Hivatásos tűzoltóság Rétságon
2013.06.20.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
Régi vágya a városnak, hogy állandó ügyeletet tartó, gyorsan reagálni képes tűzoltósága legyen. A történet ugyan régen kezdődött, de 2013. július elsejével valósággá válik a remény. Katasztrófavédelmi őrs kezdi meg munkáját és a 24 órás ügyeletet a volt laktanya területén felújított épületben. Ezzel teljessé válik a városi ranghoz illő védelmi rendszer, hiszen régóta van rendőrség,  mentőállomás, újraszervezésre került az orvosi ügyelet, már csak a tűzoltóság hiányzott a teljeséghez. Eddig!

Röviden a múltról
     Az elképzelés már több mint 10 esztendeje megfogalmazódott. Voltak megalapozatlan elképzelések, hogy pl. a laktanya egyik garázsát át lehetne alakítani tűzoltó garázsnak egymillió forintból. Hát ez anyagilag sem volt helytálló, ahhoz az épülethez hozzáértők szerint akkor is kb 20 millió kellett volna. Ettől nagyobb gond, hogy abban az időben csak úgy lehetett volna állandó tűzoltó szolgálat, ha annek minden költségét a város felvállalja, hiszen a megyei, és országos tervekben akkor nem szerepelt ilyen bővítés központi forrásból.
     Az előző ciklusban (2006-10) aztán nagy elhatározások fogalmazódtak meg, csak az intézkedések nem voltak elég hatékonyak. Sok beszéd és igéret ellenére nem hoztak eredményt. Pedig a Zrinyi utcai tűzoltószertár versenyeztetés nélküli eladásának is az volt a fő indoka, hogy a befolyt pénzből az önkéntes tűzoltó egyesület közreműködésével kialakul egy új épület, amely átalakulhat hivatásosok ügyeleti helyévé.
     Szó ami szó, az önkéntes lánglovagok beköltötek. Neki is fogtak a romos épület használhatóvá tételéhez. Ehhez a már említett eladási áron túl az önkormányzat évente nem kevés támogatást biztosított, de az is igaz, hogy társadalmi munka vállása sok száz órája, a lelkes összefogás nélkül nem javult volna annyit az épület, amit már használhatónak lehetett volna tekinteni.

Tárgyalások, lehetőségek
      Az események tulajdonképpen az új kormányzati és önkormányzati ciklust követően gyorsultak fel. A katasztrófavédelem országos rendszere átszerveződött. Új koncepciók születtek, amelyben már megcélozták az eddig fehér foltként számontartott térségi központok ügyeleteinek biztosítását.
      A tárgyalások elkezdődtek. A Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megfogalmazta a szándékát, hogy az egész járás területének biztonságát növelő új egységet telepítene Rétságra. Igen ám, de ehhez tulajdonnal nem rendelkezett, és az épületre pénzt sem tudott fordítani. Hosszú történet ez, de sikerült végigvinni, és megállapodásra jutni.
     A képviselő-testületnek, és (ki kell emelni) jelesül Dr. Szájbely Ernőnek, mint Pénzügyi Városüzemeltetési Bizottság elnökének igen nagy szerepe volt abban, hogy a tárgyalások ne maradjanak eredménytelenek, és sok-sok egyeztetés után a képviselő-testület a mindég szükséges lépések megtételére szakszerű előkészítéssel szavazhasson. Az ügymenetet nehezítette, hogy az önkéntes egyesület joggal ragaszkodott ahhoz az épületrészhez, amit két kezük munkájával teremtettek meg, és tették alkalmassá arra, hogy ott munkavégzés-szerűen is tartózkodhassanak tűzoltók.
     Első körben még 2011-ben az önkrományzat szerződést kötött a megyei szervekkel, hogy biztosítja az épület tartós és díjmentes bérletét, azzal a feltétellel, ha 2011 októberében elindul a szolgáltatás. Ez a megállapodás katasztrófavédelem oldaláról nem valósult meg, nem indult el tűzoltóság.
     A tárgyalások tovább folytak, hiszen a város részéről feltételeket kellett biztosítani ahhoz, hogy érdemi előrelépés történjen. Két dolog árnyalta a képet. Elhangzott, hogy az épület tulajdonba adása, vagy tartós bérlete mellett mindössze egymillió forint kellene az alkalmassá tételhez. No ez akkor sem látszott reálisnak, de a testület belevágott. Tekintettel arra, hogy a tűzoltóság járási feladatokat lát el és a szomszédos települések biztonságát növeli olyan határozat született, hogy fel kell mérni a szükséges munkákat, azok költségeit, és a környező települések támogató hozzájárulásával érdekeltté kell őket tenni. No itt a végrehajtásban történt egy zavar. Megelőzte a kocsi a lovat. Felmérés előtt egymillió forintot felosztva kértek támogatást községektől. 8 település fizetett be és egy rétsági vállalkozó ajánlott segítséget. Köszönet illet minden támogatót, de az összeg a bekerülés tizedése sem volt elegendő.
     Rövidre fogva a szöveget, a képviselő-testület döntött. Ha a kistérség önszerveződő alapon nem tud vagy nem akar többet tenni a saját biztonsága érdekében, akkor a város bevállalja a szükséges munkák elvégzését és az épület felújítását. Megtörtént a tervezés, a kivitelező kiválasztása, és elkezdődött az épület felújítása, ami szakszerűen és sikeresen be is fejeződött június elejére. Ebben a munkában meghatározó szerepe volt Bulajka András PVB bizottsági szakértőnek, aki minden műszaki részletben a jobb megoldások kidolgozását, megvalósítását támogatta. A város tehát bevállalta, hogy a nehéz anyagi helyzetben is - más feladatok rovására - mintegy 6 millió forintot átcsoportosít, hogy erre a kérdésre pontot lehessen tenni és végre a feltételek adottak legyenek a hivatásos tűzoltóság indulásához.

Mi történt az épületen? 
     Igen sok minden. A képeken "csak meszelés" látszik de sokkal többről van szó. Egyrészt leválasztásra került a hivatásosok számára egy gépkocsibeálló. A kiszolgáló helyiségeket is be kellett fejezni, fel kellett szerelni. Az épület ezen része hőszigetelésre került. A korszerű és olcsó fűtéshez a katasztrófavédelem biztosít egy korszerű kazánt, de ehhez megfelellő kémény kell. Ezen túl mind a hivatásosoknak, mint az önkénteseknek a szakszerű víz és elektromos bekötéseket meg kellett teremteni. És a végén egy esztétikus külsőt is adni a háznak, ami a Laktanya u. 9. szám alatt található.

Mi lesz az önkéntesekkel?
     A tárgyalások és intézkedések során végig figyelembe vette a városvezetés az egyesület érdekeit. Velük egyeztetve, együttműködésükkel valósultak meg a dolgok. Noha az új rendszerben ők nem vonulhatnak tűzhöz, a hivatásosokkal együttműködve, vagy más kármegelőző munkába lehet feladatuk. A város közösségi életéhez is hozzá tartozik lelkes csapatuk. A felújítás során az épület másik részében számukra ki lett alakítva a működés feltétele. Úgy gondoljuk nagyrészben kárpótolva lettek a másik épületrészen végzett munkákért, és a működésük feltétele jó színvonalon biztosított.

Mikor indul és mi lesz a feladata?
     Jelenleg a helyiségek felszerelése folyik. Információtechnikai eszközökkel, hiszen az országos riasztási rendszerben ugyanúgy bent kell lennie az őrsnek, mint mármely másiknak. Bútorok kellenek, felszerelések, eszközök. Ez a munka folyamatban van.
     Az épületben egy fél raj kataszrtófavédelmi őrs fog üzemelni, ami 4 fő állandó, 24 órás ugyeletét jelenti. Egy korszerű Mercedes tűzoltó járművet telepít ide a megyei igazgatóság. 18 fő kiképzett hivatásos tűzoltó is biztosítva van, akik beosztás szerint a folyamatos ügyeletet ellátják. A működés minden feltétele tehát rendelkezésre áll. Július elsejével elkezdi munkáját a rétsági katasztrófavédelmi őrs.
     Korábban a témában Jávorka János városgazdálkodási tanácsnokkal, majd Berecz György megyei igazgatóval készíttetm riportot. Az előbbi az RTV májusi adásában már sugárzásra került, az igazgatóval és Okolánszky Gábor balasssagyarmati kirendeltésg vezetővel készült interjú a június végi RTV hiradóban lesz látható. Ezen televíziós műsorokban igen sok részletet megtudtunk, és megtudhat a néző is.

Pár lényeges tudnivaló
     A tűzoltó őrs riasztását a központi rendszeren keresztül az diszpécserek végzik. Nem lehet tehát és nem is kell helyi telefonszámokat keresni! A 105-ös illetve a 112-es telefonszámon lehet tűz, vagy káresemény esetén riasztani a katasztrófavédőket, akik az eseménynek megfelelő intézkedést tesznek. A rétsági őrnek a riszatás után kettő percen belül el kell indulniuk járművükkel. Ez valóbnban azt jelenti, hogy városunkban és környékén akár 10-15 perccel is csökken az az idő, amíg a szakemberek kiérkeznek a káresemény helyszínére. Ez éppen a tűzesetek első időszakában meghatározó jelentőségű, és nagyobb kár keletkezését akadályozhatja meg.
      Az a kérdés is felmerült, hogy mitől katasztrófavédelmi őrs és nem tűzoltó egység? Az elnevezés nem csupán külsődleges, hanem tartalmi bővülést takar. Az új egység ugyanis nem kizárólag tűzoltásra kiképzett és felkészített, hanem egyéb kataszrótrófavédelmi feladatokra is hadra fogható. Műszaki mentéstől kezdve a vízkárok elhárításáig. Amire riasztást kapnak, ahhoz a felszerelésük és kiképzésük elegendő.

Tény tehát, hogy újabb meghatározó szolgáltatással gazgadodott Rétság városi jellege. Köszönet mindazoknak akik szervezéssel, munkával, jó hozzáállással hozzájárultak ahhoz, hogy egy jó kooperáció és közös célok kapcsán július 1-től nagyobb biztonságot tudhassunk magunk körül.
     A képek az épület átalakulását mutatják a kezdetektől a kész állapotig. Minden bizonnyal lesz ünnepélyes avatás is, amelyről külön riportban beszámolunk.

GiK 
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-