Költségvetés nincs, pánik van
-
Érdekes ülést tartott a képviselő-testület március 11-én. Ha egy hónappal később tartják, még azt hihetnénk félreértelmezik a költészet napját. Az ő fordításukban költekezés napja. No az irodalmi ünnep majd később lesz, a káosz már most itt van. A testület nem szavazta meg a költségvetést. És akkor mi van? 
     Hát gond van bőven. Mert akár megszavazzák ezt a számhalmazt, akár nem, az a lufi, ami már fújúdik, nyúlik, a város fölé emelkedik egyszer csak kidurran. Ha most igennel szavaznak erre a büdzsére, akkor heteken belül. Most, hogy nem szentesítetteék a pénzpocsékolás újabbkori rétsági módját - elvben - lenne lehetőség arra, hogy egy ténylegesen átgondolt pénzügyi terve legyen a városnak. Sajnos úgy tűnik erre nincs esély. Ennek két fontos oka van. Az egyik, hogy a városvezetés nem hajlandó a felelős gazda gondosságával használható költségvetést készíteni, csak a meglévőben nyirbálnák az intézményeket. A másik, hogy éppen ezek miatt megmerevedni látszanak a frontok. Majdnem azt mondtam, hogy két felé szakadt a testület, de ez nem igaz. Mert háromfelé, amelyből mind a három egészen mást akar. A négy aki megszavazta, azt akarja, hogy ugyanígy mennyenek tovább a dolgok. A többiek másként szeretnének mást.
     Pár gondolatot megér elemzésként a dolog.

Rendkívüli ülés? Miért is?
      Az bizony és mindjárt kettő. Igen, elég furcsán a testületi ülés lezárása után a polgármester új ülést hívott össze. Ott azonnal, és újrakezdte a tárgyalást. (Hogy ezt tárgyalásnak lehet-e nevezni erről később.) Az eredmény persze ugyanaz. De ennél fontosabb, hogy sokan kikapcsolták a tv-t a bejelentés után, így aztán lemaradtak a rétsági kabaré legjobb felvonásáról.

Túl sokat arról nem cikkeznék, hogy a rendkívüli ülések ilyettén összehívása tarthatatlan. Számtalan előzetes kommentárban rögzítettük már. De az teljesen példátlan, ami az ülés után történt. Meggyőződésem, hogy jogsértő is. Egyszerűen nem lehet ilyen módon ülést összehívni. Mert hogy nem is volt ülés, mert nem volt napirendi szavazás, nem volt új előterjesztés, csak győzködés. Mert törvényesen a polgármester napirendi javaslattal hívhatja össze a képviselőket, és akkor van ülés, ha a napirendet is megszavazzák. Fel sem tette szavazásra, így hát formálisan sem volt itt semmiféle ülés. De bármilen okkal rendkívüli ülést is csak rendkívüli és azonnal eldöntendő ügyben hívhatna össze. Az Rétságon már tavaj sem volt rendkívüli, hogy nem fogadják el a költségvetést. És lett volna idejük előkészíteni novembertől.
      Egyszerűen a rossz tanár módszerével, aki nem tudja megtanítani a gyereket becsukja a renitenseket. Büntetésből, hogy tanulja meg. Igen itt egyszerűen (de jogszerűtlenül) efféle korrepetálásra voltak kényszerítve a képviselők. Szó szerint, mert mint a hülyegyerekeknek, elindult az agymosás, a felvilágosítás, a kioktatás. Mintha nem felelős emberek lettek volna ott. Igen felelős emberek voltak, nem hirtelen felindulásból szavaztak úgy ahogy, hanem éppen felelősségük teljes tudatában. A kioktatások tehát feleslegesek és megszégyeniítőek. Méltatlanok a tényleges munka helyett egy polgármesterhez.

Voltak új érvek, új alternatívák?
      No azok nem. Csak a képviselők riogatása. Azzal, hogy jön a csődbiztos, és lekapcsolja a közvilágítást, meg nem ad fizetést a dolgozóknak, és leállít mindent. (Igen minden túlvállalást ami nem kötelező, azt igen, de erről később) Meg a fő érv az volt, hogy majd Rétságon röhög a megye és az ország, meg majd jön a televízió. Ez lenne a legkisebb baj, csak őszintén kellene beszélni. Bizony ám. A képvislőkkel és az állampolgárokkal is. Nem sorozatosan rafinált módokon megvezetni mindenkit, mert ennek a politikának ez az eredménye.
      Sajnos új alternatívákat nem lehetett hallani csak fenyegetéseket. Érdekes módon azt is a képen balra ülő képviselők név szerinti szólítgatásával. Pedig a "zenekar" tagjaként induló képviselők mindaddig támogatták a polgármester olykor necces, vagy egyéretelműen törvénysértő javaslatait is, amíg az felvállalható volt. Most már számukra sem az. No szóval a (valamikor) egy csapatba tartozók nem lettek "kiszólítva" és felelteve, hogy miért nem szavazzák meg. Ők nem. Csak az un. ellenzék!

Hol kezdődött ez a csődhelyzet?
      Honlapunkat és a városházi tudósításokat rendszeresen szemléző olvasóink előtt nem titok, hogy már a választás és eskütétel másnapján elkezdődött. Csak szépen lassan húzódott az az eljárásrend, hogy hazugságokkal lehet előbbre jutni. Igen hazugságokkal, sajnos ezt egyértelműen ki lehet mondani. Olyan hazugságokkal és a valóság elhallgatásával, amivel ki lehetett kényszeríteni különféle szavazásokat.
      Csak pár kiemelés a történéskeből. Egyik sarkallatos pont a Járóbeteges. Ott kezdődött a baj, ahogyan a törvényeket súlyosan megsértve pályáztatás nélkül lett kiválasztva (egy fenét választva, a képviselőkre kényszerítve) az E-Szinapszis Kft, mint egyetlen lehetséges pályázatíró. No persze jó drágán. A módszer ismerő. Utolsó napon ment a duma, hogy nincs idő pályáztatni, ha a képviselők a város ellenségei, és nem szavazzák meg akkor nem lesz semmi. Ez persze csak azért igaz, mert időben semmi nem lett itt soha előkészítve. Talán szándékosan. És a Járóbeteg központtal kapcsolatos a többi gond is. (Látták pl. a képviselők az épület terveit, hogy mi lesz benne? Nem látták, pedig nekik kellett volna elsőként véleményezni, hiszen a szavazatukkal épül. Mindezt valaki, nélkülük, de szavazatukkal a város pénzén álmodozza.)
      A pályázati dokumentáció egyértelműen kötelezővé tette, hogy csak közművesített és rendezési tervvel egyező területen lehet pályázni a fejlesztésre. Azt hazudták - aláírták -, hogy ez megvan. Majd erre hivatkozva ki lehetett hajtani újabb tízmilliókat, hogy legyen meg. Azt hazudták, hogy a laktanya alakuló tere ér 70 millió forintot, és az az önrész. Nem ér annyit, a pénz meg hiányzik.
     A legfontosabb gond mégis az, amikor a létesítéssel kapcsolatos szerződéskötésről döntött a testület. Mert a pályázatban kötelező előírás volt, hogy kizárólag kistérségi összefogással építhető a projekt. Erre Rétság egyedül felvállalta. A pályázatot mindenki megszavazta, ezt viszont a felelős képviselők nem. No ekkor hangzottak el, a kijelentések, hogy 1 forintjába sem fog kerülni Rétságnak, meg ugráds a fénybe, meg aki nem szavazza meg a város ellensége.
     A kételyek mindig azzal lettek eltusolva, hogy nincs idő, most kell szavazni, és majd mindent a hitel terhére kell megvalósítani, de adjanak felhatalmazást a polgármesternek, hogy a testület nélkül döntsön és költekezzen.

Kik a felelősek, és miben áll a felelősségük?
     Egyértelmű, hogy a városvezetők a felelősek. Jogilag is, hiszen a képviselőket csak erkölcsi felelőség terheli. Aztán hogy ki mikor hogyan szavaz, az nem csak arról szól, hogy mi a szándéka, hanem arról dönt aminek ismeretében van.
     No ez a városvezetők felelőssége. Akár még bűncselekmény megállapítására is elég felelőssége. Mert a fő probléma mindig abból adódott, hogy a testület nem kapott elegendő információt arról, hogy a szavazásának mik a következményei. (Sokszor a határozat szövegét sem tudták, nem olvasták fel, aztán szavazás után mást írtak le, mint előtte.) Ezek bagatelizálódtak, a dogmatikus kappánydumák pedig mentek bele a kamerába. Mert egészen biztos vagyok benne, hogy ha a képviselők - bármely oldalon - tudatában vannak a pályázati előírásoknak, az építés és működés tényleges költségeinek ráfizetéseinek, akkor pontosan tudhatták volna, hogy mára 200 millióra növekedett az ami 1 forintba sem kerül. És még nincs vége. Ha pedig korrekt és részletes tájékoztatás alapján a kérdést úgy teszik fel, hogy ennyibe kerül, annyi hitelt kell majd felvenni ami ellelehetleníti a várost, tessenek szavazni mi legyen? Bizonyára többen másként állnak a kérdéshez. Mondjuk megkövetelik a kistérség településeinek az arányos részvételét. Nem, így a félrevezetések áldozataként megszavazták. Ez lett a következmény.
      Emlékezzenek csak a városközpont rahabilitációs pályázatra, amelynek a beadás előtti testületi ülésen sem láthatták a képviselők a pályázati kiírását, de még azt se, hogy mire is pályázik a város. Mentek az ötletezések, és a találgatások, meg az, hogy " ezt      meg      kell     szavazni." A 70 milliós önrészre majd futja a bűvösz varázsszóból a hitelből. Aztán ma sem tudják a képviselők, hogy mire is pályáztak, pedig azt tételesen kellett volna megvitatniuk. Valaki a hátuk mögött a bianco felhatalmazás birtokában pályázott, rendelkezett, mint annyi más alkalommal. Pl, hogy 5 évig alsótagozatos iskolaként máködtetik a pártbizottsági épületet. Már nem igaz. Mint ahogyan sok minden más átgondolatlan.
      Vagy itt van a kistérségi busz ügye. Amikor szóba került 6 milliót szavaztattak önrésznek, majd a végére 10 lett. Jávorka kérdezte, hogy ennek mi a fedezete. Hát a hitel! A semmiből lehet vásárolni is, meg aztán évi pár millióért működtetni is. (Rétságon!) De a pályázati feltételek ismét nem lettek a testület orrára kötve. Nem mondták, hogy ennek iskolabuszként kell működni. Ha nem, a teljes támogatást vissza kell fizetni. És azt sem hogy előzetesen - meg utólagosan sem - semmiféle egyeztetés nem történt Bánk és Tolmács polgármesterével. Mert ha mindezt tudják, bizonyára felelősebben szavaznak. Most a busz nem iskolabusz. A pályázathirdetőt meg nem lehet átverni. Intézkedés nincs, kiadás van, és még a teljes vételár kifizetése is vár a városra. Csak azért mert nem volt alapos tájékoztatás a felelős döntéshez. A magyarázat, hogy a polgármesrerek megszavazták hogy legyen kistérségi busz nevetséges. Mert nem azt szavazták, hogy törvénytelenül legyen! Lehetőséget kínáltak Rétságnak, de a polgármesterünk ez ügyben a mai napig nem kereste meg a szomszéd községek vezetőit, sem határozat hozatásra alkalmas levelet sem írt. Akkor miről beszélünk? 

Miféle tervezés ez?
     Sokan nem értik, hogyan kerülhet egy város ilyen helyzetbe, hiszen a gazdasági programjában meg kell tervezni a 4 éves ciklust vagy az azon átnyúló terveket, és ennek megfelelően lehet a pénzügyeket szervezni. Hát mert Rétságnak - törvény ide vagy oda -, nincs gazdasági programja. Nincs ciklusprogramja sem. 
     Aztán amikor novemberben a költségvetési koncepcióról ment a traccsparti, mindenről szó volt csak a számokról nem. Pedig éppen itt kellett volna meghatározni - tételesen és számokkal - mennyi lehet a hitel, az alapellátó intézményeken milyen fejlesztést terveznek és miből, és a nem kötelező feladatok körébe mire jut még pénz. Mennyi bevételre lehet számítani és az mire elég.  Hát össze vissza habratyoltak, de semmit nem határoztak meg. Még a vállalt kötelezettségekről sem tudtak egy hiteles kimutatást letenni, hogy mennyi is a már előre költött hitel. Ezt pedig kötelező vezetni, és azonnal a pillanatnyi helyzetet kimutatni.
      Mert ha akkor is törvényesen járnak el, másnap neki lehetett volna fogni a költségvetés tételes kidolgozásához, és amit megszavaznak ahhoz tarthatták volna magukat. Akkor sem állt volna elő ez a helyzet.

Egy lehetőség: Megszavazni és majd módosítani?
     Hát ez a hajó elment hölgyeim és uraim. A bölcs népi mondás szerinte egy halat nem lehet kétszer megsütni. De nem ám! Emlékezzenek csak! 2009-ben sem fogadta el a testület a költsélgvetést. Márciusban sem, de törvénytelenül feladták a számokat a Kincstárnak, mintha megszavazta volna a testület. És ezt lehetett következmény nélkül. No de áprilisban, ugyancsak többedszeri tárgyalásra ment a zsarolás, hogy rossz ez a költségvetés, de ha nem fogadják el, a városnak rossz. A város érdekében szavazzák meg a rosszat, és igéretet tettek, hogy egy hónapon belül a képviselői igények szerinti módosítást elkészítik. Mondhatni letették a nagyesküt, amit már a szavazást követő percben elfelejtettek, vagy kiröhögték magukban a belokakat, akiket így sikerült csőbehúzni. Az volt pl. a feltételt szabó képviselők kérése, hogy készüljön egy átvilágítás a hivatal vonatkozásában, legyenek meghatározva a munkacsoportok és a megtakarítási lehetőségek. No ez a mai napig nem készült el. A hivatal továbbra is csak viszi a pénzt. Ezért kell azt mondani, hogy már nem lehet hinni sem az ilyenféle igéreteknek, sem nem szabad engedni a zsarolásnak.
      Meg a szavazások sem érnek itt semmit. Emlékeznek, vagy 4 nekifutásra is azt határozta meg a testület, hogy az aljegyző nem új státuszra kerülhet. Megszavazták. Aztán addig ment a huza-vona, hogy végül mégis új státus került kialakításra. Igaz, amikor kinevezték, még nem is tehették volna. Ezért is nem lehet hinni annak, amit szavaznak sem, mert azt sem tartják be.

Az tesz jót aki elfogadja az elfogadhatatlant?
      A demokrácia lényeges alapkérdése, hogy álságos érvek alapján szabad-e megszavazni ami nem jó. Nem szabad, mert az önbecsapás, és látható, hogy milyen eredményre vezet. Egyértelmű, hogy felelős képviselő nem szavazhat igennel ilyen mértékű hiányra és bizonytalanságra, mert akkor felhatalmazást ad a káorszra a további gondatlan gadálkodásra. Mennyi is a hiány? Most ügyes trükkökkel 140 milióra mutatták ki, meg persze folyószámla hitel és egyebek. (Gondoljanak bele, ez hatalmas összeg. És nagyrésze működésre!) 
     De szépen el vannak dugva kötelezettségek, így a hiány valójában 300 millió körül van, és ha a járóbeteges finaszírozát sem hagyjuk figyelmen kívül akkor az első terv az igaz, amiben 600 millió a hiány. No kéremszépen a gondolkodás struktúrája most is ez, csak szépen eldugdosásra kerültek tételek. Homokba a fejet majd úgy tesznek, mintha nem kellene a járóbetegnek 300 millió. Igaz, a mi szakértőink is azt mondták, hogy az a nonprofit Kft ügye, és oldja meg a saját hitelét. Ez eddig igaz. Csak akkor nem lesz igaz, ha nem kap hitelt, kifut a pénzből és akkor majd milliók százmilliók kérésével kopogtat az önkrományzatnál. És persze újra csak az a képviselő lenne hibás, aki nemet mond az átgondolatlan pazarlásra.

Törvényességről
     No a fentieket kár tovább ragozni, úgy tűnik a mai falubeli felzúdulásból, hogy minden felelősen gondolkodó állampolgárnak leesett, hogy a járóbeteg felelőtlen - sokak szerint felesleges - bevállalása, és a megalapozatlan fejlesztési elképzelések miatt tart itt a város. Ezt az egyszerű ember is levette, hiába akarják mézes madzaggal cirógatni az orrát. Nem harapnak rá.
     De azért voltak ezen az ülséen is figyelemre méltó kijelentések. Az egyik pl, az iskolaigazgatói pályázat kiegészítése. Pontosan nem lehetett tudni miről is megy a vita mert nem adták ki iratban. De a jegyző bejelentette, hogy a törvény szerint a régi kiírás nem jó. Mi volt erre a polgármester reagálása? Mi van ha törvénytelenül mégis mást csinálnak. Semmi. Ezen háborodott fel teljes joggal Tóth Mária. Mert ilyen nincs! Miért ül ott a jegyző. Neki kellett volna nem most, hanem az első beterjesztésnél felkészülten elmondani, mi a törvényes és mi nem. De itt ez ment évekig, hogy törvénytelenséget követnek el, és akkor mi van? Igen ez is egy szemlélet.
      Ugyanebbe a körbe tartozik pl. az a polémia, ami az aljegyző bérének megállapításáról fel-fel pattant. Tóth Mária állítja, hogy a jegyző törvénysértően állapította meg az aljegyző bérét. Erre érdemi választ soha nem kapott. Pedig nem kell ehhez különleges magyarázat. Ha pályázat alapján az aljegyzőt a testület bízza meg, akkor a többi munkáltatói jogot is a testület gyakololja. Tehát a fizetést is a testületnek kell megállapítania. Meg az emelést is. Ha nem így történt egyértelmű a törvénysértés. Úgy vettem, le az elhangzottakból, hogy nem így történt. És akkor ismét nem számít a törvénysértés.
     Mint ahogyan nem számított a Tűzoltószertár és a CBA teléknek pályázat nélküli értékesítésénél, és sok-sok más alkalommal sem.

Van pofájuk?
     Bocsánat ezt én ilyen formában nem tettem volna fel, de az utca embere eképpen fogalmazott. Mert ugye sorra szavaztatak, honnan kell levenni havi 10-20 ezer forintokat, mint takarékossági módosító indítvány. Minden intézménytől megvonni a működés alapfeltételét. Miért is? Hogy a polgármesteri hivatalban lehessen újra növelni a létszámot - igaz 1/4 állással, de SzMSz módosítás nélkül, és főként hogy legyen fizetésemelés. Nagyon megható volt a duma, hogy az alacsony fizetésű dolgozókat akarják elismerni. Mert az nem igényel több mint 4 millió forintot. Aztán ugyancsak Tóth Mária kérdésére kiderült, hogy az emelést minden hivatali dolgozóra értik 10 %- mértékben. (Más intézményekre megint nem!) Mi van? Igen minden hivatali dolgozóra. A jegyzőre is, a 400 ezer köröli fizetésére havi 40 ezer emelés, az aljegyzőnek is kb havi 38 ezer emelés és így tovább. No persze a szegény dolgozók is kaptak volna 6000 forintot. Elképesztő ez a cinizmus, amikor mindenkitől elvesznek ennyire saját maguk felé hajlik a kezük. Miből is? Hát ezt is hitelből! Semmi önmérséklet, semmi takarékoskodás. Az intézmények dögöljenek meg, de ide legyen béremelésre és egyebekre sok-sok millió. Ezért kellene elvenni a művelődési háztól, a fogászattól, hogy itt legyen mit elverni? No erre is mondtak nemet akik nemet mondtak.

Mi a kiút?
     Rövid cikket igértem, és már megint nem tudom betartani. de azért arra csak-csak kell választ adni, hogy mi lesz a továbbiakban. Az egyértelműen látható, hogy a frontok megmerevedtek és nem lesz akarat arra, hogy ezt a rettentő sok hiányt megszavazzák, még akkor sem ha el van dugva. Akkor mi lesz? Az csak a kisebb következmény, hogy addig az államkassza nem tejel, ameddig nincs érvényesen jóváhagyott költségvetés. És az sem a rémek réme, hogy ha kijelölnek egy csődbiztost. Az lenne a baj, ha ez nem következne be, de ugyanezt szeretnék csinálni.
     Mert alternatíva persze van. Elsőként az, hogy a polgármester elismeri, hogy sorozatosan a képviselők tájékozatatása nélkül kikényszerített szavazásokkal hozta össze ezt a helyzetet. A mérhetetlen költekezési igénye mellett, amikor a bevételek egyértelműen csökkentek. Igen el kellene ismerni, elnézést kérni, és esetleg a következtetést levonni. Á nem gondolom, hogy le kellene mondania, bár máshol ennél kisebb kalamajkáért lemondatták a polgármestert. De beismerni, és másként cselekedni elengedhetetlen.
     Az lenne a valós alternatíva, amit a törvény is előír (és ezt csődbiztos nélkül is meg kellene tenni) Az alapellátó intézmények és a kötelező városi feladatokra biztosítani kell a pénzt. És a többi, nem kötelező feladatról igenis ki kell mondani, hogy nincs miből. Nem finanszírozható. (Okokat már láttuk.) Egyszerűen nincs rá pénz. Bizony be kell vallani, hogy nem biztosítottak a járóbeteges plusz pénzigényei és a város nem tud rá többet adni. Bármennyire kellemetlen mégiscsak meg kellene szólítani a környék településeit, hiszen nekik is épül. Kiröhögik a polgármesterünket? Lehet, de ez magánügy. Ha kiröhögik is, de eseteleg akár 5-10 milliót be lehetne tenni a közös alapba már meg kellene lépni ezt a lépést. És bizony le kell mondani - mert különben a csődbiztos tiltja meg - a városközpont nagyszabású tervéről, ami amúgy is egy átgondolatlan maszat a városi honlapról letölthetők tanúsága szerint. Meg bizony sokminden másról.
     Legfőképp meg kellene tenni amire tavaj kötelezte a testület a hivatal vezetését de a mai napig nem tették meg. Átvilágítani a hivatalt, és csökkenteni a létszámot. Szervezetebbé tenni a munkavégzést az irányítást. Nyilvántartani a pénzügyeket, betartani a testületi döntéseket, törvényesen eljárni. Innen kell a 100 milliónál több költségvetésből 20-at elvenni, nem a művháztól. Sorolható a tennivalók listája.
      Egyetlen baj van, hogy a polgármester és a városvezetés sem a felelősségükkel, sem ezen tennivalókkal nem kívánnak szembenézni. Egyszerűen és állandóan az ülésen is azt fújták, hogy költekezni kell a hitel terhére, nem érdekes, hogy ki és miből fogja azt visszafizetni. Már-már megszállottként rahaszkodnak a tarthatatlan álláspontjukhoz.
      Presztizsvesztesség bevallani, hogy nagyon elb...altázták. Az hát! De ha egy igazi demokrata a város érdekét nézi akkor az a város érdeke, hogy ez bevallja, és levonja a következtetéseket. Van erre remény? Nincs? És akkor van remény, hogy lesz jobb, reálsiabb költségevetés? Sajnos nincs! Van remény, hogy elfogadják ismét az elfogadhatatlant? Azt kell mondani, hogy a város lakossága olyan mértékű köpönyegforgatásnak ítélné a nemmel szavazók szineváltozását, hogy a büdzse érdemi átdolgozása nélkül egyszeűen nem teheti meg senki, hogy zsarolásra megválzottassa álláspontját. teljesen hiteltelenné válna.
     És akkor mi lesz? Hát csak az amire számítani lehetett. Kidurran a lufi és akár így akár úgy kiderülnek a 3 év kormányzásának és megalapozatlan gazdaságpolitikájának súlyos következményei. Mert ha nem maguktól húzzák a nadrágszíjat, akkor valóban a csődbiztos fogja. De az kemény lesz, és nem következmények nélküli. Az meg nem megy, hogy a nincsből költeni, és nem húzni nadrágszíjat. Hiába szeretnék, egyszerűen nem megy.
      Nézzék meg a videót! megéri. Mindenki derül. Bocs: Minden kiderül!

GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-