Önkormányzati évértékelő

Kiegészítve!  2016.01.23.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez
-
Nagy divatja van mostanság az évértékeléseknek, bár a java csak ezután következik, hiszen az átgondolt elemző munka időt vesz igénybe. Rétságon a 2014 évi választásokat követő kezdeti tapasztalatokról már beszámoltunk elemző cikkben, sőt az elmúlt év folyamán is tettünk közzé gondolatébresztő sorokat. Tény azonban, hogy az első teljes éve záródott le a 2014-ben választottaknak. Így aztán érdemes áttekinteni az eltelt esztendőt. Szerkesztőségünk számtalan embertől összegyűjtött véleményt igyekszik egy gondolati keretbe foglalva közzétenni.
     Sajnos nem lesz rövid, de talán megéri végigkövetni, és az interaktív lehetőségekre is rákattintani. (hang, jegyzőkönyv, előterjesztés, stb.) Akinek kevesebb a türelme, nézzen ki magának egy-egy fejezetet, vagy vegye elő máskor is a cikket. Úgy gondoljuk sok tanulsága van.


Kiegészítés a január 22-i testületi ülést követően. Mert az ott tapasztaltak igencsak kiegészítik és alátámasztják ezen elemzés mondanivalóját. Új évben sem változik semmi?

Az alapfogalmak - a folyamatok megértéséhez
     A közéleti kérdésekben tapasztalt Olvasóinktól elnézést kérve, mégis szükséges pontosan rögzíteni azokat a viszonyokat, amelyek jogszabályok alapján határozzák meg a város vezető szervének működését. Szükséges ez már csak azért is, mert számtalan félreértésen alapuló pletykabeszéd is terjed, pl "szóltam egy képviselőnek de nem csinál semmit az ügyemben, csak szavazgat..." és hasonlók. Bizony sokan nincsenek tisztában a valós viszonyokkal, a feladatok és lehetőségek összefüggéseivel. Ezekről hát pár mondat:
     Az Önkormányzat maga a város lakosságának összessége. Minden itt élő - ide bejelentkezett polgár - akinek joga van megismerni az vele összefüggő dolgokat, és lehetősége is van beleszólni a város életének alakulásába. (lakossági fórumok, közmeghallgatások, esetlegesen helyi népszavazás stb.) A legnagyobb beleszólási lehetőség, hogy maga helyett - hiszen minden dologban nem lehet helyi népszavazást tartani - az itt élők saját ügyeik képviseletére - képviselő-testületet és polgármestert választanak.
    A képviselő-testület - polgármesterrel együtt - 7 fővel - a város legfőbb döntéshozó szerve. Nem több, és nem kevesebb. Az a dolga a testületnek, hogy az elé került, megfelelően kidolgozott javaslatok közül szavazzanak a nép képviseletében eljárva. Ebben a folyamatban a polgármester első az egyenlők közül. Vezeti az üléseket, de neki is egyetlen szavazata van.
     A polgármester ugyancsak a város választja. A fent említett testületi feladatain túl, ő főfoglalkozású - és igen jól megfizetett - alkalmazottja a városnak. Felettese, munkáltatója a képviselő-testület. (Erre még muszáj lesz kitérni) Feladata a testület elé olyan iratokat benyújtani, ami egyértelmű, világos, minden részlet tisztázott. Majd a meghozott döntéseket kötelessége végrehajtani és végrehajtatni. Mindehhez egy egész hivatal áll rendelkezésre, úgy is hívják, hogy Polgármesteri Hivatal, amelynek munkáját a jegyzővel együtt szervezi, ellenőrzi, működteti.
     A Bizottságok. Gyakorlatilag döntéselőkészítő feladatot látnak el, külső szakértőkkel kiegészítve. A képviselő-testület elé kerülő anyagokat véleményezik, megfelel-e az előírásoknak, és melyik kidolgozott változat szolgálja a város érdekeit. Szavazatukkal csak arról döntenek, hogy a bizottság nevében az elnök mit javasoljon a többi képviselőnek elfogadásra, esetleg elutasításra. Fontos, hogy a nem választott bizottsági tagok szakértők! A különféle - önkormányzati kérdésekben - alapos szakértelemmel, tapasztalattal rendelkeznek. Az is fontos, hogy a jelenlegi matematika alapján a PVB bizottságban a testületi tagok többsége képviselve van, tehát az itteni munka valóban részletes elemzés, alapos javaslatkidolgozás, amelyet a képviselő-testület - szinte ugyanazok a tagok - nagy valószínűséggel ugyanúgy szavaznak meg a képviselő-testületi szavazás alkalmával.
     Ebből az is következik, hogy az érdemi munka a bizottságokban folyik, és a képviselő-testületi közvetítések sokaknak unalmasnak tűnhetnek, hiszen ott a PVB (esetenként a SzB) elnöke ismerteti a részletesen pontosított javaslatot, az alternatívák közül elfogadottat, amire vitára nemigen lehetne számítani, csak szavazni kell. A bizottsági ülésen egyébként tanácskozási joggal részt vesz a polgármester és a jegyző, ugyancsak részt vehet az a képviselő is, aki nem tagja a PVB-nek. (Az utóbbi időben többön részt is vett) így aztán valóban ott a teljes testület szakértőkkel kiegészítve, minden feltétele meg van adva a benyújtott anyagok érdemi értékelésére, a döntés előkészítésére.

Milyen volt a képviselő-testület 2015-ös éve?
     Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a testület eredményes és jó munkát végzett. Elvégezte azt, amit a törvény rá szabott. (ennél sokkal többet tett, erről később) Döntéseket hozott. 23 ülésen 277 érdemi határozatról szavaztak, és 16 helyi jogszabályt - rendeletet - fogadtak el. A döntések meghozatalához közel 3000 oldalnyi szöveget kellett alaposan áttanulmányozni, értelmezni. Joggal vetődik fel, hogy ez a 3000 oldal, sok vagy kevés?
     Igen bizony mindkét válasznak van valóságtartalma. Olyan, ami alaposan meghatározta a testületi munka minőségét. Mint korábban rögzítettük, a képviselők arról dönthetnek, amit írásban előre megkapnak. Na mármost voltak olyan anyagok, amelyek kidolgozás híján 4-5 alkalommal is visszakerült. Ez feleslegesen sok munkát igényelt. És voltak olyan néhány soros előterjesztések, amelyek éppen a lényeget, a törvényes feltételeket, a döntési alternatívákat nem tartalmazta. Ezek pedig kevésnek bizonyultak. 

Nyugodtan kijelenthető, hogy megfelelő előkészítéssel, sokkal kevesebb papírral, jobban lehetett volna dönteni. Ami ebből fontos, hogy sok esetben sokkal előbb megszülethetett volna több döntés, ami több helyi lakó életét befolyásolja. Elég csak utalni a városkarbantartási munkák huza-vonájára, amiről már írtunk, és (később) most sem lehet szó nélkül hagyni. Bizony megfelelő előkészítés esetén már júniusban indulhattak volna a munkák, és a befejezést sem kellett volna áthúzni 2016-ra, hanem szeptemberig minden elkészülhetett volna. Bizony a könyvtár zárva tartása iskolai időben, a kistornaterem felújítása aktív időszakban, a temetői út felújításának ezévre átkerülését mind-mind el lehetett volna kerülni.

Döntésről, és döntéselőkészítésről
     Ha eddig nem elég nyomatékosan tértünk volna ki arra, hogy a döntéselőkészítés hogyan működött, akkor most - nem az elvekről, hanem a gyakorlatról - elengedhetetlen szólni. Már csak azért is, mert sorra felvetődik a kérdés, mit csinálnak a képviselők? Hát kérem csak azt tehetik, hogy döntenek, ami eléjük kerül. Sajnálatosan megállapítható, hogy a döntéselőkészítés siralmas volt 2015-ben. A kiadott iratoknak közel 50 %-a alkalmatlan volt a tárgyalásra. Volt amit már a bizottság tárgyalásra alkalmatlannak volt kénytelen nyilvánítani, volt amit kiegészítésre utasítással vissza kellett adni. Legutóbbi példa erre a Szociális rendelet megalkotása, amiben első nekifutásra közel 100 égbekiáltó hiba volt. Nem csupán gépelési gondok, bár egy rendelet-tervezetben az sem lehet, hanem olyan fogalmak használata, amely nem felel meg a törvénynek (pl segély, holott ilyen más nincs a törvényben.) Azonos paragrafus és bekezdés számok, egymásnak ellentmondó állítások, stb. Aztán amikor a testület visszaadta kijavításra még nem is nagyon tetszett. A következő alkalommal már "csak" 70 hiba volt, a még következőnél 38 tette lehetetlenné a szavazást.
     Ilyenkor aztán - indulatosan vagy komolyan - elhangzik, hogy ha nem teszik csinálják meg a képviselők! Hát kéremszépen nem! Nem dolguk, és nem is szakemberek e jogi kérdésekben. Ők arra vannak ott, hogy elolvassák, és ha megfelel az általuk képviselt választási akaratnak, akkor megszavazzák. Az irat benyújtója viszont a jegyző, aki jogász dr. Az ő felelőssége elfogadható tervezetet letenni. Sajnos a jelenség nem egyedülálló, hanem bőven jellemezte a 2015-ös évet.
     Az ellentmondást leginkább másik döntéshozatali eljárással lehetne példázni. A jogvitákban Magyarországon a bíróságok a döntéshozó testületek. (Vannak többtagú tanácsban eljáró bíróságok is egyes ügycsoportoknál) Abban döntenek, amit eléjük terjesztenek, és meghatározzák, hogy a döntést ki és hogyan hajtsa végre. Rétságon azonban úgy működik a dolog, hogy akire tartozik nem végzi el a dolgát, nem ír megfelelő előterjesztést, akkor azt javítsa ki, vagy írja meg a képviselő. Mintha - pl a MAHÍR oszlopok ügyében - az alperes nem adott be megfelelő iratot, amiben kiderülne milyen jogot sértett a MAHÍR, mely szerződési pontot nem tartotta be - akkor maga a döntéshozó (a bírók) fognának neki a beadvány előkészítésébe. Ugye milyen nevetséges már a felvetés is? A képviselő-testület is csak arról dönthet, ami indokolva elé kerül. De a végrehajtással is gyakorta voltak gondok. Az előző hasonlattal élve úgy néz ki, mintha a döntés után a bíróságnak magának kellene visszaszerelni a hirdető oszlopokat. (Talárban, ásóval, kapával?) Ugye ez is milyen tarthatatlan álláspont? Márpedig nálunk egyes kérdések addig nem oldódnak meg, ameddig a képviselők tettlegesen nem avatkoznak bele, és járnak utána a végrehajtásnak. (Példázza ezt a  folyamatot, az egy év óta befejezett piactéri WC ügye, amire a végrehajtásra kötelezett mindenféle kifogásokat talál. Minden hónapban új (ál)kifogást tálal fel, csak az a baj, hogy ehetetlen ez a menü. Most már működhetne, de nem tudja hol vannak a kulcsok - pedig a beruházást a polgármester vette át a befejezéskor.)

Feszültségek és helyi politika
     A helyi TV néző is látja, hogy ezek a jelenségek nem tapasztalatlanságból történnek így, hanem igen nagyfokú szembenállás van a képviselő-testület és a polgármester között. Nem az előbbiek hibájából. Nem is pártpolitika, hiszen a képviselők többsége független. És a helyi önkormányzásban amúgy sincs helye pártpolitikának. Nem arról szólhat!
     Ez a rosszul értelmezett tétlenség, másutt túlhatalom valóban akadálya a város érdekében szükséges döntések meghozatalának. Kicsit ebben a tárgykörben is próbálunk összefüggéseket feltárni.

Választás és polgármesteri megbízatás

     2014 októberében választott Rétság város lakossága. Tény kérdése, hogy a polgármesteri tisztségre Hegedűs Ferenc kapta a legtöbb szavazatot, tehát a hatályos törvények szerint ő a polgármester. (Most arra nem térnék ki, hogy milyen hazug állítások is segítségére voltak ebben, hiszen bírósági ítélet írja le, hogy az általa Igaz szónak nevezett kiadvány alkalmas volt a választók megtévesztésére. Ha a beadványt nem minősítik elkésettnek, akkor bizony meg kellett volna ismételni a választást, és ki tudja ...)
     Az viszont már nem mellékes, hogy milyen szavazati arány is alakult ki! Nagyon nem. Akárhogyan nézem az utóbbi 20 év elérhető választási adatait meg lehet állapítani, hogy Hegedűs Ferenc kapta eddig a legkevesebb szavazatot ahhoz, hogy polgármester lehessen. 
Polgármester választási eredmények, 
amennyire visszakereshetők
1994 Gresina István .
48,60 %
1998 Gresina István
888
67,32 %
2002 Mezőfi Zoltán
648
45,35 %
2006 Mezőfi Zoltán
810
51,76 %
2010 Mezőfi Zoltán
704
50,68 %
2014 Hegedűs Ferenc
569
41,59 %
      Darabszámban és százalékosan is. Noha a korábbiakban is voltak többes jelölések, éles küzdelmek, ennyire kevés vokssal eddig senki nem lehetett polgármester! Összesen 569-en húztak X-est a neve mellé, ez a választók 41,59 %-a. Az ősszes választókorúaknak kevesebb mint negyede (24,48%) A fiatalok persze felnőnek, és ha nem is választók van véleményük. A teljes lakosság körében csak 20,8 % emelte őt a polgármesteri székbe. Megjegyzendő, azok távollétükkel szavaztak, akik inkább nem mentek el, mert a választékból nem találtak maguknak jelöltet, inkább nem szavaztak Hegedűsre sem. Talán ilyen alacsony részvételi arány sem volt eddig.
  A választás törvényességét senki nem vitatja, de nem elegendő a törvényesség! Ennél sokkal fontosabb a legitimitás! Ilyen választási arányokkal nyugodtan megkérdőjelezhető a legitimitása egy városvezetőnek.
     Miért érdekes ez? Hát csak azért, mert a kampányban szolgálatot és együttműködést ígért. Nem tartotta be, mint ahogyan más ígéretét sem, de most ne ezt a részét nézzük. Bizony ha valakit a választók 25 %-a választ meg, akkor tudomásul kell vennie, hogy ő a további 75 %-nak is polgármester, és az ő érdekeiket megismerni, elfogadni kötelessége. Pártpolitikától függetlenül, mert őt ugyan egy párt jelöltje, de nem a párt polgármestere hanem a városé!
     Az sem mellékes, hogy a képviselőket is a nép választotta, akikkel neki kötelessége együttműködni, elfogadni, végrehajtani a döntéseket.  Pl akit a hagyomány alapján alpolgármesternek választott a város a képviselők közül - Hegedűsnél 180-nal több szavazattal (738) - Mezőfi Zoltánt vele is együtt kell működnie. Márpedig többször nyilvánosan kijelentette, hogy nem hajlandó vele együttműködni, nem ad neki feladatot, mert nem bízik meg benne!
     Polgármester úr! Senkit nem érdekel, hogy Te kiben bízol meg! A város választotta az alpolgármestert is, a képviselőket is. Nem magánügy az együttműködés! Neked kötelességed velük közösen dolgozni! Ez nem szabadon választott, hanem esküvel vállalt kötelesség!
     Na nem ragozva tovább ezt a részt, a gondolatkör lezárásaként sajnos megállapítható, hogy a polgármester nem látta el feladatait, nem együttműködésre törekszik ellenben több intézkedése csak feszültségkeltésre jó, nem készítteti elő, és nem hajtja végre a testületi döntéseket, és nem a város választói többségének megfelelően vezeti a várost.

Polgármesteri vállalások és azokkal mi lesz?
     Természetes, hogy mindenki, aki jelölt a polgármesteri tisztségre, valamilyen ígéretekkel igyekszik megnyerni a választókat. Ez teljesen rendjénvaló, bár már korábban is kielemeztük, hogy az ígéreteknek törvényesnek, megvalósíthatónak, és a város céljait szolgálónak kellene lenni. 

A képre kattintva nagyíthatóDe azt is tudnia kell minden demokratikusan gondolkodó embernek, hogy saját maga nevében nem ígérhet. Tulajdonképpen semmit! Csak olyat ígérhet, amelyet elő tud készíteni, meg tud indokolni, a forrása is megteremthető, valóban nem megalomán elképzeléseket, hanem a város közösségi érdekét szolgálja, és főként amit el tud fogadtatni a választás után - bármilyen összetételű - képviselő-testülettel.
     Hát ahogy végignézem itt e szórólap vállalásait, a tv és az újságban közzétett ígéreteket, nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy ezekből az ég egy világon nem valósult meg semmi! Nem is voltak egyik tárgyban sem kidolgozott javaslatok.
     Persze politikai kampányduma az van minden időben és minden szinten, hogy ő mit akar, több helyen el is mondja, hogy a képviselők egy része nem támogatja. Saját képviselő-társai ellen kampányol - ez politikai ízlés dolga is - úgy látszik ez nem zavarja. Gyakorta előfordul, hogy a képviselő-testületi ülésen, a lezárt napirendek után, az egyebekben a tv adásban láthatóan elkezd beszélni meg nem valósítható álmokról. Úgy gondolja, hogy ez elég, az emberek elhiszik, hogy ez komoly erőfeszítés és megalapozott cselekvés az ígéretek beváltására. Nem elég!
     Amennyiben amikor ezen ígéreteket nyilvánosságra hozta, és már akkor is komolyan gondolta volna, a megvalósításhoz két - tulajdonképpen egyszerű - dolog kell. Az egyik, hogy együttműködni (együttműködést ajánlani, mutatni, és kérni) a képviselőktől. Én megengedő vagyok akár politikai alkukat is el tudok képzelni. Ahogyan Skuczi Nándor megyei elnök egyszer panaszkodására megmondta a frankót. "Hegedűs Ferenc: ... Ketten megszavazzuk az ITS –t, négyen nem. Mit csináljak, akasszam fel magam? Skuczi Nándor Nm-i Közgyűlés elnöke: Inkább csak győzd meg őket!" (Arról most nem beszélünk, miért 4, meg 2, hiszen a képviselő-testület 7 tagú!)      Ehhez képest az elmúlt lassan másfél évben egyetlen olyan döntéselőkészítő megbeszélésre nem hívta a képviselőket, akár együttesen akár különféle bizottsági kiscsoportban ahol felvetette volna, hogy ennek vagy annak az ígéretnek a megvalósításához milyen út vezet, miben tudják támogatni, mit kellene másképpen csinálni? Egyetlen ilyen összejövetel nem volt!
      És nem volt érdemi előterjesztés sem! Mert ha nagyon magabiztos a polgármester abban, hogy jó amit akar, akkor tessék nekifogni. Leírni részletesen az elképzelést, előnyökkel, hátrányokkal, döntési alternatívákkal. Mellékeljen hozzá vázlatos terveket, pénzügyi kalkulációt, megvalósítási ütemtervet, és szavazható határozati javaslatot. No sajnos ilyen sem volt!
      Néhány soros anyagok az év második felében már felbukkantak, pl. kérdőív válaszainak megtárgyalása, amelyek eleve tárgyalhatatlanok voltak. Kellően kidolgozott, tárgyalható előterjesztés tehát egyik témában sem történt, ami az ígéretekben szerepelt! És ez baj. Nem kicsit baj, hanem nagy baj! Sőt bűn! Ezek helyett - sajnos - marad az, hogy a képviselőket minden fórumon lejáratni igyekszik, hogy az ő nagy álmainak megvalósításában nem tesznek semmit. Hát kérem nem álmodozni kell, hanem szabályosan együttműködni, és előterjeszteni. Mármint azt, ami megalapozott, mert hiszen olyan ígéret is volt bőven, amin a város többsége már a leírásakor is mosolygott.
     Tisztelettel jelentem, a kampánynak vége. Az üléseken és a polgármesteri székben nem kampányolni kell, hanem dolgozni.

Törvényességről, és a törvények betartásáról
     E tárgyhoz tartozó gondolatok bevezetőjeként egy aranyos kis történetet osztanék meg Önökkel.
     Történt a szeptember 9-i soronkívüli ülésen, ahol nem volt tv közvetítés, ezért részt vettem - mint máskor is - és a hagfelvevő eszközök ott voltak az asztalon, miként a megelőző bizottsági ülésen is, és már hány, de hány alkalommal. Erre beszól a polgármester, hogy vegyem le a diktafont! Többen szóvá tették, hogy erre nincs jogalapja. Benne van az SzMSz-ben, az ülés nyilvános felvételek készíthetők. Erre a visszakérdezés, hogy bárki bejöhet, fényképezni, és hangot felvenni? Igen bizony bárki! A jegyző ugyan kijavított, hogy nem jogszabály írja elő, hanem az Alkotmánybírósági határozat, de kérdezem én mi az SzMSz, ha nem helyi jogszabály?  Abban is tévedett a polgármester úr, hogy nem vagyok média! Bár ez teljesen mellékes, de tény, hogy a retsag.net hírportál hivatalosan bejelentett, és az NMHH médialistájára felvett sajtószerv. Tehát bizony hogy médium!
     A diktafon maradt. Mint jelenlévő állampolgár a végén szót kaptam és szóvá tettem, hogy megengedhetetlen a jelenlévő állampolgárok vegzálása olyan esetben, amikor állampolgári jogukkal élnek, és ez szerepeljen a jegyzőkönyben. Hegedűs polgármester bocsánatot kért, és a lovagiasság szabályai szerint a dolog személyes részét én magam is lezártam.

Sokkal érdekesebb azonban az ügy tanulsága, és az hogy nem egyetlen "tévedése" az ülésvezető, városvezetőnek ez az eset. Egyértelműen árulkodik arról, hogy nem ismeri a jogszabályokat, nem ismeri az SzMSz előírásait, amelynek betartásán neki kellene legalaposabb figyelemmel őrködni. Annak fényében pedig különösen érdekes a dolog, hogy a választás után új SzMSz-t a jegyző terjesztette elő, a polgármester szavaztatta meg a benne foglaltakat. (No meg alá is írta)
     Az eset jól példázza, hogy nem ismeri a vonatkozó jogszabályokat. (Azt nem feltételezem, hogy ismeri, és szándékosan nem akarja alkalmazni) Az SzMSz pedig az önkormányzati működés "bibliája" "alkotmánya" olyan alapszabálya, amit szinte betűről kell ismerni minden képviselőnek. Sajnos nem csak ez esetben merültek fel "jogszabályértelmezési" kérdések, ahol a polgármester határozottan az írott joggal szemben foglalt állást, és ez is joggal ad okot aggodalomra. (No meg az hogy elhangzott nem egy alkalommal, hogy ne jogászkodjanak a képviselők.) Ha a testületben nem lennének többségben a törvényeket, előírásokat tisztelő személyek, hát bizony megnézhetné magát ez a város. Megnézhetné, ha vakon bízva a polgármester előkészítetlen javaslataiban, kritika nélkül szavazna mindent. Ez semmiképpen nem felelne meg a megbízatásuknak és az esküjüknek sem.

Aláírom, nem írom alá ...
     Érdekes játszma bontakozik ki szemünk láttára. Hangsúlyozni kell, hogy ez nemcsak ízléstelen, de súlyosan törvénysértő is. A polgármester ugyanis többször hangsúlyozta, hogy a testület akárhogyan dönt ő ezt vagy azt a szerződést, számlát, stb nem írja alá. Pedig tudnia kellene, hogy a testület által hozott döntéseket kötelessége végrehajtani, a megszavazott szerződéseket nemcsak aláírni, hanem betartani. Jól is néznénk ki, ha mondjuk az Országgyűlésben a szavazás után a házelnök nem írná alá a törvényt, holott az neki kötelessége. Vagy hogy még pontosabbat mondjak, a köztársasági elnök nem írná alá. A köztársasági elnöknek ugyan van két lehetősége. Visszaküldi a háznak újratárgyalásra, vagy elküldi az Alkotmánybíróságnak. Ezek után nem mondhatja hogy nem írja alá. Egy polgármesternek a törvény egy lehetőséget ad. Amennyiben egy döntést az önkormányzat érdekeivel ütközőnek tart - figyelem, nem az ő szájaíze szerint nem tetszőnek - akkor 3 napon belül, 1 alkalommal kezdeményezheti az újratárgyalását. Ez az egyetlen lehetősége. De amennyiben döntés születik, azt aláírni kötelessége, és a végrehajtásáról is gondoskodni kötelessége.
      A probléma persze összetettebb, hiszen a testületi döntések az élet számtalan területét érintik. Hogy egy legutóbbi példát idézzek fel. Az önkormányzat a polgármester előterjesztése alapján szerződést kötött az Ipoly Erdő Zrt-vel, szociális tűzifa szállítására. A szerződés létrejött, a felek aláírták. Akkor mi a probléma? Az áll a szerződésben, hogy "X m3 (1,0m x 1,0 m x 1,70m = 1 m3) mennyiségű 100 cm hosszú és 10-35 cm átmérőjű, akác kemény lombos vastag tűzifát..." Ehhez képest megérkezett a szállítmány, ami 3 méter hosszú, nem akác, hanem más fafaj volt, és több hasáb az átmérőben sem volt megfelelő. Mit tesz ilyenkor a gondos gazda? Eleve felhívja a szállítót, hogy álljon le, szállítson a megállapodás szerint. Nem tette. Ha már nem a megállapodás szerint történt a szállítás, akkor a számla nem igazolható, változatlan formában nem fizethető ki. A polgármester szó nélkül aláírta a számlát, és kifizettette az összeget, holott tudnia kellett, hogy a szerződésben nem az áll. (Ő volt az előterjesztő, ő írta alá a szerződést) Mi lehet az oka a szabálytalan teljesítés elfogadásának, csak sejteni lehet, de tény, hogy ezzel a városnak több mint 100 ezer forint kárt okozott, és a tűzifára várók is egy hét késedelemmel juthattak tüzelőhöz.
      De nem mindig ilyen engedékeny a polgármester.
      Korábbi képviselői időszakában állandóan azt hangoztatta, hogy a fogorvos legyen vállalkozó. Ugyan keresztülvinni nem tudta a javaslatot - ugyanúgy nem írt le semmit csak beszélt róla a levegőbe - de a 2010-14-es ciklusban a kölcsönös érdekek alapján a város szerződést kötött a fogorvossal, hogy a továbbiakban vállalkozó orvosként látja el a körzet feladatait. A polgármesternek persze ez sem tetszik, mert kevés az állami finanszírozás ezen a szolgálaton. (Erről a törvényalkotó tehetne, más nem.) Egyébként sok egyéb kötelező feladatot nem fedez a támogatás. Hogy mást ne mondjak, 2016-ra a polgármesteri hivatal működésére mindössze 1.007.148 Ft-ot biztosít "állambácsi". A tényleges működés legalább 65-70 milliót tesz ki. Az állami támogatás a polgármester 2 havi javadalmazását sem fedezi, akkor nem kapna fizetést? Az előző logika ezt jelenteni. Na akkor most legyen okos a polgármesterünk! Adja vállalkozásba a hivatalt, majd akkor jobb lesz? Egy fenét lesz jobb! Egyszerűen tudomásul kell venni, hogy vannak kötelező feladatok, amiket akkor is fizetni kell, ha nincs hozzá azonos összegű állami támogatás.
      Az átvezetés pedig azért érdekes, mert a nyár közepén egyszerűen nem írta alá a fogorvos számláit. Magyarul 3 hónapig nem kapott fizetést, mert a polgármesternek az - vagy a fogorvos - nem tetszett. Ki hallott már ilyet? A vállalkozásra a testület által érvényesen megkötött szerződés van, amit az OEP - és más szervek is jogilag mindenben megfelelőnek találtak és jóváhagytak. A polgármester ennek alapján mégsem írta alá a számlát, mert neki nem teszik a szerződés. (Ha ilyen gondja van írhatott volna előterjesztést, de mire és minek? Nem írt) Itt a teljesítés pontosan a szerződés szerint történt, sőt több helyettesítés miatt még túl is lett teljesítve.
     Nemcsak a vállalkozói számlákat nem írta alá, hanem a közműszámlákat, gyógyszerszámlákat, amivel az egészségügyi ellátást veszélyeztette. Kedves Olvasó. Ha előfordul, hogy nagyon fáj a foga, és ki kell húzni, megeshet, hogy a fogorvos bejelenti, hogy sajnos a polgármnester nem adott pénzt érzéstelenítőre, csak anélkül tudja kihúzni. Pontosabban anélkül sem, mert ha nincs kifizetve az internetszámla nem ellenőrizhető a TAJ kártya, nem lehet elvégezni a beavatkozást, és a finanszírozással is kár keletkezik. Ez egyszerűen elképesztő, hogy ilyen előfordulhat.
      Amikor egy bizottsági tag kérdése alapján ez szóba került a PVB ülésen, akkor a polgármester a szokásos pár mondatos porhintésen túl egyszerűen bejelentette, hogy azért nem mert Dr. Szájbely Ernő nem adott szót neki egy járóbeteges közgyűlésen. Miííí Vaaaan? hogy egy klasszikust idézzek? Az egészségügyi ellátás számláinak kifizetése nem egyéni hóbort kérdése, hanem alapvető kötelesség!

A polgármesteri hozzáállás mérhetetlen cinizmusra vall, és arra, hogy egyéni bosszúból a beteg emberek ellátása sem érdekli.
     Akkor tegyük tisztába ezt a közgyűlési témát. A képvsielő-testület a járóbetegellátó Nkft-be a város képviseletére Dr. Szájbely Ernőt bízta meg. A város a kft-ben többségi tulajdonos. Egy vezetői intézkedést tartalmazó közgyűlést hívott össze, amelyről egyébként előzetesen értesítette a polgármestereket, akinek véleménye, javaslata van, megtehette volna. A közgyűlésen - mivel a napirendben érintett volt - nem vezethette a közgyűlést az ügyvezető, így a legnagyobb tulajdonosi képviseletében Dr. Szájbely volt a levezető elnök. A közgyűlés nyilvános, azon bárki részt vehet, de hozzászólási joga csak a közgyűlés tagjainak van. Hegedűs nem tagja a közgyűlésnek. Egy ponton bele akart szólni a dolgokba. Nem kapott szót, mert nem kaphatott. Még csak az kellett volna! 3 jogász is akkurátusan figyelte, hogy a legapróbb részletekig minden szabályosan történik-e. Ha egy hozzászólási joggal nem rendelkező szót kapott volna, és befolyásolni tudta volna a szavazókat, egyből jogvita, bíróság, az ügy elhúzódása, bizonytalanság, felesleges költségek. Ha csak nem ezt akarta a polgármester, akkor bizony tudomásul kellett vennie, hogy Ő ott nem beszélhet.
     No ezen személyes okból akart bosszút állni - kinn is? - Végsősoron a betegeken. Ez pedig nem csak szégyenletes, hanem súlyosan törvénysértő.
     Ez csak az egyik kérdéscsoport, mert a Hegedűs Ferenc a decemberi PVB ülésen kijelentette, hogy nem hajlandó aláírni azt a szerződést, amivel minden esztendőben meg kell igényelni az OEP támogatását. A pénzt amit "állambácsi" ad. Akkor sem, ha ezzel a védőnői szolgálat sem kapna állami támogatást. Ettől még a szolgáltatást kötelező ellátni a városnak, de a meg nem kapott központi pénz legalább 10 millió kiesés a városnak. Nem írja alá, de nem engedi meg az alpolgármesternek sem! (Így aztán eléggé fúrmányos megoldást kellett kitalálni a testületnek, hogy a város pénzhez jusson, mert a négy képviselőnek nem a személyeskedés, hanem a lakosság ellátása fontos.)

Kötelező alapellátás vagy magánpraxis
     Noha hosszú a cikk, kell erről is szólni pár szót, mert úgy tűnik az elsőszámú városvezetés nincs tisztába a különbségekkel. Mert bármilyen vállalkozási formában működne a fogászat, a kötelező alapszolgáltatások ellátáshoz szükséges pénzt akkor is biztosítani kell. Ő állandóan vállalkozó fogorvos barátaira hivatkozik, akik többet keresnek mint amennyibe a működés kerül. Hát igen! Vannak magánpraxisok, ahol sok a bevétel. Mert minden olyan vizsgálatért pénzt kérnek, ami itt ingyen jár (A törvény erejénél fogva, a lakosság ellátása érdekében.) Csak pár példa: egyszerű vizsgálat 2-4 ezer Ft, fogkő eltávolítás 4-6 ezer ft, röntgen egyszerű 2-4 ezer forint. Gyökérkezelés 4-8 ezer forint. Sorolhatnánk. Ezek az alapellátásban ingyenesek. Csak nem azt szeretné a polgármester, hogy ezekért itt helyben az önkormányzati rendelőben is fizetni kelljen, mert privát praxisként akarja működtetni? Szerencsére ilyet nem engednek meg a törvények, amelyről persze már láttuk, hogy egyéni bosszúból nagyívben le ... ejti ha neki úgy tetszik.

Ki a főnök?
     Bár a bevezetőben már említettük, hogy a testület munkájához a polgármesternek - hivatallal és a jegyzővel együttműködve kötelessége tárgyalásra előkészíteni az iratokat, a meghozott döntés alapján pedig intézkedni a végrehajtásra. De mégiscsak pontosítani kell, ki is a főnök, mi a polgármester szerepe a testületben.
     Előre is ki lehet jelenteni, hogy a polgármester nem főnöke a képviselőknek! Ellenkezőleg! Az ő főnöke a képviselő-testület (együtt, szavazással hozott döntésekkel) De a hosszabb szöveg helyett csak a jelenlegi önkormányzati törvényt (Mötv) idézem:
     "66. § A polgármester tagja a képviselő-testületnek, a képviselő-testület határozatképessége, döntéshozatala, működése szempontjából önkormányzati képviselőnek tekintendő."
     "67. § (1) A polgármester -  a) a képviselő-testület döntései szerint és saját hatáskörében irányítja a polgármesteri hivatalt, a közös önkormányzati hivatalt; - b) a jegyző javaslatainak figyelembevételével meghatározza a polgármesteri hivatalnak, a közös önkormányzati hivatalnak feladatait az önkormányzat munkájának a szervezésében, a döntések előkészítésében és végrehajtásában;"
     SzMSz 56. § (3) "A polgármester tekintetében a képviselő-testület gyakorolja a munkáltatói jogokat."
     Úgy gondolom eléggé világos. A polgármester nem főnöke, hanem együttműködő partnere, és "beosztottja" a képviselő-testületnek. A baj csak az, hogy a gyakorlatban nem így működik. Többször kijelentette nagyobb nyilvánosság előtt, hogy a testület akárhogy dönt, ő azt nem írja alá, nem hajtja végre. Hát nem tudom, az ő valamelyik vállalkozásában hányszor tehetne meg a dolgozó olyan kijelentést, hogy egy munkáltatói utasításra nemet mond. Szerintem egyszer sem, mert már a mondat felénél repülne! Most még úgy gondolja talán, hogy neki mindent szabad? Megsúgom barátilag! Ebben tévedésben van.

Kik írják a testületi anyagokat?
     Fentebb egyértelműen kiderült, hogy az előterjesztések szakszerű, tárgyalásra alkalmas előkészítése a polgármester irányításával a hivatal feladata. Ami a polgármesterhez van címezve, azt a polgármesternek kell elkészíteni, benyújtani.
     Ha áttekintjük az év előterjesztéseit, azt látjuk, hogy a pénzügyi vonatkozású iratok jól kidolgozottak a hivatal részéről, és döntésre alkalmas állapotban kerülnek benyújtásra. De az is látszik, hogy több esetben egyszerűen elmaradtak azok az iratok, amelyeket a polgármesternek kell elkészíteni. Avagy az utóbbi időben pársoros - tulajdonképpen döntésre éretlen problémafelvetést tartalmazó - irat kerül a testület elé, ami nem felel meg semmilyen szabálynak. Az SzMSz 24. §-a meghatározza, mit kell tartalmaznia egy előterjesztésnek. Nagyon sok nem felel meg, nem tárgyalható. Nincs kimunkálva sem a pénzügyi része, de még használható határozati javaslatot sem tartalmaz, többnyire csak olyan, hogy a testület döntse el? Mit, szavazzon, ha nincs javaslat? E tekintetben is igaz, hogy a polgármester nem végzi el azt a dolgát, ami a feladata.
     Akkor hogyan születtek meg a város érdekében fontos döntések?
     Ez jó kérdés, és pár példával támasztanám alá. Konkrétan a városközpont karbantartási munkák tervezésének, jóváhagyásának menetében pár jelenséggel. (Erről külön cikket is írtunk, a részletek ott is megkereshetők) Ezen iratok előterjesztője a polgármester. Van amelyik 70 oldal, számításokkal részletes kiviteli tervekkel kiegészített, igen precíz irat. Noha Hegedűs Ferenc neve szerepel rajta fel sem merül hogy ő készítette volna. "Ha akartok valamit csináljátok meg..." típusú beszólások eddig is hangzottak el. A város érdekében fontos dolgokat bizony a PVB és - a tiszteletdíjat sem kapó, úton útszélen mocskolt - külső tagjaival együtt állította össze, és nyújtotta be a polgármester nevében.
     Aztán kibújik a szög a zsákból, hogy még azt sem tudja, mi van benne! Nem hogy nem csinálta, de el sem olvasta! Történt, hogy a több menetben tárgyalt (centire téglára kidolgozott) anyag elérkezett a kivitelező kiválasztásához, amire közbeszerzési eljárást kellett indítani. A meghívásos közbeszerzéshez az iratban szerepel három cég ajánlatkérésre. PVB megtárgyalta, elfogadta a polgármester nevével benyújtottakat. Majd jön a  képviselő-testületi ülés, ahol előzetes egyeztetés nélkül bedob egy újabb nevet, hogy tőle is legyen ajánlat kérve. (Mert jól ismeri a céget, bár ez sokmindent jelenthet, jelen esetben mellékes.) Kérdezi erre a PVB elnöke, hogy miért nem a PVB ülésen mondta el a javaslatát? Erre a válasz az, hogy "gyerekek, én ott egy senki vagyok! Hogy szólhattam volna bele?" Egyszerűen! Ugyanis a PVB üléseken a polgármester tanácskozási joggal vesz részt bármibe beleszólhat! Ennél fontosabb szempont, hogy ő maga volt az előterjesztő! Ő maga nevében lett leírva a három felkért cég. Az előterjesztő pedig bármikor hozzászólhat, módosíthatja az előterjesztését. Ebből is látható, nem ő készítette, fogalma sem volt mi van benne, és - több előkészítő kör után - meg sem szavazta. Ha éppen úgy alakul a részvételi arány, hogy nincs 4 szavazat, akkor a polgármester miatt nem indulhatott volna a felújítás.
     Ennek a történetnek van másik fordulója is! Megtörténtek a pályázatok, már csak a szerződést kell véglegesíteni, megszavazni, aláírni. Itt kérdezi meg, mik is vannak ebben a felújításban, majd az a véleménye, hogy a volt eü központ előtti járdát viacolorral kellene lerakni, nem aszfalttal. Még csak az kellene, hogy a pályáztatás után változtasson a város az elvégzendő munkán. Egyből per, bírság, a munkák elmaradása. (Csak reméljük nem ezt akarta, bár a rossz nyelvek beszélnek ilyet, hogy a képviselők által kidolgozottaknak mindig be akar tartani, hiába a város látná kárát.) Szóval felvetődik, hogy viacolor! Természetesen ennek a javaslatnak lett volna helye és ideje. Legelőször akkor, amikor még árazás nélkül meghatározta a testület az évi feladatsort. (úgy májusban március helyett) Akkor nem szólt! Utána a tervező megtervezte, letette az asztalra a részleteket, nem szólt! Meg lett hirdetve a pályázat, nem szólt. Szerződést kellene kötni a kivitelezővel, na akkor szól be! Ismét megjegyzendő, hogy az említett iratok mind úgy kerültek a testület elé, hogy az szerepel rajta, hogy ő az előterjesztője! (Nem semmi! Ő adja be és saját magával nem ért egyet!) Mintha a sok aprólékos munkát ő készítette (vagy készíttette) volna el tárgyalásra. A példa mutatja nem készítette, nem tudja mi van benne, és meg sem szavazta. (Abba most bele sem mennénk, hogy tényleg jobb-e a viacolor, nem biztos.)
     A képviselők és bizottsági szakértők dolgoztak helyette! Milyen köszönetet kaptak? Ezt inkább hagyjuk! Az azonban kérdés, meddig lehet ezt csinálni, hogy a fenti témákban fizetésért semmit nem tevő polgármester helyett ingyen dolgoznak a képviselők és külső szakemberek. Szerintem rövidesen besokallnak, és akkor egyből kiderül mi történik - vagy nem történik - a helybenlakóknak fontos kérdésekben.

Amit tud azt sem úgy terjeszti elő
     A Kossuth utca elején feltörik az aszfalt. Garancia. Jön a cég, bejárás. PVB tag jelen van. Megegyeznek, hogy a garancia mellett önköltségesen, és résztérítéssel az alapot is meg kell újítani, mert már a tervezésnél erre nem figyeltek, az közös felelősség. Nagyságrendben ez kb 2,5 millió forintot igényelne a garancián túl. Ez elhangzott, ebben megegyeztek. Aztán jön a decemberi ülés, ahol egy előterjesztés szerepel, ami köszönő viszonyban sincs azzal a megállapodással, amin személyesen is jelen volt a polgármester. Látható a pársoros irat lényege, hogy a város a munkáért fizessen ki 5,8 milliót (ÁFA-val) mit számít az a 2, 2,5 millió különbözet Rétság kárára? A testületnek számított, így nem fogadta el, a megállapodás szerinti előterjesztést kért. Ugrott a 2, 2,5 millió különbözet. Hogy mi célt szolgált volna a túlárazás, nem tudjuk, csak halkan megkérdezzük?

Tudjuk, hogy Így megy ez! Avagy példák a buszeladásról
     A testület döntött, hogy az iskolai tanulók méterére készült ülésekkel rendelkező, mára kihasználatlan buszt eladja. Hosszas vita, nem idézzük fel. (Előre bocsátom, hogy a hasonló járművek 8 millió Ft körüli áron forognak) Egyik első ülésen elhangzott, hogy ezért semmi pénzt nem lehet kapni, nem kell eladni. A testület felértékeltette. 13.000 millió forintos árat mondott a szakértő. Ennek tárgyalásakor ilyet szól a polgármester. Miért nem mi adjuk el? Miért adjuk oda a kereskedőnek? Majd megveszi, és rátesz pár milliót, megy a zsebébe! Tudjuk hogy működik ez! 
     Érdekes, én nem tudom! Hegedűs honnan tudja, hogy működik az umbulda közösségi buszokkal és más ügyben? Szóval ő tudja hogy működik ez. Az eladás mellett dönt a testület a busz elmegy az eladó telephelyére, akinek érdeke értékesíteni. Hegedűs "képviselőtársa" hozzászól. Csak a területfoglalási díjat szaporítjuk. A busz nem ér csak 6 milliót, ennyiért évekig nem veszi meg senki. Rossz döntést szavazott a 4 másik képviselő. Újabb forduló. A busz az értékbecsült áron pár hét alatt elkelt. Hozzáteszem, a város annak idején kb 10 milliót tett be a busz vásárlásába, most 13 bevétel lett belőle (ÁFA nélküli árak) Gazdaságilag mindenképpen indokolt volt az üzlet, és mivel a kihasználatlanság miatt csak a költségek szaporodtak volna más tekintetben is racionális választás volt. (Azt is hozzá kell tenni, hogy a TKB bizottság részére biztosított keretből sokkal több autóbuszos út került támogatásra, mint ahány felnőtt csoport valaha is igénybe vette a 30 személyes gyermekméretű térközzel szerelt üléses autóbuszt.
     Első ránézésre adjuk olcsóbban, hová lett volna a pénz, csak kérdés? Aztán nem fog elmenni, elment. Hogyan lehet ilyen átgondolatlanul, ad-hoc módon állni a város millióihoz?

Ki dolgozzon a polgármesteri feladatokon?
     Hegedűs Ferenc több alkalommal nyilvánvalóvá tette, hogy azért javasolta, hogy főállású alpolgármester legyen a városban (évi plusz kb 10 millió forintért) hogy ő helyette dolgozzon. Ő csak bejárna - vagy kijárna a közmunkásokhoz - irányítani a munkát. A többit csinálja aki ért hozzá. Ugyancsak indítványt nyújtott be, hogy kell neki egy ember, aki elolvassa a leveleit, mert ő nem ért a számítógéphez. Ha nem ért kötelessége megtanulni és használni. Nem láttam mostanság polgármestert, akinek felolvasó kell, mert nem tud a képernyőről olvasni. Ugyanígy műszaki szakembert akart felvenni, holott ő volt az aki annak idején kirúgatott egy szervezési csoportvezetőt, és egy titkársági munkatársat, mert a munkának nélkülük is menni kell.
     Hogy a képviselő-testület nem engedte a város pénzét pocsékolni, nagyon helyesnek tartom. A polgármesteri munkának nem az a része, hogy reprezentálok, bejárok aláírni (vagy alá nem írni) aztán a közmunkásokat irányítom, és más semmi. Mindezt havi több mint félmillió javadalmazásért! Ideje lenne elővenni a számítógépet, szépen beleírni az előterjesztéseket, elküldeni e-mailbe ahogy kell, és érdemben konzultálni hozzáértőkkel.

Koncepciók, középtávú tervek
     Ugyancsak sajátos hozzáállást lehet tapasztalni a város jövőjét meghatározó tervekkel kapcsolatban. Ezek nem készülnek el, nem kerülnek benyújtásra. Van ami kötelező, van ami nélkül nem lehet továbblépni. Ilyen legelőször az, hogy a polgármesternek május hónapig kötelező törvényi előírás hatálya alatt be kellett volna nyújtani a város gazdasági programját a következő 5 évre. Meghatározni a fő feladatokat, és nagyjából megbecsülni azok költségeit, összemérve a város várható bevételeivel.
     Ez a kötelező dokumentum azóta sem készült el! Mintha nem is lenne törvény rá. (Láttuk mit számít a törvény ha nem másról szól.)
     Mivel ez minden továbblépésnek az alapja, ennek megtárgyalása és elfogadása nélkül nem lehet továbblépni. Ami ebben felsorolásra, jóváhagyásra kerül, azt lehet beépíteni az IVS néven emlegetett stratégiába. Arra lehet - és csak ennek szempontjait figyelembe véve lehet - rendezési tervet módosítani. Ezek a dokumentumok pedig alapjait képezik minden pályázatnak. Első kérdések között szerepel, hogy tartalmazza-e a gazdasági program és megfelel a rendezési tervnek. (Hazudni egy darabig lehet hogy igen, de ez büntetést és visszafizetést eredményezhet) mert ha nem akkor eleve kizárnak a pályázatból. Nem jönnek milliárdok csak szép szóra! Csakhogy akkor nem beszélni kellene, hogy a testület nem szavazza meg ... a mit is? Nincs gazdasági program, akkor mit szavazzon meg? Aminek arra kell épülnie mit szavazzon meg?

Itt van pl. Balassagyarmat gazdasági programja >>> 
(lehet tanulni belőle, milyen is legyen)
      A milliárdok is csak úgy kerülhetnének ide, ha elsőként és időben az esélyes pályázatokat kiadni a testületi és bizottsági tagoknak. Aztán amelyik valóban jelenthet valamit a városnak, annak minden részletét, időben leírva beterjeszteni. A többi csak duma. Süket duma! 2015-ben egyetlen pályázati kiírás nem lett kiadva. Az ominózus tornatermi továbbá a műfüves pálya iratainak a képviselők kerestek utána, és kiderült Rétságra alkalmazhatatlan az ötlet.
     Annak is van jelentősége, hogy időben! Régi trükk, hogy a benyújtás előtti pár napban adnak használhatatlan iratot, hogy ha nem pályázik a testület elúszik a pénz. Ezt már csak a műfüves pálya übereli. Csalásra akarta Hegedűs rávenni a testületet! Akkor tárgyaltatta, amikor már lejárt a határidő. (Te biztosan tudod "hogy mennek ezek a dolgok" és neked elfogadták volna határidő után is.) De ez így nem megy. A műfüves pálya pályázata is legalább egy hónappal előbb ki volt írva.
     Ha pedig pályázatokra vagy kíváncsi Ferike, elég a retsag.net honlapot gyakorta látogatni. Ott, a bal hasábban közép felé, van egy pályázatfigyelő ablak, ahol kisebb és nagyobb pályázatok naprakészen megtalálhatók. Lenne miből választani. Remélem tudtam segíteni!
     Sportkoncepció kérdésköre jól példázza mindezt. Pályázatok és sport célú pályázatok kapcsán merült fel a decemberi ülésen, hogy sportkoncepció nélkül se tornacsarnokra, se műfüves pályára, se  más sportcélú beruházásra nem lehet pályázni. Erre valami olyat szól a polgármester, hogy "Támogatom. Csináljátok meg, ti értetek hozzá. Én nem értek sporthoz hogy csinálnám meg?" Azt, hogy nem ért a sporthoz tudjuk a 2007-es évben szétvert RVSE kapcsán is. Azóta is isszuk a levét a kalandorságnak. De nem ez a fő kérdés! Természetesen a polgármesternek nem kell értenie a sporthoz. Ettől még az ő kötelessége ilyen iratot prezentálni, megtárgyaltatni jóváhagyatni. Akkor hát hogyan csinálja?
     Elsőként ismét rögzítjük, hogy egy egész hivatal áll rendelkezésére, és ha a városban van sporttevékenység ennek koordinálása valakinek a feladatkörébe kell(ene) tartozni. De ha nem jól szervezik a hivatal munkabeosztását, hát olyan is van.
     Megmondom én kedves Hegedűs Ferenc polgármester úr, hogy kell ezt, (és hasonló dolgokat) csinálni. Mert ugye van a városban egy szép eredményeket felmutató, nagy sportolói létszámú sportegyesület. Annak van egy elnöke, aki évtizedes tapasztalatokat szerzett sportszervezés területén (Ilyen végzettsége is van) Aztán az előző ciklusban volt egy sporttanácsnok, aki több év alatt igencsak megismerte a szakterületet. Van egy PVB elnök, aki ugyancsak több évtizedes tapasztalattal bír, mint egykori sportbizottsági elnök. A jelenlegi alpolgármestert ki ne hagyjam, aki mégiscsak szerzett 12 év tapasztalatot éppen a sportfinanszírozás témakörében is. No kéremszépen ezeket az embereket össze kell hívni. Vázolni egy alapleképzelést, mert reméljük ilyen van. (A választási kampányban gondolom megalapozottan ígérted a sportolási lehetőségek bővülését. Akkor értettél hozzá, azóta nem?) Na szóval össze kell hívni a témában tapasztalt embereket, aztán még pár általad ismert szakértőt, és megvitatni, mi kerüljön a koncepcióba. Biztosra állíthatom, hogy elsőre elfogadható dokumentum születik! Születik? Hát gyanítom hogy nem, mert ezeket az embereket - ismétlem akik segítségedre lehetnek - nem tartod partnernek. Velük nem ülsz le velük egy asztalhoz.
     Pedig ez lenne az egyetlen út. Együttműködést ígértél, csak nem gyakorlod. A város érdekében való cselekvést ígértél, de a város érdeke legkevésbé sem érdekel. A példa is mutatja nem elég nagyobb nyilvánosság előtt az álmokat felsorolni, abból akkor lehet valami, ha leírod, megkonzultálod, és úgy terjeszted a képviselők elé. A tv-ben úgy gondolod nagyon jól fest Egyebek témaköre alatt elmondani nagyívű terveket, holott ebből egyetlen sor leírásra nem kerül. Ha akarna se dönthetne róla a testület. Talán nem is akarod, hogy döntsenek, csak lehessen ellenséget találni, aki a nagy célokat, a milliárdokat nem akarják idehozni.

Befejezésül
     Akár végszónak is legfrappánsabb az előző bekezdés. Túl sok összefoglalást nem igényelne a dolog, a példákat pedig lehetne igen hosszan sorolni. Inkább nem teszem.
     De az előző évről egyértelműen meg lehet állapítani, hogy a képviselő-testület és a bizottság feladatkörén túl a város érdekében dolgozott. Ugyanakkor azt is meg lehet állapítani, hogy a polgármester nem látja el törvényben írt, kampányban vállalt, esküvel ígért feladatát. Nemhogy együttműködést nem teremt, hanem ellenségeskedést szít több fronton. Nem kellene!
     Indul a 2016-os év testületi munkája. Pénteken (22-én) lesz az új esztendő első tanácskozása. Csak remélni tudom, hogy más lesz mint az előző.
     Ehhez mindenkinek boldog testületi évet, értelmes közös munkát kívánunk a szerkesztőség és a sok sok - a cikk összeállításában segédkező - munkatárs nevében!

GiK
.
.

Bizottsági ülésen november 17-én

Szavazás egy testületi ülésen szeptember 16-án
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-