Bursa Hungarica - kérdőjelekkel
-
Rétság Városi Önkormányzat meghirdette a Bursa Hungarica ösztöndíjpályázatot. Illetve a fő kérdés most az, hogy valóban szabályosan és érthetően hirdette-e meg, és az igénybevételhez szükséges útmutatásokat ténylegesen biztosítja-e? Avagy csak úgy tesz - mint annyi más alkalommal már - mintha ... Éppen ezért szerkesztőségünk is igyekszik felhívni a figyelmet az ösztöndíjlehetőségre, és természetszerűleg néhány ellentmondásra.
      Mindjárt az elején le kell szögezni, hogy a város nem hirdette meg a pályázatot! Szabályosan legalábbis nem. Ha ezzel a "helyben szokásos" elhallgatással akarja csökkenteni a lehetséges pályázók körét, igen rosszul teszi, mert éppen azok nem fognak értesülni róla, akiket illet. A rászorulók!

Nézzük csak sorban:
     A határozat és a helyi szabályok szerint valami akkor van meghirdetve, ha megjelenik a Hangadóban, kifüggesztére kerül a hirdetőtáblákra (vagy legalább egyre a Városháza előtt) és megjelenik a város honlapján. Nos a Hangadóban nem jelent meg. Nincs is rá remény, hogy 30 nappal a benyújtási határidő előtt megjelenjen, hiszen ahogyan mostanában biztosítja az ülésekről szóló információkat a jegyző vagy a hivatal a következő Hangadó sem tud megjelenni október 15 előtt. Aztán közben ünnepek, stb, lesz vagy 4-5 ügyfélfogadási nap, amikor lehet kérni nyomtatványt és be lehet nyújtani. Tehát a Hangadóban nem lett időben meghirdetve! Ez persze nem csak helyi szabály, mert a helyi lapban való meghirdetést a pályázat "Általános Szerződési Feltételei" is tartalmazzák, amelyet az önkormányzatnak kell megkötnie a minisztériummal. Ezen túl egyetlen hirdetőtáblán sem láttam kifüggesztve. Egyedül a város mára alig látogatott internetes oldalán olvasható egy pársoros közlemény. Nem annyira pályázati felhívás, hanem egyszerű közlemény. Nos, ha a pályázni - az eredeti szándék és a jogszabály szerint - a szociálisan rászorultaknak, nehéz anyagi helyzetben lévőknek lehet, akkor joggal felvethető, hogy éppen nekik rosszabb az internetellátottságuk, avagy egyáltalán nem férnek hozzá a nethez, és azt sem tudják, hogy - mondjuk a könyvtárba - érdemes bemenni és megnézni, hogy van ilyen pályázat. Tehát éppen ők vannak kiszorítva.

-
Kérdés, miért nem közölnek elegendő információt a pályázati kiírásban?
    Már első ránézésre nyilvánvalóvá válik, hogy a pársoros un. "pályázati kiírásban" kapitális baromságok kerültek. Egyrészt a kérelmezhető ösztöndíj nem félévre szól, és nem is arra kell pályázni! Az a következő évben induló tanév szorgalmi idejére, tehát 10 hónapra! (B típus) Ezenkívül pedig nem minden felsőoktatási hallgató veheti igénybe. Azon túl, hogy vannak főiskolák amelyek eleve ki vannak zárva - gondolom ott teljeskörű ellátást kapnak a tanulók - nem pályázhatnak például a levelező hallgatók sem. És azok sem, akik ugyan nappalin járnak, de nem államilag finanszírozott képzésben vesznek részt. Miért van akkor a honlapnak felelős kiadója, szerkesztője, és egyáltalán ki teszi fel ezeket az ellenőrizetlen félretájékoztató félinformációkat?
    Ha valaki összehasonlítja a két kiírást, szemmel láthatóan a helyiek fontos infromációkat nem tüntettek fel a részletes kiírásban. Például azt, hogy csak a pályázó által eredeti aláírással érvényes, (Ezért pl. faxon nem lehet benyújtani.) és a felhasználással kapcsolatos előírásokat. Miért kell ezeket eltitkolni? Későbbi jogviták elkerülése érdekében igenis közé kellene tenni minden fontos szempontot. Semmi indokát nem látom, hogy szándékosan rövidítve lényeges elemeket elhagyjanak. Akkor pedig miért tették? Ki tudja?

Vannak további kérdőjelek is?
     Mindjárt a következő az, hogy jelenleg a minisztérium adatbázisa szerint - noha a határozat óta lassan 4 hét telt el - a város még nem regisztráltatta magát, hogy részt kíván venni a pályázatban. Erre ugyan van még néhány nap. Tehát itt hívom fel az érintettek figyelmét, hogy e nélkül senkinek nem tudnak támogatást adni, és minisztériumi részt biztosítani. Környékünkön már aki indulni akart megtette, 20 főnél magasabb hivatali létszám nélkül is! (Pl.:  Berkenye, Diósjenő, Drégelypalánk, Keszeg, Kétbodony, Kisecset, Nagyoroszi, Nézsa, Nógrádsáp, Romhány, Tolmács.) Szinte mindenki aki indulni akart eddig már régen túl van a regisztráción! Tudom, néhány település az önrész hiánya miatt nem is indul. Miért éppen Rétság a sereghajtó a jelentkezésben? Ezzel veszélyeztetve a pályázatban való részvételt.

Ennél lényegesebb, hogy sehol nincs megjelölve, hogy kik pályázhatnak!
    Ez egy sarkalatos pont. Évek óta hosszú vitákat generált a testületben, hogy a jelentkezők közül kik kapjanak támogatást. Ugyanis ez a pályázati forma a szociálisan rászorultak támogatását célozza, és kizárólag ennek alapján lehet odaitélni. Mégis az volt a gyakorlat éveken keresztül, hogy mindenki kapott aki jelentkezett. Akkor is, ha az egy főre jutó jövedelem alapján közel sem lehetett a rászorultak kategóriába sorolni. Ez persze azt eredményezte, hogy aki szerénységből, vagy éppen megértve a kiírásban a szociálisan rászorultság hangsúlyozását, - úgy vélte a jövedelme magasabb - nem pályázott: kimaradt. Aki pedig pályázott - de a jövedelme magasabb volt -, az támogatásban részesült.
     Rétságon kb. 60-70 felsőfokú tanulmányokat folytató tanuló van. Ezekből cirka 10-15 a ténylegesen rászoruló. Legutóbb 22 fő kapott. (A jegyzőkönyvi vita és a névsor itt megtekinthető.)
     Ennek alapján minden felsőfokú oktatásban - nappali tagozaton - tanulónak csak azt tudom javasolni, hogy pályázzon! Aki pályázott eddig nyert. Aki nem, noha megérdemelte volna a támogatást, nem nyert. A következtetés logikusnak látszik!

Mi lehet a megoldás a jogszerű és igazságos értékelésre?
     Két dolog lehet, és mindkettővel élni kellene.
     Az első, hogy már a pályázati kiírásban meg kellene határozni, vagy azt az összegkeretet, amit a testület e célre felhasznál, vagy azt, hogy mennyi az az egy főre jutó igazolt jövedelem, amely felett a pályázat érvénytelen. Akkor nem lehet vita, és nem lehetnek méltánytalanságok. Nehogy azt higgye a Tisztelt Olvasó, hogy ezt itt és most én egyedül találtam ki. Ebben 2, vagy 3 éve - már pontosan nem emlékszem - testületi határozat született, hogy a következő pályázatot így kell közzétenni! A polgármester ugyan mindig beszámol a lejárt határidejű határozatok végrehajátsáról, akkor ezt a határozatot miért is nem tartják nyilván, és miért nem hajtják végre? A jegyzőnek miért nincs egy listája, hogy mely határozatok érvényesek, még akkor is ha ezt évekkel ezelőtt hozták?
     A határozaton túl is, aki elolvassa, vagy meghallgatja az előző testületi ülés jegyzőkönyvét, abban tettenérhető ez a szándék. Éppen például Dr. Dobos Attila képviselő fogalmazta meg ezen gyakorlat tarthatatlanságát. Tehát az új testületben is konszenzus volt a tekintetben, hogy 2007-ben másként kell csinálni! Aztán ez a nagy buzgalom az előterjesztők részéről elillant, és különösebb vita nélkül szavaztak. Ennyire futotta.
     Mi lenne a másik? Hát igen, ez is lényeges szempont. Mert joggal lehet felvetni, hogy miért ne támogassuk azokat, akik ugyan nem minimálbéren élnek, de felsőoktatási intézménybe járnak? Egyetértek, támogatni kell őket! Csakhogy annak más forrásokat kell találni, és más módon megvalósítani. Pontosan az lenne a helyes megoldás, hogy ezen pályázatból kapjanak a ténylegesen rászorulók, és a megmaradó - akár millió forintot közelítő - összegből egy saját ösztöndíjalapot létesíteni azoknak, akik ugyan nem szorulnak rá de megérdemlik, és a városhoz való kötődésüket elősegítené, tanulmányaik javítását szolgálná egy jól kialakított támogatási rendszer. Mert az már-már nevetséges, hogy év elején 1500, néha még 2500 forintos is adnak "segélyként" minden tanulónak. Ez megalázó, és ezt nem csak én mondom, hanem éppen a jelenleg is képviselő, Szociális Bizottság elnöke, Dr. Tóth Mária mondta rendszeresen, amikor nem ő volt a felelős bizottság elnöke. Megkérdezném, hogy akkor most miért nem nyújtott be érdemi javaslatot e témakörben? Most miért nem tartja szégyenletesnek, hogy semmit nem tesz? No a tárgy szerinti lényegre térve valóban illő lenne már kidolgozni egy oktatásfejlesztési koncepciót, amiben kellene, hogy része legyen a felsőoktatásnak, és akár azzal együtt, akár külön is egy normálisan működtethető ösztöndíjrendszert.
    Mert le merem fogadni, hogy most sem lesz igazságos, és a törvényeknek megfelelő döntés. A hibás meghirdetés miatt ugyanis szinte lehetetlen. Éppen ezért újra csak azt mondom, pályázzon mindenki aki tanul, és majd döntse el a testület - ha már előzetesen nem tette közzé - hogy kinek nem ítéli meg.

Hogyan is pályázzon?
    No ez is érdekes. A kiírás szerint pályázni a polgármesteri hivatalban beszerezhető űrlapon lehet. Kérdezem én miért is? Központilag meghatározott űrlap van, ami letölthető a minisztérium honlapjáról. Bárkinek! Csak ezen lehet pályázni. Akkor éppen ezt miért is nem linkelték be a városi honlap oly gondos üzemeltetői? Talán csak nem személyesen akarnak gazsulálni már az ürlap átvételekor is a tanulókkal? Már akkor, amikor éppen be tudnak menni, mert éppen van ügyfélszolgálat. A leglényegesebb elemet, a pályázati űrlapot miért nem tették fel a városi hirdetményhez, és miért nem nyomtatnak belőle eleget, hogy az akár a könyvtárban, a művelődési központban is átvehető legyen?

Összefoglalóan
    Rétság sorozatosan jó példát szolgáltat arra, hogyan lehet egy jó központi támogatási formát rosszul csinálva elrontani. Hogyan lehet kellő átgondolás, és előkészítés nélkül újabb órákig tartó vitatkozás alapján méltánytalan döntéseket hozni. Kár! Igazán kár, mert a felsőoktatásban résztvevő, gondolkodó fiatalok megérdemelnék, hogy a város vezetői ezen kérdésekben is partnernek tekintsék őket. Én még azt is elképzelhetőnek - követendőnek - tartanám, hogy néhány egyetemista a kiírás előtt megkérdezésre kerüljön, és a többiek érdekképveletében akár a testületi ülésen is véleményt mondhasson. Csak ehhez egy egészen más típusú - mondhatni valóban demokratikus - gondolkodás lenne szükséges a városvezetők részéről.
GiK
Önnek mi a véleménye? Szóljon hozzá, írja le saját észrevételét! >>>
Jegyzőkönyv és videofelvétel a 2006 évben történt elbírálás vitájáról és eredményéről >>> 
Jegyzőkönyv a 2005-ben történt elbírálás vitájáról és eredményéről >>> 
51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet a felsőoktatásban részt vevő hallgatók 
juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről >>>
A Bursa Hungarica ösztöndíjpályázat központi honlapja sok információval >>> 
"A" típusú pályázati kiírás az Oktatási Minisztérium honlapjáról >>> 
"B" típusú pályázati kiírás az Oktatási Minisztérium honlapjáról >>> 
A Polgármesteri Hivatal által kiadott pályázati űrlap "A" >>> 
A Polgármesteri Hivatal által kiadott pályázati űrlap "B" >>> 
Az Oktatási Minisztérium adatbázis a jelentkezett önkormányzatokkal (Automatikusan frissül) >>> 
"A" típusú pályázati űrlap a minisztérium honlapjáról >>> 
"B" típusú pályázati űrlap a minisztérium honlapjáról >>> 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-