Kisfarsang Kereplő módra

2016.11.26.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez
-
Kisfarsangnak a néphagyomány azt az időszakot nevezi, amikor az őszi munkák befejeztével szabad idő nyílik a mulatozásra. Tulajdonképpen Mihály naptól Katalin napig tart ez az két hónap. Ezután következik az advent, a várakozás, lelki készülődés időszaka. A misztérium, amivel Krisztus születését várjuk, és persze a meghitt családi összejöveteleket is. 
     A Kereplő Néptánc Egyesület már több mint egy évtizede rendez november végén egy programot, amit találó címe határoz meg legjobban: "Mulassunk még egyet Szent András Havában". Valóban nem maradt sok idő, hiszen az esemény szombatját követő vasárnapon már mindenütt az első adventi gyerták fénye ragyogja be az ünnepváró koszorúkat. (Erre utal a díszletben is elhelyezett hatalmas koszorú, és szimbolikus gyertyák.)
     A kereplősök ezen alkalmai más tekintetben is eltér egyéb fellépéseiktől. Mert hiszen felkérés, és fellépés van bőven, mert ismert, és színvonalas programmal megjelenni tudó híre a csoportoknak egyre több szervezőt ösztönöz a meghívásra. Van tehát bőven olyan lehetőség, amikor mások felkérésére lépnek színpadra a táncos lábú lányok, fiúk. A november végi alkalommal azonban saját maguknak szerveznek "mulatságot", az egyesület tagjainak, szülőknek, barátoknak csapnak egy sznpadi és táncházas délutánt.
     Azt már nem is kell külön említeni, hogy (mint mindig amikor a "táncosok" szerepelnek), a színházterem zsúfolásig megtelt. Simon Katalin az egyesület művészeti vezetője, néptáncoktató rövid bevezetővel köszöntötte a megjelenteket, majd egymást követve léptek rivaldafénybe előbb a kisebb, majd a nagyobb csoportok. Két óvodás, általános iskola alsó és felső korosztálya mellett immár három felnőtt "tagozattal" is büszkélkedhet a néphagyományokat ápoló, a népművészet értékeit felmutató közösség. Mert hiszen a Zúgófa és a Csillagvirág együttes mellett ma már valóban felnőtteknek tekinthetők azok a fiatalok, akik "ifjúsági" csoportként, az iskolás korból kinőve továbbra is idejárnak táncolni. Az idő gyorsan elszaladt, közülök többen már érettségi előtt álló fiatal felnőttek. De ugyancsak felléptek az Ékes Énekegyüttes tagjai.
     Vendégek is érkeztek a rendezvényre. Elsőként említhetem a Kóborzengő népzenei együttest, akik nem csak a színpadi táncokhoz húzták a talpalávalót, hanem a későbbi táncházban is muzsikáltak. A következő vendég a kerepesi Kisvirág Táncegyüttes, akikkel már régi kapcsolat fűzi össze a rétságiakat. Most ők szerepelnek a mi publikumunk előtt, de a Kereplő is meghívást kapott az ő rendezvényükre. Ugyancsak megemlítendő  Grenács Fanni, Irk Bence, Reszneki Virág és Lóránt Gábor, akik párostáncukkal emelték az est színvonalát. Irk Bence persze csak mint a táncospár egyik tagja tekinthető vendégnek, hiszen régóta résztvesz az egyesület munkájában, Simon Katalin mellett a férfitáncok oktatásával.
     A táncok után a pódiumra szólítottak minden fellépőt. Bizony alig fértek el nem kis színpadunkon, ami örömteli, hiszen a helyiek 100-nál is többen tanulják a néptáncot, és a vendégekkel együtt bizony 150 fellépőt is számba lehetett venni. A csoportkép elkészítése után minden szereplőt megajándékoztak egy-egy kérműves készítésű, népi mutívumokkal dísztett mézeskaláccsal. Nem maradhatott el egy másik köszöntő sem. Hagyományosan ilyenkor köszöntik mesterüket a tanítványok névnapja alkalmából.
     Az intézmény aulájában már szorgos kezek terítették az asztalt, hogy mindenféle finomsággal vendégeljék meg a résztvevőket. És ha kevésnek bizonyult volna ami már terítékre került, lelkes zúgófások és csillagvirágosok pótolták finom hagymás zsíroskenyerek készítésével.
     Ahogy felcsendültek a muszika hangjai, indult a táncház. Előbb csak a kicsik, majkd a fialtalok, később a felnőttek is bekapcsolódtak a ritmusta hullámzó mozgásfolyamba, amely báli hangulatot teremtett hagyományos zenével, tánccal.
     Igazán szép hagyomány ez a rendezvény Rétságon. Képeinkkel a fontosabb mozzanatokat idézzük. A csendesség időszakában sem marad program nélkül a város fiatalsága, hiszen kézműves foglalkozásokat és adventi gyartyagyújtásokat minden vasárnap rendeznek számukra a RFR egyesület aktív tagjai.
GiK 
-
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-