Képviselő-testületi ülés 2010. október 18.
-
Rétság Város Önkormányzat Képviselő-testülete
alakuló ülését
2010. október 18-án (hétfő) 18.00 órai kezdettel tartja
Az ülést a Rétsági Televízió egyenes adásban közvetíti.

Bevezető kommentárunk itt olvasható >>>

Napirend
1./ Korelnök köszöntője
2./ A Helyi Választási Bizottság elnökének tájékoztatója a választás eredményéről 
3./ Megbízólevelek átadása
4./ Önkormányzati képviselők és a polgármester eskütétele
Az előterjesztés itt megnyitható >>>
5./ Polgármesteri program ismertetése
Az előterjesztés itt megnyitható >>>
Korelnök szóbeli tájékoztatója a megalakuló képviselő-testület működéséről (határozatképesség, jegyzőkönyvi hitelesítők felkérése, napirendek elfogadása)
6./ Szavazatszámláló bizottság megválasztása
Az előterjesztés itt megnyitható >>>
7./ Alpolgármester megválasztása, eskütétele
Az előterjesztés itt megnyitható >>>
8./ A polgármester illetményének megállapítása, költségátalánya
Az előterjesztés itt megnyitható >>>
9./ Az alpolgármester tiszteletdíjának megállapítása, költségátalánya
Az előterjesztés itt megnyitható >>>
10./ Képviselői tiszteletdíjak és természetbeni juttatások
Az előterjesztés itt megnyitható >>>
11./ Képviselő-testület bizottságainak, tanácsnokainak megválasztása
Az előterjesztés itt megnyitható >>>
12./ Szervezeti és működési szabályzat felülvizsgálata és módosítása
Az előterjesztés itt megnyitható >>>
Október 15-én kiküldött újabb előterjesztés >>>
13./ Egyebek (szóbeli tájékoztató vagyonnyilatkozat tételi kötelezettségről, összeférhetetlenségi nyilatkozatról)
Rétság, 2010 október 12.
 
Mezőfi Zoltán
polgármester

A mellékelt előterjesztések többsége pdf formátumú. Megnyitásához Adobe Acrobat Reader szükséges. Akinek nincs a gépén, innen letöltheti, és installálhatja

Kommentár nincs? De lesz! (nem része a testületi meghívónak)
A kiadott előterjesztések feltöltésre kerültek. Rövid kommentárok lesznek olvashatók legkésőbb csütörtökön
Bevezetésképpen
     Új testület alakul. Ez önmagában is felveti a változás és a változtatás, a másféle munkastílus lehetőségét és szükségességét. Tulajdonképpen ez az ülés - egy napirend kivételével - a megalakulás ünnepi aktusa maga, és központi forgatókönyvek szerint zajlik. Érdemi munka majd a következő, október 28-i ülésen kezdődhet.
     Mindezekkel együtt megállapítható, hogy maga a tény, mely szerint új testület van, hogy a lakossági elvárások igen nagyok a jobbítás, és - ki kell mondani - a trendteremtés terén, tehát talán ennek is köszönhető, hogy előkerült végre a polgármesteri pecsét. Sőt a meghívó is tollal és nem pecséttel van aláírva. Ezen túl mégiscsak átnézte valaki az iratot, mert a máskor helyesiírási hibától helyzsegő pár sor helyett megtalálták a Magyar Helyesírás Szabályzatát, és szinte hibátlanra sikerült a kiküldött meghívó. (Jó egy helyen még a pont után nincs szóköz, de ez már igazán Hawaii ahhoz képest emilyenek ezen papirok voltak még egy hónappal ezelőtt is.)
     A fórumban már elindultak a különféle találgatások. Itt is szükséges leszögezni, hogy tv közvetítés lesz, és az egész ülést láthatja az érdeklődő néző. Korábbi cirkuszokra persze nem számíthat, de azért érdemes figyelemmel követni az alakulás, az alpolgármester és bizottságok választását, az eskütételt. Meg is lehet jegyezni, ha valaki eltérne itteni fogadalmától, legyen mit számonkérni tőle.
     A másik ami figyelemre méltó. Nincs zárt ülés! És ha valaki álságos szabálymagyarázat által személyi ügynek tekintené a mostani témák egy részét, hát azt kell mondani, hogy a testület többsége nem fogja megszavazni a zártságot. Egy titkos szavazás lesz, amit törvény ír elő, mégpedig az alpolgármester személyére. De ennek eredménye is azonnal kihirdetésre kerül. De az összes többi, a tiszteletdíjak, a juttatások, a bizottsági belső és külső tagok mind-mind nyilt ülésre tartoznak, és ilyenen is lesznek tárgyalva.

Kommentárok összefoglalóan
     Tulajdonképpen túl sok és napirendekre tagolt kommentár nem fűzhető a kiadottakhoz, hiszen jórészt törvényi előírásnak megfelelően történnek az események.
     Pár helyi "különlegességre" azért érdemes felhívni a figyelmet.
     Egyrészt érdekes, hogy több napirendi anyagon is az szerepel, hogy "egyszerű többség" kell a megszavazásához. Hát ez nem így van! Nem mintha ennek egy alakuló ülésen lenne jelentősége - hiszen minden képviselő jelen lesz, ennélfogva az egyszerű többség is azonos a minősített többséggel, ami 7 jelenlévő esetén 4 fő. (Akkor kell minősített többségről beszélni, ha mondjuk a testület határozatképes 4 fő jelenlétével, ebből az egyszerű többség szabályai szerint 3 is érvényesen szavazhat. Kivéve a kiemelten fontos dolgokat, amelyeket jogszabály és az SzMSz sorol fel. No ebbe a körbe tartozik minden, ami ezen az ülésen szavazásra kerül. Az alpolgármester megválasztásától a tiszteletdíjak, költségtérítések, a polgármesteri illetmény és költségtérítés, a bizottságok felállítása, tagjainak megválasztása. Az előzők azért, mert költségvetést érintenek, és személyi javadalmazás egyébként is minősített többség. A bizottságok, tanácsnokok, és egyéb kérdések pedig azért, mert helyi rendelet részét képezik. SzMSz.

Sorrend
     Szerintem figyelmetlenség, hogy a képviselő előbb átveszi a megbízólevelét, majd akkor tesz esküt. Logikusan is úgy van, hogy majd akkor kap megbízást, amikor leteszi az esküt. Addig nem! Mintha egy esküvőn előbb odaadnák a házassági anyakönyvi kivonatot, aztán lehetne mondani igent, vagy nem-et. Apró hiba? Nem vagyok benne biztos, hogy ezt annak kell tekinteni, amikor egyszerűen meg lehetett volna cserélni a két napirendet. Megnézve a környék kis falvainak sorrendjét mindenütt előbb eskütétel, majd csak utána megbízólevél. Mondjuk akkor amikor az esküokmányt aláírja a képviselő, hiszen azt egyenként kilépve amúgy is meg kell tenni. No ekkor lehetne odaadni a megbízólevelet. Érthetetlen ez a figyelmetlenség a sorrend meghatározásában.

SzMSz módosítás
     Jogszabályi változások miatt is, meg a bizottságok változás okán is szükséges az SzMSz-t módosítani. Ehhez képest igen furcsa a jelenleg kiadott előterjesztés.  Egyrészt az szerepel benne, hogy az egységes szerkezetben foglalt SzMSz az előterjesztés mellékletét képezi. Jó lenne, ha így lenne, de több képviselő ezt nem kapta meg. (Amúgy is necces, mi lehet az egységes szerkezetű helyi szabályban, amikor kihirdetés híjján jónéhány döntés életbe sem lépett, de ezen lépjünk túl.)
      Kétségtelen, hogy az SzMSz-t több tekintetben is felül kell vizsgálni, és a szükséges és aktuális módosításokat elvégezni. Bár nem olyan rossz ez a helyi alapszabály, több törekvés ellenére a 4 évvel ezelőttit nem sikerült olymértékben elrontani, hogy az ne lenne jól használható és egyértelmű. De mégis átnézendő, és módosítandó lesz valamikor, részletesebb tárgyalás kapcsán.
      Az azonban érthetetlen, miért kell hónapokat várni néhány evidencia átvezetésére, amikor az a most kiadott rendelettervezetben csak 3 sor lenne. Ezeket pedig módosítani kell, hiszen pontatlan és zavaró. Ilyen a 12. §, ami azt állítja, hogy a testület létszáma 10 fő. Jogszabályváltozás miatt ez nem igaz. 7. fő a helyes. 17. § szerint a határozatképességhez 6 főnek jelen kell lennei. Ha ez lenne a szabályzatban akkor így kell eljárni, de a törvény a jelenlegi létszám mellett 4 főt ír elő. Akkor itt is csak egy mondattal ezt a kérdést is rendezni lehetne. 29. §. 2. bekezdés rendelkezik a minősített többségről, ami a jelenlegi létszám mellett ugyancsak nem 6 fő, hanem 4 fő.
     Ezeket figyelmes előkészítéssel be lehetett volna írni a tervezetbe, és nem az ülésen képviselői észrevételre keresgetni, javítgatni. Mert nem illő egy alakuló ülésen ilíesmivel bíbebődni, és különösen nem lenne helyes az előkészítettlenségről már itt szót emelni. De ha e tekintetben előkészítettlen!

Polgármesteri fizetés és költségtérítés
     Inkább csak tájékoztatásként a polgármesteri javadalmazásról. Jelenleg a polgármester fizetése bruttó 483.100 Ft. havonta. Ehhez jár 20 % költségtérítés adómentesen. (94.000) Hogy ne essen abba a hibába a jogalkotó, mint az országgyűlési képviselők költségrérítésénél, a jelenlegi szabályok szerint ennek az összegnek a munkáltató megfizeti az Szja hányadát és járulékait, tehát úgy viselkedik, mintha bér lenne. Tény, hogy ezek a minimális összegek egy valóban körezetközponti szerepet ellátó polgármester esetében. Ettől kevesebb nem lehet a bére. Ezen tehát nincs mit vitatkozni, de arról sem, hogy jelen helyzetben ezen lehet-e és indokolt-e emelni. Nem indokolt és nincs is miből.
      Csupán két megjegyzés a tényhez. Nem pontos számítás szerint a költségtérítést is figyelembe véve a polgármester havonta cirka 1 millió forintjába van a városnak. Nem lenne ez baj, ha legalább ennyi hasznot is hajtana, ha feladatkörét gondosan ellátva, a város fejlődését legalább annyira szolgálná, mint amennyi javadalmazásban részesül. Eddig sajnos nem volt így! Egy ciklus alatt pedig 48 millió forint igen hózós egy látszattevékenység díjazására. No ezen kellene gondolkodni, nem a művelődési központtól elvonni a sokkal kevesebbet. Ismétlem, ez a törvényi minimum, ha megválasztották akkor jár. Tudomásul kell venni, és biztosítani. Csakhogy a serpenyő másik oldalán is tudomásul kellene venni az elvárásokat. Így lenne korrekt.
      A másik megjegyzés a bér nettó része. Szintén hatáskörünkön kívül áll, de a tervezett adóintézkedésekkel a polgéármester bére majd 100 ezer forinttal nő nettóban akkor is, ha nem kap több fizetést. A jelenlegi 36 %-os adó helyett 17 % levonás kb ennyit jelent. Ennek is örülni kell, hiszen az önkormányzat terhelése nélkül vihet haza több pénzt. Csak az a baj, hogy a kisebb jövedelműek rosszabbul járnak, és hát valahogyan az egyszerű emberek felé is kellene valamit tenni a jövedelem szintentartásához. Ez egy törvényi intézkedés (lesz) de helyben is az anyagi lehetőségek szerint számolni kell a feszültségek méltányos kezelésével.

Képviselői tiszteletdíjak kérdése
      Szerintem erről nincs mit tárgyalni. Van a városnak érvényes rendelete e takintetben. Igaz utoljára 7 éve lettek meghatározva az összegek, ami felett elszállt az idő, reálértékben ma a felét érheti a tiszteletdíj. (A kisebb adó valamit itt is módosít a megkapható nettó miatt.)
      Úgy dondolom, és több képviselőtársam is, hogy a jelenlegi helyzetben a képviselői feladat ellátása nem pénzkérdés, és nem indokolt - meg nincs is miből - emelni az öszegen. Tehát a meglévő rendelet változtatás nélkül maradhat érvényben. Ebben konszenzus van, tehát nem is kellene itt napirendre tűzni. Azt nem tudom van-e kötelező elírás arra, hogy az alakulón erről szavazni kell, mert ha van akkor ennyi. Felvetik, és megszavazzuk hogy nem kell emelni, legyen érvényes a régi.
      Megjegyzendő, hogy egyszer valóban átdolgozandó lenne ez a helyi szabály. Nem az emelés okán, hanem mert ez a díj tartalmaz költségtérítési elemet is. Magyarul nem a munkáért fizet, hanem a képviselő ezen megbízásával összefüggő kiadásait fedezi legalább egy kis részben. Telefonok, nyomtatások, számítógép és áramfogyasztás, stb. Aki rendszeresen készül az ülésekre, a köz érdekében bizony tetemes kiadása merül fel. No ezen lehetne változtatni. Mondjuk úgy, hogy nem tiszteletdíjat adni, hanem pl. közvetlenül jelentkező költség elszámolását, eszközt a működéshez. Azért is mert akkor jobban jár a hivatal, mert ezen részeket nem terheli járulék.
     A távollét miatti levonás is átértelmezhető lenne, szigorúbban véve a mulasztást. Ezeket egy későbbi tárgyalás után fel is kell vetni.

Új elem a tanácsnokok választása
     Az önkormányzati törvény 21. §-ban foglaltak szerint  "A képviselő-testület a polgármesternek, bármely települési képviselőnek a javaslatára a települési képviselők közül tanácsnokokat választhat. A tanácsnok felügyeli a képviselő-testület által meghatározott önkormányzati feladatkörök ellátását." Erre eddig is lett volna legetőség, a korábbi önkormányzat nem élt vele. Pedig az előkészítésben fontos szerepe lehet a tanácsnokoknak. A felügyelet szó részletes tartalmát majd az SzMSz-ben kell meghatározni, de kétségtelen, hogy az adott területtel kapcsolatban mindenbe betekintésének kell legyen. Önálló döntéseket nem hoz, de a bizottságok és a testület elé élhet javaslattal. Tekintve, hogy a hivatal szervezetében sem találhatók olyan emberek, akik pl a városfejlesztéssel, vagy a kultúrával, sporttal, oktatással, közbiztonsággal, stb. foglalkozának, már csak azért is indokolt a tanácsnokok megbízása.
     A megbizatás járhatna tiszteletdíjjal, mivel sok munkát jelent, de a jelenlegi képviselőkben fel sem merült, hogy ezen munkát díjazás fejében végeznék.
     Az viszont tény, hogy az adott szakterület tanácsnokával az érintetteknek érdemes konkrét munkakapcsolatot kialakítani, hiszen egyrészt az intézmények, szervezetek munkája könnyebb lesz, másrészt a testületi anyagok több információra épülve kidolgozottabbak, szakmailag megalapozottabbak lesznek.

www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-