Lomtalanítás és lomizás

2017.04.23.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez
-
Ebben az évben április 22-re került meghirdetésre a lomtalanítás. Az akciót a Zöld Híd Régió Kft szakemberei végezték. Tapasztalat szerint jól előkészített, és szakszerűen lebonyolított lomgyűjtést végeztek. Ugyanakkor a már több éve elszenvedett nemkívánatos jelenségek felerősödtek. Ezekről is szólni kell az alábbiakban 
      Valójában sikeresnek mondható az akció, hiszen nagyon sok ember vette igénybe a szolgáltatást. Délelőtt 3 helyszínen, délután újabb 3 helyszínen lehetett leadni a háztartásban keletkezett lomokat. A siker egyik titka lehetett, hogy ebben az évben igen széles körben meghirdetésre került ez az alkalom. Szerepelt a honlapokon, a Hangadóban, A Rétsági Televízióban, és plakátokon is. A korábbi évek tapasztalataiból okulva a cég szakemberei is felkészültebben jöttek Rétságra. Több üres konténert "depóztattak" a vasútállomás mellett, így amikor egy megtelt - erre bőven volt példa - akkor nem kellett megvárni hogy a járművek Nógrádmarcalt megjárva ürítés után visszatérjenek, hanem pár percen belül újabb üres autó várta a helyi lakosokat. Több helyen elve két lerakóhely - konténer és autó - is rendfelkezésre állt. Igy aztán a kapacitással nem volt gond.
     Igencsak népszerű volt az elektronikus hulladékgyűjtés, ami külön helyszínen, a Kisparkolóban került sorra. Ebben az évben is slágertéma volt az amúgy üzemképes, de digitális egység híján ma már semmire sem jó tv, továbbá a használaton kívüli öregecskedő számítógépek és perifériák. A délután 2-ig tartó idő alatt dugig telt a konténer, amely tartalmát értő kezek bontanak szét és az újrahasznosítható anyagok visszakerülnek a körforgásba. (Nem is gondolnánk, mennyi aranyat, ónt, rezet és egyéb felhasználható anyagot lehet kitermelni ezekből.)

A lomtalanítás ingyenes
     Ezt néhányan megfogalmazták, de alapvető tévedés. Nem, a lomtalanítás nem ingyenes! Minden ingatlantulajdonos, akinek érvényes megállapodása van a hulladékszállító céggel, évi 1 m3-t helyezhet el az ilyen lomtalanításokkor. Ez benne van abban a számlában, amit évente fizet a kukák ürítésének díjával együtt. Az egy dolog, hogy a lomot befogadó szakemberek nem kérik a befizetést igazóló szelvényt, de a közejövőben akár ez is bekövetkezhet. Nekik fontosabb az, hogy a lom megfelelő helyre kerüljön, mint az, hogy néhány nem itt lakó, vagy számlát nem fizető is (vissza)él ezzel a lehetőséggel.

Negatív tapasztalatok
     Egy negatívumot sokan megjegyeztek. Ebben az évben nem nyitották ki a Zöld udvart, és a veszélyes hulladékok, fetékes edények, tintapatronok, stb leadására sehol nem volt mód.
     Sajnálatos, hogy az előző években is tapasztalt negatív jelenségek felerősödtek. Ezek egyike pár helyi állampolgártól volt tapasztalható, akik pl. a Takarék utcában délutánra meghirdetetett átvételre korábban érkeztek, autó nem volt ott, hát egyszerűen lepakolták az út szélére a lomot. A Zöld Híd munkatrásainak nem kötelessége ilyeneket bepakolni. A tárgyakat leadóknak kell elhelyezni a kocsin a hozott darabokat. A munkatrásak dicséretére legyen mondva, hogy ezt a kupacot felszámolták, és más esetekben is segítettek a megjelenteknek.

Illegális lomizás
     Sokkal bosszantóbb volt az a jelenség, amit az illegális lomgyűjtők okoztak. Szó szerint magukra értelmezték minden zöld autó elején található szlogent: "nincsen hulladék, csak érték". Megjegyzem, erre már korábbi cikkünkben is felhívtuk a figyelmet, valamint PVB ülésen is kértem a polgármester intézkedését a probléma megoldására. Úgy látszik mindez nem volt elég, pedig a környék városaiban is több esetben történtek atrocitások, a probléma tehát élő, és nem csupán rétsági.
      Miről van szó tulajdonképpen? A lomtalanítás nyilvános felületeken meghirdetésre kerül, amit árgusz szemmel figyelnek olyan személyek, akik hivatásszerűen lerabolják a kihelyezett, szállításra kikészített lomokat, vagy éppen az autókból átpakolni készülő embereket zaklatják. Velem is megtörtént, hogy amikor felnyitottam a csomagtartót, hogy onnan a használaton kívüli nyomtatómat átvigyem az elektronikus hulladékgyűjtőbe, egyből ott termett egy számomra ismeretlen hölgy, nyúl az autómba, fogja a szerszámosdobozomat, hogy abban fém van az neki kell. Hirtelen azt sem tudtam mit tehetek, mert mindkét kezem tele volt, a csomagtartót így nehéz lett volna lecsukni. Erélyesebb felszólításomra még ő volt felháborodva. Az eset sajnos nem egyedi. Mivel végigjártam a helyszíneket, több esetben tapasztaltam, hogy az érkezőknek már jó előre útját állták, megállították, a járműről igyekeztek leszedni tárgyakat, amelyeket aztán mikrobuszokba, méretes utánfutókba gyűjtöttek. Néhány itt közölt képen is látható, hogy nem beszállításról árulkodik a mozdulat, hanem éppen kiszállítsáról. Magyarul az elemelt dolgokat rakták a saját utánfutójukra.
      A helyzet több oknál fogva is aggodalomra ad okot. Egyrászt a polgárok zaklatását sokan nem vették jó néven. Másrészt ezek a szemetek, hulladékok sajnos nem kerülnek újrafeldolgozásra, hanem néhány részük pl. fém alkatrészek "kitermelése" után többnyire illegális lerakókban, erdők szélén, mérgező füstöt eregető tűzben végzik. Tehát a saját pénzünkön mérgezik a környezetünket.
     Természetesen a berzenkedés nem csak a jóízlést, hanem a törvényeket is sérti. Külön jogszabály foglalkozik a hulladékezeléssel, amely jogosultságokhoz köt mindenféle gyűjtési tekékenységet. Ennek alapján megfelelő engedélyek nélkül tilos hulladékok gyűjteni, azt tárolni, kezelni. Ha nagyon szigorúan vesszük az előírásokat, még az a jóhiszemű magánszemély is szabálysértést követ el, aki odaadja a nála lévő tárgyat olyan személynek, aki hulladékgyűjtésre, kezelésre nem jogosult.   
     Nemcsak az említett jogszabály rendelkezik e tevékenységről, hanem a Büntető törvénykönyv is. Btk 248. §  Ebben az áll, hogy aki a szabályokat nem betartva végez ilyen tevékenységet, 3 évi börtönnel is sújtható, illetve ha veszélyes anyag is szerepel a "bűnlistán" akkor 1-5 év a büntetés mértéke. Nem egyszerűen megbocsátható dologról van tehát szó.

Semmi szolidaritás? Miért nem gyűjthetnek a szegények?
     Persze ezeket a kérdéseket gyakran felteszik. Egyrészt egyértelmű, hogy nem helyi emberek voltak ott akik zaklatták a rétsági polgárokat. Más településről előre erre a cselekményre készülve, céltudatosan jöttek ide.
     A szolidaritás kérdése felvethető, és sokan gondolnak is erre. Számtalan megoldás kínálkozik nem használt tárgyak jó cselekedetként való másodlagos hasznosítására. Jómagam, és mások is többször hirdettünk, kitettünk még használható, de nálunk lecserélt tárgyakat, bútorokat, hogy ingyen elvihető. (Most is várjuk a fuvarost, hogy felajánlott két fotelágyat megfelelő használóhoz vigye.) Más alkalommal ruhákat juttatunk el nélkülöző családoknak, akik ezt köszönettel veszik. Tudom, sokan tesznek hasonlót. Ezen túl vannak nálunk is karitatív szervezetek, akik a még használható dolgokat rászoruló helyi emberekhez juttatják. És sok nemes szivű ember él a felajánlás lehetőségével. Ezt tehát nem a lomtalanításkor, és nem máshonnann idetévedő idegeneknek kell gyakorlni.
     Ráadásul láthatóan nem szegény emberekről van szó, akik saját nehéz életüket akarják jobbá tenni pár jó darab "kifogásával". Egyértelműen nem! Mert egy másik helyszínen, egy általam leadni készült vasalódeszkát tulajdonítottak el. A vasalórésze szakadt,  deszka elrepedve, tehát ez biztosan nem használható. De van lába, fémből! Hát azért az egy kiló csőért megy a hajtás? A képek is magukért beszélnek. Rozzant babakocsi, láncnélküli hajlott kerekű biciklironcstól a görbe felmosónyélig minden. Kár is folytatni. Ez iparszerűen elkövetett, törvénysértő tevékenység.

Milyen intézkedések voltak?
      Korábbi tapasztalatok alapján magam is kértem PVB ülésen a rendőrséget, hogy fokozottabban segítse a törvényes gyűjtést, és a jóhiszemű állampolgárokat. Tulajdonképpen azt lehet mondani, hogy az előző évinél jobban tették a dolgukat. (Köszönet érte!) Az viszont igaz, nem lehet minden pofon mellé egy rendőrt állítani. Mert bizony értesültünk róla, voltak pofonok is, ha valaki nem hagyta kivenni a kezéből a konténerbe szánt dolgot. (pl. Takarék utca) Sajnos, de igaz. Volt intézkedés is. Pl a Nagyparkolóban, ahol már a forgalmat is akadályozták a csoportosan megjelenő, utánfutóval felszerelt gyűjtögetők. A helyzet tehát valamivel ellenőrizettebb volt, de teljes rendőri felügyeletet minden helyszínen nem lehet elvárni. (Nem helyi vonatkozásra tekintettel, de megjegyzem, hogy vannak esetek amikor fagyhaláltól megmenekülni szándékozó tényleg részoruló embert egy kéve gallyért előállítottak, mást 30 ezer forintra büntettek, mert egy autóúton a 4 m széles leállósávban megállt megnézni, hogy működik-e az indexe, mert a villogó visszajelzés ilyen hibára utalt. Ez esetekben volt büntetés. A Btk 248 § szerint nem is szabálysértének, hanem súlyos bűncselekménynek minősülő esetben pedig marad a szóbeli figyelmeztetés. Ez bizony rontja a rendőrség polgárbarát megítélését.) Rögzíthetjük hát, hogy nagyobb rendőri figyelem volt az akció körül de ez nem bizonyult elégnek a normalitás fenntartásához.

Mit lehetne tenni?
     Mondták már nekem, hogy ha ilyen cikkeket írok, akkor mondjam meg, mi lehet a megoldás? Hát úgy gondolom ez nem az én feladatom. Különösen nem, hogy előre jeleztem, és kértem a rendőrség mellett a polgármester intézkedését is. Ez utóbbinál semmiféle intézkedést nem tapasztaltam.
     De megoldást találni lehetne. Ahogy megfigyeltem az emberek 98 %-a gépkocsival hurcolta a lomot. Mivel is hurcolta volna. Ha ez így van, akkor teljesen mindegy, hogy hol vannak hulladékgyűjtő pontok, mert autóval pár 100 méterrel távolabbra menni - és biztonságban átpakolni - nem nagy áldozatvállalás. Szerintem nincs szükség 6 helyre. Lehetne akár a zöld udvarban, vagy a vasútállomás melletti nagy betonon, ahová bevinni lehetne, kihozni nem, és idegen gyűjtőket - egy helyen ellenőrizve - nem odaengedni. Láttam ugyan egy valakit, aki egy talicska tv-vel és monitorral érkezett, de ő csak azért mert az utca túlolaláról hozta az elektronikát. És egy-két személy volt "málnás kocsikkal". Az ő esetükben - előre bejelentés alapján - háztól egy kukásautóval tett körjárattal is el lehetne szállítani a lomot. (Kapun belülről és nem utcáról.) Csak egy példa, hogy ez is megoldást jelenthetne.

Befejezésül
     Kár, hogy a valóban eredményes, jólszervezett lomtalanítást ilyen események árnyalták be. A "piac szűkülésével" - hiszen más önkormányzatok már régen módszert váltottak - ez a helyzet csak fokozódni fog, amennyiben itt sem történik érdemi módszerváltás.
     Pár képünk a gyűjtés helyszíneit mutatják, de nem tértünk ki a nemhivatalos gyűjtögetők - arc nélküli - dokumentálásátától sem. 

GiK 
-
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-