olvasni. Az SzMSz azt írja, hogy amennyiben nem született döntsés, akkor a vitát az ülésvezető tovább folytathatja, és új érvek - anyagok, javaslatok, módosítások - után újra szavaztathat. Na mármost. Ha sem 6 igen, sem 6 nem nem jön össze, akkor "csak" nincs elfogadva a javaslat, de más döntés nem született. Egyszerűen egyik alternatívát sem szavazták meg. Semmit nem szavaztak meg. Más lenne a helyzet ha 6 nemre emelkedtek volna a kezek, akkor nincs tovább. Azt az anyagot azonos formában nem lehet tárgyalni. Ilyen nem volt. Akkor a nyilvánosság kizárásának szándékával nem kellett volna bezárni az ülést, hanem érvekkel, új javaslatokkal folytatni a vitát. Nyiltan, nyilvánosan, és őszintén szembenézve a problémákkal. (No persze nem a már leszavazott javaslatokat eröltetni) És ezután lehetett volna törvényesen újra szavazni. Ezt nem tudja az ülésvezető? Több mint hiba. Mert nem egyszer megszavazta az SzMSz-t. (35 §. 3. bek)
     Ha viszont bezárta az ülést, akkor törvényes lehetősége nincs azonnal egy másikat összehívni. Ezt kitől hallotta, vagy honnan vette nem tudom, de súlyosan sért több szabályt is.
     Egyrészről, van egy olyan pont, hogy amennyiben a polgármester szerint a város érdekeit súlyosan sértő döntés született, akkor egy alkalommal kezdeményezheti a döntés felülvizsgálatát. Fontos az előírás, hogy egy alkalommal! Nem 5-ször, 6-szor! Bizony nem. No és mi a módja? 3 napon belül jelzi a jegyzőnek, és 15 napon belül kell összehívni a testületi ülést ilyen esetben. Na most az a helyzet ami kialakult mennyire sérti a város érdekeit, lehet vitatni, de tény, költségvetésnek lenni kell. De csak törvényesen összehívott testületi ülésen! Ez pedig az jelenti, ami le van írva. 15 napon belül, törvényesen előkészítve, kihirdetve, vitára alkalmas alternatívákat tartalmazó anyag megküldésvel lehet ülést összehívni. Ilyet, mint itt, hogy azonnal, új anyag nélkül és a többi, ilyet még nem hallott a világ.
     Meg aztán azért is szabálytalan, mert ha rendkívüli eset lenne, hogy Rétságon nem fogadnak el egy költségvetést (ebben pedig itt nincs semmi rendkívüli) akkor minden képviselő értesítésével lehet sürgős ügyben ülést összehívni. Na mármost Kotroczóné hiányzott betegség miatt. Arról az ülésről, amire értesítést kapott. A következő, septiben összehívottról meg nem is értersítették. Igaz, ennek a módszernek is volt hagyománya Rétságon, de csak egy baj van vele. A nem szabályosan összehívott ülés érvénytelen. A döntése is érvénytelen.

De nem csak azért!
     Hanem azért is mert itt sem volt semmi, amire érvényesen szavazni lehetett volna. Egyetlen papírlap sem, amelyen legalább kiderült volna, hogy mire és mennyit is kell megszavazni. Pedig erre is van ám irányadó szabály! SzMSz 33. § (2): (itt most szó szerint idézzük) "A végszavazás előtt, az elfogadott módosító indítványokat is tartalmazó határozati javaslat szószerinti szövegét ismertetni kell." No ilyen nem volt. Pro pláne egy rendeletnél elengedhetetlen, hogy a képviselő tudja mire szavaz. Itt azt sem tudta. Még egyetlen számot sem! Mennyi is lesz a város kiadásainak főösszege 2010-ben? No nem, ilyet nem lehet megkérdezni - itt - egy előterjesztől... Még zavarba jön, mert maga sem tudja.
     Itt kéremszépen az a divat, hogy rendeleteket is lehet elfogadni biacóban, emlékezetből, és a módosításokat is emlékezetből. Majd aztán pár nap múlva valakik valamit beírnak a számtáblákba, valamit kiszámolnak kihoznak, na az lesz a költségvetés. Ami teljesen független életet kezd el élni a képviselő-testület szándékaitól. (Ahogy mondani szokás, köszönő viszonyban sem lesznek.) Ezt előző évben is megtapasztaltuk. Csakhogy ez súlyosan törvénysértő és érvénytelenné is teszi a szavazgatást.
     Persze minek itt még ilyenekkel is lacafacázni. Úgysem lép életbe hiába szavaztak, mert nincs kihirdetve a rendelet. Még a tavalyi sem ám! Márpedig nem elég szavazni, az csak akkortól érvényes, amikor megjelenik a hivatalos honlapon, a hivatalos helyi lapban és a hirdetőtáblán a városháza előtt. No ezek egyike sem következett be, és sejthető, hogy nem is fog... 

Kik szavaztak?
     Név szerinti szavazás volt. Nagyon helyes! Tudja meg a város, hogy kik járultak hozzá a végképpen csődbe juttatásához, kik azok akik aszisztátlak a fedezet nélküli kiadásokhoz, az intézmények tönkretételéhez. Ha lenne jegyzőkönyv valaha, abban a következő lenne rögzítve: Mezőfi Zoltán, Dr. Katona Ernő, Drajkó Vilmosné, Fodor László, Gál Gábor, Hegedűs Ferenc, Dr. Tóth Mária igennel szavazott (a csődre). Tartózkodott: Jávorka János, és Majnik László. Értesítés hijján nem vett részt az ülésen Kotroczóné Somosi Éva. Hát akkor most már tudja mindenki.

Nem is biztos hogy csőd... 
      Ezt is csak a helyi ellenzéki média terjeszti, mert különben minden olyan hepi, csak mindenben hibát keresnek... Mit számít az a bagatell 300 millió, majd csak lesz valahogy ...
      Hát kéremszépen! A matematika szabályait át lehet írni, de felesleges, mert az is érvénytelen lesz. Hiába hoznának arra határozatot Rétságon, hogy 2x2 az itt pedig 6 legyen - látatlanból akár erre is képesek - attól az nem lesz annyi.
      Kétségtelen tény, hogy most pár hétig elhárult az az akadály, hogy a város nem kapott volna központi támogatást, és nem vehetett volna fel hitelt. Ez utóbbihoz ugyan külön összehívott testületi ülés kell ugyancsak minősített szavazással, bár Rétságon ilyen "formaságokra" sem szoktak adni. Meg a hitelhez fedezet, elvben pályázat, hogy ki ad olcsóbban és egyebek.
     Ugyanakkor itt a következő tű a lufiba! Ami előbb vagy utóbb durranni fog, és annál nagyobbat szól és annál jobban vágják pofán a szétfreccsenő gumidarabok azt, aki fújja, mint annak a rendje. No mi is a következő tű? Hát a mérlegbeszámoló. Annak adatait március 25-én be kellett volna terjeszteni, mint módosítás. (Előbb kellett volna akkor sem tették) És nem látszik, hogy készülne, az meg különösen nem, hogy elfogadható lenne. Akkor a csöbör és a vödör esetében lötyög a víz kifele a kettő között. Mert ugyanúgy ennek elfogadásához van kötve a támogatás és a hitel is.
      Ennél persze lényegesebb, hogy az elfogadottak szerint szükségszerűen elkezdik a kiadásokat fizetgetni kifele. De bevétel az nincs befele, akkor fedezet nincs. Akkor mi van? Fizetésképtelenség! No ez a csőd magyarul.

55 millió zárolva. Miii vaaan?
     No volt itt még egy érdekes javaslat az utolsó szavazási játék előtt. Hegedűs javasolta, hogy a működési költségből legyen zátolva 55 millió forint. Most azon ismét lépjünk túl, hogy ilyen javaslatot rendelethez csak írásban lehet benyújtani. De semmiféle következménnyel számolás, semmi összefüggéskeresés, semmi fedezetelemzés, feladatelmaradás mérlegelése...
     Nem hát! Az intézmények dögöljenek meg, a hivatal meg magának majd ad engedélyt.
     No most ha lenne ilyen, az sem valamiféle záradék, hanem részletesen kumunkálva egy önálló § lehetne a rendeletben. Ha nem ennek szavaztatták - leírva, törvényességi vizsgálat után - akkor az afféle vágyálom, de semmi hatása nincs semmire. A rendeletbe meg nem írhatják be, mert erről szó sem volt.
     Ha komolyan vennék mi lenne itt? Hogyan és miből van zárolva 55 millió? Időarányosan, vagy összességében? Mert ha időarányosan, majd minden dolgozó hó végén 10 %-al kevesebb fizetést kap, meg a villany és gázszámlákból annyival kevesebbet utal át az intézmény, mert Hegedűs ezt a jó nagy kapitális baromságot bedobta és még egyesek meg is szavazát? Tessék kipróbálni! Lefogadom a bírósági pereken többet veszít a város mint amennyit megtakarítana. Mert ami benne van a költségvetésben az felhasználható. Tartalékok nincsenek, szinte csak bér és rezsi. Akkor miből zárol őkegyelme?
     Úgy is lehet zárolni, hogy a fizetéseket és a számlákat kifizetik, és akkor novemberben és decembereben nem jut egy fillér sem semmire. Ja, hogy ez senkit nem érdekel, mert akkor már ennek a testületnek se híre, se hamva? Ez igaz, csak ha a pénzt meg elverik másra, már hiába adna felmentést az új önkormányzat nem lesz miből fizetni.

Végezetül
     Az első ülés alig volt több 15 percnél, a második meg úgy 3 perc alatt befejeződött. Minek is annyit tökölni ... ? Ilyen apróságokról van szó? Csak százmilliókról és a város jövőjéről. Majd ráérnek órákhosszat vitatkozni, ha valaki kér 10 ezer forintot nemes célra.
     No erről ennyit. Aki nem hiszi járjon utána... Illetve nézze és hallgassa meg, az alább megnyitható linkeken.

GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-