Rendkívüli de ülés
2011.02.16.
--
Többen sürgették, mikor lesz már tudósítás a legutóbbi képviselő-testületi ülésről, ami igen rendkívülinek mondható.  Nos itt a bevezető sorok között reagálunk a lakosság jogos felvetésére, hogy miért is nincs másnap már beszámoló és letölthető anyagok az ülésről. Megtisztelő az Olvasó türelmetlensége, de néhány dolgot kérünk figyelembe venni. Felvetődött, hogy más a reakcióidő, amióta a honlap önkrományzati ügyek tudósítója maga is képviselő, késnek az anyagok. Igaz lehet, hiszen magánemberként még aznap hozzáfoghattam a cikkíráshoz, halaszthatatlan közfeladataim azonban arra kényszerítenek, hogy választott képviselői kötelességemnek tegyek eleget. (Már a következő ülés előkészítésén kell dolgozni.)  Más tudósítót pedig nem küldhetett a szerkesztőség. Így hát ha a korábban megszokottaktól kissé később is, de itt a tudósítás.

Az előzményekről
     A képviselő-testület megalakulását követően a - mondjuk úgy többséget alkotó - képviselők, a polgármester, alpolgármester sűrű egyetértése mellett kifejezték, hogy nem támogatnak semmiféle ad-hoc megoldást a testületi munkában. Elképzelhetetlen a rendkívüli ülésezéssel a képviselők méltatlan helyzetbe hozása, és a lakosság szűkebb tájékoztatása. Most - be kell látni - mégis olyan helyzetet alakított ki a városvezetés, ami ugyan az előző időszakban jellemző volt, de ma már elfogadhatatlan, mely szerint csapdába szorították a képviselők felelős többségét. Vagy tartják az alapelveiket és el sem mennek az előkészítetlen ülésre, vagy a város érdekét tekintik fontosabbnak a felelőtlen vezetői magatartással szemben. Ez utóbbi megoldást választva jött létre az ülés, ami persze nem jelenti a felelőség megállapításának, esetleges szankcionálásának elhagyását.
      Kicsit tényszerűbben és részletesebben. Miért is kellett rendkívüli gyorsasággal, rendkívüli ülést tartani? Mert akinek dolga van az ügyben, nem végezte el, így aztán lehet zsarolni és rángatni a képviselőket. A pályázat első fordulójának megnyerése után maga a testület alkotott egy szabályrendszert a pályázati anyagok benyújtására, amelyen felelős volt és alá is írta a polgármester. Ennek szellemében november 15-re kellett volna mindennek készen lenni, és a pályázat mindennel együtti beadási határideje december 5 volt. "Természetesen" rétsági szokás szerint a vezetés a megfelelő előkészületeket nem tette meg, és nem készült el csak a nagy semmi november közepére. Igen jól látja a Tisztelt Olvasó, hogy megnyerhető 280 millió forintnyi fejlesztési pénzzel való ilyen bánásmód bőven kimeríti a gondatlan gazdálkodás és még jónéhány jelző tartalmát. Egy szerencse akadt, a pályázat benyújtási határidejét a kiíró március 15-re tette át. Így az anyag teljes beadására február 15-i határidőt szabott meg magának a testület (még a régi) a polgármester felelősségével. No persze hogy a dolgok nem is látszottak úgy menni, hogy ezt komolyan vették volna. A képviselő-testület a munkaterv összeállításakor ennek szellemében januári ülésre tűzte tárgyalandónak a témát, a polgármester felelőségével. A döntés egyszerűen nem lett végrehajtva! A januári ülésen még csak valami pironkodás, elnézés kérés, bűntudat, vagy valami hasonló sem fogalmazódott meg érdemben. Mintha ez lenne a természetes magatartás, hogy a döntések nincsenek végrehajtva. Az előre látható helyzet megelőzésére a testület úgy döntött, hogy február 4-ig minden anyagot kapjanak meg a képviselők, hogy egyáltalán tárgyalni lehessen a témáról. Na mit gondolnak? Megkapták az anyagokat? Egy nagy frászt azt megkaptak, anyagot semmit. Még 11-én sem lehetett tudni, hogy lesz-e egyáltalán miről is tárgyalni és mikor, ha a 15-i benyújtási határidőt tartani kell. Aztán valamikor pénteken délután kaptunk egy meghívót e-mailben, mi szerint hétfőn ülés az lesz. Mást gyakorlatilag nem. Pár anyagot csöpögtettek, ami kiragadva a teljességből használhatatlanok a felkészülésre.

Miféle rendkívüli!
      Az tény, hogy a meghívóról már - javaslatomra is - elhagyták a rendkívüli szót, hiszen egyáltalán nem rendkívüli Rétságon, hogy akinek az előkészítés feladata, azt nem hajtja végre. Aztán jöttek sorban az információk és a - kijelenthető - a törvénytelenségek sorozata. Jegyzői észrevétel persze nem volt. Nem is lehetett a semmire ráírni, hogy az jogszerű vagy nem az ....!
      Az érvényes szabályok szerint ülést a polgáremester ugyan bármikor összehívhat, de be kell tartania az előírásokat. Egyrészről ezt csak előkészített anyaggal 6 nappal előbb kiküldött meghívóval teheti meg. Olyan anyaggal, amelyet előzetesen a tanácsnok véleményezett. Ehhez képest még előterjesztés sem volt, már pár csöpögtetett anyagból pont az nem derült ki, mi az előterjesztő javaslata, miért is hívja össze az ülést, és milyen döntési alternatívák közötti szavazást szeretne kérni. A nyilvánosság értesítését pedig végképp szabotálták. Sem a hirdetőtáblán, sem a város honlapján még csak a tény sem került közzétételre, hogy ülés lesz. Pedig ez is törvényi előírás alapján kötelező kelléke egy érvényes határozatra képes ülés összehívásának.
      Nem volt bizottsági ülés sem. Na ja, ha nincs is anyag, akkor minek is. De ugyancsak kötelező a bizottsági tagokkal megtárgyaltatni, előkészíttetni az anyagot. No ilyen nem volt. Álságos félmegoldás született. A bizottsági tárgyalás helyett a tagokat meghívták az ülésre. Na még szép, hiszen tanácskozási joggal amúgy is jelen lehetnek. Viszont nem szavazhattak, és az idő szűkössége miatt a téma szakértője kivételével szinte szóhoz sem jutottak. De bizottsági szavazás az nem volt, ilyenmódon nem is lehetett.
      Az időtényező fontos hivatkozási alap, de megalapozatlan. Az ügyeket ugyanis nem kell az utolsó pillanatra hagyni. Lett volna rá fél év! El kellett volna kezdeni az előkészítést júniustól, és ütemesen haladva nem alakul ki ilyen helyzet. Igen sokan jól látják, mintha szándékos lenne ez a szabotálás a zsarolás lehetőségével, mert hát mint rögzítettük, a dologhoz úgy kellett hozzáállni, hogy december 5-re minden tökéletesen kész legyen. Az tehát nem kifogás, hogy nem volt idő! Aki pedig nem tud megfelelően a munkához hozzáállni ne pályázzon, mert felelőtlenül, készületlenül ezen dolgokkal nem lehet játszadozni.

Mit is kellett elvégezni?
      Már a felvezető szövegekben is átverték a képviselőket. Igen ezt ki lehet jelenteni. Olyanként volt beállítva a dolog, hogy nem is kell itt mindent beadni, csak néhány papírt, és majd még van idő a többit pótolni. (Azt is mikor, nem tudom!?) No ez az állítás már önmagában sem igaz. Azon túl is a felét le akarták tagadni a feladatoknak. Ugyanis létezik az az úgynevezett útvonalterv, amelyeben le van írva mit is kell teljesíteni. Ne lepődjenek meg, ezt sem adták ki a képviselőknek, sőt elő sem akart kerülni mindaddig, amíg jómagam a retsag.net archívumából elő nem kerestem és nem hivatkoztam rá. Jellemző, hogy akkor azonnal elő lehetett venni. Tehát megy a képviselők átverésének sorozata, ha nem lennénk résen.
      No tehát ebben az iratban az áll a 7. pontban: Kiviteli tervek elkészítése. (Részletes kivitelezési szintű tervdokumentáció vagy közbeszerzés kiírására alkalmas dokumentáció (tartalma a 191/2009 (IX.15) Korm. rendelet, 162/2004. (V.21.) Korm. rendelet szerint, amennyiben releváns) Határidő (eredetileg) november 15. Felelős: polgármester. Csak hát egy tételt úgy átugrottak, mintha nem is lenne ott. 
      A 6-os pont ugyancsak a polgármester felelőségének kikötésével és ugyancsak november 15-i határidővel azt írja elő: "Részletes projektdokumentáció összeállítása és benyújtása (valamennyi kötelezően benyújtandó melléklettel)" Amit be kell nyújtani: "Elkészült teljes részletes projektdokumentáció". No ezt úgy tettek, mintha nem is lenne kötelező. Elhallgatták, félrevezették a testületet. Mire fel, nem tudni? Be akartak adni ehhez tartozó iratokat jóváhagyás nélkül? Vagy csak formálisnak tekinthetőnek vélték a testület okvetetlenkedését? No ez a legfelháborítóbb az egészben.

Mennyi pénz is van tulajdonképpen?
      A fő gondot az okozza, hogy a pénzügyi források - hasonlóan elnagyolt korábbi testületi munka következtében - erősen korlátozottak. A feledathoz képest is korlátozottak! Mert a pályázat keretében lehetett volna igényelni akár 500 millió forintnyi támogatást is. Nem ennyit igényeltek. A feladathoz képest pontatlan költségbecsléssel mindössze 279 930 768 forint EU-s forrásból is származó támogatást kértek. Nem a felelőtlenséget, de a mértéktartást az indokolja, hogy önrész is kell a projekthez. Egyes elemekre 15 %, másokra akár 50 % is. Tehát túl nagyot álmodni tényleg nem volt miből (önrészből) de ez nem zárta volna ki, hogy annyit igényeljenek, amennyiből a megálmodott feladat megvalósítható. Így ez a keret szükös, de kötött, még azt a 32 forintot sem adják hozzá, hogy kerek 800 forintra végződjön.
      Viszont mindazt meg kell valósítani, amit a pályázat benyújtásakor vállaltak! Önmagában is nehezen kezelhető ellentmondás, mert igen nehezen jön ki belőle. Miből lehetne, ha nem adnak többet? Hát saját városi pénzbő. Ha lenne!
      No kéremszépen ez az a pont, amiben ki kell - és ki is lett jelentve - hogy a vállalt önrésztől 1 forinttal sincs tüöbb. Nem lehet mégegyszer eljátszani a járóbeteges 1 forintba kerülését, ami már több mint 105 milliójába fáj a városnak a tervezetteken felül! Tehát a város sem tud többet hozzátenni, a vállalt önrész is csak hitelből fedezhető. Ilymódon kamatostul ez a projekt jó 100 milliójába kerül a városnak. Az is csak akkor, ha tényleg nem lesz gumiból az összeg és nem nyújtható.!

Mit tett a testület és mit szavazott?
      Jómagam rámutattam, hogy az az "Akcióterületi tervnek" nevezett irat - akárhogyan is szépítjük - tele van baromságokkal, hamis adatokkal. No azt is be kellett adni. Aztán a költségvetésben egyes tételek túlméretezettek - projekt menedzsment, jogi tanácsadás, stb. - közben a valóságos építkezésekre alig jutna pénz. Más képviselők is hangot adtak abbéli véleményüknek, hogy így nem szabad pályázathoz fogni és bármit is benyújtani.
      Valóban csapdahelyzetben volt a képviselő-testület, mert a városvezetés felelőtlenségét tették a vállára minden szavazó tagnak. Valóban az a tét, hogy hozzájuthat-e a település 280 millió forinthoz, vagy bekeményítünk az előkészítetlenség kapcsán és nem szavazzuk meg azt ami szavazhatatlan. Ez egy szinte megoldhatatlan konfliktus, mert be kell látni a város lakossága mindkét elvárást megfogalmazza a képviselőkkel szemben. Jó megodlás meg nincs csak kompromisszum. Mi a város érdekében szavaztunk. Mármint aki szavazott, mert nem titok, Girasek képviselő sem a napirendet, sem az elfogadhatatlan akcióterületi tervet nem szavazta meg. Arról meg nem volt külön szavazás, hogy akarják a jelenlévők a pályázatot jól kidolgozva, mert a szándék már korábban bejelentésre került, jobb kidolgozásra pedig nem hagytak időt.
      Így aztán az maradt, hogy hosszas tanácskozási szünetben szakértőink és a bizottság elnöke átnézte (azt amit bizottsági ülésen kellett volna) az összes benyújtandó anyagot. Mert a kényszerhelyzet sem ok arra, hogy olyan irat elküldését megengedte volna a testület, amit a szakértők legalább nem láttak. Így átnézésre és átírásra is került a költségvetési tábla, és megtekintésre a benyújtott tervek. Legalábbis az iskolafelújítás és a Zrínyitől a Kossuth utcáig tartó rész a buszpályaudvarral kapcsolatban. (Mert a konzorciumi partnerek tervei még csak elénk sem kerültek!) A látott tervek engedélyezésre alkalmas állapotban voltak, azok szavazhatók.
      Így aztán a végszavazás az lett, hogy 5 igen szavazattal 1 tartózkodással (az alpolgármester hiányzásával) a testület megengedte a polgármesternek, és utasította is, hogy az egyeztetett anyagokat - kizárólag azokat - elküldje a pályázati címre.
      Ugyancsak elhangzott az a követelés, mely szerint bármilyen kapcsolódó iratot csak és kizárólag a képviselő-testület jóváhagásával lehet érvényesnek tekinteni, és akár megküldeni, akár megbízást adni bármilyen ténykedésre. Ez akár végszó is lehetne, mert a testület felelős többsége megtalálta azt a (nehéz) kompromisszumot amelyet a városvezetés felelőtlensége mellett még vállani lehetett Rétság fejlődése érdekében. Az egy más kérdés, hogy a pályázat elbírálói ezt a hebehurgya irategyüttest hogyan és miként fogják értékelni.

Csak pár gondolat befejezésképpen
      Akár happy endnek is lehetne tekinteni a maratoni ülést a tekintetbenm, ha kínnal is meghozott határozat jó célt szolgál. De azért nem lehet eléggé ismételni: a módszer nem elfogadható! És van is benne bizonytalanság. Ugyanis a terveket ugyan láttuk, de már beleszólni nem volt mód, jobbítani sem lehet rajta, csak a benyújtás után esetlegesen, és csak pluszköltségből, vagy a szűk tartalékból. Csak pár példa. Korábbi team munka során magam javasoltam, hogy a Zrínyi utca felújítása szélesítéssel együtt történjen. Ezt a tervező tervezte, de a jobb oldali árok kezelése - szerintem - nem a kivánatos. A patakon átvezetni tervezett kis híd költsége sem látszott tervezettnek. A Kossuth utcai járdák "európai szintű" felújítása is úgy látszik a rosszul tervezett korábbi források hiányában csak a meglévő balesetveszélyes, össze-vissza lépcsők viacolorral való borítását fogja jelenteni, érdemi átépítés és akadálymentesítés nélkül. No ezeket az igényeket azért nem adom fel  több mással együtt - de tarthatatlan, hogy érdemi elbíráslás nélkül kellett beadni a terveket, amelyek valóban készek, csak ilyenmódon nem a teljes testületi szándékot valósították meg. Csupán bólintani lehetett, változtatni nem.
      És az igazi végszó talán az lehetne, amit az ülésen is bevezetőben megfogalmaztam. Tudomásul kell venni, hogy a pályázatot a város nyújtja be, tehát a képviselő-testület joga minden mozzanatban dönteni. Nem a pályázatíró, nem a polgármester, nem a tervező hivatott a város pénzével rendelkezni. Egyedül a testület - szavazás alapján hozott határozatttal - dönthet arról, mi és hogyan legyen. No úgy látszik a régi módszerek éppen azt akarják megakadályozni, ami remélhetőleg nem sikerül teljes mértékben.
      A többit pedig ítélje meg az Olvasó, amint feltöltsére kerülnek a hangfelvételek, és meghallgatta azokat. Vagy majd olvassa el a részletes jegyzőkönyvet, amit 2 héten belül közzé kell(ene) tenni.

GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-