Helyi népszerűségi lista - 2007 nyár szavazatok elemzése
-
Hosszú, forró nyár. És ez nem csak az időjárásra érvényes, hanem a helyi politikai életre is. Tavasz végén úgy döntöttünk, hogy a nyár folyamán nincs igazi politikai aktivitás, tehát elegendő lesz 3 hónapot átfogó elemzést készíteni. Aztán az élet mást igazolt. Terv szerint ugyan a június végi képviselő-testületi ülés után csak augusztus végén lett volna összejövetele a városatyáknak. Nem így lett. Júniusban is 2, július-augusztusban 4 rendkívüli ülés borzolta az idegeket. Aki figyelemmel kisérte a szavazás alakulását, bizony jól láthatta, hogy az egyes ügyek, egyes képviselői megnyilvánulások jelentősen kilendítettek egy-egy pozitív vagy negatív szavazatoszlopot. Ezeket már részletezni nem tudjuk, de tény koránt sem homogén nyár összesített képét tárja elénk elemzőnk.   Változások az adatfelvétel két időszaka között
     Ismét azt lehet tapasztalni, hogy az értékelést lényegesen befolyásoló változások a mintavételben és a válaszadók csoportjaiban nem következett be. A minta érvényességéről az első elemzésünkben írtunk.
     Az fontos változás, hogy most az időszak 3 hónapot ölel át. Eredetileg a szavazás szervezői úgy gondolták, hogy nyáron lazul a voksolási hajlandóság, már csak a szabadságok miatti távollétek következtében is. Ez tulajdonképpen nem következett be, mert az összességében - táblánként - közel 1500 szavazat átlagában megfelel a kéthavi időszak alatt adott 1000 átlagának. Talán összevetésben 10-12 %-nyi szavazatszám elmaradás tapasztalható az átlagtól, ami a már említett okokra vezethető vissza. Ez jobb arány, mint a várt, tehát azt lehetett előzetesen becsülni, hogy a nyár folyamán csökken a szavazási hajlandóság. Időközben voltak olyan események, amelyek aktivizálták a szavazókat. Ezek között számottevő aktivitást váltott ki a labdarúgó támogatással kapcsolatos többszöri ülésezés, és az ezzel kapcsolatos közvéleményt érdeklő fejlemények.
     Ismét volt egy személyi változás a szavazásban résztvevők körében. Az óvodavezetői poszton Sztruhár Istvánné helyett Gyurcsikné Fekete Magdolna került megbízásra. Az elemzést elvégeztük esetében is, de az összehasonlító adatok értelemszerűen torzítanak, hiszen az előző időszak méréseiben nem ő szerepelt. 

Kik és hány alkalommal szavaztak?
    Továbbra is vizsgáltuk, hogyan alakulhatott a szavazók összetétele. Úgy tűnik lényeges változás a résztvevőkben nem következett be. A napi szavazók aránya viszonylag állandó, egy-egy eseményt követő napon az átlaghoz képest másfél, kétszeresre is felugrott az aktivitás. Továbbra is igaz, hogy az elutasítottak tábláján többen szavaztak, mint azon a táblán, amelyen a következő időszakban politikai szerepben elképzeélhető személyekre lehetett voksolni. Úgy tűnik a városban erősebb az elutasítás, mint a támogatás. Ez a tábláról leolvasható más jelenségekből is következik.
     Úgy ítéljük meg, hogy a tekintetben sem változott a minta összetétele, hogy bármelyik fél támogatói vagy ellenzői lennének túlreprezentálva, avagy e tekintetben lenne változás. Ezt igazolja például, hogy Dobos és Jávorka képviselők egyaránt kaptak elfogadó és elutasító szavazatokat, nem is kis számban. Hasonlóan Fodor, bár esetében elképzelhető, hogy ugyanszon személyek ítélete változott.  Ez, és más elemek is mutatják, hogy a szavazók összetétele nem torzult egyik írányban sem. Legalábbis az előző időszakhoz képest lényegi változás nem következett be. Hangsúlyozni szükséges, hogy a felvétel nem reprezentatív.

Változási tendenciák
     Egyes személyek megítélésében lényegi változások tapasztalhatók a tárgyidőszakban. Korábban semleges emberek kerültek jelentősen elfogadottá, mások elutasítása nagymértékben nőtt. Továbbá egyes személyek esetében a megítélés kétarcúsága sokkal erősebben jelent meg, mint korábban, tehát támogató és elutasító szavazatokat is kaptak. Ha ki kellene emelni - az elemzés előtt - tendenciákat, akkor meghatározó változás tapasztalható Fodor képviselő megítéslésében, jelenős változás van a korábban semleges Dobos esetében, Hasonlóan kiugró eredményt mutat Majnik elfogadottsága. Az elutasítottaknál tulajdonképpen a sorrend változott, a véleményalkotás szélsőségesebb. Az elutasítások jelentős része Hegedűs képviselő és Mezőfi polgármester tekintetében kiemelkedő, míg a korábban nagyon elutasított Tóth és Gál képviselők - bár összesítésben erősen a negatív oldalon - de százalékarányban kevesebb elutasító szavazatot kaptak, mint korábban.
     További figyelemreméltó jelenség, hogy az elutasítottakat "vezető" 3 fő szinte kizárólag elutasító szavazatot kapott. 0-5 ig elért elfogadó szavazat még hibahatáron belül értékelhetetlen.
     Szélsőségesebb vélemények fogalmazódnak meg az intézményvezetők esetében is, különösen markáns a közvélemény elutasítása az új jegyző, Huszár Zoltán esetében.
     A továbbiakban az egyes táblákat elemezzük, a korábbiaktól kisebb terjedelemben, hiszen a látható adatok magukért beszélnek, és talán az olvasó is korábbi elemzéseink következtében nagyobb tájékozottsággal igazodik el a grafikonok világában.

A teljes tábla elemzése (Az elemzés az ábrák után olvasható)
     Az összesített táblán az politikai szerepbe kívánt személyek listáját továbbra is Szájbely és Jávorka vezeti. Jelentősen erősödött a legelső felvételkor még közömbösnek megítélt Majnik és Dobos képviselő, illetve a korábbinál több támogató szavazatot kapott Fodor is. Ugyanakkor az elfogadott oldalon tapasztalt eredményeket az elutasítottak tábláján erősen árnyalja Fodor meghatározó elutasítása, és az is, hogy a negatív szavazók egyik fő célpontja Jávorka lett.
     Ilymódon az összesített táblán némi átrendeződés látható. Ez különösen jól követhető, ahol a képviselőket és az intézményvezetőket külön-külön elemezzük.

Nézzük a táblát csak a képviselők feltüntetésével (Az elemzés az ábrák után olvasható)
     Jól látható, hogy az elutasítottak listáját Hegedűs Fodor és Mezőfi vezeti. Számottevő elutasító szavazatot kapott Jávorka. A korábbihoz képest a szavazási eredmény - az előzőek "javára" eltolódott Tóth és Gál képviselőkről. Az ő elutasításuk kisebb. Az nem meglepő, hogy a közömbösen megitélt Katona és Kotroczóné pár szavazatot kapott mindkét oldalon, de az igen, hogy Tóth, Hegedűs, Gál, értékelhetetlen (0 és 1) támogató szavazatot kaptak a 3 hónap alatt. Még saját szimpatizánsaik is jobban elfordultak tőlük, mint korábban, és másokat választottak inkább elfogadhatónak.
      Az összesített képviselői táblán látható, hogy a vezető szerepet átvette Majnik, és jelentősen növelve elfogadottságát a 2. Dobos. Jávorka esetében a legtöbb begyűjtött támogató szavazat mellett a kapott elutasítók miatt csak a 3. helyre volt elég.
     Az összesítésben jelentősen kiugró elutasítást az időszak végén Hededűs képviselő és Mezőfi polgármester "érdemelte" ki.
     Figyelmes olvasóink észrevehetik, hogy a tábla nem mutat szimetrikus képet. Így van. Ennek oka, hogy a teljes felvétel az intézményvezetőkkel együtt történt. Ilymódon az ő esetükben több támogató, és sokkal kevesebb elutasító szavazat innen levonódik. Ezen oknál fogva alakul ki, hogy a képviselők a teljes mintából nagyobb arányú elutasítást kaptak (Gál, Tóth, Fodor, Mezőfi, Hegedűs), mint összesítettben elfogadást. (Majnik, Dobos, Jávorka) Az is figyelemreméltó, hogy a megosztó személyiségek (Jávorka és Fodor) közül Jávorka összességében támogatottként, Fodor összesítésben elutasítottként jelenik meg, ráadásul mindkét esetben határozott eredménnyel.

Az intézmények vezetői (Az elemzés az ábrák után olvasható)

    Intézményvezetők esetében továbbra is az ebben a kategóriában megszerezhető szavazatok több mint 80 %-át Szájbely szerezte meg. Ez a kiemelkedő elfogadottság minden valószínűség szerint nem intézményvezetői munkájára vezethető vissza, hanem a szavazók többsége továbbra is politikai szerepben szeretné látni. Ami meglepő, hogy Huszár a korábbinál is tovább növelte elutasítottságát. Mint intézményvezető a tárgyidőszakban a nyilvánosság előtt csak a TV által közvetített üléseken jelent meg, illetve intézkedéseiről (hivatal bezárása, a nyilvánosság korlátozásáról elterjedt hírek) ítélhette meg a lakosság.

Összehasonlító elemzések (Az elemzés az ábrák után olvasható)

     Az előző időszakkal összehasonlító táblákon jól láthatók a tendenciák változása. Az összehasonlítás itt is a tárgyidőszak összes szavazatának százalékában történt, hiszen a 2 hónap 1100, és a 3 hónap 1500 voksa különben torz arányokat mutatott volna. A népszerűnek ítélt személyek listáját jelenleg is Szájbely és Jávorka vezeti. Az előző hónaptól lényegesen több szavazattal, de a százalékos megoszlásban valamivel kisebb eredménnyel, mint a korábbiakban. Az általuk "elveszített" szavazatok Majnik és Fodor képviselőket "erősítette".
    Az elutasítottak oldalán jól látható a korábban már elemzett elutasítás változása Hegedűs, Fodor Mezőfi és Jávorka esetében. A táblán jól láthatóan csökkent az elutasítottsága Tóth és Gál képviselőknek. A korábban rájuk adott negatív szavazatot is az előbb nevezettek gyűjtötték be a nyár folyamán. Az elfogadó és elutasító szavazatokat összesítő táblán is hasonló tendenciák olvashatók le, az eltéréseket a sávok hossza jól szemlélteti.

Ugyanez az összehasonlítás csak a képviselők tekintetében. 
(Az elemzés az ábrák után olvasható)

     A pontosabb elemzés végett itt is célszerű külön megjeleníteni a képviselőket és az inézményvezetőket. Érdekes kép alakul ki. A korábban kisebb összesített népszerűséget (kisebb összes pozitív és negatív szavaz melett) elérő Majnik lett a legelfogadottabb képőviselő. Összesítésben Dobos valamennyit rontott, Jávorka pedig a jelentős elfogadó szavazatok mellett begyűjtött eluttasító voksok miatt mindösszen harmadik helyen vezeti a pozitívan megítélt képviselők sorát. Figyelemreméltó, hogy a kis szavazatszám mellett Kotroczóné elfogadottsága átbillent a poztitív oldalra, és Katona (bár minuszban maradt) szintén javított elfogadottságán, amit a kevesebb elutasító szavazattal ért el.
     Jól látható, ahogyan - az ugyancsak nyagyszámú támogató és elutasító szavazatot kapott - Fodor összességében erősen a nagatív oldal felé billent. Az erősen elutasított Hegedűs és Mezőfi értékelésében jól látható a különbség az előző időszakhoz képest.

Ugyanez az összehasonlítás csak az intézményvezetők tekintetében. 
(Az elemzés az ábrák után olvasható)

     Az ábráról ismét leolvasható az intézményvezetők megítélésének változása. Szájbely a több elért szavazattal azonos - kiemelkedő - elismertséget ért el összesítésben. Nem tekinthető lényegi változásnak Holman és Végh megítélése. Az óvodavezető korábban negatív megítélése kiegyenlítődött. Mint jeleztük, a vezető óvónő személye változott.  Ilymódon eléggé érthetetlen a nyugdíjbavonulása előtti elutasítás, amit utóda esetében nem tapasztaltunk, bár a korábbi táblákon látható, hogy Ő is megosztja a szavazókat. Egyaránt 50 feletti támogató és elutasító szavazatot gyűjtött be. Ez pedig vezetői feladatban töltött rövid idő miatt érthetetlen, ha csupán a munkavégzést értékelné a szavazó. Hiszen a nyári szünetben alig volt értékelhető munkavégzés.
     Ismét jól látható, hogy a jegyző elutasítottsága 6 támogató szavaz mellett összességében nőtt. Ez azt is jelenti, hogy saját kollégái sem szavaztak rá, ugyanúgy, mint a másik táblán ugyanez tapasztalható a polgármester esetében is.

Következő időszak
     A szerkesztőség a következő értékelési időszakot újra 2 hónapban határozta meg, bár érdemes lesz figyelemmel kisérni a szavazatszámot. Akkor érdemes értékelni, ha a szavazatok száma mindkét oldalon meghalkadja az 1000 voksot.

Elemző
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-