Mindszenty-Pallavicini megemlékezés háromszor

2016.10.31.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez
-
Rétság több alkalommal is beírta nevét a történelemkönyvekbe. 1849-ben Görgey csatái zajlottak az akkori falu utcáin és környékén. A 60 évvel ezelőtti forradalom és szabadságharc alkalmával Pálinkás Pallavicini Antal tette, és főképpen mártíromsága vált hazánk históriájának kitörölhetetlen részévé. Az a nevezetes cselekedet, amikor a Felsőpetényben raboskodó hercegprímást kiszabadította, majd egy éjszakai rétsági laktanyában tartózkodás után Budapestre szállította.
     Az események ismertek. Mindszenty József bíborosnak üldöztetés jutott osztályrészül, Pallavicini Antalt előbb életfogytiglani börtönre ítélték, majd halálra súlyosbították büntetését. Az ítéletet végre is hajtották. Emléke a rendszerváltást követő rehabilitációval vált tisztává.
     Mindkét mártír emlékét őrzi Rétság és Felsőpetény, és a Szilágyi Erzsébet Nőegylet egykori kezdeményezése során minden esztendőben október utolsó vasárnapján közös megemlékezések voltak a két településen. Az eddigi zarándokhelyek a 60. évfordulón egy jelentős emlékmű felszentelésével gazdagodtak. Tudósításunkban a 3 helyszín eseményeit mutatjuk be.

Felsőpetény
     A Munkás Szent József templomban Beer Miklós váci megyéspüspök főcelebrálásával volt szentmise. Ezt követően az emlékezők az Almássy kastélyhoz vonultak. Az épület falán található Mindszenty József és Pallavicini Antal emléktáblája, amelyet a megjelentek ünnepélyes keretek között megkoszorúztak. Rövid beszédet mondott Benyusovics Ervin polgármester, a katonazenekar kíséretében sorra helyezték el a megemlékezés virágait a megjelent szervezetek képviselői. (A beszédből nem idéznénk, az alul feltüntetett linken meghallgatható a koszorúzók felsorolásával együtt.

Rétság
     Nem sokkal 13 óra után az egykori laktanya bejáratánál lévő emlékparkban csendültek fel a Himnusz hangjai. Hegedűs Ferenc polgármester rövid köszöntőjét is koszorúzás követte. Intézmények szervezetek nevében helyezték el a két emlékműnél a tisztelet virágait. A beszéd és a koszorúzók felsorolása itt is meghallgatható. Szokásosan több magánszemély is virággal, mécsesekkel rótta le kegyeletét az emlékműveknél.

Új emlékmű avatása
     Városunkban jó pár éve megfogalmazódott az elképzelés, hogy Mindszenty József bíborosnak a jelenleginél impozánsabb emlékművet kellene állítani. Létrejött egy emlékbizottság, amely e célt tűzte zászlajára. Rövidre zárva az amúgy nem egyszerű utat, a 60. évfordulóra meghirdetett pályázatokon lehetőség nyílt anyagi források megszerzésére is. A pályázatba bekapcsolódott Rétsági Fiatalok Rétságért egyesülettel együttesen a támogatást nyert a szoborcsoport felállítása. A tervet, majd később a szobrot Babusa János szobrászművész készítette. A szervezők Rétságon a Börzsönyi út elején lévő "körforgalomnak" nevezett, de ilyen funkciót nem betöltő teret találták alkalmasnak a mű felállítására. A hely valóban valami kiemelkedő dologért kiált. Egyébiránt ezen az új lakóterületi részen mindezideáig nem volt képzőművészeti alkotás elhelyezve. A főként fiatalok és középkorúak által lakott házak polgárainak így naponta hívja fel a figyelmét történelmünk két meghatározó egyéniségére. Az előzmények hosszas részletezése helyett inkább azt tervezzük, hogy az építés pillanataival - amit természetesen minden mozzanatában dokumentáltunk - egy külön cikkben foglalkozunk majd.
     A Börzsönyi úton elindulva akár egy mauzóleum, vagy kálvária tekint ránk a szoborcsoport. A helybeliek már két hónapja figyelemmel kísérhették a megvalósulás pillanatait. Az alapozás és az installáció építése ütemzés szerint haladt, majd október 29-én az egykori pesti utcakövekre emlékeztető alapra elhelyezésre kerültek a bronz szobrok. A mű bemutatását itt mellőznénk, de a mellékelt hanganyagból szakszerű ismertetést hallgathatnak meg.
     A folyamatosan gyülekező tömeg körbevette az alkotást. Mintegy jelenlétével koszorúzta azokat, akik emlékére az ünnepség szerveződött. (A vendégek érkezetése nem volt egyszerű feladat, köszönet minden ebben résztvevőnek, a Rendőrségnek és a Polgárőrségnek)
     14.30 órakor megszólalt a középső kupolán elhelyezett harang. A rendezvény szóvivője Petrasovics Anna köszöntötte a megjelenteket, és folyamatosan kérte fel szólásra az avatóünnepség szereplőit.  Az egyház képviseletében Beer Miklós váci megyéspüspök, a Honvédelmi Minisztérium képviseletében Kun Szabó István vezérőrnagy volt jelen, ők oldották a lepel zsinórjait, hogy mindenki számára látható váljanak a főalakok. Részt vettek a Pallavicini család tagjai, az olasz és amerikai nagykövetség vezető tisztségviselői, megyei vezetők, polgármesterek. Minden tiszteletbeli résztvevőt nem sorolnék név szeriont, a hanganyagban sorra meghallgatható, illetve a képes tudósítás minden szereplőt megjelenít.
     A méltóságteljes ünnepi alkalommal elhangzottak köszöntők, emlékezések, versek, énekek. (ezek a mellékelt hanganyagban ugyancsak meghallgathatók) Két testvéregyház áldását követően Beer Miklós püspök szentelte fel az emlékművet. Majd koszorúzások következtek. Végül az iskolások csoportja, és magánszemélyek helyezték el virágaikat az emlékmű talpazatán.
     A megszólalók közül többen kiemelték azt a közös erőfeszítést, ami a városi önkormányzat, a civil szervezetek összefogásával megvalósította a mű létrejöttét, Babusa János szoborcsoportjának felállítását. Többen külön is kiemelték a Pfaff házaspárt, mint a főszervezőket.
     Képeink a három helyszín gazdag eseményeiből ad válogatást. Leginkább az most felavatott emlékmű ünnepségeinek pillanatait megörökítve. Érdemes körbejárva, különböző napszakban megszemlélni a szobor monumentalitását, az alakok részletes kidolgozását, és azt ahogyan a fény által körbejárva más-más hangulatot mutat meg belőle. Olyannyira, hogy az installáció része a világítás is. Este is látványos kép tárul a szemlélő elé. 

GiK 
-
Kiváncsiak vagyunk véleményére! Új fórumoldalunkon itt szólhat hozzá >>> 
Felsőpetényi köszöntők és koszorúzók (mp3) >>> 
Rétságon a laktanya bejáratánál emlékparkban elhangzott köszöntők és koszorúzók (mp3) >>> 
Az emlékmű avatási ünnepségen elhangzottak (mp3) >>> 
Képes beszámolónk az előző évi emlékező ünnepségről >>> 
Tudósításunk a 60. évforduló városi megemlékezéséről >>> 
Riportunk egy kapcsolódó könyvbemutatóról >>> 
A Hangadó 50 éves évfrodulóra készült különszáma >>> 
A rétsági laktanya története, benne az 56-os események a Helytörténet rovatban >>> 
1956-os események tartalomjegyzéke >>> 
Cikk Mindszenty Józsefről a Wikipedia internetes lexikonban >>> 
Pálinkás-Pallavicini Antal életrajza a wikipedia.hu lapjain >>>


Felsőpetényi képek:



Fotók a laktanyai emlékparban történt koszorúzásról:

Az új emlékmű felavatása:
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-