Szemétügyi körkép  - 2007 március - Rétság
-
A szemétszállítással, a hulladékkezeléssel kapcsolatban országszerte inkább a gondok fogalmazódnak meg, mint az eredmények. Két oka lehete ennek. Egyrészt mert a környezetünk tisztasága érdekében semmi sem elég. Másrészt tényleg vannak gondok. Oknyomozó riportomat a helyi szemétszállításal kapcsolatos tapasztalatok összegyűjtésére szánom. Tulajdonképpen vitaindítónak, mert e cikk keretében egyszerűen feldolgozhatatlan mindaz a szomorú tapasztalat, amit a helyben lakók lépten nyomon felvetnek. Nincs hely minden panaszt megviszgálni, felsorolni, minden jelenséget elemezni.
 
Az előzmények
     Történt úgy 6-7 éve, hogy a képviselő-testület eladta az Uránusz Kft. Mivel nem saját cégével oldotta meg a továbbiakban a lakossági hulladék szállítását, pályázatot írt ki. A pályázatra több érdemi jelentkező is volt, akik közel azonos áron szolgáltattak volna. Például egy szupermodern technikát alkalmazó váci cég, akit végül lényegében azért nem választott akkor a testület, mert kizárólag egyfajta kuka ürítésére lett volna alkalmas a gépkocsija. Az Uránusz - noha nem volt jelentősen olcsóbb, egyrészt vállalt egy moratóriumot - nem emel díjat 3 évig - másrészt vállalta, hogy a Rétságon elterjedt zsákos kihelyezést is elszállítja. Időközben a szerződés sorra meghosszabbításra került, és új pályázat nem lett kiírva, pedig ma már vannak a környéken olcsóbban és jobb minőségben szolgáltató cégek, akik mindenféle jogosultsággal és technikával rendelkeznek a háztartási hulladék szállítására.
     A képviselő-testület ez év januárban hozott új rendeletével ez a - mondjuk úgy - kedvezmény végképp megszűnt, és azt lehet mondani, hogy a piaci árnál valamivel magasabb díjon vállalt szolgáltatásban eddig ismeretlen megkötések léptek életbe. Többen jogosan gondolják úgy, hogy az eredeti feltételek ilyen nagyarányú változtatása esetén indokolt lett volna pályázat alapján kiválasztani, hogy ki szállítson szemetet Rétságon. A testület - és benne az érintett cég egyik résztulajdonosa - nem így gondolta, és szavazott is. Tulajdonképpen arra, hogy drágábban, és szigorúbb előírásokkal, de megfelelő feltételek nélkül legyen a továbbiakban a szemétszállítás.

Változott a rendszer
     A legfontosabb változás, hogy ezentúl a lakossági szemétszállítás díja helyett kommunális adót kell fizetni. Az ötlet önmagában nem rossz, az már régebben is felmerült, mégsem támogatta korábban a testület. Előnye az egyszerűbb könyvelés és behajtás.

Néhány dolgot előre kell bocsátanom.
    Tekintve, hogy az írás jobbítás céljával született, nem azzal a szándékkal ültem gép mellé, hogy bárkit is lejárassak, megszóljak! A tisztánlátáshoz, a döntéshozók megfelelő tájékoztatása azonban nem nélkülözheti a részletes feldolgozást, ami kétségtelen hogy érdekeket sérthet, noha nem ez a szándék. 
     Nem célom a szolgáltatást végző Kft. hitelét rontani, és különösen nem azokat az embereket céltáblára tűzni, akik a kukásautókon dolgoznak! Meggyőződtem róla, hogy igen nehéz munkájukat igyekeznek jól ellátni. Az igyekezet látható a városban a szemétszállítás színvonalának javítására, és talán nem is eredménytelenül. A gondolatkör tehát nem arról szól, hogy valaki hibázott, mert az nem érne meg egy cikket. Véleményem szerint magával a rendszerrel van gond, és ez egy-egy ember esetleges elmarasztalásával nem oldódhat meg.
     Ugyancsak el kell mondani, hogy általános tapasztalatokat igyekeztem egy csokorba gyűjteni. Noha nem jártam végig az egész várost - hely sem lenne mindent publikálni - a gondok eléggé tipikusak. Éppen ezért szükséges hangsúlyozni, hogy az egyes képeken látható magánházak, üzletek, helyszínek bemutatása nem célzatos, hanem elkerülhetetlen. Nem az egyes képeken látható konkrét helyszin és esetleg vállalkozás, üzlet, szolgáltatás a felvetés tárgya.
     Még egy bevezető mondat. Többen szóvátették, hogy hosszúak a cikkeim. Be kell látnom, nem vagyok eléggé felkészült újságíró ahhoz, hogy jobban tömörítsek. Ezért a mostani cikket tagolva, az egyes részeket a képek közé beillesztve bontom részekre, mert ha valamit, ezt aztán tényleg nem lehet rövidíteni, hogy minden szemét szóba kerüljön.
     Hátránya a lakosság egy részének van, hiszen ez az adónem a nem lakott ingatlanok után is fizetendő, és a kedvezmények is szűkebb körben biztosíthatók. Magyarul, akinek van egy telke, és sem hulladéka, sem kukája - nem is tudná hová tenni - az is fizet. (Kié lesz a pénz, nem tudjuk. Ha az önkormányzaté, az rendben lenne, ha már a rendelet így szól, de ezért a szolgáltató nem végez tényleges szolgáltatást, tehát őt nem illetné meg.) A díj a korábbi 2500 Ft-ról kommunlális adó formájában 8500 Ft-ra változott, ami az 5700 Ft "kukadíjhoz" képest tartalmaz 300 Ft éves emelést. Ez tulajdonképpen normális mértékűnek tekinhető.

Ki rendelekezik és miről?
      A legfőbb változás azonban nem ez. A polgármesteri hivatal, vagy az Uránusz Kft "bekeményített", és külön tájékoztatóban tulajdonképpen azt vezetnék be, hogy hiába fizet valaki a kötelező szolgáltatásért díjat, a szemét elszállítása nem kötelező, csak ha kukában van. (No majd később megnézzük, hogy a valóságban ez mit is jelent.) Aki fizet, de nincs kukája, az nem kap szolgáltatást, pontosabban vásárolhat az Uránusznál 150 forintért zsákot - mindezt persze az éves díjon felül - akkor esetleg elviszik a hulladékot. Ilymódon egyeseknek duplájára is emelkedhet a szemétszállítás díja.
      A fő kérdés persze az, hogy kinek és milyen módon van joga rendelkezni erről? Egyedül a képviselő-testületnek, neki is csak rendeletben! Ugyanakkor a rendelet szövege (13/2006) nem tartalamaz olyan kitételt, hogy kizárólag a kukában lévő hulladék szállítható el. (Lakásonként egy kuka mennyiség 110 literről szól, sőt arról, hogy a lakossági szemétszállításért a lakó nem fizet, merthogy kommunális adó van. 9 .§. /1./) Nincs meghatározva a kuka típusa sem, főképp sincs a rendeletben külön megvásárolható zsákokról említés! A polgármeteri hivatal és pláne az Uránusz Kft nem rendeletalkotó! Neki csak alkalmazni kell a rendeletet, de nem olyan dolgokat kitalálni, amiről a testület nem is döntött! Hangsúlyozom! Nincs olyan előírás - de még felhatalmazás sem - a rendeletben, hogy lehet és kell külön zsákokat árusítani. Akkor ki talál ki ilyeneket és miért? Kié lesz a bevétel? Mert azt tudjuk, hogy a lakossági szemétszállítás összegét a kommunális adóból fizeti az önkormányzat, és ezen bevételből a teljes költség (szemétlerakó díja) nem fedezhető, tehát milliós nagyságrendben kell támogatni a szolgáltatást. Ugyanakkor más cégnek a szolgáltatáson felül keletkezik haszna, amit nem fizet be a város kasszájába. A város ráfizet, a cég nyer! Ügyes ...! Lehet ezt persze úgy magyarázni, hogy a lakosok a zsákok megvásárlásával a rendelet hatályán kívül szabadon szerződtek, csak ez nem igaz! Mert sem szabadság, sem szerződés! (A lakossági szemétszállításra nem lehet szabadon szerződni, azt csak rendeletben lehet szabályozni.) Ha pedig szabadon szerződhet, akkor azt a hulladékszállítót választhatná, akit akar - a kötelező kukadíjon felül - és sárga zsák helyett mással is elszállíttathatja a plusz hulladékot.

Miért is csak kuka?
     A váci céggel való egykori tárgyalás során kiderült - ha őt választjuk - azért kénytelen ragaszkodni a megadott típusú gyűjtőedényekhez, mert a korszerű, ténylegesen zárt rendszerű szemétszállításra alkalmas jármű csak ilyet tud üríteni. Más módon egyszerűen nem kerülhet szemét az autóba. Tehát a kuka megkövetelésének technológiai feltételei vannak. Az is igaz, hogy olcsón biztosította volna a lakosság edényekkel való ellátását.
     Akárhogyan is nézem, itt ilyen korszerű technológia nincsen. A dolgozók még a kukák egy részét is kézzel borítják, nem is beszélve arról, hogy egyes helyeken mindenféle zsákokat, zacskókat, dobozokat is bedobálnak. Ha tilos, ezt miért is teszik? Más helyeken viszont a két kukát sem ürítik ki, ha úgy gondolják - akkor sem ha félig van. Ez joggal háborítja fel a díjfizető lakosokat. (Egyik ismerősömnek van például egy üres telke is. Ott nincs hulladéka, a kukát se tudja hová tenni, de fizet. Kétszeresen, mert a lakásánál is fizet. A szállítók azonban a lakástól nem szállítják el rendre csak az egyik kukája tartalmát. Miből is dönti el a szállító, hogy kinek, honnan, mennyit kell elvinnie? Ránézésre, érzésre, vagy van valamiféle precíz logisztikai rend a menetlevél mellett? Ezt alig hiszem.)

Koránt sincs vége! 
A továbbiakat nézzük illusztrálva, és az oknyomozás folytatódik a képek között is.
Pontosan látszik, hogy a a "zártrendszerű szemétszállító gépjármű" nyitott hátsó falán kézzel emelik be a kukát, és a dobozokat is a dolgozók. Hogy a dobozok, egyéb zsákok hogy kerülnek ide, később még elemezzük. De az egyértelmű, nincs itt olyan magas technikai színvonal, hogy nem lehetne berakni a zsákos szemetet. Lehet, csak szállító cég nem akarja. Avagy mit is akarnak tulajdonképpen?

Hosszú keresgélés után végre sikerült fellelni egy "fizetett" zsákot. hozzá kell tennem, ezt sem olyan helyen, ahol lakossági szemetet szállítottak el, hanem ahol vállalkozások hulladékait kell begyűjteni. Rájuk pedig más szabályok vonatkoznak.
     Akkor tegyünk is egy kitérőt az un. "közületek" hulladékszállításával kapcsolatban. Mert az egész helyi szabályozás, a megállapított díjak, és a város által fenntartott szeméttelep csak a lakossági szolgáltatást célozza, és csak arra szolgálhat(na!!?) Oda nem lakossági hulladék nem szállítható!
A vállalkozóknak ugyan kötelező a termelt hulladékukat elszállítani, de nem kötelező igénybevenni az Uránusz szolgáltatásait. Arra vannak törvényben kötelezve, hogy jogosult céggel kössenek szerződést. Ez a cég a begyűjtött hulladékot - saját árszabása szerint, mert a megállapított ár, no pláne hogy kommunlis adó - csak a lakossági díjtételt tartalmazza. A szállítónak megfelelő helyre kell elszállítani az így begyűjtött vállalkozói szemetet, és ki kell fizetnie a befogadás díját is. Vannak ilyen szeméttelepek a környéken is. A borsosberényi nem ilyen! Oda csak lakossági hulladékot lehet szállítani. Sem a kapacitás nem teszi lehetővé, sem a társulási megállapodás, tehát számlázás ellenében sem lehet(ne) oda olyan hulladékot vinni, ami nem lakossági származású.
     Korábban ez legalább látszatra, és az esetek egy részében úgy volt megoldva, hogy a lakossági szemetet gyűjtötték kedden, és vitték Borsosberénybe, a vállalkozóit csütörtökön, és vitték más helyre. Bár akkor is voltak infromációk arról, hogy csütörtökön is történik beszállítás Rétságról. A dolog még ellenőrizhetetlenebbé vált, amikor az Uránusz kérte - a testület pedig megengedte - hogy egyetlen napon legyen mindkét gyűjtés. (A korábbi felvetésekből, panaszokból tudható, hogy legalább alkalmanként biztosan került Borsosberénybe ellenőrizetlen szemét. Hogy most ez milyen gyakorisággal fordul elő, nem tudható.) Azt ügyvezető igérte, hogy elkülönülten, más más telephelyre kerül a kétféle jogcímű szemét.
     Nem vádolva senkit, mégis azt kell mondanom, hogy ez nehezen hihető. Ugyanis az a néhány út alkalmával amikor követtem a kukás kocsi közlekedését, válogatás nélkül gyüjtöttek be egyszer egy bolt, egy lakás, egy iroda, megint lakás, iskola, újra lakás hulladékát. Ezek tehát nem kerülhettek más helyre. Ugyan már, nehogy azt mondja valaki, hogy a délutáni lakossági gyűjtést meg elviszik Bánkra, Vácra, vagy más fizető befogadóhoz. Mert ez egyrészt nem valószínű, másrészt nem jogszerű. Mert nem mennyiséget, hanem a konkrét hulladékot kell máshová elhelyezni.
     Csak közbevetőleg fontos megjegyezni, hogy a vállalkozásokkal kötött szerződésben a szolgáltató természetesen érvényesíteni tudja - és biztosan meg is teszi - azt a költséget, amiért tőle veszik át a szemetet. Legegyszerűbb esetben az történik, hogy a város tárolójában való lerakásnál nem fizet - mert nem fizethet - az idegen hulladékért, viszont tiszta haszonnak megmarad a felszámolt befogadási díj.
     Miért fáj ez? Nem fáj, csak bosszant! Nem azért mert valaki ügyes, hanem azért, mert a város pénzén teszi. Ugyanis a város millió forint feletti kezelési díjat fizet a lerakónak, amit beszállított mennyiség szerint osztanak el. Ezt az állampolgárok adójából fizetik, mert a lakosokra nincs áthárítva a díj. (Lehetne azt mondani, hogy a vállalkozásokra sem, de ilyet senki nem mondott ki.) Így a plusz hulladék lerakással a város ráfizet, a bevétele viszont jogalap nélkül gazdagítja a szolgáltatót.
Ismét hangsúlyozva, hogy semmi bajom a konkrét üzletekkel, csupán a véletlen műve, hogy ezen képek kerültek ide, hiszen máshol ugyanúgy lehetne fotózni. Jól látható, hogy a kedden reggel menetrendszerűen 9 óra körül gyűjtött szemét olyan üzletek elől származik, ahol lakás a közelben nincs is. Megy a "nagykalapba". Következő állomás a "tisztiház" ahol pedig lakossági hulladék kerül a kocsira. Ez mindenképpen tisztázatlan jogi és pénzügyi helyzetet teremt a városnak.
     Van azonban ezen a képen más tanúságos dolog is. Jól látható, hogy a kuka mellett, nem sárga zacskók sorakoznak. (Meg fogom mutatni, hogy ez nem csak erre a helyre érvényes, sőt az egyetlen sárga zacskót éppen itt találtam.) A kukák még ki sincsenek téve a járdaszegélyre, útszélre - mint ahogyan azt más esetben megkövetelik - hanem maguk a munkások mennek be, hozzák ki a kukát, a mellette lévő zacskókat, és rakják az autóra. 
     Szép-szép, legyen tisztaság és rend a városban! de akkor másnak ezt miért nem teszik? És ha fizetni kell érte, ki fizet, hová? Ha zsákot kell venni, miért nem vesznek? Ha nem kell akkor miért van kihirdetve?
     Itt kell elmondani, hogy a városban sokfelé találtam különféle zsákokat. A szemétszállítás napján - nem első és utolsó hétfőn, mert a fotók nagyrésze március közepén készült - tehát a szemétszállítás napjaiban ezek elszállításra kerültek. Sárga zsák nélkül is! Más persze jogosan mondhatja, hogy akkor az övé miért nem?
És persze lehetne gyűjteni hasonlókat szép számmal.
     Azért ezek az utolsó képek is érdekesek. Korábban népszerűsködő - de rendeletben nem szabályozott - intézkedésként kihelyezésre kerültek ezek a "szelektív gyűjtóedények", persze szerződés az ürítésére akkor sem volt, ezekre ma sincs! A tapasztalatokat nem tudom. Az igaz, hogy elindított egy szemléletváltást. Ugyanakkor a helyi rendeletbe ez a mód ismét nem került bele. Csak arról van szó, hogy zsákokban - a tájékoztató szerint csak a hónap utolsó hétfőjén - lehet kihelyezni a válogatott hulladékot. Akkor tehát a piros edényeknek végképp nincs helye, mert saját szabályát sérti a kihelyezője.
     Ezek a zsákok is eltüntek - elszállításra kerültek. Nem a hónap utolsó hétfőjén! Nem tudni mi a tartalmuk, de különféle. Azt nem lehet mondani, hogy ez előválogatott lenne, hiszen akkor valakogyan a papírt meg kellene tudni különböztetni a műanyagtól, és így tovább. Az is kérdés, hogy ezek - külön-külön, vagy egészében hová kerülnek? Ha összeöntésre kerül akár egymással, akár a többi szeméttel, akkor semmi értelme a külön gyűjtésnek. Az ügy - mármint a tényleges szelektív hulladékgyűjtés - megérdemelne nagyobb propagandát, és pontosabb tájékoztatást és megfelelő szervezést. Az nem tűnik elégnek, hogy valaki kitalálja, aztán semmi nem történik.

Miért nincs kuka?
    Természetesen a szolgáltató azt mondja, hogy legyen mindenkinek kukája, vegye meg. Ez jogos elvárás lehet, különösen ha lehetne kapni a városban elfogadható áron megfelelő kukát. Ennél elegánsabb megoldás például amit a tolmácsi önkormányzat által megbízott szolgáltató csinál. Olcsóbb tarifák mellett, minden lakáshoz ingyen biztosított - mondjuk úgy bérbe adott - egy kukát. Más helyen is van hasonló megoldás, és akkor nincs probléma, hogy egyforma legyen, és alkalmas a gépkocsihoz.

A fenti képeken látszólag semmi különös nincs. De csak látszólag. Egyik helyen három kuka van, a másikon kettő. Pedig ezek négylakásos társaházak, ahol 4 család fizet szemétdíjat. (Hasonló képet sokat lehetne készíteni, akár a Takarék úti 6 lakásos lépcsőházaknál, mert szinte sehol nincs 6 kuka.) Kényszerből megosztják a kukákat egymás között, így legtöbbször ugyan fizetnek, de nem kapnak szolgáltatást. Aztán ha néha mellé tennének egy-egy zsákot - az elképzelés és a tájékoztató szerint -, innen nem viszik el. Csak akkor, ha sárga zsákot vesznek!
     De miért is nincs több kuka? Volt, de összetörték és ellopták. A társasházak ugyanis csak az utcán tudják tartani a kukákat, és így a biztonságuk nem garantálható. Van amelyik összetört, azóta is úgy használják, vagy ki kellett dobni. A lakók egyértelmű állítása szerint a sérülések ürítés közben történtek. Hát ahogy elnézem azokat a képeket, ahol a gépkocsiknál az ürítőszerkezet működik, egyáltalán nem lehet kizárni, hogy az sérüléseket okoz. A Uránusz Kft. ügyvezetője pár évvel ezelőtt testületi ülésen feltett kérdésemre egyértelműen és határozottan állította, hogy a szállítás következtében sérült kukákat díjmentesen kicserélik. Olyanról, viszont nem hallottunk, hogy ezt tényleg megtették volna. Sok lakó mondja, hogy azért nem vesz kukát, hogy ellopják, vagy a szállítók össszetörjék. Erre neki nincs pénze, de az éves díjért vigyék el az ő szemetét zsákban.
Nézzék csak meg ezeket a sérüléseket a szállító edényeken. A konkrét kukákat pár éve vásárolták. Pontosan látható, hogy a tulajdonos ilyen sérüléseket akkor sem igen tudna okozni, ha akarna. Mert vannak állítólag akik dobálják, rugdalják a saját tulajdonukat - bár nem értem miért tennék - de hogy ilyenféle sérüléseket szándékosan vagy gondatlanul okozzanak, ki van zárva. Ezek a kukák sem lettek kicserélve.
Nézzük csak a bal alsó fotót... A ház lakói kitették a hulladékot, úgy ahogy szokták szabályosan. (Itt 6 lakásos társasháznál 3 jó kukába.) Van ott ugyan egy porszívó, ami rejtély, hogy került oda és mi lett a sorsa, de most nem ezzel foglalkoznánk. Aztán a kukaürítés előtti napokban jön az "előhadsereg" és "szorgos kezek" kutatják át a kukákat, hátha lelnek benne valami kincset. A felső széles kép az utánuk látható állapotot mutatja. A kukázók - és nem a kukások! - nem csomagolnak vissza, hiába a háziak szorgalma, naponta mégsem pakolhatnak újra. Ez a ház pedig udvar nélküli, nincs hová tenni a kukát, csak a közterületre. Így kukáznak, szemetelnek, szétszórják amit a tulaj rendesen berakott. A szolgáltató dolgozóit dícséri, hogy ennek ellenére elszállították a szemetet, és mint láthatjuk a porszívót is. Most akkor szabad, vagy nem szabad?
És mi lesz a "kibányászott" szemét sorsa? Viszi a szél beteríti a szomszédos közterületeket. De pozitív dologról is tudósíthatok. A bal oldali fotó készülte után közmunkások megtakarították az adott kerítésrészt. Oly gyorsan dolgoztak, hogy magát a munkát nem láttam, csak midőn gereblyével közeledtek, majd amikor visszatértem már rend volt. A kérdés meddig? Meddig lehet a város pénzén rendet rakni a kukázók teremtette szemetélés után? Nem kellene valahogyan szabályozni, hogy ne kotorászhassanak idegenek a szeméttároló edényekben?

Van ahol van megoldás ...

Van ahol a lakótelepi épületek mellett - nem kevés pénzből és önkormányzati engedéllyel - ízléses kukafülkéket építettek. Ez ugyan megvéd a szemetelők kutakodásától, és esztétikusabbá teszi a környezetet. A fotók más miatt is tanúságosak. A látottak átvezetnek a következő témához, hogy mit is szállítanak el, és mikor. Kukában, vagy nem kukában? Mert pontosan látható, hogy ezen fülkék jótékonyan rejtik azt a titkot is, hogy egyes edények nem 110 liter szemetet tartalmaznak, hanem lényegesen megturbózva többet. A szállítás utáni napon újra visszatértem. Nem volt mit fotózni. A szállítók teljes tisztaságot hagytak maguk után. Ez dicséretes, csakhogy akkor mire a kivételezés? Egyes helyeken elviszik a plusz zsákokat, máshol pedig nem?
      Mert arra bőven van panasz, hogy a lakók kirakott zsákjait nem viszik el. Én azt láttam, hogy sok helyen pedig eltűntek a zsákos, dobozos szemetek is. Most akkor kell venni sárga zsákot, vagy nem kell? Ha nem kell, miért fizettetik meg azokkal, akik jóhiszeműek? Ha kell - bár a rendelet erről nem szól - akkor miért hozzák helyi törvénybe és miért nem tartatják be? Innen elvitték a plusz zsákokat...

Honnan kell elvinni a kukát?
     A szabályok szerint a tulajdonosnak az útpatkára kell kikészítenie, és ürítés után is az útpatkára kell visszatenni úgy, hogy a forgalmat ne akadályozzák. Valljuk be, ebben a lakók sem következetesek, és az is igaz, hogy voltak panaszok arról, hogy kapubejáróba, más forgalmat akadályozó helyre kerül az edény. Én mostanában ilyet nem tapasztaltam. Éppen a fordítottját.

A Kossuth utcán és a Zrínyi utcán a lakók szépen sorban elhelyezik az út mellett, és ürítve ott is találják, majd a családi házas udvarukba visszaviszik az edényeket. Vannak azonban kivételes helyzetek. Ki sem kell rakni a kukákat, mert a dolgozók maguk mennek be érte...
Jól látható, hogy az iskola "udvarára" még autóval is bemennek, pedig ott gépjárműforgalom semmiképpen nem lehetne, a közegészségügyi kockázatokról nem is beszélve. A másik helyen is a ház fala mellől viszik el a kukát, és oda vissza is helyezik. Ez nagyon szép és dicséretes. Dicséri a dolgozók szorgalmát, akik munkakörükön túl is a lakosok kedvébe akarnak járni. A baj talán csak az, hogy mások ezt úgy élik meg, hogy vannak kivételezettek, de nekik kérésre sem teszik 1-1 méterrel beljebb az edényeket. Mi lehet a válogatás alapja, nem tudtam kideríteni.

Amiért senki sem fizet (!?)

Van itt a város közepén egy konténer. (Nagyparkolóban, a művelődési központ mögött) Nem tudni miért is van rá szükség, de az biztos, hogy az önkormányzat fizeti az ürítést, nem is kis összegben. Azért nem tudni, mi a célja, mert a környező lakások mind fizetnek kommunális adót, van kukájuk és azokat el is szállítják. Ha mégis több szemetük van, ők a zsákjaikat (nem sárgán, feketén!) 150 Ft nélkül berakhatják ide? A téren lévő üzletek sem rakhatnak ide hulladékot, egyrészt mert az nem háztartási hulladék, és azt más edényzetben külön kell gyűjteni. Másrészt mert nekik kell hogy legyen - és állítólag van is - szerződésük a vállalkozási hulladékok elszállítására. Arra szükség van, hogy a parkolóban legyen egy szemétgyűjtő a turistáknak - van is parkoló középen - no de ekkora? 
     Aztán rejtély, hogy hogyan és kitől kerülnek ide szemetes zsákok? Mert egyik sem szelektív, annak sem lenne ott helye. Megkérdeztem a konténert szállító munkásokat, hová is viszik üríteni. Borsosberénybe - volt a válasz. Ez pedig semmiképpen nem lakossági hulladék, tehát ott plusz két köbméter szemétnek nincs helye úgy hetente.
     Úgy tűnik, a polgármesteri hivatal  valakiknek nagyok akar kedvezni - a külön bónusz -, ingyen igénybevehető szemétgyűjtővel. A hivatal - mert a testület ilyen konténerkihelyezésről, és ennek pénzügyi fedezetéről soha nem hozott döntést. Ha valahol kellene a forintokon spórolni, itt lehetne. Mert úgy tűnik, aki megelégeli, hogy a háza elől nem viszik el a zacskót, egyszerűen fogja idehozza, és bedobja a konténerbe. Látni is gyakran, hogy autóval hozzák a város közepére a máshol képződött szemetet. Mert egészen biztos, hogy a konténer környezetében nem termelődik ilyen mennyiség. (Ami meg termelődik azt más jogcímen, szerződve és kukából kell elszállítani.)
     Ha pedig ez így működik, akkor teljesen felesleges 150 forintos zsákokat árusítani! Egyszerűen ki kellene írni az Uránusz kapujára: ne vegyenek zsákot, vigyék a városközpontba - ott ingyen letehetik. Az kevés vigasz, hogy még jó hogy oda, és nem az erdőszélre, itt a következőkben bemutatandó sitlerakóba, vagy a temető útja mellé. Az érthetetlenül és indokolatlanul kivételezett helyzet, és az önkormányzat költségvetését terhelő - de senki által ki nem fizetett szolgáltatás - jogosan háborítja fel azokat, akik a fizetett szolgáltatásért várnak el hibátlan teljesítést, és olykor-olykor csalódniuk kell.

Ahol betartják a szigorú szabályokat

A képek az egyik önkormányzati orvosi rendelőben(nél) készültek. Itt szigorú rend és számadás van a hulladékról. Drágán kell megvásárolni a csomagolóanyagot, számtalan papírt kitölteni, és szerződött céggel elszállíttatni. Ne higgye a Kedves Olvasó, hogy ez valami különleges anyag, vegyszer, gyógyszer, stb. Nem, mint ahogy a csomagolóanyagon is látható "nem spacifikált". Egyszerűen a rendelőben keletkező törlőkendők, fecskendők, sebtapaszok, kiürült injekciós fiolák, eldobható fecskendők. (Ha jól meggondoljuk hasonlók keletkeznek egy kozmetikusnál egy tenager kiadós arckezelése után, ők mégsem kötelezettek ilyen hulladékkezelésre.) Az orvosi rendelőnél papír van minden deka veszélyes hulladékról, és hogy mikor hová kerül.

Veszélyes hulladék - mi lesz vele?

Ugyancsak egy sarkalatos kérdés. Noha látványoskodó - mint láttuk álmegoldásokból álló - kampány folyik a szelektív hulladékgyűjtés meghonosítására, a veszélyes hulladékkal a város rendelete nem foglalkozik. Nem teremtenek lehetőséget azok összegyűjtésére. Mert azt pontosan kell látni, hogy a papír, üveg és egyéb dolgok nem veszélyesek a környezetre. Szelektív gyűjtésük nem azért fontos, hanem gazdasági érdekből. De sokan el sem tudják képzelni mekkora egészségkárosító hatása van például a lítium elemnek, vagy nikkel-cadmium akkumulátornak, ha egy útszélre dobva szétrohad és a talajba a talajvízbe kerül. Beláthatatlan károkat okoz. Tehát ezeket kellene gyűjteni. Még sincs rá önkormányzati figyelem, és különösen megoldás. 
      Egyes kereskedők - képünkön éppen a Handydfon GSM bolt - átveszi és megfelelő helyre juttatja a veszélyes anyagot. Ugyanezt teszi a Megyeri Áruház is, de biztosan másokat is meg lehetne említeni. Ez nagyon jó és szép dolog, dicséretes kezdeményezés a magánemberek részéről. Kár, hogy az önkormányzat évtizedes erölködésem ellenére nem tudott beszerezni, kihelyezni egy ilyen műanyag dobozt, és valakivel szerződést kötni például az elemek elszállítására. Mint látjuk a környezetet védő kereskedőknek ez megy! A városnak miért nem?

Van akinek mindent szabad ...

Gond a lakásfelújítások során a sit és az építési hulladék kezelése. Különösen, ha úszótelkes területen lévő épületnél folyik ilyen munka. Azt lehet mondani, hogy nem megoldott a kérdés, és a városi polgárok magatartása még a tényleges lehetőségeket sem veszi igénybe. 
     Kétségtelen, hogy egy társasháznál - ahol nincs udvar, saját terület - valahová arra a rövid időre is kell rakni - mondjuk egy fürdőszoba felújításkor - kitermelt anyagokat, amíg az szabályos elszállításra kerül. A szabályos megoldás az ilyen mennyiségnél, hogy rendelni kell egy konténert, és azt - persze nem kevés pénzért, de tudni kell a hulladékot annak kötelessége elszállíttatni, akinél keletkezett - elvitetni a megfelelő szeméttelepre. Vannak akik így járnak el (Pl. OTP felújításnál), és vannak, akik a közterületre pakolják a "cuccot". Ez már az a mennyiség, amit a Kossuth utcán elhelyezett közös konténerbe nem szabad betenni, ehhez mindenképpen saját konténert és szállítást kell rendelni! Majd a több napig tartó rendezetlen állapotok miatti felháborodást követve nem a szeméttelepre került a szemét, hanem - meglepő módon - a gazdája behordta a közös lépcsőházba. Ilyet szabad? És ezek után hova kerül? Szabályosan csak Vác melletti építési hulladék telepre kerülhet! Borsoberénybe, más kommunális lerakóba semmi esetre sem!

Kisebb darabokban, részletekben a kukába ...?

Már látott - és a szállítók munkájánál dicsért - helyszín, most "rossz megvilágításban". Itt azt látjuk, hogy a kukák körüli megfogható szemetet a kukás munkatársak elvitték, a sittet természetesen nem. A következő ürítéskor már mégsem díszelgett ott a vakolathalom. Valószínű, hogy kis adagokban a kukák alján landolt. Ez pedig nem helyes, sőt veszélyes! Tönkreteheti a szállítógépkocsi szerkezetét, és nem is oda való.
     Megjegyzem, azon sem lehet csodálkozni, hogy a sit lerakására kijelölt helyre nem hordanak kis mennyiségű építési törmeléket...
A konténer elég messze van ahhoz, hogy pl. néhány vödörben, taligával elvigyék a pár csempe javításakor keletkezett törmeléket. De ennél lényegesen fontosabb, hogy olyan áldatlan körülmények vannak, hogy oda jóízlésű ember nem megy. Aztán meg sem lehet közelíteni. Van ott minden, a döglött patkánytól a vegyszeres csomagolóanyagig, szőnyegtől az elektromos alkatrészig, vágott füvek, háztartási szemét és szinte minden. Az edény régen betelt, ki tudja milyen időnként tesznek ott rendet? Pedig a város központjához pár 100 méterre ilyen hulladéklerakók eltűrése nem egyszerűen figyelmetlenség. Ez már a BTK szerint is minősülő környezetkárosítás. 
     Ne higgyék, hogy az Uránusz nem tud róla! Saját kapujával szemben csak-csak szúrná a szemét. Ne legyünk igazságtalanok! Valószínűleg a sitet nem nekik kell elszállítani. A szemetet nem engedni letenni, és az állapotokat jelezni, a körülményeket az önkormányzat megbízása alapján felszámolni már igen! Mert a sitszállító másik cég ezt a konténet elvinni biztosan nem fogja!

Képek a temető melletti útról

Sajnos hasonló képekkel a város külsű útjait - mondjuk sport, vagy természetjárás céljából felkeresők is - bőven találkoznak. Figyel erre valaki, és van rá kapacitás rendbetenni? Ki hordja ide a szemetet? Mert úgy gondoljuk, nem Vácról, vagy Gyarmatról, más településről kerül ide a szemét. Nagyon is a rétsági lakosoktól juthat ide, - de nem a szél útján - talán azoktól, akiktől zacskóból nem viszik el... ? Ez akkor sem mentség!

Mi lesz a következmény?
     Sajnos az a tapasztalat, hogy a megfelelő feltételek nélküli "bekeményítés", nem a lakosság és az önkormányzat érdekét szolgálja. Mert egy nagyváros kellős közepén bajban lehet az állampolgár, ha nem viszik el a plusz motyóját. Rétság kisváros, és az emberek "leleményesek". Nem bíbelődnek sárga zacskóval, más egyébbel. Egyszerűen fogják az el nem vitt szemetet, és - jobb esetben - a nagyparkoló konténerébe teszik, vagy átviszik olyan szomszéd kukája mellé, aki "kedvezményezett" és akinek az egy díjban mindent begyűjtenek. Legrosszabb esetben - hogy tippeket ne adjak senkinek - a természet lágy ölén landol az el nem szállított szemét. Fontos hangsúlyozni, hogy ez bűncselekmény, és súlyosan büntethető. De a rendbetétel akkor is sok százezer forintjába kerül a településnek. Inkább kellene hát liberálisabbnak lenni az elszállítással, mert az olcsóbb, mint illegális szeméttelepeket felszámolni, közterületeket szemétmentesíteni.

Mi a folytatás?
     Azt nem lehet tudni. A cikket befejezem, bár be kell vallani, sokmindennek nem sikerült még utánajárni, és sok-sok új ténnyel tapasztalattal dokumentummal ki lehetne egészíteni. (Így is marathoni írásnak nevezték az Olvasók.) Egyrészt a témára később visszatérünk, másrészt kérem a Tisztelt Olvasót, írja be hozzászólását az itteni topicba, esetleg küldje el fotóját e-mail címemre. 

www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-