Uniós Esték a kultúráról
-
Valaha volt a művelődési központ kínálatában egy remek előadássorozat, Uniós Esték Rétságon címmel. Különleges témákról beszéltek érdekes emberek. Így látogatott el hozzánk (a felsorolásban a teljességre való törekvés nélkül) Habsburg György, Kupa Mihály, Kolláth György. Mivel az intézmény pályázati források felhasználásával újraindította, vagy inkább folytatta a sorozatot, számíthatunk a jövében is különös témákra, felkészült szakemberekre.
      Hétfőn a kultúráról szólt az eszmecsere. Egészen pontosan arról, hogy miért beteg a kultúra? A meghívott vendég ismert kultúrakutató, több kötet és a témát érintő publikáció szerzője, az Oktatási és Kulturális Minisztérium Közművelődési Főosztályának vezető főtanácsosa: Dr. Németh János. Az pedig inkább a helybenlakók szerencséje, hogy sokan ismerősként, sőt barátként köszönthettük az intézmény falai között, hiszen több mint egy évtizeden keresztül lakott és dolgozott Rétságon. Éppen a művelődésben. No persze, akkor felkészült szakemberek írányították az akkor Tanácsháznak nevezett városházán a helyi kultúra ügyeit is. Noha sokféle betegségtünettel akkor is találkoztunk, de kicsinyes, egyéni szempontok nem rontották a művelődés esélyeit. Hja, hogy mi van ma? Azt inkább hagyjuk. Mert az előadás nem elsősorban az emlékek felelevenítéséről szólt.
      Egy prezentációval kisért bevezetőben a kultúra fogalomköréről esett szó, és a kutató azon álláspontját szemlétette bőséges szakirodalmi ismeretről tanúlságot téve, hogy tulajdonképpen egyetlen kultúraelmélete lehet hitelesen vissazvezetni minden ezen jelenséggel kapcslatos okoskodást. Ennek pedig három alappillére a szubjektum, az objektum, és egy szabályzórendszer. Minden kulturális jelenség történelmileg és napjainkban is e hármas viszony boncolgatásával elemezhető, értékelhető igazán. Az érdekes előadás után majdnem ugyanolyan időtartamben beszélgetés kezdődött a résztvevők között, amelynek során - ismét - arra jutottunk, hogy társadalmi problémáink oka tulajdonképpen az a kulturális értékválság, ahol a szabályozó rendszerek - normák, elvárások, etika, hagyományok, stb - nem jól működik. Számtalan példa került elő bizalomról, összetartó egymást segítő közösségekről, de szóba került Európa kulturális sokszínűsége, a sokak által egekig magasztalt multikulturális jelenségek, az európai kulturális hagyományok és az iszlám viszonya, és annyi minden más. Hiszen a kultúra minden tevékenységünben az egészségtől a termelésig a természethez való viszonyunktól a művészetekig mindenütt jelen van. De nem valami misztikus mázként, hanem olyannyira elemi részeként a társadalmak működésének, (pro pláne a demokratikus berendezkedésnek) miként az életnek a levegő.
      Érdekes, izgalmas, kimerítő előadást hallottunk, új szempokra figyelhettünk fel. Itt az elhangzottak voltak érdekesebbbek mint a képi világ, de azért pár fotóval dokumantáltam is ez eseményt. Ismétlem, bízva a sorozat folytatásában.
GiK  
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-