Köznemhallgatás és egyéb "csemegék"
-
Nem elírás a cím, bár be kell vallanom őszintén nem idegen tőlam az elütés. Most azonban a közmeghallgatás ténylegesen süketek párbeszédének bizonyult. Nem csoda, ha több ember, akinek valós észrevétele, kérdése van, már el sem megy. Meg a többiért sem érdemes. Ma reggel bevásárló körutamon egyik helyi polgár megállít kérdezvén a tegnapi "kabaréról az elmeosztályon". No én ilyen súlyos szavakkal nem fogalmaznék, de az egészen biztos, hogy a testületi ülés képe mindent mutat, csak normális, funkcionális működést nem.

Már a napirend előtti is kabaré
     Az látható, hogy a polgármester nem tud már megint számolni. (Beszámolni se de számolni végképp nem.) Mondjuk a nagyívű ismertetőjét a végzett munkájáról 5 fő szavazta meg, a jelenlévö 8-ból. Erre a jegyzőhöz fordul - az efféle figyelemelterelő pótcselekvésként egyébként is szokásává vált - hogy ez most minősített többséges, vagy nem? Mikor fogja már az Önkormányzati Törvény és az SzMSz-nek azt a pár mondatát megtanulni, amiben elég egyértelmű, hogy mi mennyi. 11 év nem elég rá? (4 év képviselőség, 7 év polgármesterség)Bár itt is említette, hogy protokoláris eseményekről nem kell írnia, mégis ide került másfél hónapos 4 jelentősnek ítélt tevékenységéhez az okt 23. Maradt tehát - hatalmas - 3 tett.
     Volt egy beszámoló aminek az a címe, hogy a lejárt határidejű határozatokról. No ez éppen erről nem szólt. (Magunk is elemztük előzetes kommentárunkban) Itt aztán ment a szokásos sehová nem vezető vita, a porhintés, a magyarázkodás. Csak a tényleges végrehajtás nem, és az sem, hogy ha nem lett végrehajtva, akkor mi a szankció? Semmi. Igen, jól olvassák, a nagy semmi. Mert az természetesen, hogy egyes ügyek elintézéséhez, ha nem is hónapok, de egy hónapnál több idő kell. Akkor kérem a határozat meghozatala előtt lehet jelezni, hogy a határidő - mondjuk január 15, vagy bárakármi - milyen időpont legyen. Mivel itt semmi értelme nincs annak, ha döntenek valamiről, hát nem jelezték. A döntés megszületett, számtalan dologban a végrehajtás - igen le lehet írni, elszabotásással, felelőtlenséggel, nemtörődömséggel vagy bármilyen oknál fogva - egyszerűen elmaradt. Annak is van persze módja, ha egy-egy esetben valami komoly ok merül fel a halsztásra, egyszerűen a testületet új határozatra kell kérni, kellő indokokkal, és új határidőt kitűzetni. Ilyen sem volt.
     A feltett kérdésekre adott valótlan válaszok után a testület nem fogadta el a beszámolót. Polgármester megállapította, hogy nem fogadták el, és lapozott tovább. Mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga. Hát nem az! Ennek itt semmi következménye nincs?

Amit még nem fogadott el a testület
     Ugyancsak hosszas - majd másfél óráig tartó - vita után nem fogadta el a polgármesteri hivatal munkájáról szóló beszámolót sem. Meg persze a lázas munka látszatát keltve, a most tárgyaltakból vagy 5 esetben újra vissza kell hozni az ügyeket. Miért? Hát éppen erről folyt a szó. Az előkészítetlenség okán. Itt az anyagok többsége alkalmatlan a tárgyalásra, és megy annak a bizonyosnak a paszírozása. Már komolyan mondom ezen napirend tárgyalásának végighallgatásához is nagyfokú mazochizmus szükségeltetik. Mindenről volt szó csak arról nem, hogy miért nem mennek jól a dolgok, és milyen intézkedéseket kell hozni, hogy jobban menjenek. A duma az ment midnenféléről, ami a költségetési koncepcióhoz, meg egyéb témákhoz tartozna. Figyelemelterelőnek ez is jó, az ülést vezető meg engedi. Hagy fáradjon a nép, aztán majd szavaznak valamit.
      Szavaztak! Nem fogadták el a város vezetőinek beszámolóját! Jó, akkor következő napirend, modta a polgármester, és mintha mi sem történt volna, lapozott tovább. annyira nem rendítette meg, mintha egy szunyog csíp bele az emberebe. Nem fogadta el a testület "oszt jónapot".

Tényleg ennyi volna?
     Mindkét téma fontos. A hivatal nem képes szakszerűen előkészíteni a testületi üléseket, ennélfogva tárgyalásra alkalmatlan anyagokat maszatolnak órákon keresztül. A hozott határozatokat meg egyszerűen nem hajtják végre. "folyamatban van" a semmi.
     Mi van itt tulajdonképpen? Ha ez a helyzet, akkor miért üléseszik a testület? Ha se döntésre érett anyag, se végrehajtás, akkor tényleg kár a szóért és az időért. És ismét egyetlen szó el nem hangzik arról, hogy ez a helyzete tarthatatlan, tessék már csinálni valamit, megállapítani ki a felelős, fegyelmit adni, határozott intézkedést hozni, változtatni, stb. Nem ezek nem is merültek fel a leszavazás után. A képviselők meg egyvégtében mondják, hogy ez így nem jól van, szavuk csak úgy elszáll a levegőben.
     Minden tiszteletem a jegyzőé, aki egy ilyen megörökölt helyzetben szeretne valamit csinálni. Mindezek mellett meg kell mondani, nagyon nincs a helyzet magaslatán. Fél évvel a kinevezése után egyszerűen arcátlansáhg azt mondani, hogy a jegyzőkönyveket nem volt ideje átnézni, hogy nincs információja, hogy ez vagy az még nem jutott el hozzá. Ha fél év nem elegendő, akkor mennyi idő lenne elegendő, határozott intékedésekkel rendet tenni a hivatalban?
      Úgy látszik a dolgozók is érzik ennek a hatását. Elhangzott az ülésen hogy az eltelt pár hét óta éppen négyen mentek el valamilyen jogcímen. (A régebben elmentekről most ne is szóljunk.) Noha ez a nyilvánosságra tartozik, semmi kokrétum, hogy milyen beosztásból, arról pedig végképp, hogy mi lesz ezen szakemberek pótlásával.
      No egyszóval ebben a két alapkérdésben a város megbukott a testület előtt. Nem fogadták el az elfogadhatatlant. Ez is egy komoly lépés az eddigiekhez képest, csak sajnos nem elegendő. Ebben a helyzetben akkor azonnali intézkedésekre, akár a polgármester felfüggesztésével, vagy más eljárással is tenni kellene valamit. Mert ha minden marad a régiben akkor semminek nincs értelme.

Köznemhallgatás
      Both József, mint megszállott lokálpatrióta, aki a nehézségek ellenére is szeretne tenni a városért elment a köznemhallgatásra és szót is kért. Jól összefogottan pár konkrét kérdést tette fel. Röviden summázva, ismét kapott kioktatást, de érdemi válaszokat azt nem. Nem is fog! Hiába ígérték neki, hogy 15 napon belül, azt sem ő sem más kérdező nem kapta meg előző év óta sem de két év óta sem, és egyáltalán soha.
      Nem kapott választ a laktanyai illegális szemétlerakó kérdésében, ellenben rászólt a polgármester, ne reklámozza a "Girasek honlapját". Miért is ne, ha itt tud tájékozódni? (Tóth Mária képviselő aztán felhívta a polgármester figyelmét, hogy nincs joga a kérdezőnek megmondani, hogy milyen honlapra újságra, vagy bármire hivatkozzon. Ebben tökéletesen igaza van, köszönet a kiállásáért.) No a lényeg, hogy ez a kérdés szépen csendben be lett söpörve a szőnyeg alá. Pedig ez nem akármi! Bűncselekmény a javából. Ehhez még csak repülőgépes felszállás és fényképezés sem kell. Aki engedélyezte annak tudni kell. És intézkedni, feljelenteni, büntetni, de minimum megszüntetni a törvénytelen lerakatokat. Előre borítékolni lehet, nem fogják.
     Játszótér. Both Jószef kérdezte, hogy miért nincs befejezve a játszótér és mikor lesz. Mi a válasz? Valóban nincs befejezve, de be lesz ... (valamikor, valami ...) Micsoda válasz ez? Előző évben azt kérdezte, hogy mikor lesz parkosítva. Polgármester akkori válasza, hogy nyáron. Nyár elmúlt, parkosítás nem történt. Mikor lesz bekerítve, mert ez előírás. Erre már nem is válaszolt, és most sem, pedig tudnia kell. Bár ezt egy éve mondta, hogy a parkosítás ki van fizetve. Akkor miért nincs gazdája a dolognak és miért nincs számonkérve?
     Fakivágásra csak ködösítés, meg kioktató intimpistáskodás, hogy a kérdező miért nem beszél a szomszédaival és hasonlók, hogy mit és mikor nézhet meg. Tisztelt polgármester úr! Mikor veszi már tudomásul, hogy a feltett kérdésre kell válaszolni, és ne foglalkozzon a kérdező személyével, és egyéb dolgokkal! A kérdező kérdez, a polgármester meg válaszol. Ez a szereposztás! Egyszerűen nem vagy a választó főnöke, hogy leszóld bármiért is, azért sem teheted, ha valamit nem jól tud. Éppen ellenkezőleg. A választó a főnöke minden polgármesternek és minden képviselőnek. Tessék akkor ehhez illő alázattal válaszolni a kérdésekre, a jelzúket, kioktatást, megalűzást, lejáratást pedig mellőzni.
     Igazából érdemi válasz a járóbetegeellátó orvos-ellátásra sem érkezett, bár igaz, azzal kapcsolatban lehet még egy kis türelmet kérni. Az viszont egyszerűen pofátlanság, hogy a jk@retsag.hu-ra hivatkozik a polgármester, hogy ott tegyenek fel kérdést és 48 órán belül válszolnak.  Ha a város sok tízmillióval vesz részt ebben a projektben akkor az adófizetők pénzéből tessék nyiltan és nyilvánosan válaszolni. Mert ez a válasz ha érkezik sem kerül nyilvánosságra. És az sem biztos, hogy lesz érdemi válasz. A valamit mondanak-ból pedig mindenkinek elege van. 
     Nem csodálható, hogy másnak már kérdezni és javasolni sincs kedve. Pedig a városban rengeteg megoldatlan probléma van. Az emberek látják mi történik. Lenne javaslatuk, észrevételük, tevékenyen résztvennének, munkával, anyaggal géppel, sok dolog változtatásában, de teljesen az látszik, hogy erre a kutya nem kiváncsi. A városvezetők meg végképpen nem.

A fakivágásról
      Ment a maszatolás, és a hamis dolgok állítása ismét. Írtunk erről is egycikket a közelmúltban, azt nem ismételnénk. Kéremszépen! Ahhoz, hogy egy fát ki lehessen vágni nem elég bárakárhány aláírás! Van rá törvény, milyen esetben mit lehet tenni. Ott kezdődik, hogy 2000 Ft-os illetékbélyeggel felszerelt kérvényt kell benyújtani, amiben a kérelmező nyilatkozik, hogy vállalja-e a kivágás költségét. Nos az első hiba, hogy okmánybélyeggel ellátott beadvány egész biztosan nem volt, költségvállalás meg különösen nem. Így az egész ügy el sem kezdhető. Aztán arról sem volt nyilatkozat, hogy a költségeket vállalja-e a kezdeményező, vagy kezdeményezők.
      Az is a pofátlanság legteteje, hogy Both József kérdező beszélje meg a szomszédaival. Nem kérem, nem ez a módja. (Magánügy, hogy kivel beszél, ez sem nem magarázat sem nem válasz.) A határozatot minden érintettnek a fellebbezés lehetőségével meg kell küldeni. Ha érintett Both Jószef, neki is. Nem kapott ilyet, és törvényesen nem tudott fellebbezni. Pedig ez ez eljárás menete, és törvényes útja. Majd aztán ha fellebbez, valaki elbírálja és lesz benne végleges döntés.
     Orgona közi fűzfa ügye. (Itt jómagam kaptam határozatot, ezennel nem fellebeztem meg. Unom a szélmalomharcot. Pedig a kivágott fa minden szeletén jól látszott, hogy tökéletesen egészséges volt, semmi veszélyt nem jelentett senkire.) Itt vannak a képek, mi a helyzet itt tulajdonképpen. 
     A fát kivágták az arra felbérelt emberek. Hozzáteszem se sisak, se munkavédelmi előírások, semmi. Kivágták, jó pár hete. Majd a fát elvitték. A sok koszt otthagyták. Pedig ezért a munkáért a város fizetett. Aztán a rönk maradt a földben. Pedig ezt annak kell kiszedni, akivel az önkormányzat döntése alapján szerződést kötöttek. Persze a képviselők nem látták már megint a szerződést, ki tudja mi is van benne. Bár szerintem egyértelmű, hogy a fakivágás nem derékmagasságban történhet, hanem a fizetett munka része a rönk eltávolítása egészen a terep rendezéséig. Vagy mire lett akkor a 80 ezer forint kifizetve?
      Ami a legfelháborítóbb. A favágók elmentek, aztán méltatlankodásunkra és sürgetésünkre úgy naponta 9-től 10 óráig megjelent 2-3 önkormányzat által fizetett közmunkás. Kapirgálnak, mérgelődnek, szerszám nélkül próbálkoznak, majd a jól végzett napi egy órás próbálkozás után elmennek. Félreértés ne essék nem őket bántom, de a munkát ki kell adni, szerszámmal ellátni, és számonkérni. Majd egy hónappal a kivágás után itt tart az ügy, ahogyan az ülés utáni reggelen lefotóztam. És nem is lesz ez tavaszig elintézve. Jön a fagy, a hó, meg a tehetetlenség, töketlenség. Mikor lesz itt rendezett terep, mikor lesz itt fapótlás a kivágott helyén? Hozzá kell tenni, hogy ez valószínűleg elöl is jár a többi hasonló üggyel kapcsolatban, mert Rétságon nem szokás kiszedni a rönköket. Olyat pedig nem láttam már évtizede, hogy a kivágott fák helyett, vagy akár csak spontán, Rétságon közterületen közös gondoskodásból fát ültetnénének. Se pótlásként, se újonnan.
      Kell itt szólni Tóth Mária megnyilvánulásairól, mert személy szerint megszólításra került, és inkább e tényről ment a duma, az érdemi válaszok helyett. Magam is úgy látom, hogy a képviselő ez esetben nem azt sürgette, hogy ki legyenek vágva a fák, henem azt, hogy a beadvány törvényesen legyen elbírálva, és ha ez megtörténik legyen intézkedés. Ez pedig dolga egy képviselőnek. A hivatalnak meg hogy pontos tájékoztatást adjon. Mert most is sok ember aláírására hivatkoznak. De egyszer sem mondták, hogy illetékbélyeges kérvény nem érkezett, mert akkor ő is azt mondaná, hogy ha nem törvényes az igény azzal nem kell foglalkozni.

Városrehabilitációs pályázat
     Ez aztán nagyon érdekes. Cikket is írtunk e témában meg kommentárt is. Tény, hogy a majd félmilliárdos pályázattal kapcsolatban semmiféle előterjesztést nem kapott a testület, sem a nyilvánosság. Aztán az ülés előtt ki lett osztva valami, amiből senkinek nem derült ki, hogy mire is pályázik a város. Mert ezt egyébként részletes előmunkálatok alapján, tételesen a testületnek kell meghatározni. Itt nem. 1 munkanappal a beadási határidő előtt, sem azt nem látták a képviselők, hogy mire pályáznak, sem azt hogy miből, de magát a pályázatot sem. Állítólag van belőle - úgy jó 200 oldalas anyag - de nem láthatják? Mi van itt tulajdonképpen? Hiszen a testületenek nem a mesét kell elfogadni, hanem a pályázatot, az abban leírt szöveg szerinti benyújtását megszavazni, az abban leírt kötelezettségekkel, felelősségekkel, fedezetekkel, költségvetéssel.
      E helyett Mezőfi akadozva, pontatlanul elsorolt pár ötletet - mondom a beadás előtti munkanapon - hogy mire is akarnak pályázni és az nagyságrendben - nem ám pontos költségvetéssel - mennyi körül is van. Se elemzés, se részletezés, se előnyök-hátrányok, se semmi. Ezt a közelítő mesét szavazták, a pályázat helyett. Ha ez törvéynes lenne, akkor legközelebb költségvetést sem kell kiadni, a maga 40 oldalnyi táblázatával. Majd szépen elmeséli, hogy úgy nagyvonalakban lesz abban bér, meg fenntartás, meg gáz, és azt szavazzák meg a képviselők ... (Gáz az tényleg van) Hát legutóbb majdnem így volt, de akkor is. Hogyan képzelik ezek? Ki fogja ezután megtudni, hogy tulajdonképpen mit is szavaztak, mit kell végrehajtani, számonkérni, minek kell a költségvetésben benne lenni? Na persze a képviselő ezután már ne érdeklődjön. A pályázatíró megkapja a jó sok milliót - sokak szerint ez az egyedül fontos - a többi nem számít. Mert hogy ez a pályázat nyerni nem fog az ebből a pár szóból is biztos. Eleve nem lehet külső felújításra, ablakcserére pályázni. Le van írva. Tervek építési engedélyek és részletes költségvetés alapfeltétel. Ez nincs. Buszpályaudavart is szeretnének, de ahhoz se költségvetés, se terv, de még csak a terület tulajdonjoga sem tisztázott. Amit meg ugyanilyen holtbiztosan mondott legutóbb, az már nincs benne.
      Egyszóval a képviselők megint látatlanban szavaztak egy mesére. De ezzel megszavaztak egy pályázati indulást, amelyben - egészen komolyan - minden vessző oldalszám, minden forint számít. Olyan helyzetben, hogy nem tudták mire is szavaznak tulajdonképpen.
      A dolog azon részébe itt bele se megyek, hogy százmillió forint feletti adósságállomány vállalása mellett most is minden a hitel terhére van osztogatva, de azért bevétel az nem kell, mint más témánál kiderült.

Még két téma - zárt ülés és hatáskörök
     Persze lehetne hosszasan elemezni az egészet, ami valóban komikus, parttalan, meddő és nem is törvényes. Ebből előbb nézzük a zárt ülések témáját.
      A jegyző megint ködösít, mellébeszél. Éppen neki kellene tudnia - és törvényességi észrevételt téve figyelmeztetni -, hogy nem az ő véleményén múlik, mi lesz zárt ülés és mi nem! Törvény előírja mikor lehet, a többi szigorúan nyilvános! Már az előre bejelentett napirendeknél is elemeztük, hogy azokból legalább 3 nem lehet zárt ülés témája.
     Most pedig, egy előre ki nem osztott anyag alapján valami közbeszerzési eljárásról tárgyaltak. Az a magyarázat már több mint gyanús, hogy majd a közbeszerzési pályázat szempontjait meghallja a lakossáság és az rossz lehet? Mííí vaaaan?  Hát nem éppen arról van szó, hogy - ha tényleg lesz közbeszerzés - azt a legnagyobb nyilvánosság előtt kell tárgyalni kihirdetni. Még az is lehet, hogy mutyiban, úgynevezett meghvásos közbeszerzés lesz, amit ismerünk. (Nehogy valaki olcsóbbat adjon, mert az ezek szerint nem is cél) Valakinek átjátszanak valamit, szerezzek még két jó drága ajánlatot, és adja be. Most a lakosság, az esetleges pályázó arról sem tud, mire is lehetne pályázni, mit is akar a város.
      Egyértelmű hogy ebben az ügyben nem csak hogy nem lehet, hanem egyenesen tilos titkolózni. És a többiben is törvénysértő.

Hatáskörökről
     Napirend előtt került szóba a MOS bizottság hatásköre, több részben is. 
     Az egyik, hogy miért nincs a beszámolóban, hogy saját hatáskörben döntöttek (Intézményi SzMSz-ek kérdése) A jegyző magyarázata nagyon bárgyú. Azt mondta, hogy nem tudja milyen más ülések voltak és nem tudja beszámozni. No persze ha a jegyzőkönyvek elérhetőek lennének akkor ez nem lenne gond, de fél év után ez a válasz több mint szomorú. De én tudom miért nem lett odaírva. Mert szabályos keretek között nem is volt ilyen ülés! No persze a MOS tárgyalta ezen napirendeket, de nem hatáskörben, hanem testületi előkészítésként. Nem is elfogadta, hanem az ülésnek javasolta mindazt. Majd Jávorka hozzászólására kiderült akkor, hogy nem tartozik a testületre. Erre nem emlékezne a jegyző? Így annyiban maradt az egész. Csakhogy ahhoz, hogy határkörben tárgyaljon valamit meg kell hirdetni efféle tartalommal, nyilvánosan. Ennél fotosabb, hogy jegyzőkönyvvezetővel, hangfelvétellel, jegyzőkönyvet kell róla készíteni, azt aláírni. A jegyzőkönyvben szerepel a határozat, a teljes jegyzőkönyv nyilvános. Ezen a jegyzőnek kötelező ott lenni. Ha nem volt eleve nem lehet átruházott hatáskörben érvényesen dönteni. Ha meg ott volt tudhatta, hogy készült-e jegyzőkönyv vagy nem. Gál Gábornak abban lehet igaza, hogy maszatolni ezen ügyben sem lehet. Egyértelműen kell fogalmazni, törvényesen eljárni, és nem tologatni az ügyeket.
      A másik is aranyos. Valami nem került a testület elé, mert a jegyző szerint az a bizottság hatásköre. Ő úgy gondolta! Ne gondolja úgy! Tudnia kell, hogy a hatásköröket tételesen felsorolva lehet átadni. Attól. hogy az intézményi SzMSz-t a bizottság hatáskörébe utalta egykor a testület - aztán erről sem a bizottság sem a jegyző nem tudott csak Jávorka - még nem jelenti azt, hogy mást is. Pontsoabban azt jelenti, hogy mást nem! Ezt nem lehet kiterjesztőleg értelmezni. De az is bukta, hogy a többi testületi tag nem kapott anyagot, ugyanis az tartozik rájuk akkor is. Már csak azért is mert tanácskozási joggal résztvehetnek. Minn, ha nem is tudják? Ja ha lehet úgy is szavazni, hogy nem látták a valamit, akkor minek is.

GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-