A tények makacs dolgok ... a feltárt tények még makacsabbak 
2011.11.20.
--
Aki figyelemmel kisérte a választások óta eltelt időben a képviselő-testület munkáját, néhány dologra felfigyelhetett, ami eltér az előző gyakorlattól. Nincsenek felelőtlen de harsány szavazások "a hitel terhére", nincsenek kellően nem előkészített anyagok alapján visszavonhatatlan döntések. A képviselő-testület törvényességet, rendet és átláthatóságot szeretne minden vonalon. Ezt igérte választása után és ennek szellemében dolgozott.
     Lehet persze sokmindent mondani, részinformációkból, falusi pletykákból értesülni arról, hogy milyen is volt a lezárt előző négy évi időszak. Az viszont nem elég magyarázat, hogy "nem zörög a haraszt ...". Ahhoz hogy a jelen időszak képviseletére választott emberek jól tudják végezni munkájukat, elengedhetetlen, hogy tisztán - vagy legalábbis tisztábban - lássák hogyan ment a város irányítása, a hivatal működése, a pénzekkel való gazdálkodás az előző időszakban. Azért tehát, hogy ne szóbeszédekre kelljen hagyatkozni, még 2010 végén többségi szavazással létrehozott egy munkacsoportot, mely "Tényfeltáró albizottság" elnevezést kapott.
      A bizottság - és különösen szakértő külsős tagjai - igen sokat dolgoztak, de igyekezvén a leglényegesebb dolgokra koncentrálva jelentésükben összefoglalni a tapasztaltakat. Hát első látásra "nem semmi", ami itt írva van. -
Nézzük meg az előzményeket
     Már lerágott csont - hosszan nem is részletezném - hogy az 5 éve megválasztott testület nagy elánnal, de annál kevesebb szakértelemmel és tenniakarással állott neki a város ügyeinek kézbevételéhez. A bajok ott kezdődtek, amikor egyértelműen politikai meggondolásból kirúgattak két kulcsfontosságú munakkörben dolgozó embert a városházáról, úgymond "létszámleépítés" címen. (Az állítás már akkor sem volt igaz, hiszen a létszám valójában nem csökkent.) Az akkori jegyző jelezte, hogy a hivatal működésében komoly gondok jelentkezhetnek. A válasz egyszerűen hangzott "a hivatal munkája nem lehet rosszabb". (Sajnos a vudu varázsige nem működött.) Ezt követően, - és minden bizonnyal az érezhető politikai nyomás hatására - a hivatalt eddig jól irányító jegyző nyugdíjba vonult, és nem sokkal később a pénzügyi vezető is más munkahelyet választott. No ekkor indult el a városháza mélyrepülése. Előkészítetlen testületi ülések, végrehajtatlan határozatok, össze-vissza döntések, és a többi.
     A gondokat az akkori testület is látta. Takarékosságnak álcázott szándékkal, és az ügyek átvilágítására maguk közül létrehoztak egy átvilágító bizottságot, emelynek vezetőjéül Hegedűs Ferencet jelölték. A bizottság az égvilágon semmit nem csinált, bár ezt üléseken rendre számonkérték. Érdemi jelentés nem került a tastület elé megvitatásra. Magyarul a megbizatást ellvállalták de a feladatot el nem végezték.
     A gondok halmozódtak, a képviselők szükségesnek látták az átvilágítást. Na jó, elsősorban az intézmények támogatásának lefaragását célozták ezzel de az 1,3 millióért megbízott könyvvizsgáló a hivatalt is megpróbálta elemezni. Ám ehhez alapvető iratokat nem kapott meg. Végülis összeállt egy jelentés, amelyet olyan titkosan őriztek, nehogy a képviselők kezébe kerüljön. No nem ez volt az egyetlen feleslegesen kidobott pénz, bár elég súlyos megállapítások lehettek benne, ha nem merték - akár zárt ülésen is - a képviselők kezébe adni. 
      Ugyancsak a sok végrehajtatlan határozat, a szabálytalanságok kivizsgálására fegyelmi eljárást kezdeményeztek a polgármeter ellen. Az eljárást lefolytatták, majd az erről szavazni hivatott (zárt) ülésen a haverok mégis úgy látták, hogy nem szavazzák meg a fegyelmi kiszabását. 
      Ezen kívül volt Állami Számvevőszéki vizsgálat vaskos jegyzőkönyvekkel, belső ellenőrzési jelentés a szabályzatok hiányáról, mindezek sem jelentetek semmit a helyzet normális mederbe tereléséhez.
      Maradt hetát minden a régiben. Illetve nem maradt, hanem egyre romlott a helyzet. Képviselő-testületi üléseken egyre többször volt téma az, hogy a hivatal vezetetlen, irányítatlan, és rendetlenség, anarchia van. Később már azt is kénytelen volt felelős képviselő kijelenteni, hogy a város vezetése "történelmi mélypontra süllyedt". Valójában tévedett, mert eme kijelentés után néhány akcióval még sikerült lejjebb jutni.
      Ezek talán ismert tények, de hozzá tartozik annak a helyzetnek az elemzéséhez, amellyel a 2010 októberében megalakult új testületnek szembe kellett néznie. Az új összetételű, immár hét fős csapat nevében a korelnök igen világosan megfogalmazta a bizalommal kitüntetett képviselők szándékát. -
A tényfeltáró bizottságról

     Már az első pillanatokban látható volt, hogy a hivatal működésében komoly zavarok vannak, hogy a döntések nem elékészítettek, hogy a pénzkezelés, egyes megállapodások aláírása  sokszor szabályokat sértő módon történt. Nem látni, hová folyik el az a rengeteg pénz, amiből - takarékosság ide vagy oda - a polgármesteri hivatalnak minden évben milliókkal több jutott.
     Ezért a képviselő-testület úgy döntött, hogy tagjaiból, a PVB tagjaiból, és külsős szakértőkből létrehoz egy bizottságot, amelynek feladata az irányítási és pénzügyi folyamatok elemzése. A bizottság elnöke Majnik László pénzügyi tanácsnok. Nem mellékes, hanem lényegi kérdés, hogy a mostani vizsgálatot áldozatosan végzők ezért egy fillér javadalmazásban nem részesültek!
     A munka elindult, bár mindjárt az elején azzal szembesültek a vizsgálatot lelkesen végzők, hogy alapdokumentumok hiányoznak, az iratok között - nincs jobb szó - hatalmas kupleráj van, egyszerűen nincsenek meg jegyzőkönyvek, határozatok, iratok, de még a meghozott rendeleteket sem tudták olykor odaadni. A munka igen sziszifuszi volt, csak lassan haladt. Sok-sok nap vizsgálat kellett ahhoz, hogy alapos, és megalapozott jelentés készülhessen.
     Rengeteg visszásságra derült fény. Apróbb, bár megengedhetetlen szabálytalanságokra már nem is érdemes egyenként kitérni, de tény, a pénzügyi fegyelem nemigen volt ismert fogalom. (Mikor, ki utalványoz, jegyez ellen egy iratot, és csak annak birtokában fizethető ki.) A kívülálló számára az ilyen eljárásbeli gondok talán nem annyira izgalmasak, bár tételesen felgyűjtésre kerültek.
     A bizottság többszöri ellenőrzés és egyeztetés után kiadott egy jelentést, amelyben azokat a leglényegesebb tételeket sorolták fel, amelyek szabálytalanul, indokolatlanul lettek lebonyolítva, testületi felhatalmazások nélkül kerültek kifizetésre, ezzel komoly anyagi hátránya keletkezett a városnak. A jelentés igen terjedelmes, és dokumentumokkal alátámasztott. Ezt az átlagembernek nehéz követni, ezért olyan döntés született, hogy készüljön egy összefoglaló. Ez elkészült, ezen a honlapon is elérhető, és a november 22-i ülés anyagát képezi.
-
Mik a megállapítások?
     Nemigen vállalkoznék arra, hogy a rövid, tömör ténymegállapításokat még jobban tömörítve pár mondatban foglaljam össze. Az anyag elolvasható.


Az már a magam egyértelmű véleménye, hogy kellő kontroll nélkül, testületi felhatalmazás, engedély nélkül folyt a város pénze. Sok millió forintról beszélünk. Élég ránézni a kimutatás egyes tételeire. Indokolatlan, szabálytalan kifizetésekre, fedezet nélkül. Pontosabban a hitel terhére vállalva olyan kiadásokat, amelyekre semmi szükség, de a hitelt kamatostul majdnem dupla összegben kell az utódoknak visszafizetni. Pontosan látható, hogy a képviselő-testület csak egy szavazógép szerepét töltötte be - már amikor egyáltalán kérték a szavazását - mert a döntéshez elegendő információkat sohasem kaptak. Hiába tették szóvá az akkori testület felelősebb tagjai az ellentmondásokat, a válaszok lehengerlőek, olykor megszégyenítőek voltak. "Miről beszél Jávorka képviselőtársam, hogy az 1 forintba sem kerülő járóbeteg ugrás a sötétbe. Szerintem ugrás a fénybe ..." Hasonló esetekre bőven emlékezünk. Amikor sem szerződések, sem pályázati programokat nem látott a testület de a többség szavazással meghatalmazta a polgármestert, hogy bármit aláírjon. Ezen túl persze olyat is aláírt, amiben nem kért, nem kapott felhatalmazást. Ugyancsak szállóigévé vált a szlogen, mely szerint a képviselő a szabálytalanságok felvetésekor kijelentette: "Nincs itt semmi probléma, a pénzt nem lopta el senki, csak szabálytalanul lett elköltve." Mondotta ezt az a személy, aki akkor a pénzügyi bizottság elnöke volt és ebben a minőségében éppenhogy felelősen kellett volna ellenőriznie a pénzek folyásának szabályosságát.
-
A jelen és a várható jövő
     Jelen képviselő-testület elsőként rendet akart a hivatalban teremteni. Ez, ha nem is könnyen de sikerült, bár még most is hiányoznak munkaköri leírások, fontos szabályzatok, de - tanácsnoki felügyelettel is - sikerült a pénzügyeket medrükben tartani. Ez a jelen év gazdálkosásában egyrészt elengedhetetlen, másrészt meg is látszik, mert az igen szűkös források ellenére nem csak az adóságok törlesztésére van mód, hanem még egyértelmű fejlesztések is megvalósultak.
     Joggal kérdezhetik, mi történik most, hogy a hátborzongatóan lehetetlen irányítás, vezetés, pénzekkel való dobálozás úgy valósult meg ahogy. Mit tehet ebben a testület?
     Nos egyet tehet, és ezt meg is teszi. Rögzíti a tényeket. Nem boszorkányüldözést akar, hanem pontos megállapításokat a múlt hibáira. Azért is, hogy a jövőben ezek ne fordulhassanak elő, hogy hatékony szabályozást lehessen bevezetni a rend érdekében.
     Továbbiakat meghatározni természetesen a testületi tárgyalás után lehetséges. Miután a képviselők tanácskozását, a nyilvánosság bevonásával megtette a bizottság. Az ott kialakult érvekkel, véleményekkel kiegészítve lehetne valamiféle összefoglaló következtetést levonni.
      És ezt csak úgy meg lehet úszni? Kérdezik ezt sokan, hozzá kell tenni joggal. Az egyszerű embert felháborítják, hogy 3000 rétsági lakos tulajdonával így gazdálkodtak azok, akiknek bizalmat szavaztak. Nos a testület higadtabban kíván eljárni ebben az ügyben, és a folyamat jelenlegi állásánál nem tudható a további kimenet.
      Az tudható, hogy az önkormányzati törvény értelmében "90. § (1) A helyi önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős." Mint ahogyan fontos iratok aláírása nélkül nem is keletkezhetnek, fontos kifizetések aláírása nélkül nem történhetnek meg. Az is egyértelmű, hogy a hivatal törvényes működéséért, a határozatok végrehajtásának szervezéséért a - mindenkori - jegyző felelős.
     Nem prejudikálás ez, csak a vonatkozó szabályok idézése. Mert a testület jelenlegi dolga a tényfeltáró bizottság jelentését részletesen megismerni, elemezni. Az, hogy lesz-e és milyen felelőségre vonási eljárás következhet be, arról még korai beszélni. Erről a jelentés megismerése, elfogadása esetén a következőkben kell döntést hozni, természetesen jogi szakértők véleményének kikérésével.
-
Ez minden ami le van írva?
     Miért nem elég ez? De bizony sok is. Egyetlenegy állítás sem fordulhat elő egy normálisan működő városban, nemhogy 16. (vagy 17) Sajnos mégis azt kell mondani, hogy ez a jéghegy csúcsa. Mert még mostanság is naponta hullanak ki csontvázak a szekrényekből. Újabb és újabb jelenségekkel találkozik bizottsági tag, képviselő. Elég csak megemlíteni a hivatali autó magáncélra való használatát, az erre rendelkezésre álló pénz elfogyása után is bőséggel túllépve a keretet. Nem beszéltünk kötelezettségvállalásokról, amelyek kellő átgondolás nélkül terhelik a várost. Péládul a kistérségi autóbusz működésének bevállalása, ami sokmilliós éves kiadást jelent, miközben Rétság fizeti ugyanezen ygermekek buszbérletét. Több gyanús eset éppen az iratok hiánya miatt kideríthetetlen. Ki mikor miért rendelt meg egy-egy leszámlázott tételt és hasonlók. Nem tartalmazza ez a napirend a joggal várható kártérítést a sportkombinát és a telephely tulajdonba vételének elmaradása miatt. (Az másik önálló téma lesz valamikor a közeljövőben.) És még mi mindent nem! További vizsgálódások tehát folynak. A jelentés a legfontosabb tényekre szorítkozik, de lehet tudni, hogy a súlyos lajstrom nem a teljesség maga. 
-
A testületi ülés és a nyilvánosság
      A testület november 18-i ülésen úgy döntött, hogy a jelentést mielőbb és teljes részletességgel kell tárgyalni. A november 22-i tanácskozás ugyan soron kívüli, de mivel a legnagyobb nyilvánosságot igérték, ezért ezen alkalomból lesz tv közvetítés, (és internetes tv közvetítés is). Döntés született továbbá arról, hogy a jelentést teljes terjedelmében nyilvánosságra kell hozni a Hangadóban. Mégpedig egy csak ezzel foglalkozó különszámban. Ez várhatóan rövidesen az olvasó kezébe kerül. Maga az ülés - mint minden más önkormányzati tanácskozás - természetesen nyilvános. Azon az érdeklődő állampolgárok személyesen is részt vehetnek.
-
Lesz-e másik téma?
      Olyan döntés született, hogy ezen a soronkívóüli ülésen csak két anyag kerüljön megtárgyalásra. A tényfeltéró bizottság jelentése mellett másik nagy horderejű, a város életét lényegében meghatározó téma a városközpont rehabilitációs pályázat újabb fejleményei. Ezen a két témán kívül semmi más nem kerülhet napirendre. Legyen, és lesz is idő kellő részletességgel, alapossággal áttekinteni ezen anyagokat.
-
Mi a helyzet a városközpont rehabilitációval?
     Ha már ezen az ülésen szerepel, külön cikket és kommentárt nem szentelnénk neki, hanem itt egy bekezdés erejéig megteszem a téma felvezetését.
      Röviden és tömören az a helyzet, hogy az elbíráló hatóság az eddig benyújtott pályázatot visszadobta. Úgy ahogy van nem jó, nem támogatható. Van remény arra, hogy a város nyerhessen pénzt a fejlesztési elképzelésekre, de ehhez a pályázatot teljesen újra kell kidolgozni elkészíteni, terveket, dokumentumokat összeállítani, és legkésőbb márciusban benyújtani. Az idő kevés, ezért szinte napokra beosztott ütemterv szerint szükséges haladni és a feladatokat meghatározni. No ebben kell döntenie a testületnek, hiszen itt nemcsak a fejlesztés reményéről hanem komoly pénzekről van szó. Arról is amit nyerhetünk, és arról is amit veszíthetünk ha az eddigiekben hagyjuk az előző testülettől örökölt ügyintézést. Ebben a feladatban kell tehát a legszükségesebb intézkedéseket elvégezni.
      Hogy van az hogy nem jó a pályázat? Ez a kérdés jogosan vetődik fel mindenkiben. Az okok visszavezethetők a városvetés korábbi módszerére, és az ügyintézés ismert menetére. A képviselő-testület a döntéskor nem kapott elegendő információt, de pályázati kiírást sem. Nem látott előzetesen szerződéseket, nem ő határozta meg ki és hogyan legyen a pályázatíró, és más közreműködők. (Bemutatásra került viszont egy fejlesztési koncepció, amely Nagykőrős városközpontjáról szólt, de milliókért velünk akarták lenyeletni.) Így aztán kifizetésre került 6 millió forint pályázatírásra. Igen arra a pályázatírásra, amelyet nem fogadtak el. Igen a legfőbb hiba ebben, hogy a pályázatírót nem akkor fizették ki, amikor nyer a pályázat, hanem amikor benyújtották elbírálásra. Más városok ezt nem így csinálják. Na de a fő probléma, hogy a pályázati útmutató pontosan tartalmazza, mit és hogyan lehet építeni, felújítani, létesíteni ebben a támogatási rendszerben. Egyértelműen le volt írva, hogy buszpályaudvar építését nem támogatják. A pályázatíró ezt - 6 millió forintért - nem olvasta el, vagy ha elolvasta nem értelmezte és sem a polgármester sem az pályázat kidolgozói nem figyelmeztették a testületet, hogy így csak a pénzüket szórják, és nem nyerhetnek. No ez a helyzet állt elő.
     Most megbízott szakértőnk tárgyalt az irányító hatósággal. Meg vannak azok a paraméterek, amelyek szerinti újratervezéssel, ismételt benyújtással van esélye a városnak arra, hogy hozzájusson a jelentős európai úniós támogatáshoz. Ehhez mindent szinte a nulláról kell újrakezdeni.
      Na erről szól majd az első napirend. És hogy van-e összefüggés, azt döntse el a Tisztelt Olvasó!

 GiK -

 

Kép egy korábbi testületi ülésről (A tudósító nem hiányzik, hanem éppen fényképez)
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-