Ügyfél! Fogadás nincs!
-

Egyrészt tájékoztatunk, másrészt méltatlankodunk. Joggal, hiszen a polgármesteri hivatal ügyfélfogadási idejét módosították, de kellő tájékoztatást erről a városlakók - pláne a "vonzáskörzet" érintettjei - nem kaptak. Másrészt számtalan megkérdőjelezhető része van a - véleményünk szerint - átgondolatlan, és nem a város lakóinak érdekét szolgáló rendeletmódosításnak.
-
Az új ügyfélfogadási idők
     Nézzük előbb a dolog tájékoztatási oldalát. Mint a testületi ülés menetét figyelő állapolgárok tudják, a testület legutóbbi ülésén módosította a hivalal ügyfélfogadási idejét. Nemigen lehetett tudni, hogy a konkrét javaslat mit takar, hiszen az a képviselők előtt volt olvasható, de ahhoz képest is változott a rend.
    Akik honlapunkon a helyi rendeleteket figyelemmel kísérik, azok látthatták - hogy jóval a testületi jóváhagyást követően, de végül - nyilvánosságra került az SzMSz módosítása, amely tartalmazza az új ügyfélfogadást. Ez a következő:
A polgármesteri hivatal általános ügyfélfogadási rendje:
hétfőn 
szerdán 
pénteken 
13.00 órától 18 óráig
8.00 órától 12 óráig és 12.30 órától 15.30 óráig
8.00 órától 11.30 óráig tart.
-
Az okmányiroda ügyfélfogadási rendje:
hétfőn 
szerdán és csütörtökön 
pénteken 
8.00 órától 12 óráig és 12.30 órától 15.30 óráig
7.30 órától 12 óráig és 12.30 órától 15.30 óráig.
7.30 órától 11.30 óráig tart.

Ez így rendben is volna. Pontosabban kérdésként is megfogalmazható a néhány szó. Ez így rendben volna?

Miért nincs kellő tájékoztatás?
    Egyrészt mert joggal várhatja el a város lakossága, hogy megfelelő tájékoztatást kapjon minden lehetséges módon arról, hogy változott a számára rendelkezésre álló idő, és ezentúl, ha ügyeit intézi, mikor, hová kell mennie. Csakhogy ez a hirdetés elmaradt. A rendelet akkor lép hatályba, amikor az SzMSz szerint a város hirdetőtábláján, honlapján és a Hangadóban megjelenik. Nos a Hangadót ugyan elkészítette a nyomda, de azt állítani, hogy megjelent túlzás lenne, hiszen nincs kikézbesítve. (Ezt a feladatot a polgármesteri hivatal vállalta magára.) A lapban ugyan szerepel a rendelet szűkszavú közlése, de semmiféle értelmező, kiegészítő magyarázat, indoklás nincs benne. Nem csoda, hogy akik egy példányt elhoztak a művelődési központból, azok sem sokat értenek belőle. Aztán illő lenne ilyen ügyekben akár a jegyző saját szavaival elhangzó tájékoztatása, mondjuk a helyi TV-ben, és másféle jól látható értesítések közzététele. Ha egykor volt 1000 szórólapra pénz, és minden házhoz való kihordásra kapacitás, hogy - az egyébként  jogszabályba ütköző - szelektívnek nevezett hulladékgyűjtést népszerűsítse a hivatal, akkor egy ilyen ügyben végképp nem kellene takarékoskodni. Az sem lett volna baj, ha az önkormányzat megtartja szokásos lakossági fórumot, és ott is elhangzik, a tények mellett indoklással együtt a változtatás.
     Az igaz, hogy a hivatal hirdetőtábláján ki van téve egy papíros, amin a jószemű ember is csak erős szemmeresztgetés után tudja elolvasni a rendeletet. Akinek pedig szemüveg kell az sehogyan. Be is jelöltük itt az alábbi képen, hogy hol érdemes kereseni.
     Ráadásul, mivel az ügyfélfogadási idő a területi feladatellátások miatt (Gyámhivatal, Építési hatósógi feladatok, Okmányiroda) a környező települések lakóinak is szolgáltat, az adott településeken is megfelelő hirdetményeket kellett volna elhelyezni, a PM hivatalokat értesíteni, és akár újsághirdetést is közzétenni. Más városban ez így szokás! Én - néhány községben, sőt a polgármesteri hivatalban jártam az elmúlt napokban - sehol ilyet nem találtam. Nem csoda hát, hogy a vidékről érkező ügyfelek ott méltatlankodtak a bejáratnál, hogy "Be van zárva az ajtó. Nem lehet felmenni. Most mit csináljunk? Buszozzunk kétszer, vagy üljünk a napon délutánig. Felháborító"  Hasonlókat persze hallhattak mások is. Nem egyedüli volt ma reggel az idézett eset.

Legyen rend
    Tény, hogy Rétság állampolgárai el voltak kényeztetve, mert a hivatal nem vette szigorúan az ügyfélfogadási időket. Akkor lehetett menni, amikor az ügyintéző éppen ráért. És persze nagyon gyakran előfordult, hogy nem ügyfélfogadási időben intéztek ügyet állampolgároknak. No de a fordítottjára is van sűrű tapasztalat. Ügyfélfogadási időben üres volt az iroda, nem volt ott senki.
     Én is úgy gondolom, hogy a rend irányában indokolt változtatni az ügyfélfogadáson. Megértetni és meggyőzni a lakosságot, hogy a hivatal nyugodt munkája úgy tartható fenn, ha akkor nem zavarják az ügyintézőket, amikor az nincs kiírva. Ez az állampolgár érdekét is szolgálja, mert viszont az ügyfélfogadási időben gyorsabban, csak vele foglalkozva intézhetik el amiért betért a hivatalba.

Lakattal vagy emberséggel fenntartani a rendet?
     Úgy vélem azonban, ezt nem lakattal lehet megoldani. Már csak azért is, mert a hivatalt nem csak ügyfélfogadási jelleggel keresheti fel bárki. Ez nem számít? Az emeletre vezető ajtó zárva. Jól látszik a felvételen. Nincs apelláta! De olyan személy se, aki megmondaná, hogy például egy egyszerű beadványt hová dobjanak be, amely nem igényel ügyintézést, csak be akarták adni. Láda sincs erre rendszeresítve, csekk sincs kitéve, és senki aki pár szót mondjon annak aki többet nem akar, csak az előbbiekben jelzettet. 
     Másutt, ahol szigorúan veszik a rendet, van egy portás vagy ügyfélszolgálatos aszisztens, akin ugyan nem lehet továbbmenni, de az egyszerű kérdéseket elintézi, választ, nyomtatványt, csekket, információt ad, elfogad levelet, stb. Itt ilyen nincs, és úgy tűnik a szervezeti átalakítás során az ügyfél ilyenféle segítése sem volt téma. Pedig még portásfülke is van.
     Aztán menjünk csak tovább. Tekintve, hogy az épületnek nincs vészkijárata az emeleten, tűzvédelmi szabályok okán is tilos bezárt ajtók mögött foglalkoztatni egy hivatal dolgozóit. Mert ezer oka lehet annak, hogy oda valakinek mégis be kell menni. Sajnos előfordult, hogy orvost, mentőt kellett hívni egy hirtelen rosszullét miatt egy dolgozóhoz. Majd vadásszák, hogy kinél is van kulcs, keressék már meg, ki tudja kinyitni az ajtót? Még egy csengő, kaputelefon, vagy más alkalmatosság sincs, amivel értekezni lehetne egy "ügyfél nemszolgálatossal". Nincs pedig ez csak pár ezer forintos kiadást, és persze az állampolgárok ügye iránti figyelmes gondolkodást jelentene.

Saját tapasztalat
     A velem történt eset: Megyek a hivatalba. Hívtak! Értesítettek, hogy kért szerződésmásolatokat átvehetem a pénztárban. (Pénztári óra 9.00-tól van.)  A polgármester, miután szivélyesen üdvözöltük egymást, és még egy utolsó egyeztető mondattal fikszáltuk a jövő hétfői fórumot, figyelmeztetett, hogy nincs ügyfélfogadás. Mondom, én nem ügyfél vagyok, hanem a jegyző fogadóórájára jöttem. Kérdezi, hogy be voltam jelentve. Nem.
     Erről ennyit. A jegyzőnek minden hétfőn 12 óráig van fogadóórája. Ez van az SZMSZ-ben. Ez éppen olyan alkalom, amikor nem kell bejelentkezni, hanem az állampolgárok bejelentkezés nélkül felkereshetik a hivatal vezetőjét ügyeikkel. Nem tehetik, mert az ajtó zárva. Délután pedig joggal tanácsolják el, mert a jegyzőnek nincs ügyfélfogadása. Újabb briliáns lehetőség a nyilvánosság kizárására. "Tessék megkérdezni szemtől szembe a jegyzőt, polgármestert...", írták többször a városi fórumon is. Mikor, ha éppen akkor zárva az ajtó. Mert a polgármester is hétfőn délelőtt fogad-(na), havonta egyszer. No ez a gond - részükről - megoldva. Papiron van fogadóóra, csak az ajtó zárva.
     Aztán a pénztár ajtaján az olvasható, hogy pénztári ügyeket naponta 9 órától lehet intézni, befizetés, kifizetés, stb. Ez régebben is olyan napokra is igaz volt, amikor nem volt ügyfélfogadás. Pénztári óra ugyancsak van, azt nem módosították, az ajtó zárva.

Aki nem ügyfél, miért van kizárva?
     Még tovább megyek: A hivatalt nem csak ügyefelek kereshetik fel, mert pl. intézményvezetők, képviselők, más hivatalok vezetői, szomszéd települések hivatali dolgozói nem ügyfelek. Ők sem mehetnek be? Ilyenmódon bármely vezetővel egyeztetett időpontra - pl. a polgármesterhez bejelentett fontos tárgyalásra is csak macerás akadályokon keresztül lehet eljutni. Ki figyel majd erre, hogy éppen befektető érkezett, aki pénzt hoz és nem "egyszerű" ügyfél.
     Az emeleten persze vannak olyan irodák is, amelyek működését nem szabályozhatta az SZMSZ. Ott van péládául a katasztrófavédelem, amelyet hétfőn délelőtt is fel lehet keresni. De a kistérségi belső ellenőrzésnek is ott az irodája. Milyen alapon akadályozzák meg az ajtó fizikai bezárásával, hogy ezen - nem polgármesteri hivatal alá tartozó - szerveket felkeressem?

Kinél van a "menyország" kulcsa?
     A kérdéseknek persze még nincs vége. Az csak az egyszerűbb, hogy kinek is van kulcsa ehhez a titkos ajtóhoz. Lefelé jövet nem tudtam kimenni, mire a polgármester - ugyancsak készségesen segítségemre sietve - elkiáltotta magát a folyosón, hogy valaki nyissa ki. Jött egy hölgy, kinyitotta. Most vagy mindenkinek van kulcsa (ami helytelen), vagy csak egy-két embernek. (Ez is helytelen.) Még az a lehetőség sincs meg, hogy aki naponta ott jár ki-be, mondjuk Chipkártyával könnyűszerrel beléphet. És az se, hogy akit okkal átengednek ezen a NATO-(börtön)-színvonalon elzárt átereszen, dolga végeztével hogyan tud kijönni. Ordibáljon, szaladgáljon a lépcsőn, hogy valaki engedje ki? Vagy az érintett dolgozónak lenne arra ideje, hogy ajtóig kísérje a pácienst? Ennyire ráérne itt mindenki?

De miért csökkent az ügyfélfogadási idő?
    A fő gond a továbbiakban mégsem az, hogy zárva az ajtó, hanem hogy az új rendelkezéssel az ügyfelek fogadására rendelkezésre álló idő csökkent. Az általános ügyfélfogadás a régebbi 23 óráról 16,5 órára zsugorodott. És még ebédidő sincs megjelölve, de le merem fogadni - szabály ide vagy oda - délidőben ezután sem találok majd ügyintézőt. (Nekik ugyanis jár az ebédidő. Minusz két óra) Tehát több mint 6-8 órával lett megrövidítve a lehetőség az ügyfelek számára, hogy a hivatalt abból a célból amiért az van, felkereshesse. 
     Egy picinyke pozitívum: kisérleteznek a hétfőn 18-ig tartó ügyfélfogadással. Kiváncsian várjuk, hogyan fog beválni. Mennyire örülnek a dolgozók a késői munkavégzésnek, és lesz e ügyfél, aki igényt tart rá? Ezt előre fel lehetett volna mérni.
     Az okmányirodánál is érdekes a helyzet, mert a végeláthatatlan sorbaállást másutt az ügyfélfogadási idő növelésével szokták enyhíteni. De nem Rétságon! Itt sorbaállás ide vagy oda, csökkent a rendelkezésre álló idő. Álljanak csak még többet a folyósón. Mert ettől az ügyintézés gyorsabban nem halad, szinte biztosra vehető. Itt a korábbi 27 óra 26-ra csökkent, igaz itt az ebédidő jelezve van.

Tanulság van?
    Mit mondhatnánk befejezésképp? Mindenki vonja le a maga következtetését, vagy tegye fel az oly sokat hallott kérdést: A képviselők ezekre nem gondoltak, amikor megszavazták? A PÜTK Bizottság elnöke - akinek feladata lett volna a javaslatot áttekintve véleményezni - az állampolgárok érdekeire nem gondolt? Az előterjesztő ezekre nem gondolt? Na mit szólnak! Nem gondoltak! 
     Előterjesztettek és szavaztak. A PÜTK elnöke még el sem ment a saját maga által összehívott ülésre. Ismét egy példát láttunk az átgondolatlan, tervszerűtlen, csak a hivatal szemszögéből elbírált kérdésben, amelynek hátrányát a lakosok látják. Azok a lakosok, akik szolgálatára van a hivatal és nem megfordítva. Nem a lakosok vannak a hivatalért. Ezt tessék már egyszer tudomásul venni!
     A polgármester néhány gyorsan elhadart észrevételemre azt közölte, hogy a jegyző fogadóórája majd hozzá lesz igazítva az ügyfélfogadási rendhez. Kérdezem és mikor és miért? Csak azért, hogy az ajtó zárva maradhasson? Mert azt csak a testület módosíthatja, jó egy hónap mire változtatnának, ha egyáltalán akarnak. Másrészt a rendes ügyfélfogadási időben a jegyzőnek a hozzá tartozó ügyek rendes ügyintézésére kell rendelkezésre állni, nem fogadóórát tartani. A többi észrevételre még elképzelés sincs. Volt annak oka, hogy aki a jegyzővel vagy a polgármesterrel akart értekezni, csak hétfőn reggel pár órát kellett elkérni magát a munkahelyről. Most tessék egész napot kivenni, ha valaki Pestre, máshová jár. Vagy még egyszerűbb: ne is menjenek a hivatalba ...

Vissza a babaruhát?
     Megjegyzem azzal sem értenék egyet, ha akkor minden visszatérne a régi kerékvágásba. Se rend, se ügy, se ügyintézés nem időkeretek között zajlana. De könyörgöm! Soha nem lehetne már a szarva közt a tőgye helyett pontosan célba érő döntéseket hozni? Nem lehetne minden érdekelt számára megnyugtatóan intézkedni, és kitalálni valamit jól? Szerintem van középút és jó megoldás. Nem szégyen okulni mások tapasztalatából sem!

www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-