Költségvetés nincs, tanácstalanság ... az van
-
No mi a helyzet most tulajdonképpen? Kérdezték sokan, és kérdezik mostanság nap mint nap. Eddig gyakorta - az egykori Bizottság Együttes verssorával - válaszoltam: "A helyzet az jó, de nem reménytelen". Hát ez a nagy bölcsesség mára igaztalanná vált. Egyértelmű, a helyzet rossz, és semmi remény nem rejlik benne, hogy lesz már valamikor jobb is. Egy másik aranybecsű idézet rémlik fel újra bennem: "A helyzetnek semmi oka, hogy magától megváltozzon".  Igen pontos! De ha magától nem, akkor kitől és mitől?

Konkrétan a tetületi ülésről
     Ha nem derült volna ki, a hétfőn este tartott képviselő-testületi ülésről elmélkedtem ilyen lírai gondolatokkal. A valóság persze sokkal prózaibb. Testületi ülés volt, már nem először ebben az évben a "rendes" ülések között. Nem volt ebben hát semmi rendkívüli. Különben is: ki látott még olyat, hogy a város költségvetése rendkívüli ügy lenne? Nem az! Rendes ülésre való, és a legynagyobb nyilvánosságot követelné meg. A legfontosabb közös ügyekről, a köz nevében csak a köz bevonásával és tájékoztatásával lehetne dönteni. Máshol! De Ember! Mi Rétságon vagyunk, ahol sem a törvények, sem a logika, sem a város érdeke már semmit nem számít. 
     Egyetlen szál meghívó nem lett kifüggesztve. Nem is készült. A képviselők se tudják, miről is lesz szó. A "Önkormányzat nevében" kért adáscsökkentést sikerült tárgyalásokkal megváltoztatni, de akkor se lássa senki. A szomszéd települések se, a rétsági választópolgár se. (Csak szavazzon ismét képviselőkre. Gondolom ezután majd meggondolják kire is és miért is...) Az RTV főszerkesztőjének többszöri kérdésére is csak az volt a vélasz, hogy nem kell TV közvetítés. Pedig azt sokan várták. 
     Az ülésteremben egyébként minden egy rendes ülés előkészületeinek tünt. Ott ültek sorban az intézményvezetők, még a nyilvánosságot képviselő szerény személyem sem zavart senkit. Majd napirendi javaslat hangzott el, négy öt ponttal, közöttük egyebekkel. Mi van? Csak úgy bedobni témákat, mikor arról előzetesen semmi tájékoztatás, se bizottsági előkészítés, se anyag? No a napirendet mindenki megszavazta.

A költségvetés
     Majd 50 oldalnyi apróbetűs táblázatokban rejlik a város jövője, de legalábbis a 2009-es esztendeje. Ebben rejlene, ha az valamiféle koncepciót követő rendszer lenne. A septiben megérkezett könyvvizsgáló az asztalhoz ülve elmondta, hogy a költségvetés tulajdonképpen a hatályos törvényeknek megfelelően készült. (Bizonyára nem hallotta, hogy a matematika erősebb törvény, mint amit az Országgyűlés hozott, de ez e pillanatban senkit nem zavart, miként a logika is sok esetben.) Azt elmondta, hogy a tervezett hitel ugyan a törvényi kereteken belül van - aminél többet ha akarnának sem vehetnének fel - de nagyon meggondolandónak tartja, mert a gazdálkodás biztonságát veszélyeztetheti. Ezért minden hitelfelvétel a költségvetésen kívül is egyedi mérlegelést és testületi döntést igényel. (Ha lesz aki megszavazza, de erről később.)

Hol a bizottság véleménye?
     Hát az sehol. Törvény ide, törvény oda, itt az nem számít. Már működőképes bizottság sincs. Mármint pénzügyi és MOS. (Ezt muszály kiemelni, mert a Szoc az működik.) Így ha akarta volna sem tárgyalhatta volna. De nem is akarta. Ha már kényes a kérdés, akkor inkább szó se essék róla.(!?) Még majd logikus indoklással, javaslatokkal össze kéne foglalni! 
     Pedig az Önkormányzati törvény rendelkezik arról, hogy bizottságot működtetni nem kötelező. Egyet kivéve. Pánzügyit azt kötelező! Nagyon kötelező! És éppen azért, hogy a költségvetés is alaposan előkészített legyen, ott nagyobb kontrollal, több idővel, hozzáértők bevonásával lehessen olyanná tenni, hogy a testületnek már ne az összeadási hibákat kelljen keresgéni. (Mert bizony ha lenne törvényes helyzet "rétsági kishazánkban" akkor az összedási hibával elfogadott rendeletet is csak akkor lehetne javítani, ha azt külön megszavazzák. Olyan a világon nincs, hogy "szavazzunk elvtársak", aztán minden mindegy majd engedély nélkül javítgatunk... (nak...)
     No bizottsági munka nincs, javaslat vélemény e minőségben nincs. Mondták is az utcán, hogy elnöki tiszteletdíj ... ja az vaaaan! Meg tanácstalanság, hogy az átláthatatlan számhalmazzal mit is lehet kezdeni.

No emberek, lehet hozzászólni
     Mihez? Ahhoz a sok számhoz, amiről már ezerszer kiderült, hogy semmi összefogott rendet, gazdálkodási elképzelést nem tartalmaz? Hát ehhez! Ki lett küldve, tessék megvitatni. Egy fene, kis dologról van szó. Mondja is a polgármester, hogy "kérdések, vélemények lehetnek egyben".
     Majnik képviselő kezdte a sort, aki elmondta, hogy a költségvetés úgy .... ahogy van, elfogadhatatlan. De ő olyat tesz, amit felelős képviselő nehéz szívvel vállalhat. Megszavazza ezt a nagy semmit, csak azért, hogy legyen a városnak költségvetése, és működni tudjon. cserébe azt kérte, hogy ha más is ilyen felelősséggel gondolkodik - nem úgy mint eddig - akkor a jóváhagyás után azonnal legen egy módosítás, hogy jó is legyen. No mint mondta ő megszavazza. Később ezen a véleményen volt Kotroczóné is. Megszavazza, de csak azért, hogy működhessen a város.

Kérdések vannak, válaszok nincsenek
      Javárka János a tőle megszokott alapossággal lapozta végig a táblázatokat, és kérdésket tett fel az előterjesztőnek. Olyanokat amire így ötödik hónapja tartó gittrágás után talán lehetne kapásból is válaszolni. Szépen sorban elmondta mit kérdez, volt amit lejegyeztek, volt ami csak úgy elszált a vakvilágba. Aztán néha a polgármester az aljegyző hosszas hallgatása és tanácstalansága mellett kinyögte, hogy nem tud válaszolni, de most éppen nincs itt egyetlen pénzügyes sem, így nem tud semmit, mi és miért is van abban a dologban, ami kérdésként felmetült.
      Emebereeeeek! Mi vaaaan? Nincs szakember, nincs aki a komoly kérdésekre választ adjon, egyáltalán nincs ott aki tud valami valamiről, de szavazni azt kellene? Ez tette komolytalanná már nem először az egész hercehurcát. Érdekes volt megfigyelni, hogy a könyvviszgáló - aki eddig elég alaposan felkészült - Jávorka felvetéseire lapozgatta a táblázatokat, és csak csóválta a fejét. Ezeket ő sem vette észre. Nem lehet rajta csodálkozni, hogy már ki tudja hanyadszora hiányzik a lelkesedés az alapos vizsgálatra, de ezekkel együtt alig érthető, hogy ha már ott volt, és jelentette, hogy alapjában véve törvényes, akkor ezekre előbb miért nem ragált?
     Jávorka János is kijelentette, hogy amennyiben a felvetett kérdésekre egyértelmű választ kap, és pontosítások lesznek, akkor ő is hajlandó megszavazni. Választ nem kapott, csak tanácstalanságokat. Itt és most válaszoljunk, és akkor ezek konkrét indítványok, és mit is kellene tenni - kérdezett bátortalanul az ülést "vezető" polgármester. Mik is hangzottak el ... csak úgy surrogott a teremben a béna figyelmetlenség. Év válaszok nem hangzottak el. Kár volt kérdezni is...

Na mit szólt Hegedűs?
      Szólt. Elmondta, hogy amíg nem lesz 50 millió elvéve az intézményektől, ő nem szavazza meg. Ezt be is tartotta. Mert nem igaz, hogy az intézmények ("basszátok meg" - igen egyszer ez is elhangzott, de tény, csak egyszer) nem tudnak pénz nélkül működni. Egyszerű a dolog, vegyünk el az iskolától 20 milliót, az orvosoktól 7-8 milliót, az óvodától és a művelődési háztól a többit és kész. Akkor megszavazza. Arra nem tért ki, hogy akkor pl. az iskolában mondjuk elég lenne 7. osztályig tanítani, mert a 8.ra nincs pénz, az óvodába meg küldjünk haza 20-30 gyereket. Nem! Azt gondolta, hogy ingyen is lehet dolgozni, pénz nélkül is lehet fűteni és a többi. Mert az az ügybuzgalom becsülendő - lenne - hogy a városnak jobbat szeretne, de az a szűklátókörűség már elviselhetetlen, hogy mindezt a realitások nélkül várná el. Azt meg lehet mondani bizonyos körben, hogy az önkormányzat X, vagy Y feladatra nem ad pénzt, (már ami nem kötelező alapfeladat) de akkor azt is ki kell mondani, hogy azt nem kell végrehajtani, az nem lesz. No ez ilyenkor nem hangzik el. Az sem, hogy az iskolától elvenni javasolt 20 millió forintért melyik tételeket húzzák ki a kidások sorából. Tanári béreket, villanysámlát, fűtést, vagy mit? Mert az intézmények költségvetése már annyira csontig van csupaszítva, hogy azon már - a példánál maradva - gerinctörés nélkül nincs mit szűkíteni. No persze, vannak akik szerint gerinc nélkül is lehet élni és működni, és most csak az intézményi munkára, annak pénzügyi gerincére gondolok. Nagyívű hozzászólására ugyancsak semmi a válasz. Hogy ez módosító indítvány, vagy csak magában füstölgés, vagy miért is mondta amit mondott, az sem érdekelt lázhatóan senkit. Akkor sem érdekelt volna, ha azt komolyam meg lehetett volna fontolni, de sajnos nem lehet.
     Fodor is kifejezte, hogy számára így nem elfogadható a költségvetés. Többször kérte, hogy a létszámkérdések legyenek áttekintve, ebből az anyagból az derült ki, hogy nem lettek. Igaza van. Ezt már nem ő mondta, de volt itt átvilágítás, meg bizottság, de a pénzért letett anyagot sem tanulmányozta senki. Semmiféle létszámterv, racionális munka képzete nem jelenik meg. Így ez elfogadhatatlan számára. 
     Bizonyos szempontból neki is igaza van. Azt már csak a tudósító teszi hozzá, hogy a nagy takarékosságok közepette, miközben az intézményeket kurtítják a végtelenségig, a polgármesteri hivatalra idén is jutna - a tervezet szerint - 6 millióval több mint 2008-ban. De azt se felejtsük el, hogy 2008-ban is már ugyanilyen elv alapján - csupán "takarékosságból" - ugyancsak 6 millióval többet terveztek, de még többet költöttek, mint 2007-ben. Ez ám a takarékosság! Két éve alatt 12-15 milával többet a hivatalra, nyögje a többi. 
     A munkán pedig biztosan ez a "takarékosság" látszik meg! Azóta megy "ilyen jól és szervezettem" minden, mióta ilyen összegekkel többet pazarolnak el az igazgatási és döntéselőkészítési munkára. Röhely? Az hát! Mit lehet erre mondani?

Szavazás
     Én mindenesetre meglepődtem. Kiderült, hogy akik eddig a fék szerepében voltak feltüntetve, és a nagyívű álmokat megkérdőjelezve vélekedtek, azok most a város érdekében a rosszra is felemelték a kezüket. (Ha választ kap Jávorrka is felemelte volna) Így erre a semmire Mezőfi, Katona, Majnik, Kotroczóné igennel szavazott. Ez eddig 4. Nemmel szavazott az előzőek miatt Jávorka, az elmondottakhoz híven Hegedűs, Fodor, és nem adták okát, de szépen sorban nemmel Dobos, Gál, és Tóth Mária.
     No szépen vagyunk. Szóval aki ellenségnek volt kikiáltva, az vállalna felelősséget a városért, akkor is ha súlyos terhet venne a vállára, akik pedig egy zenekarban jóbarátként a hatalmas erőt megtestesítve igérgettek egykor egységet, meg hidat, meg minden szépet, azok nem azonosulnak a szép semmivel. (Azzal amivel eddig bátran és kritika nélkül azonosoltak.)

Mit kellett volna tenniük?
     Jogos a kérdés! Ezt a költségvetést tényleg nem lehet nyugodt lekisimerettel elfogadni. De - látták a sort a fotón is - sorban éppen az előkészítésben jeleskedni kötelezett bizottséági elnökök, alelnökök szavaztak nemmel! Éppen nekik kellett volna tenni azért, hogy ne jusson ideáig a helyzet. Legyen egyeztetett koncepció. 
     Olyan egyszerű ez. Megnézni mennyi bevétele várható a városnak. Központi pénzből Kb 20 millióval több min előző évben. Mennyi folyik be saját bevételként. Sokkal kevesebb mint előző évben. Mik a kötelezően ellátandó feladatok és azt legnagyobb megszorítással is mennyiből lehet kihozni. Milyen már előre beigért kötelezettségek vannak?  Mennyi marad ezután, és azt mire lehet költeni? Mi az amit - ha törik, ha szakad - akár súlyos hitel árán is keresztül kell vinni? No egy ilyen számvetést alaposan mérlegelve valahogyan konszenzusra jutni, és megalkotni a koncepciót, amiből aztán a szorgos pénzügyesek megcsinálhatják a táblázatokat. Az láthatóan nem megy, hogy csináljanak táblákat, majd azt mindenki kritizálja és nem fogadja el. Az sem megy, hogy törvénytelen, kivihetetlen elképzeléseket eröltetni a testületre, mert meggyőződésem, hogy az intézményeken törvényesen már nem lehet 50 milliót meghúzni. No ezt szépen bizottságok bölcsességén átszűrve kellene kompromisszumokat kötni. Bizony, mert kompromisszumok nélkül nincs semmi. És nem elég ha az egyik oldal hajlandó erre, a másik pedig nem.

És mi lesz ezután?
     A kérdés kétszeresen is jogos. Mi lesz jogilag? Hát csak az, hogy március 16 a legutolsó határidő, amikor a számszakilag is hibátlan táblázatokkal jóváhagyott költségvetést az Államkincstárnak fel lehet adni. Ha ez nem érkezik be, akkor mindaddig nincs állami támogatás, amig nem lesz a törvényes működés törvényes feltéte a városban, amíg nem lesz költségvetés.
     A jobb kérdés igazából el sem hangzott. A polgármester megszámolta a szavazatokat, 4 igen, 6 nem,  a költségvetés nem lett elfogadva. És a többi néma csend!
     Egy szó sem arról, hogy emberek! Most mi lesz? Kinek mi a feladata, hogy mielőbb valami legyen? Ki a felelelős, de mindezek előtt mi a teendő? Mi lesz ezután, mikor lesz költségvetés? Előlről kell kezdeni - a feniek szerint - a koncepciólakotást, vagy van mód megegyezésre és valamilyen számszakilag helyes büdzse kompromisszumos elfogadására? 
    Erről nem esett szó. És arról se ha egy kanyi fillér nem jön a központi pénzekből - tervszerűtlen törvénytelen elköltésre miért is jönne, mert költségvetés nélkül költekezni ám törvénytelen - azt meg is lehet érteni. Hogy akkor az intémények miből működnek, és mi lesz a várossal? Költségvetés nélkül hitelt sem lehet felvenni, meg aztán mire is.
     No ezek a kérdések csak a szünetben merültek fel az intézményvezetőkben és néhány felelős képviselőben.

Ez lehet polgármesterbuktatás?
     Azért ez hiú remény. Lehet hogy egyesek arra játszanak - mondjuk ki nyiltan - hogy a polgármesternél "fefolyt a kávé, lehet meginni amit főzött", a bizalom elszált, a zenekar feloszlott, a karmester meg muzsikáljon egyedül. Lehet ezt mondani, de ez teljességgel igazságtalan és tarthatatlan is. Azt mondani, hogy az impotencia közepette a működésképtelen testület tagjai ragaszkodnak a székükhöz, és mondjon le a polgármester, több mint felelőtlenség. Mondhatnám azt is butaság, de nem sértenék senkit. De hiú remény. Miért mondana le éppen ő, mikor ő megszavazná a működés legfontosabb alapdokumentumát, bármi is legyen benne.
     Ez tehát vezetőváltásra kevés, de a további működést is ellehetetleníti. A "vonalak" csak sejthetők, de a pontos szándékok és forgatókönyvek nem kristálytisztán. Csak az a fő baj, hogy bizonyos politikai taktikáknak - amelyek lehetnek jogos érdekeken alapulók is - a megoldatlanságban a város látja kárát. Nyiltan kellene színt vallani, akkor van miről tárgyalni. A semmiből nem lesz semmi, mintha idéztem volna már ezt a József Attilai sort. Ház igen! Ez a nagy semmi ez mind kijár a helyi választópolgárnak úgy 2009 tavaszán.

Mi van még? Mi van a bizottságokkal?
     Az is egy napirend volt, hogy újabb lemondás miatt működésképtelen a Pénzügyi és a MOS bizottság. Nem hangzott ugxan el, de tény, Dobos mondott le. Miből lehet tudni? Az igaz, az is "rendkívüli és zárt" ülésen történt, jegyzőkönyv, nyilvánosság tájékoztatása az nincs.
     Aztán elhangzott az épületes javallat, hogy lehet jelentkezni. No ki lenne az a képviselők közül, aki legalább nevét adná, hogy a tecchalottak legalább úgy látszatra feltámaszthatók legyenek. Én azon nem csodálkozom, hogx a Gál és Hegedűs vezette bizottsága nemigen volt nagy tolakodás. Tolakodás? Semmi. Néma csend. Így pedig működésképtelen, és Pénzügy nélkül a testület is törvélnytelenül működhet csak. Hegedűs ugyan felvetette - korábban a költségvetésnél, hogy ha lenne aki megszavazza 50 millió minusz nélkül - ő lemond. Most pedig azt, hogy lehet jelentkezni, ha más akar lenni a vezető, akkor ő átadja a helyét. Valahogy a süllyedő hajón senki nem akart kapitány lenni.
     Mi történt ezután? Itt is a semmi. Maradtak ennyiben. Semmi konkrét javaslat. Megmondom őszintén amilyen naív vagyok én azt hittem - mint ahogy ennek így kellene lennie - ha már napirendre tűzték, akkor kiosztanak egy papírt, vagy felolvasnak egy javaslatot, hogy:  ... Mondjuk ami logikusan többször felvetődött, hogy felosztalni minden bizottságot - esetleg a Szoc marad, de a létszámok és személyek okán azt is újra klehet gondolni - és legyen egy pénzügyi, egy szocális, új vezetőkkel új tagokkal tényleg szakértő külsősökkel. Mondhatnám azt is ha ez az ára a működésnek akkor egy fene, legyenek tényleg szakértők is a csapatban. No ilyen javaslat sem hangzott el. Semilyen javaslat nem hangzott el! Ez a legszomorúbb. 
     Maradtak annyiban, hogy se javaslat, se bizottság, sem megoldás, aztán mennyünk haza, és mindenki aludjon nyugodtan és álmodjon szépeket.
     Mi lesz így? Törvényesen semmi, de az biztos, hogy a bizottsági munka nélkül nem csak a viták lesznek hosszabbak, hanem a napirendek száma is. Hiszen vannak a bizottságok hatáskörébe utalt ügyek, amelyeket így a testületnek kell megtárgyalni és határozatot hozni benne. 
     Már ha a testület is határozatképe lesz ezután! Mert többen kifejezték, hogy elegük van ebből a sok rendkívüli tökölődésből, és többet ilyen felesleges szócséplésre, elfogadhatatlan anyagokra el sem jönnek. És ezt legnagyobb mértékben meg is lehet érteni.

Akkor hát mi lesz ezután? Én nem tudom megmondani! Az meg nem vigasztal senkit, hogy majd kiderül ... És az sem, hogy akinek kellene tudni, az sem tudja ... !

GiK 
A szavazás
Igennel
Nemmel
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-