Nyilvánosság - már megint - kizárva
2012.09.25.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
Ha valaki ezen a portálon szívesen olvas kulturális eseményekről, ünnepségekről, sporteseményekről híreket és nem nagyon hozzák lázba a helyi politikai kérdések, pláne nem a törvényesség és annak betartása, nos azoknak azt javasolhatom, hogy ezt az írást nyugodtan hagyják ki. De akit érdekel, hogy mi folyik a választott emberek által kreált boszorkánykonyhában, és figyeli olykor azt is, hogy a szabályokat mennyire tartják be a választottak, azoknak egy kis csemegével szolgálhatok a keddi napról.
      Történt, hogy Rétság Kistérség Többcélú Társulása, Társulási Tanácsa ülést tartott. 
-
Rövid fogalommagyarázat
     hiszen a megértéshez szükséges. A társulás a kistérség települései által (önkormányzati szavazással) létrehozott szervezete, a kistérség egyes ügyeinek közös szervezésére. A Társulási Tanács ennek a szervezetnek a döntéshozó testülete, amely a résztvevő 25 település polgármestereiből áll, Elnöke választás alapján Mezőfi Zoltán, Rétság polgármestere. Ezek az ülések a törvény erejénél fogva nyilvánosak, azon bármelyik állampolgár résztvehet. (Miként a települési képviselő-testületi ülésen is.)
      Gondoltam egyet, és mivel volt olyan téma ami engem felettébb érdekelt - no nem annyira magánemberként, hanem rétsági képviselőként, és nem is csak a magam nevében, de erről később - elmentem az ülésre, és a kezdés idejében leültem a "nézőtéren", a tárgyalóasztaltól távol, ahol az érdeklődőknek eleve van helye.
      Itt jegyzem meg, eszemben sem volt cikket írni az ott hallottakról, mert önmagában érdektelen. Hacsak nem következik be ami bekövetkezett. Így már nyilvánosságért kiállt. A módszer, hogyan zárják ki a köznépet, az érdeklődő állampolgárt a rá tartozó ügyekből. Mezőfi Zoltán, Rétság város polgármestere szivélyesen üdvözölt, majd érdeklődött, mivégre is látogattam meg az ülést és tettem ki az emlékezetpótló diktafont. Mondottam nyilvános ülés, részt lehet venni. Nem igen szólt erre semmit, de láthatóan némi zavar támadt, majd halk suttogás a terem másik részében tartózkodó munkaszervezet vezetővel.
      Megnyitotta az ülést, mint a társulás elnöke ez az ő tiszte. Majd a napirendi sor jóváhagyásánál vezette elő, hogy a 3. napirendi pontot zárt ülés keretében javasolja tárgyalni. Mi van itt tulajdonképpen? Habratyolt valami személyi kérdésekről, ámbár ez nem fedi a valóságot. A mellékelten letölthető meghívóból - ami ugyancsak nyilvános, és a szervezet honlapján kötelező lenne megjelentetni - látható, hogy a 3. napirendi pont: "A Munkaszervezet jogutód nélküli megszűntetéséről valamint a Társulás jövőbeni működéséről. Előterjeszti: Mezőfi Zoltán, elnök" No ezt tette egy javaslattal zárt üléssé. Már a címben sincs semmi olyan ami utalna a zárt ülésre, de erről később.
-
Miről van szó tulajdonképpen?
      A kistérségi társulásoknak ezt a formáját még a 2002-2006 ig működő Parlament hozta létre. Mondjuk úgy ösztönözte az önkormányzatokat, hogy önként lépjenek be. A mostani kormány inkább járásokat szervez, nincs a koncepciójában e társulási forma támogatása. Ha a települések együtt úgy döntenek, hogy ez a társulás maradjon meg, akkor megtehetik, de ez esetben a működés összes költségét a tagönkormányzatoknak kell fedezni, mivel január 1-el az állami támogatás megszünik. (Pénzük nincs, ez nem valós alternatíva) Ha megszűnik a szervezet, az azért nem megy olyan gyorsan, különös tekintettel arra, hogy december 31-el ki lehet mondani a megszüntetést, de a pénzügyi, és bizonyos jogi kérdések nem zárhatók le akkor. Azt kb márciusig lehet elvégezni. Ennélfogva valakire ezt a feladatot rá kell bízni. Mehetne ez konszenzusosan is, de egy tájékoztató kapcsán Rétság város önkormányzata már felhívta a polgármestert, hogy ezt nem kívánja. Sok más elintézendő mellett az előterjesztés erről szól.
      -
Hogyan lehet zárt ülést tartani?
      Nagyjából úgy, mint az önkormányzatoknál. A zárt ülések anyagán kötelezően jelezni kell ezt a tényt, és a meghívón is fel kell tüntetni - a napirendek után - hogy adott témát zárt ülés kerezében javasolja tárgyalni a levezető elnök. Az indok általában kiderül a címből, vagy iratból.
      No kéremszépen, a meghívóból pontosan látszik, hogy semmiféle megjelölés nem szerepelt a meghívón. De az adott anyagon sem. Merthogy az nyilvános, és a kezemben is volt amikor elmentem erre az ülésre. Bármelyik polgármester lemásolhatta volna, vagy megjelentethette volna honlapján. Tehát annyira volt titkos az irat, hogy magam is könnyűszerrel hozzájuthattam. Semmi nem jelezte, hogy ez csak a "választottaknak szól". Hogy ne a levegőbe beszéljek, ide is csatolom. Akárki elolvashatja, ezen ugyan nincs mit titkolózni. Annál jobban tartozik a térség ügyei iránt érdeklődőkre.
-
Hogyan zajlott a zárt ülés?
      Tulajdonképpen normálisan, mindaddig, amíg a zárt ülésre sor nem került. Ekkor a levezető elnök (Mezőfi Zoltán) bejelentette, hogy aki a zárt ülésen nem vehet részt, azt megkéri ... Igen ám, de ült ott egy csomó ember, azok nem mozdultak. Maradtak. Egyedül a rétsági képviselő nem tudhatta meg, hogy az általa is megszavazatott, tagdíjjal támogatott társulás ügyeiben hogyan döntenek.
      Kértem egy percre szót, amit bár nem lett volna kötelező, de Mezőfi Zoltán megadott.
      A jegyzőkönyv számára elmondtam, hogy az ülésen a helyi önkormányzat pénzügyi bizottságának alelnökeként, a PVB elnökének megbízásából veszek részt. (Mert valóban így volt). Mezőfi Zoltán közbevezette, hogy miért nem jeleztem ezt? Nem válaszoltam, mert nem akartam modortalanul visszaélni a helyzettel. Miért is kellett volna? Nem tudja ki a saját városának testületi tagja, a PVB tagja, alelnöke? És ha jelzem akkor mi változik? Mert ha változtatott volna a tényálláson, akkor mondhatta volna, hogy ezen hivatalos minőségemben vegyek részt a tanácskozáson. Nem mondta! Márpedig az elég faramuci zárt ülésen érintettként bizony hogy résztvehettem volna. Nagyon kilóg a lóláb! Mint ahogy megkérdeztem, hogy a többi személy aki a teremben maradhatott, ők miért nem jönnek velem? A válasz az volt, hogy ők érintettek. Érdekes, én is! Az általam képviselt bizottság tagjaként.
-
Egy kis jogászkodás
      Ez az okfejtés már ténylegesen nem sokakat érdekel, de azért a hitelesség kedvéért idézni vagyok kénytelen a munkaszervezet Szervezi és Működési Szabályzatát (SzMSz), ami ezen tanácskozások alapszabálya is. (Alul letölthető) Ez is nálam volt így tudtam belőle idézni. A 4. § 12 bekezdése rendelkezik a zárt ülés tartásáról, mert a törvény a bezárkózást igen szoros feltételekhez köti.
      Valóban igaz, hogy "állásfoglalást igénylő személyi ügy tárgyalásakor" lehet zárt ülést tartani. Megjegyzendő, hogy az kiadott anyagban egyetlen ilyenre utaló sor nincs, de még csak név sem. Egyetlen név van (az sem aláírásként hanem az előterjesztőként megjelölve,) ez Mezőfi Zoltán. Nincs tehát semilyen személyi ügy. Nincs semilyen állásfoglalást igénylő téma a határozati javaslatokban sem. Egyszerűen nem igaz, hogy ez személyi ügy. Az iratot áttanulmányozva magam is erre jutottam. Az, hogy a munkaszervezet megszünik, és a munkatársak megbízása is megszünik, e tekintetben nem ennek a napirendnek a témája. Az pedig, hogy minden dolgozó érintett, nevetséges, hiszen akkor minden költségvetési tárgyalás, vagy önkormányzati SzMSz tárgyalás ahol a szervezet átalakítása van napirenden (ugyancsak név nélkül) személyi ügynek minősülne? Zárt ülésen kellene tárgyalni és minden dolgozó ott lehetne? Kizárt.
     De van más feltéte is a személyi ügyekre vonatkozóan: "ha az érintett a nyilvános-tárgyalásba nem egyezik bele". Mert ha ok lenne a zárt tárgyalásra akkor is csak úgy lehetne ezt véghezvinni, ha az érintettek nem egyeznek bele. Meg sem kérdezték őket! Állítólag aki rajtam kívül maradt a teremben és nem polgármester (szervezet vezető és jkv vezető) az mind érintett. Minimum itt kellett volna egy kédés, hogy ők ehhez hogyan állnak hozzá. Ha nem kérik a zárt ülést, akkor személyi ügyben sem lehet!
     Mindezek mellett ahol jól megy az előkészítés, ott - ha vannak ténylegesen - érintettek, akkor előre és írásban kell nyilatkozniuk. Ilyen sem volt. (mint ahogy személyi ügy sem) Meghívón jelölés sem volt. A kiadott anyagon jelölés sem volt.
      Ezt nem nagyon lehet minősíteni, hacsak nem Mezőfi Zoltán újabb szégyenletes színjátéka a nyilvánosság kizárására olyan fontos ügyben, amiről igenis tájékoztatni kell a közvéleményt. Egy komoly oka lehetett azon túl, hogy be akarta mutatni, miylen is az együttműködés Rétságon a képviselőkkel, ahol a polgármester a vele együttdolgozó képviselőt ilyen méltatlan helyzetbe hozza. A tényleges ok a kettős beszéd! Mást mond, másként nyiltakozik ezen a fórumon és mást a városi testületi ülésen? Ez látszik nagyon valószínűnek és attól tartott ez kiderül. De hát így derült csak ki igazán!
-
Befjezésképpen
     A dologban az a legbosszantóbb, hogy amikor városi testületi ülésen valamilyen kistérségi téma kerül szóba polgármesterünk nem egyszer hangsúlyozza, mintegy felhívó formában (már majdnem elvárásként kimondva), hogy a képviselők elmehetnek oda, és igenis javasolja. Volt egyébként példa Jávorka János is vett részt olyan témán ami szakmailag hozzá tartozott. Ez meg hozzám. Mondhatom azt is hát, hogy a polgármester meghívására mentem el.
      A következő érdekesség az SzMSz. Az ülés alatt a laptopomon a szervezet honlapjáról megnyitottam és letöltöttem a dokumantumot. Valami érdekes módon délután már nem találtam rá. Miért? Mi lehetett ezzel a cél?  Önkritikusan be kell vallani, alaposabb kereséssel megtalálható az irat, csak az egyszerő olvasó számára nehezen fellelhető. (Pl a Dokumentumok menüpont alatt, ahol az logikusan keresendő, nincs.) No nem mintha ezt a honlapot valaki is komolyan venné, hiszen a törvényi előírások minimumának se felel meg. A kötelezően előírt közérdekű adatok nem elérhetők. Mondhatni, hogy ez is vicc az egész. 
      Harmadsorban. A felvetésemre elhangzott, hogy majd az üléseken a polgármesterek úgyis tájékoztatást adnak. Miről is? Mert ha zárt ülés van, akkor a határozat puszta ismertetésén túl egyetlen szót nem szólhatnak arról ami ott elhangzott. Nem mondhatják el, hogy ebben a megszüntetés ügyben ők hogyan képviselték településüket, milyen alternetívák között dönthettek volna. Tehát a saját tájékoztatási kötelezettségét akadályozták meg minden egyes jelenlévő polgármesternek. No ez is vicc. Olyan meg nincs, hogy utána mégis kitalálják, hogy nem is zárt ülés "csak Giraseket képviselőt akartuk kiküldeni", bár Rétságon már előfordult hasonló. Akkor a tv nézőknek mondták, hogy zárt ülés, le lehet kapcsolni, majd nyiltan folytatták. Nem kell mondanom, hogy ilyen csak az előző ciklus alatt fordulhatott elő.
-
További vélemény...
      Az nincs. A Kedves Olvasó, ha eljutott ideáig, és követni tudta a sokszor elvont okfejtést, akkor pontosan érzékeli, hogyan tagadják meg a demokrácia működését, a kötelező nyilvánosságot a kistérség ülésén. Ezen túl pedig mindenki kialakíthatja a maga véleményét. Sőt hozzászólásban be is írhatja.
GiK 
.
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-