A forradalom évfordulóján

2016.10.24.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez
-
Városunkban a hagyományoknak megfelelően került sor az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójának ünnepi megemlékezésére. Több kapcsolódó rendezvény szerveződik a helyben jelentős egykori események hőseinek tiszteletére. Ezek között egyik kiemelkedő a 23. esti műsor. 
     Egy jólszervezett és szakszerűen lebonyolított, méltóságteljes eseménnyel tisztelegtek a rétságiak az egykorvolt forradalom hősei emléke előtt. Bizony 60 év nagy idő. Élnek még közöttünk, akik ezen nagy időknek tanúi, sőt szenvedő részesei voltak. Az is tény hogy azóta jött nemzedékek, a mai 40-50-esek, akik szüleiktől hallottak a történelem viharairól, a mai 20-30-asok többnyire a történelemkönyvek lapjairól értesültek, milyen sorsfordító harcok voltak egykor a demokráciáért a szabadságért, a sajtószabadságért. Nem csak országszerte, hanem megyénkben és itt Rétságon is. Mert bizony Rétság - az akkor alig 1000 lakosú falu - beírta nevét a történelembe. Van hát mire emlékezni, tisztelegni saját hőseink, mártírjaink előtt.
     A színházteremben a Himnusz elhangzása után Kelemen Ágnes köszöntötte a megjelenteket, majd felkérte Hegedűs Ferenc polgármestert beszéde megtartására. Őt Balla Mihály országgyűlési képviselő követte. (A beszédek meghallgathatók az alul is jelzett linken.) A Kereplő Néptánc Egyesület korábban is mindig egyedi koreográfiát mutatott be az ünnepség hangulatához igazodva. Ezennel az ifjúsági csoport művészi tánca emelte át a beszédekből az ünneplés felé az estet. (Koreográfus Simon Katalin.) Majd egy verses, zenés, táncos összeállítás koronázta a programot, "1956 A szabadság napja" címmel. Előadták Békefi Viktória (a békéscsabai Jókai Színház színművésze), Fekete Sándor Zoltán az Operettszínház színművésze, Csonka Ildikó és Bedics Richárd táncművészek.
     Képeink a rendezvény pillanatait dokumentálják. Itt is felhívjuk a figyelmet, hogy október 30-án, vasárnap több helyszínen lesznek megemlékezések. Délelőtt Felsőpetényben, majd a laktanyai Emlékparkban. 14.30-kor pedig a Börzsönyi út végénél kerül leleplezésre és felszentelésre az új Mindszenty-Pallavicini emlékmű.
GiK 

Egy jegyzet most is ide kívánkozik
     Beszédek mindig vannak és lesznek. Hogy mi célból és mennyire szól az éppen ott ülő emberekhez, az a nagy kérdés. Az egyszerű szemlélő számára is úgy tűnt, mintha valami szerepcsere jött volna létre. Hegedűs Ferenc a város polgármestere rezzenéstelen arccal felolvasott egy száraz, történelemkönyvi szöveget, amit elé tettek, amit az országban bálhol elő lehet adni. Mit sem törődve azzal, hogy vannak - és lesznek - konkrét rétsági vonatkozások, események. Akár egy messziről jött ember, aki azt sem tudja éppen hol került bele a rivaldafénybe. A helyzetet Balla Mihály országgyűlési képviselő mentette meg. Pedig tőle jobban várható, hogy az országos vonatkozásokról beszél átfogóan. Nem így tett. Ő volt az aki a megyei, és főképpen a rétsági eseményekre hivatkozott, aki megemlítette Mindszentyt és Pallavicinit, és aki felhívta a figyelmet - egyben meghívta az érdeklődőket - a 30-i koszorúzásra. Ez valóban a helyi viszonyoknak megfelelő beszéd volt.
     Most már csak az a kérdés, miért is kell 2 beszéd, ha az egyik amúgy is felesleges. Alig van erre példa, hogy egy kisvárosban többen váltják egymást a mikrofon előtt. Ha már városunk polgármestere mindenképpen szerepelni akar, akkor tőle elég lett volna 1-2 perces köszöntő, és átadni a szót a Parlament képviselőjének. Lehet persze nem egyetérteni a jegyzet írójával, de érdemes meghallgatni a hangfelvételt, aztán mindenki beírhatja a véleményét az alábbi linken is.
GiK 
-
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-