Képviselő-testületi ülés 2009. január 29.
-
Rétság Város Önkormányzat Képviselő-testülete
2009. január 29. napján (csütörtök) 18.00 órai kezdettel
testületi ülést tart
Az ülés helye: Városháza díszterme

Előterjesztések folyamatosan feltöltésre kerülnek, és kommentárokkal  kiegészülnek. 
Sajnos a testületi anyagot a képviselők, intézményvezetők és más érdekeltek az előírás szerint péntek déli időpont helyett volt aki szombat este, volt aki - pláne ha nem jár hétvégén az intézményébe, munkahelyére - még akkor sem kapta kézhez. Így szerkesztőségünk sem tudja azt előbb nyilvánooságra hozni, szakértőknek kiadni és a kommentárokat időben megjelentetni. (Megjegyezzük, hogy ilyen példátlan késedelem az elmúlt 15 évben eddig egyszer sem fordult elő. A város úgy látszik ebben is igyekszik "alulmúlni" az elődöket.) Ezért  az anyagok hétfő estére, a kommentárok kedden estére kerülhetnek fel. Az olvasó megértését, és türelmét kérjük.

Bevezető kommentárunk itt olvasható >>>

 
Napirend előtt:
Előterjesztés a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
Beszámoló a két ülés közt eltelt időszak fontosabb eseményeiről, az önkrományzat érdekében végzett munkáról
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
     Előzetes kommentárunk itt olvasható >>>
1./ Új SZMSZ megalkotása 
Előterjesztő: Dr. Guba Zsolt jegyző
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
     Az SZMSZ tervezett szövege >>>
     Kommentárunk itt olvaható >>>
2./ Rétság Város Önkormányzat Képviselő-testületének 14/2003. (VIll.29.) számú - a szociális ellátások rendjéről szóló többször módosított - rendeletének módosítása
Előterjesztő: Dr. Guba Zsolt jegyző
     Az előterjesztés és rendelet tervezet innen letölthető >>>
3./ A Polgármesteri Hivatal létszámkeretének módosítása
Előterjesztő: Dr. Guba Zsolt jegyző
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
     Kommentárunk itt olvaható >>>
4./ Szociális szolgáltatás nyújtás átadasa 
Előterjesztő: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés és mellékletei innen letölthetők >>>
     Kommentárunk itt olvasható >>>
5./ Rétság város településrendezési tervmódosítás - árajánlatai Előterjesztői: Mezőfi Zoltán polgármester
     Az előterjesztés és mellékletei innen letölthető >>>
6./ Önkormányzati döntést igénylő egyedi kérelem
Előterjesztő: Dr. Guba Zsolt jegyző
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
7./ A II. számú háziorvosi körzet, vállalkozásban történő működtetésére vonatkozó pályázati felhívása
Előterjesztő: Dr. Cuba Zsolt jegyző
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
     A pályázat szövege innen letölthető >>>
8./ Beszámoló a Művelődési Központ és Könyvtár 2008-as tevékenységéről, az alapító okiratban foglaltak végrehajtásáról, valamint a 2009. évi munka és rendezvénytervéről
Előterjesztő: Végh József Művelődési Központ vezetője
     Az intézmény beszámolója innen letölthető >>>
     A 2009 évi munkaterv innen letölthető >>>
9./ Beszámoló az elmaradt jegyzőkönyvek, határozati kivonatok, végre nem hajtott feladatokról
Előterjesztő: Dr. Guba Zsolt jegyző
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
10./ A bizottságok munkáját segítendő jegyzői és polgármesteri intézkedések megtétele a koraibbi javaslatok és észrevételezések alapján, az erről történő részletes hivatalvezetői beszámolás
Előterjesztő: Dr. Guba Zsolt jegyző
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
11./ Képviselői kérelem
     Az előterjesztés innen letölthető >>>
12./ Egyebek
Rétság, 2009. január 23.
Mezőfi Zoltán
polgármester


A napirendekhez kapcsolódó bizottsági ülések a következő időpontokban lesznek:
MOS  bizottság 2009. január 27. kedd 17.00 óra
Pénzügyi Bizottság: 2009. január 27. kedd 18.00 óra


A mellékelt előterjesztések többsége pdf formátumú. Megnyitásához Adobe Acrobat Reader szükséges. Akinek nincs a gépén, innen letöltheti, és installálhatja


 
Kommentár nincs? De lesz! (nem része a testületi meghívónak)
Az anyagok feldolgozása után, a kommentárok itt ezen rész alatt már olvashatók
A kommentárok beérkezésük szerint kerülnek fel a honlapra, nem feltétlenül sorrendeben. Érdemes visszalátogatni és a korábban még nem olvashatókat is kikeresni.

Bevezetésképpen
     Az anyagok előkészítésében semmi változás. Sőt változás rossz irányba. Mint a felső pirosbetűs rész is jelzi, a képviselők késve kapták meg a meghívót és az előterjesztéseket is, pedig ezen a tárgynapon igen komoly felkészülést igénylő témák vannak, több mint 80 oldal kemény olvasnivalóval. (SzMSz, Szoc rendelet, Műv ház anyagai, stb) Az tehát megengedhetetlen, hogy ilyen késéssel kapják meg az iratokat, de hétfőn este már ülés a Szoc Bizottságnál, ahol érdemben kell tárgyalni ezekről is. Mert azt már nem is lehet megemlíteni, hogy a nyilvánosság, a lakosság sem időben, sem máshogyan nem tud a tárgyalandókról, a meghívó is jókora késéssel - személyes rékérdezésemet követően - került ki a hirdetőtáblára, sem a városi honlapon, sem a pontos napirendekkel a Hangadóban nem szerepelnek ezek a témák.
      Be kell látni, arról most nem panaszkodhatunk, hogy valamely napirendhez nem került ki az anyag. Most kikerült, ebben tehát van előrelépés. Az, már egy más kérdés, hogy azok minőségének javulásán nem sok fejlődés látszik. Péládául az általam többször is kifogásolt törvényességi észrevétel hiányzik minden anyagról. Az ezzel kapcsolatos véleményemet nem ismétlem meg, mindenesetre nem tévedésről van szó. Nem elnézték, vagy véletlenül került az SZMSZ-be. Nem ám, hiszen az újban ugyanúgy, ugyanott szerepel. Csak éppen senki nem törődik vele, mi a kötelessége, mit döntött a testület. Egyszerűen nem hajtják végre (ezt sem).
      Érdekes a napirendek sora is. Ugye van egy  munkaterv, amely felsorolja a témákat és azok sorrendjét.  Egy hónap távolából nem nagy shaw, - bár ennek is örülni kell - hogy nem maradt el tervezett napirend. Ott a művelődési központ beszámolója 4. szám alatt van tervezve. Logikus lenne, hogy az újonnan felvett napirendek csak utána következhetnek. Ráadásul némelyik mennyire egy közérdekű nagy dolog. (A szabály is azt tartalmazza, hogy a sorrend: rendeletek, beszámolók, egyéb határozatok. Ők maguk szavazták meg. Nem, itt nem így van. A magyarázat egyszerű. Nehogy leléphessen idő előtt az igazgató (mint az a pénzügyes munaktárs a múltkor téma közben is megtette) de ennél érdekesebb, hogy a tv néző, ha még a röhelytől nem karmolta magát halálra, jól fáradjon bele, és este tíz magasságába már ne legyen kedve nézni, hogy cseszegetik az amúgy a település érdekében tisztességes munkát végző intézmény vezetőjét. Pedig a mai napirendek közül nem kell nagy jóstehetség, hogy a lakosok többségét sem az SZMSZ, sem a szoc rendelet nem hozza lázba, de az igenis érdekli, mi lesz a művelődési ház sorsa. Különösképpen mert valakik itt a városban azt terjesztik, hogy az önkormányzat meg akarja szüntetni. (Nem zörög a haraszt, ha valaki nem mondana ilyen kapitális baromságot, bár tényleg felmerült egyes bizottsági elnökökben.) No ha a választó kiváncsi, akkor ne legyen az! A választottak nem értük és nevükben járnak el, hanem saját kényük és kedvük szerint.
      És akkor itt hagy tegyem szóvá a másik vérlázító arcátlanságot, mert elírásnak, gépelési hibának nem tudom felfogni. A tervezett címben az szerepel, hogy: "Beszámoló a Művelődési Központ és Könyvtár 2008-as tevékenységéről..." No kéremszépen, ilyen nevű intézmény Rétságon nincs. Van egy, amelyet úgy hívnbak hogy: Városi Művelődési Központ és Könyvtár. Ez a neve! Akkor miért nem tisztelik meg azzal, hogy pontosan írják, ha már ezt is a testület döntötte el így. Ez olyam mintha a polgármestert úgy írnák fel, hogy Zoltán János. Nem ez a neve. Ennél már csak az a zavaróbb, hogy előterjesztőt emigyen nevezik meg: "Végh József Művelődési Központ vezetője" Ilyen beosztás sincs! Az intézmények ugyanis igazgatója van. Ez a megbizatása, erre lett kinevezve. Mintha a polgármesterre azt írnák, házmester...! Mert szerintük az mindegy. Nem azt írják, hogy intézményvezető, mert ha a betűvel spórolnak, de felül az intézmény neve jól szerepelne, az is elfogadható lenne. Nem, itt nem így van. Úgy tűnik, mintha ez már nem is folyamatos figyelmetlenség lenne, hanem sorozatos szemétkedés egyik finom módszere.


Előterjesztés a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról

Semmi változás ezen előterjesztés lényegében. Néhánysoros szövegek, annélkül, hogy a képviselők ellenőrizni tudnák, miről is van szó tulajdonképpen. Újra csak kimaradó határozatszámok, és hasonlók. El ne higgyék azt a magyarázatot, amit Jávorka kérdésére a jegyző legutóbb adott, nevezetesen, hogy azok olyan határozatok, hogy nem született határozat. Na mármost tisztességesebb lett volna azt mondani, hogy megnézzük. Még tisztességesebb lenne mindet felsorolni, és ha valamelyikben nincs tennivaló, azt a képviselő megérti, de arról is tudni a kell. Egyrészt mert az állítás nem is felelt meg a valóságnak.
     Másrészt mert olyat én még nem hallottam - mert nem is lehet -, hogy annak a határozatnak ami nem született meg, annak száma lenne. Ugyanis háromféle lehetőség van. A testület elfogad egy indítványt, vagy többségi szavazattal nem fogadja el. Ez is egy határozat, az esetek egy részben akkor is van tennivaló. (Pl nem fogadta el a laktanya közművek egykori tervezésére beadott semmit, akkor nem az a teendő, hogy semmiről egy szó se, hanem az, hogy azt tisztességesen be kell hozni újra.) Mivel ilyen egyértelmű leszavazás azért ritkán van, olyan gyakrabban, hogy nincs elég szavazat sem az igenre, sem a nemre. (tartózkodások miatt) Ekkor tehát semmiféle határozat nem születik, ennek száma sem lehet. Így ki sem maradhat.
     Részletekben szinte kár is belemenni. Ugyanis már vagy 3 alkalommal nem fogadta el a testület ezt a magasröptű anyagot, és akkor mi van? Hát kéremszépen Rétságon semmi! A polgármester mosolyog, és minden megy tovább. És senki nem kérdezi meg, hogy: Polgármester úr! Mondja már meg ki a felelős ezért a munkáért, és mit akar tenni, hogy ez elő ne forduljon még egyszer?  Nem ezt nem kérdezik meg, így aztán újra meg újra hülyére lehet venni a képviselőket, mert akkor sincs semmi ha nem szavazzák meg. Oszt jónapot.


Beszámoló a két ülés közt eltelt időszak fontosabb eseményeiről, az önkrományzat érdekében végzett munkáról

Na már az is pozitívum, hogy van egy ilyen címen megnevezett anyag. Azért a túlzott elégedettségre nincs ok. Egyrészt mert az anyag a címének egyáltalán nem felel meg. Szó nincs benne sem a két ülés közt tett jelentősebb intézkedésekről - csupa jelentéktelen, protokoláris témáról esik szó, vagy ami nem az az sem intézkedés. És arról sem, hogy a polgármester mit tett a két ülés között az önkormányzat érdekében. Hát ismét csak azt lehet tudni, hogy semmit. Mert különben kötelessége - nem csak lehetősége, hanem kötelessége - írásban erről beszámolni. Tudatni a munkáltatójával - aki ez esetben a testület - mit is dolgozik.
     Az is látszik, nem is ő írta. Nem lenne ez baj, ha éppen nem azt bizonyítaná, hogy még egy ilyen szöveget sem képes lediktálni. A jegyzőnek vagy a titkárnőnek kell valamit összekaparni helyette.
     Mert péládául kiváncsian kerestem azokat a jelentős intézkedéseket, amelyeket Miskolcon intézett a polgármester. A menetlevelek - amelyek persze nincsenek is szabályosan vezetve, de ez nem ide tartozik - tanúsága szerint mostanában igen sok dolga akad a távoli nagyvárosban. Jó messze van, más polgármester meggondolja, az utazást, inkább értekezik levélben, telefonon, amikor úgy is el lehet intézni ügyeket. A fontosabbakat tényleg nem lehet, ahhoz el kell menni, kerül amibe kerül. De akkor legalább lenne itt egyetlen szó arról, mit is intézett Miskolcon oly sok utazás során a város érdekében? Kivel, mit tárgyalt, milyen szerződést kötött, mi haszna van abból Rétságnak? Mert ha úgy gondolná, hogy ehhez a képviselőknek és a választóknak semmi köze, akkor nemcsak hogy téved, de akkor neki nincs köze, hogy a hivatali autót indokolatlan és gazdaságtalan utakra igénybevegye. 
     No ilyen beszámolást valahogyan egyet sem látok.



Új SZMSZ megalkotása  Úgy vélem, hogy a régi SZMSZ nagyon alapos munka, és néhány szükséges módosítás után igazán jó helyi "Alkotmány". Ha már mindenáron újat kellene csinálni, akkor azt máskor és más helyeken most is, legalább két körben illene megtenni, értelmezni, a módosításokat a szöveg többi részével összevetni. Ennek hiányában később adódhatnak gondok. (lásd később az 5. melléklettel kapcsolatos, és egyéb részeket.) Azután - pro pláne a késve kiküldés miatt, no meg ammiatt is, mert a képviselők nem rendelkeznek a teljes, egységes keretben fogalmazott jelenleg érvényes alapszabállyal - ami már eleve ellehetetleníti a munkát, de ezt most hagyjuk - nemigen lehet tudni, miben is tér el az új a régitől. Jójó, le van írva, mondhatná valaki. és mai csak úgy került be a normaszeövegbe - szándékosan vagy véletlenül - hogy a bevezetőben nincs leírva, akkor egy gondatlan szavazással pl. azt is megszavazzák a képviselők, hogy nem kell nekik írásos anyagot küldeni csak az ülés előtti nap este. Igen, nézzék csak meg a 18. §. (2) bekezdését! Az előterjesztő jótékonyan hallgat arról, hoyg a testületi anyagok kiküldésére előírt határidő - ami 6 nap - mellé bekerült egy 1-nap is. Már logikailag is ehlytelen a mondat, mert nem tudni, mit is akar mondani: "A testületi ülések anyagát az ülés előtt legalább 6 de legfeljebb 1 nappal előbb kell kiküldeni." Miii van? Ha legalább 6 nap, akkor ennyi! Nincs más lehetőség, csak az, hogy legfeljebb 10-15 nappal előbb lehet, ha ez egyébként érdemes lenne megtiltani. De nem, nem a 0 maradt le! Az előterjesztő azt gondolja, hogy van ugyan 6 nap, de ő mégis jónéhány - és erre hivatkozva egyre több - esetben ezt nem akarja kiküldeni. Egy nappal előbb, tehát előző este majd jól odatesznek valamit a képviselő kapuján lévő ládába, megtalálja vagy nem mindegy. Realista vagyok, elképzelhetőnek tartom, hogy egy-egy anyag - de nem a rendeletek, szerződések, és egyebek - időben nem kerülnek sokszorsosításra, de tárgyalni szükséges. Ha ez félévente egyszer előfordul, biztosan nem szól érte senki. No de ezt nem kellene randeleti szintre emelni, különösen nem ilyen kétértelmű formában. Egyértelmű, hogy ezt a kitételt - akkor is ha nem iylen sunyi módon lenne becsempészve - ki kell venni a tervezetből.
      No de mi garantálja, hogy nincs több hasonló módon elrejtett taposóakna. Javaslat: mivel nincs sürgős szükség a módosításra, legyen egy elvi tárgyalás, és a következő ülésre a kidolgozott változat visszahozva. No már csak azért is, mert a multkori leszavazás ellenére egy következő témánál ismét erőltetik növelni a hivatal létszámát. Akkor most mi van? Megszavazzák az SZMSZ-t és februárban más módosítják is? Ügyes .... Vagy inkább átgondolatlan felületes, összefüggéstelen.
     No térjünk vissza a higgadtabb tényelemzésre
     A javasolt változtatások alacsony száma nem indokolta  a régi hatályon kívül helyezését, az a módosítással is   kezelhető lett volna. Az egyszerűbb áttekintést az egységes szerkezetű kiadása is biztosította volna. Ámbár az új  SZMSZ  elfogadását sem zárja ki semmi,  de ez esetben a 16/2006. (XII.29.) rendelet hatályon kívül helyezése mellett  fel kellett volna a 68. §-ban  tüntetni  az ezt módosító rendeleteket is, ( 6/2007. (V.31.) ,  8/2007. (VI.29.), 10/2007. ( VII.31.)  ezek az  ügyrendet, hivatali időváltozás, fogadóóra módosulást illetőleg az építésügyi létszám bővítését tartalmazták. Lehet hogy volt több módosítás is, de  a rendeletek, illetve jegyzőkönyvek közzétételének hiánya miatt csak ezek voltak  a nyilvánosság számára fellelhetők.)
     Egyébként a változások minimálisak, a minősített többségnél a javaslat vitatható, de nem  törvénysértő. 
     Az új SZMSZ hivatkozik mellékletekre, de ezek  közzététel hiányában nem olvashatók, ha egyáltalán kiadásra kerültek. Egyébként az SZMSZ tervezet  8. § (2) bekezdése szerint  az 5. számú melléklet  a bizottságokra átruházott hatásköröket tartalmazza, a 62. § (4) bekezdésben hivatkozott – a jelenleg hatályossal egyezően - 5. számú melléklet a Polgármesteri Hivatal feladat-hatáskörét.  Akkor melyiket? Mindez arra enged következtetni, hogy a tervezetet kiadók nem ismerik, nem olvassák át és érdemben nem nézik át a tervezetet, csak az előző - egyébként kifejezetten jónak, egységesnek, áttekinthetőnek mondható SZMSZ-t javítgatják kritika nélkül néhány helyen.
     Az előterjesztésben hivatkozott állítás, miszerint az egy bizottság feladatkörébe sem tartozó  feladatellátás  nem volt szabályozva, téves.  A  jelenlegi SZMSZ  4. számú mellékletének - bizottságok feladat- hatásköre -  III. rész – Pénzügyi és Településfejlesztési bizottság  feladat-hatásköre - 13. pontja rendelkezik arról, hogy  a más bizottság feladatkörébe nem tartozó témákat a Pü. és Tf.  Bizottság  véleményezi. Mivel nem csak kiadva nem volt, hanem az előterjesztő sem olvassa, nincs min csodálkozni.
     A minősített szavazáshoz kötött témák szűkítése - bár az Ötv. ezt lehetővé teszi - nem indokolt, ha ezt elfogadják a  vagyonrendeletet is módosítani  kell, de erre nem utal az előterjesztés.
     Nem követhető az előterjesztésben jelzett  A és B változat. Eddig is a kötelezőtől több döntésnél volt kikötve a minősített többség, de az önkormányzati tulajdonnál nem volt értékhatárhoz kötve. Ezután sem indokolt, különösen a testület jelenlegi "egységét" látva. A javaslat 29. § -a  szerint  csak 5 millió Ft feletti önkormányzati vagyonról való döntés lenne minősített többséghez kötve, de ez esetben  pl. 4.999.999  Ft  értékű önkormányzati  vagyon sorsáról már 4 képviselő is dönthetne. (6 fővel a testületi ülés határozatképes, egyszerű szótöbbség 4 fő) Hasonlóan a költségvetés módosításáról, ami egyébként rendelet és igényli a minősített többséget, de ilyen módon ezt is megkerülnék. Aztán ha akár 3, 4 baradra szednék a sokmilliót, máris elég egy Hege, Gál Mezőfi Katona összefogás a város vagyonának - finoman fogalmazva - rossz felhasználására. No pláne, hogy mostanában az a divat, hogy a nekik nem tetsző képviselőt úgy hívják rendkívüli ülésre, nehogy odaérjen. Elegek ők hatan, és 4-en mindent megszavaznak. No neee! 
     A költségvetés módosítás - tervezet 29. § (2) bekezdés  n.) pontjában történő nevesítése eddig is szerepelt. Ez arra vonatkozott, hogy  ha pl. a költségvetés rendeleti módosítása előtt válik szükségessé valami nem tervezett anyagi következményekkel járó döntés, amit  úgy fogadnak el, hogy a költségvetés módosításakor X (ami eddig sem volt itt gyakorlat, pontosan megnevezett) előirányzat terhére gondoskodni kell a költségvetésen történő átvezetésről, ami csak rendelettel történhet. (Itt a szöveg mindig a nemvárható bevétel, vagy a hiány terhéről szólt.
     A tervezet 29. § (2) bekezdés  p.) pont,  a zárt ülés elrendelésénél nem az Ötv. 12. § (4) bekezdésére,  hanem a tervezet 16. § (2) bekezdésre  indokolt hivatkozni, mert itt rögzíti a zárt ülés tartásának lehetőségét.
     No összefoglalóan: Nagyobb a füstje mint a lángja, az árgondolatlanság csapdákat rejt, és lehet vitatkozni a kidolgozatlan részleteken. Teljesen normális lenne az elvek rögzítése után végszavazásra visszahozni legközelebb. Úgyis ki kell javítani, kinyomtatni, kiadni, kihirdetni, akkor mi lenne az akadálya? A kommentárok beérkezésük szerint kerülnek fel a honlapra, nem feltétlenül sorrendeben. Érdemes visszalátogatni és a korábban még nem olvashatókat is kikeresni.


A Polgármesteri Hivatal létszámkeretének módosítása

Érdekes egy gumicsont ez a téma. Már vagy negyedszerre futottak neki, a testület nem szavazta meg. Akkor miért is kerül állandóan újra a képviselők elé, persze ugyancsak előkészítetlenül, munkakörök, ügyszámok, feladatok, munkaköri beosztástervezetek nélkül. Legutóbb péládul jól emlékszik aki úgy látta, hogy egyedül a polgármester emelte fel a kezét az akkor beterjesztett agymenésre.
      Most sem jobb a helyzet, sőt rosszabb.
      Egyrészt vegyük észre, hogy a hivatal létszámkeretét az SZMSZ-ben, annak egyik ugyancsak jóváhagyandó mellékletében - szabályozhatja a testület. Amit éppen az előbb fogadtak el, ha elgfogadták, úgy, hogy marad minden úgy ahogy van. Ez a döntésük akkor élt vagy fél órát, mert már meg is kérdőjelezik? Vagy az ismét nem volt átgondolt?
      Csak pár dolog amiről még kevés szó esett. Ismét arról beszélnek, hogy másutt kell megszüntetni, hogy itt több legyen. Nemde arról lenne szó, hogy a hivatalban is spórolni kellene, hogy jusson pénz az iskola tetőre, budira, pedagógusra, járdára, útfelújításra, a fel nem újított játszótér kötelező elbontására és egyebekre? De igen. Máshol szorongatni, a hivatalban - kellő alátámasztás nélkül - költekezni. Mert az kéremszépen nem alátámasztás, hogy kell és kész. De erről már cikkeztünk is, nem érdemes részletezni.
      Az már annál érdekesebb, hogy miben is látja a megoldás lényegét az előterjesztő. A konyhába megszűnik két álláshely. Nem kéremszépen, nem szünik meg! Talán nyugdíjba meg 2  dolgozó, de az sem biztos, csak ha akarnak. (Ugyanis nem olyan korúak, hogy ezen a címen küldeni lehessen őket.) A nagy kérdés az, hogy akkor ki fog főzni a gyerekekre? Mert a feladat marad, valakit a régiek helyére fel kell venni. (Ha az az eset állna elő, hogy a konyhát megszüntetnék, amire ugyan magukat kötelezték 2008 december 31-ig, de persze hogy fülük botja sem mozdult a tisztességes előkészítésre.) akkor meg a pénzt kellene másnak kifizetni aki főz. Tehát a feladat ugyanannyiba fog kerülni, akárhány ember megy el. Mert főzni kell. Vagy talán a gyermeklétszámot is lecsökkentik az iskola egyharmadára, hogy a kevesebb dolgozó legyen elég a konyhán, több pénz maradjon a hivatalnak? Nem hinném. Akkor miből is képződne itt a hatalmas megtakarítás.
      Hasonlóan nevetséges a következő állítás, a házi szegítségnyújtó szolgálat megszünik, amennyiben azt a kistérség átveszi. No de kéremszépen, ha ez még így is lenne, akkor hova lesz az a pénz, amiből eddig fizették? Hát az is megy a kistérséghez! Az nem marad itt! Akkor tehát nem lesz miből fizetni.
      Ha pedig így gondolkodnak, éppen megüresedett egy állás a Gyámhivatalnál. Hogy a több éve itt dolgozó jól felkészült szakember miért is lépett tovább, azt most ne kérdezzük. Akkor tessék annak a helyére felvenni embert.
      Aztán érdekes, amit az átvilágításról írnak. Ha már arra ment el 1,5 millió - ami nagyjából elég lenne egy kezdő egyévi bérére - akkor legalább tárgyalják már meg a tanúságait. Nem azt nem lehet nyilvánosságra hozni. Pedig itt az áll, hogy annak az ismeretében kellene valamit dönteni. Mikor is tárgylaja hát a testület?
      Na most már én sem vágom kristálytisztán. Most arról döntenek, hogy majd később újra tényleg megalapozottan, tényleg szabályosan - SZMSZ-ben is  és költségvetésben is - döntenek majd valamiről, és most csak beszélgetnek? Akkor minek ez az egész? Egy elfogadható, jó előterjesztéssel egyszerre meg lehetne oldani a dolgot. Ha meg csak álságos, és hazug - értsd alatta, hogy másutt takarékoskodni csak itt nem - érveik vannak, akkor meg abba kellene hagyni ezt az egészet. 
     Pro pláne hogy se gazdasági program, se költségvetési koncepció, de még olyan költségvetési tervezet se, amelyből valami is kiderülne, milyen lesz a következő év. Elárulom, nagyon sz...örnyű az önkormányzatoknak. Az eleve visszaeső adóbevételek, és egyéb megszorítások miatt legalább 20-30 millióval kevesebb lé fog befolyni a kasszába. Akkor inkább nem a nadrágszíjat kellene gyorsan megkeresni valamiféle meghúzás címén, és ezt a fellengzős költekezést mérsékelni. Vagy legalább akkor költeni, ha van is miből.



Szociális szolgáltatás nyújtás átadása 

A Többcélú Kistérségi Társulás Tanácsa, vagyis a 25 település polgármestere még 2007. év őszén döntött arról, hogy  a szociális alapfeladatokat – ekkor még  szociális étkezés,  házi-szociális gondozás, és jelzőrendszeres házi szociális gondozás a társulás keretében lássa el, ez egyébként a társulási megállapodás is tartalmazza.  
     A három szociális alapfeladat társulási keretek között történő ellátásakor van lehetősége a kistérségnek igényelni a kiegészítő normatívát. A szolgáltatások nagy része külső szolgáltatóval kötött ellátási szerződéssel is biztosítható,  kivéve a szociális étkezést. Épp ezért  egy évig húzódott az egész ügy, míg végül úgy döntöttek, hogy a szociális étkezés helyett a családsegítést választják. A családsegítésre a Nyugat-Nógrád Gyermekjóléti szolgálat  működési engedéllyel rendelkezik,  ezt a társulást a többcélú társulás befogadja, és ők látnák el a feladatot, ugyanúgy mint a gyermekjóléti alapellátást az egész térségben. 
     A jelzőrendszeres  házi segítségnyújtás  minden települést érdekelt. A finanszírozás feltétele három feladat vállalása, így került ismét be a házi segítségnyújtás, amit a többség az előzetes felmérés során igényelt.  Ezek a feladatok egyébként  kötelező önkormányzati feladatokat jelentenek.
     A házi- és jelzőrendszeres  házi segítségnyújtásra a Megmentő Kht-val kötött  a kistérség szerződést.  A kht. kistérségre is kiterjesztett működési engedélye decemberben lett jogerős, tehát a feladatot már végezheti, de  az erre vonatkozó  normatíva igénylés feltétele, hogy  az önkormányzatok  is hozzanak döntést arra, hogy  részt vesznek a három  szociális feladat kistérség által történő ellátásában. (szerintem ezeket az önkormányzati döntéseket még a szolgáltatói szerződés megkötése előtt kellett volna meghozni). 
     A Megmentő Kht. átveszi a meglévő bérükkel a  közalkalmazott és tiszteletdíjas házi szociális gondozókat, és  ugyanazt a feladatot fogják ellátni mint eddig. A kistérségben egyébként nagyon kevés helyen van  főfoglalkozású gondozónő.  Amennyiben az  önkormányzatok részt vesznek a kistérségi feladatellátásban,  az erre vonatkozó működési engedélyt  vissza kell adniuk. Amennyiben ezt Rétság vállalja, semmi hátránya nem lesz. A gondozónő átkerül a Kht-hoz, és ugyanúgy ellátja a gondozottakat, mint eddig. Normatív támogatást  nem igényel – ami eddig sem fedezte a költséget - de kiadása sincs.  
     A  kistérség  akkor igényelhet kiegészítő  normatívát, ha a 25 település  legalább  60 %  kéri a három szociális feladat ellátását, és  ezen települések  lakosságszáma meghaladja  a kistérség lakosság számának felét.  Pl. ha egy település csak a jelzőrendszeres  házi segítségnyújtást kérné, a feladatellátásnál nem vehető figyelembe, és egyik ellátási forma után sem lehet utána támogatást  igényelni. Tehát úgy nem tartható, hogy csak a jelzőrendszeresre – ami egyébként december 1-től ténylegesen is működik - tartok igényt, a többire nem.
     Az önkormányzatok többsége még valóban nem döntött, de nem feltétlenül azért, mert nem tart rá igényt, hanem azért mert a kistérség is csak az ősszel kérte ezt tőlük. Nyilván a Kht-nak is csak bizonyos számú ellátott esetén éri meg a feladat ellátás, de az önkormányzatok még nem hozták meg határozataikat, így nem tudni a kimenetelt. Ezért mondtam, hogy csak az önkormányzati döntések ismeretében kötöttem volna meg az ellátási szerződést a Kht-val.
     Ez a tényleges helyzet, de azért az előterjesztés is lehetett volna pontosabb, különös tekintettel  arra, hogy az előterjesztő polgármester a tárulási tanács elnöke. Már régen testület  elé lehetett volna vinni, hiszen ezt az Ő vezetésével működő tárulási tanács kezdeményezte és döntötte el.
     Most már csak az a kérdés, hogy mi történik, ha Rétság elfogadja, aláírja a szerződést, de a kistérség többi településéből nem jön össze a 60%. Ez a szerződés akkor is kötelezi a várost, viszont a normatívát a cég nem kapja, valakinek fizetni kell. No ez a nem mindegy. Arról pedig van infromációm, hogy vannak települések, akik nem döntöttek mellette. Egyszerűen nem bíznak abban, hogy átveszik a dolgozóikat és az jó lesz. No meg azárt sem, mert nem tiszta profilú a foglalkoztatás, van aki más munkakört is ellát. Ezen települések nem kérnek ebből a megoldásból. No most tényleg az a kérdés, akkor mi lesz Rétsággal egy aláírt szerződéssel. Miért is nem tartalmazza az előterjesztés a lényeget, tehát ezt.

A kommentárok beérkezésük szerint kerülnek fel a honlapra, nem feltétlenül sorrendeben. Érdemes visszalátogatni és a korábban még nem olvashatókat is kikeresni.
 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-