Kereplős téltemetés

2017.02.25.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez
-
A Kereplő Néptánc Egyesület ebben az évben is megrendezte téltemető programját. Szó mi szó, éppen ideje volt megrémíteni a zimankós hideget, mert bármennyire varázsos tud lenni a napsütésben a domboldalakon, a fák ágain csillogó hó, ami sok az sok. Márpedig az idén hideg is volt, hó is volt bőven. Elég volt! Jöjjön a tavasz!
      Bevallom nem vagyok babonás, és nem hiszen a hiedelmekre hagyatkozó bölcsességekben. Ugyanakkor be kell lássam, hogy a népszokásokon alapuló ritusoknak nem csak szimbolikus jelentősége van, hanem igazi valóságteremtő ereje tud lenni. Olyannyira, hogy a durva hideg - annak ellenére, hogy hűvös viharos időt jósoltak a hét végére - már attól megrettent, hogy hírét vette a kereplősök programjának.
     A jelmezekbe öltözöttek, és az érdeklődők fényes napsütésben gyülekeztek a Mező utcai úttorkolatban, amely hely más eseményeknek is gyülekező tere. Egy hatalmas kereplő nem csak az egyesület szimbóluma, hanem élénken kattogva kezdte a zajkeltést, amihez dobok, sípok is csatlakoztak. Mert hát a télijesztés egyik módszere, hogy minél nagyobb hangzavarral űzzük el a gonoszt a környékünkről. Nem is csak állóhelyben, hanem végigzörögve a fala összes környékét. Itt a várost és annak is legforgalmasabb helyét a főutcát. A zajos, jelmezes, vidám menet a Nagyparkolóba érkezve körülvette a gonosz szellemet megtestesítő szalmabábot. Elsőként szép szóval próbálták meggyőzni, dallal, tánccal járták körbe. Mindez nem látszott elégnek lenni. Az ítélet megszületett. Tűzhalál! Tekintettel az erős szélre, és a biztonságos tűzgyújtásra, előbb a földre teperték az áldozati kiszét, majd rövidesen körbenyaldosták a vöröslőn felcsapó lángnyelvek. Égett mint a száraz szalma! Aztán nagy ováció közepette kilehelte lelkét. A szellem elhagyta a bábu testét. Jelképesen vagy nem, de jól láthatóan több forgószelet keltve sodorta a szél az égett maradványokat, a kormot. No ebben a körforgásban bizonyosodhattunk meg róla, hogy a rosszakaró szellem ártó szándéka - szó szerint - elszelelt.
     A vendégeket már a téren is forró teával, és zsíros kenyérrel vendégelték meg a szervezők, amit persze később a művelődési ház aulájában is kínáltak.
     A program a színházteremben folytatódott. A megjelenteket Simon Katalin köszöntötte. A jó és a gonosz küzdelme került színre itt is, Fabók Mariann bábművész előadásában. A bábművészet ikonikus alakja, Vitéz László könyörtelenül ellátta a fekete ördög baját, és ehhez új társra is talált Vas Juliska személyében. Mint az előadótól megtudtuk Vitéz László (akit Magyarországon sokáig Kemény Henrik vitt el a legkisebb falvakba is,) több évszázada része a vásári és bábszínházi előadásoknak (más más néven egész Európában), Vas Juliska alakja azonban néhány éve csatlakozott a mesehősök táborához.
     A vastapssal fogadott közös játék után a jelmezesek felvonulása következett. A maskarások egy részének szerencséje volt, hogy éppen előző nap volt az iskolai farsang, így az ötletesen, izgalommal elkészült álruhát még egyszer meg lehetett mutatni a publikumnak. Voltak persze fiatalok és felnőttek is, akik erre az alkalomra bújtak szellemes maskarába, mint ahogyan az néptáncegyesület művészeti vezetője maga is legényesre vette a figurát.
     Hagyományosan a művelődési központ aulájában vette következő felvonását a móka, amely több eseményre is farsangi díszítésben pompázott. A büféasztalon üdítővel, süteménnyel, zsíros kenyérrel, és persze az elmaradhatatlan farsangi fánkkal megvendégelték a résztvevőket. Közben a zenekar behangolt, és megszólalt a muzsika. Akik ezennel a hangszereket megszólaltatták: Ladányi Ferenc (furulyák, kaval, klarinét), Keresztes Nagy Árpád (duda, koboz) és Walch Márton (dob).
     Nem kellett sok biztatás, csupán bejelentés, hogy indul a táncház. Azonnal megalakult az első kör, amely egyre bővülve vette birtokba az aulát. Olyannyira, hogy a tér egyik fele szűknek is bizonyult, így aztán bekerítették az oszlopot is. A körtáncot páros tánc, majd újabb térforma váltotta fel. Miközben a zenekar pihent pár percet, játékos vetélkedő színesítette a programot. Kézzel való megfogás nélkül ehették le a vállalkozó kedvűek a zsinórra fűzött fánkot. Az nyert aki szabályosan, legelőször fogyasztotta el az ízletes csemegét. Majd közös énekléssel, újabb tánccal, és tombolával folytatódott nap.
     Remélhetőleg a téltemetés sikeres volt és immár nem csak a farsangi időszaknak lesz vége a következő szerdával (Március 1-je hamvazó szerda), hanem a télnek is végleg búcsút inthetünk, és a tavasz ajándékoz meg bennünket melegségével, virágaival.
      A rendezvény fő támogatója Rétság Város Önkormányzata, de támogatta a megvalósítást Hegedűs Ferenc polgármester és Varga Dávid képviselő, továbbá mindazok a szülők, felnőtt táncosok, akik az előkészületekhez munkájukat adták.
     Képeink a délutáni felvonulástól a színháztermi eseményekről, és a táncházról hoznak tudósítást.
GiK   
-
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-