Zarándokút Lengyelországba
-
A Katolikus Egyház rétsági közössége évről évre szervez olyan többnapos utakat, ahol felkeresik a környező országok egyházi emlékeit, épületeit, közösségeit. A több évvel ezelőtt kítűzött cél az volt, hogy sorra látogassák a környező országokat. 2008. szeptemberében Lengyelország volt a célpont. Annak, hogy most közüljük a beszámolót az az oka, hogy a közelmúltban kaptuk kézhez megjeleníthatő formában. Van viszont aktualitása. Most kezdték szervezni az ezévi utat, amelyen Horvátországba látogatnak. Így teljesedik be az több évvel ezelőtti elképzelés, hogy a környező országok mindegyikében megforduljanak. (A jelentkezés folyamatos, keressék ezügyben Drajkóné Jucikát)
     Itt alább az úton szerzett élményekről számolnak be a csoporttagok és a képeket uygancsak tőlük kaptuk.
GiK 

2008. szeptember 23-án, egy szép őszi reggelen indultunk a lengyelországi zarándok utunkra a rétsági, tereskei, tolmácsi, nagyoroszi hívekkel. Az utat a Koczka utazási Irodával szerveztük meg, így idegenvezetőnk Koczka Jánosné, gépkocsivezetőnk KoczKa Kornél, Jelkivezetőnk Főtisztelendő Tarnai Imre Kerületi Esperes Úr, kántorunk Ádám Bernadett, egyéb ügyek intézője Drajkó Vilmosné volt.
     Útirányunkat Ipolyság Gyügy, Krupina, Zólyom útirányon át vettük, majd Besztercebányára 09.00 óra körül érkeztünk. Első állomáshelyünk a Szent Erzsébet kápolna volt, ahol elvégeztük a reggeli imádságainkat és kértük a Jóisten segítségét a zarándokutunk szerencsés megtételéhez, majd végigsétáltunk Besztercebánya főutcáján, ahol híres reneszánsz stílusú házakat láttunk az 1530-as évekből. 1620-ban Bethlen Gábort itt kiáltották ki királlyá, ugyanis itt tartották az első országgyűlést 1541 - Buda eleste - után. 1594-tőt Thurzók voltak az uralkodói ennek a hangulatos szlovák városnak.
     Majd tovább indultunk és jó hangulatban érkeztünk meg Orava-Árva várához, amely valóban ott árválkodik a sziklák tetején
egymagában. Sétát tettünk az Árva folyó partján, az Árvaváralján.
Szűzanya kegyképe 
a chestochowai Jasna Gorán
 
     Tordosin volt a következő állomáshelyünk, ahol a temető közepén áltó 1354-ben épült fatemplomot néztük meg. A kazettás mennyezeti és falfestések mind eredeti szépségükben láthatóak, amelyben sokáig gyönyörködtünk.
     Trtstena (Trisztina) temploma és Pálos kolostora híres ma is, jelenleg a ferencesek tulajdonában van. Itt rózsafűzért imádkoztunk és indultunk a szlovák-lengyel határátkelő felé. A délutáni órákban érkeztünk a Magas Tátra gyönyörű hegycsúcsai között Zakopánéba. Végig sétálva a főutcán, vásárosok kereskedők, áruikat kínáló sora között egészen a siklóig, amely felvitt Zakopáne hegyére Gubalowkára, 1122 méter magasra. A kilátás gyönyörű volt a mindössze 400 éves településre, amelyet gorálok lakták, a 19. századtól vált az üdülők kedvelt helyévé. Sok kézműves műhely, panzió, étterem, galéria és egy templom várja az idelátogatókat. Mi az üdülőtelep szélén gyönyörű környezetben lévő Litwarowka panzióban szálltunk meg éjszakára. Bőséges, finom vacsora után jólesett a pihentető alvás a kényelmes, meleg szobákban.
     Szeptember 24-én Szent Gellért napján indultunk tovább az idő már bontogatta őszi esőfelhőit, borús időben, szitáló esőben indultunk útnak. A buszon Szent Gellért püspök zsolozsmáját imádkoztuk. A Beszkidek vidékén haladva a Dunajce folyó mentén elértük Kalwaria Zebrzydowskát. Templom és kolostor együttes 6 hektár területen 41 imádkozó hely található. Kegyképe Mária Jézussal 1641-ben véres könnyeket hullatott. 1887-ben koronázták meg. A kálvária jeruzsálemi kálvária teljes utánzata.
A szél szétkergette az esőfelhőket és ragyogó időben érkeztünk Wadowicébe, II. János Pál pápa szülővárosába. Nagy élmény volt végigsétálni a "Nagy Pápa" egyszerű szülőházában és a templomban, ahol megkeresztelték. Itt imádkoztunk egyénileg II. János Pál pápa lelki üdvéért.
     Délután 5 óra körül érkeztünk Chestochowába, zarándokutunk legismertebb és leglátogatottabb zarándok helyére. A szállásunk a papi lakrészben volt, amely minden igényt kielégítő tiszta kényelmes szobák voltak. Este 20 órakor kezdődött a mi szentmisénk a Jasna Gorán a Szűzanya kápolnában a csodatevő kegykép előtt. A misét Lelkivezetőnk Tarnai Imre bácsi celebrálta, minket kísérő kántorunk Ádám Bernadett segítségével zengett a magyar ének. Rácsontúli hatalmas tömeg hallgatta, olykor olykor bekapcsolódva a liturgiába.
     Szeptember 25-én a bőséges és változatos reggeli után Bátor Botond pálos rendi magyar szerzetes tartományfőnök mutatta be a Jasna Gorát, amely nagyon sok látnivalót, kincset értéket tárt elénk. 1388-ban kiállított dokumentumokban jelenik meg először a Jasna Gora kifejezés. Ezt a nevet a Magyarországról származó pálos rendtől kapta a Fényes Hegy. A pálosokat Oppolei Ulászló hívta Lengyelországba, akik itt helyezték el a kegyképet 1384-ben. Szent Lukács festette annak az asztalnak lapjára, amelynél a Szent Család imádkozott. 1430. április 14-én banditák a kegyképet elrabolták, kincseitől megfosztották és kardjukkal a Madonna arcán több vágást ejtettek, amely ma is látható. Restaurálás és sok viszontagság után 1717 szeptember 08-án koronázták meg. 1979-ben II. János Pál pápa aranyrózsával 1982-ben aranyszívvel ajándékozta meg a kegyképet, amely kegykép két oldalán látható. Az öltöztethető képnek 7 ruhája van, rubint, gyémánt, korál és milleneumi ruhák.
     Az idő gyorsan haladt és rövid időn belül Krakkóba érkeztünk, a Wawelt idegenvezetőnk nagy lelkesedéssel mutatta be. A Katedrálist, amelyben 1320-tól 37 királyt koronáztak meg. Első szentmiséjét Karol Wojtilla itt mondta el 1946-ban, papszentelése napján. Megtekintettük a Szent Ferenc templomot a püspöki palotát, posztócsarnokot, Mária templomot. Meghallgattuk a négy égtáj felé szóló harsonák hangját. Este 20 órakor szentmisére mentünk a bárka formájú 2002-ben felszentelt Isteni Irgalmasság templomába. Szállás, vacsora Wielicskán volt.
     Szeptember 26-án, zarándok utunk utolsó napján reggeli után indultunk Owiescsinbe (Auschwitzba). Ez a hely az emberi gonoszság, szadizmus, aljasság színtere. Idegenvezetőnk a fülünkre szerelt készülékeken keresztül nagy szaktudással és részletességgel ismertette az ott történteket. A halottak és látottak mélyen az emlékezetünkben maradnak.
     Gazdag lelki és kulturális élményekkel tértünk haza a késő esti órákban.
     Köszönetet mondunk a "Koczka Utazási Irodának" és Főtisztelendő Tarnai Imre Esperes úrnak a gazdag lelki és kulturális programokért. 
Szebényi Zsoltné Drajkó Vilmosné 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-