Vállalkozók klubja - adók, közélet
-
Körülbelül 10 hónapja egy vállalkozók részére szervezett összejövetelen született meg az elhatározás, hogy szükséges lenne az információcsere, a közös érdekek megfogalmazása céljából rendszeresen találkozni, és az aktuális dolgokat minél alaposabban megbeszélni. Olyan elhatározás született, hogy minden hónap utolsó munkanapján jön össze a vállalkozók klubja - különösebb hírverés nélkül, de a nyilvánosság számára nyitottan - az Anna Étterem különtermében. A kezdeményező Jávorka János képviselő volt, aki azóta is lelkesen szervezi a havi programokat.
     Így volt ez január utolsó hétfőjén is. A kislétszámú de világmegváltó gondolatokkal, és a tettrekészséget többféle módon megfogalmazó szándékkal ültek asztalhoz vállalkozók és képviselők. A meghirdetett témának az adózás változásaival kapcsolatos tudnivalókkal és teendőkkel kapcsolatos előadást tervezték, de meg kell vallani, erről nem sok szó esett. Néhány mondat a fordított ÁFA ügyeiről és az amortizációról konkrét kérdés alapján amire az adószakértő válaszolt is.
     Viszont már a beszélgetésbe való belemelegedés első mondatai is a közélet dolgai felé vitte a társalgást, gondolván, hogy később térünk rá a hirdetett témára. A jelenlévő vállalkozók szinte egyhangúlag megfogalmazták, hogy a helyi önkormányzat részéről nem kapnak - nemcsak támogatást - de figyelmet sem. A különféle jogszabálymódosítások amúgy is már olymértékben bonyolítják az adminisztrációt - amit csak nem termelő munkatársak beállításával, tehát pluszkiadással lehet megoldani - és emmellett a helyi önkormányzat is olyan intézkedéseket hoz, ami nehezíti, sőt sok helyen ellehetetleníti a vállalkozásokat. Nem csoda, ha annyi üzlet bezár, mint ahogyan azt honlapunk is bemutatta riportban. Többen elégedetlenségüket és értetlenségüket fejezték ki az ingatlanadó jelentős megemelésével kapcsolatban.
     Mindennél sokkal súlyosabbnak ítélték a jelenlévők, hogy ezekben és a város működésével, a szolgáltatásokkal és a kereskedelemmel kapcsolatos kérdésekben nem kérik ki a vállalkozók véleményét. Sőt még a segítségüket, közreműködésüket, de még a pénzüket sem fogadják el. Egyszerűen a városvezetés nem áll velük szóba. Volt aki felelevenítette, hogy a klub által rendezett nyári fórumon Rompos Dezső - mint a város érdekében tenni akaró helyi vállalkozó - felajánlotta, hogy akár egymillió forinttal is támogatna olyan célokat, amely a város érdekét szolgálná és a felajánlott pénz az önrészhez elegendő lenne. Csak mondja meg - az akkor ott lévő pogármester -, hogy milyen elképzelések, tervek vannak Rétság fejlesztésére, mire tudnák jól felhasználni ezt az összeget. A válasz akkor is néma csend volt, és elképzeléssel azóta sem jelentkezett senki a felajánlásért.
     Mások szóbahozták, hogy micsoda dolog a vállalkozói réteget kihagyni az Újévköszöntőből, és más jeles városi eseményből. Mert azt pontosan látták, hogy az újévköszöntő rendezésében bekövetkezett egy funkcióváltás, amit nem tartottak rossznak. De hogy a vállalkozókkal senki nem foglalkozik, azt már igen. Egy jelenlővő, igen komoly adót fizető vállalkozó is elmondta, hogy nem kapott meghívót, nem is tudott a programról. Ugyan az adóforintjait Rétságra fizeti, a szolgáltatások színvonalát itt emeli, de nem itt van állandó lakása, akkor ilyenkor figyelmen kívül lehet hagyni?
      Az is megfogalmazódott, hogy hiába jön össze ezeken az esteken 10-20 lelkes lokálpatrióta, ha semmiféle érdemleges választ a felvetett kérdésekre nem kap. Persze szkeptikusan az is megfogalmazódott, hogy más fórumokon sem. Éppen ezért olyan kezdeményezés született, hogy ezekbe a közélet jelenségeiért aggódó, a lakóhelyünkért tenni akaró szándékú emberekkel kellene egy olyan kerekasztalt létrehozni, amelyen a város vezetői, polgármester, jegző, bizottságok elnökei is jelen vannak, és választ adnak. Elmondják konkrét fejlesztési elképzeléseiket. A konkrét elképzeléseket, amihez a vállalkozók csatlakozhatnak, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy a város fejlődjön, itt több lakos éljen, nagyobb forgalom valósuljon meg. Nem úgy mint az elmúlt néhány évben csak a forgalom visszaesését tudták konstatálni. Azt is hangsúlyozták, hogy mindezt politikamentesen, legalábbis nem "két oldal" szóváltásával kívánnák megvalósítani, mert az embereknek elege van a szembenállásból a tényleges problémák objektív megtárgyalása helyett.
     Ismét elhangzott, hogy a laza klubot továbbfejlesztve egy szervezettebb, jogilag is legitimált formát kellene választani. Akkor a vonatkozó törvények értelmében is a város fejlesztésével kapcsolatos ügyekben az ilyen civil szervezet véleményének kikérése megkerülhetetlen. A jelenlévők ugyan nem döntöttek a cégbírósági bejegyzés mellett, de Babicz István, mint a Rétságért Egyesület vezetője elmondta, hogy az egyesületnek azonosak a céljai, és szivesen ajánl segítséget az összefogásban, a programalkotásban, és az érdekérvényesítés közös lehetőségeinek kidolgozásában.
     Végül a klub jelenlévő tagsága úgy döntött, hogy az eddigi utolsó hétfő helyett, egy héttel előbbre, tehát minden hónap harmadik hétfőjére tennék az összejövetelt - legközelebnb tehát február 18-ra -, mert a mai találkozóra is sokan más hivatalos elfoglaltság miatt nem tudtak eljönni. Pedig a téma érdekelte őket. Az utolsó heteken önkormányzati bizottsági ülések, és egyéb programok jelentettek akadályt. Ezért esett a döntés a 3. hétfőre. Sőt még a helyszínt is megváltoztatnák a nagyobb érdeklődés reményében. A következő alkalommal a tervezett kerekasztal tanácskozást a művelődési központban rendeznék meg. Pontos infromációkkal a februári programajánlóban szolgálunk.
  GiK  
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-