Zarándoklat Mariazellbe
-
A Rétsági Egyházközség évente szervez zarándoklatokat. Ez év szeptemberében Máriacellbe és környékére látogattak el. Az útról készült beszámolójukat a közelmúltban kaptuk meg. Ezennel - megköszönve az írást és a képeket - honlapunk olvasóit is tudósítjuk az útról. A zarándoklat a Koczka Utazási Iroda szervezésében jött létre.
GiK 


1. nap: 
Mayerling: Habsburgok vadászkastélya. Rudolf trónörökös és Vetsera Mary tragikus halálának színhelye. Rudolf, Fe­renc József és Erzsébet királyné (Sissi) fia. Rudolfot édesapja szigorúan, spártai nevelésben részesítette. A gyermek érzékeny lelkületű, depresszióra hajlamos volt. Ifjú korában boldogtalan házasságot köt Stefánia belga hercegnővel. Rudolf vigasztalást, boldogságot gyakran idegen nők társaságában kereste. Életének 31-ik évében öngyilkos lett és a halálba vitte magával a 17 éves egzaltált lányt is Maryt. Jelenleg a kastély karmelita kolostor színhelye.
Lilinfeld: Cisztercita apátság, 1202-ben VI. Lipót alapí­totta. Gótikus keresztelőkápolna 1300-ból maradt fenn. A templom barokk belsővel és 1230-ból származó kórusteremmel rendelkezik. 82 m-es hosszúságával Ausztria legnagyobb templomai közé tartozik.
Annaberg: Temploma (Szt. Anna) különleges hagyma­kupolával fedett fatornya teszi jellegzetessé. Egyhajós templom, az oltár 1440-ből való Szt. Anna Máriával és Jézussal, gótikus szoborcsoport.
2. nap:
Mariazell: Az alapítás története, ahogy ezt a legenda meg­őrizte: Stájerország délnyugati sarkában, Karindával határosan, gyönyörű környezetben fekszik a Sankt Lambrecht-i bencés monostor. Ez az apátság 1103-ban III. Henrik karindai hercegtől alapítványi birtokként kapta a mai Máricell vidékét. Az itteni erdőkben élő emberek lelki gondozásával Otker apát 1157-ben egyik szerzetesét, Magnuszt bízta meg. Ő az apát engedélyével egy hársfából faragott Mária-szobrot is magával vitt a hosszú útra. December 21-én este, mikor már közel járt céljához, útját egy sziklatömb miatt nem tudta folytatni. Szorult helyzetében a Szűzanyához fohászkodott. Erre meghasadt a szikla, eltűnt az akadály. Hamarosan meg is érkezett, a szobrocskát egy fatönkre helyezte és kis „cellát" eszkábált föléje. Kegyszobor fölé az első kőből készült hajlékot Henrik őrgróf emeltette hálából gyógyulásukért. 1363. évben Nagy Lajos királyunk a törökkel való ütközet előtt a celli Szűzanyához imádkozott tanácstalanságában. Merjen-e megütközni a túlerőben lévő sereggel szemben?
Álmában a Szűzanya megvilágosította elméjét, az ütközetre bátorította. (király mellén a Szűzanya képpel ébredt) Győzelmet aratott a túlerőben lévő sereggel szemben. Hálából kincseket adományozott a Szűzanyának és elrendelte a díszes templom építését. 4 év alatt elkészült a gyönyörű gótikus Székesegyház. Főhajóba az ősi kápolna hajlékot kapott. Később ez is kicsinek bizonyult és III. Ferdinánd kezdeményezésére hatalmas templom építésébe fogtak. Az ősi falakból semmit nem romboltak le, amit azonban megkímélt az építők kegyelete azt romba döntötte az 1827-es tűzvész. A Boldogságos Szt. Szűz ősi szobra épségben megmaradt. (ez a szobor 47 cm-es hársfából készült) Alig 1 év alatt a sok hívő segítségével (adományokból) felépült a ma látható templom. Mariazell híre és dicsősége besugározza az egész kerek világot.
Kincstár: itt őrzik azokat a tárgyakat, melyek évszázadok folyamán a Szűzanyának ajánlottak a zarándokok. A foga­dalmi ajándékokkal kérésüket vagy éppen hálájukat, Mária iránti buzgalmukat kívánták kifejezni az adományozók. A kincstár tisztelt ereklyéje a kincstári oltáron elhelyezett Mária kép. (Nagy Lajos ajándéka Mariazell-i Szűzanyának.)
Szt.Mihály-kápolna: A déli kapun kilépve néhány méternyire a Szt. Mihály-kápolnához jutunk. A XV. sz. végén épült kései gót nyolcszögletű torony, mérműves rózsaablakával, jellemző a korabeli monostorokra. Itt az ún. kar­nerben gyűjtötték össze, az egykori, templomkörüli temetőből származó emberi csontokat. Föld alatti része most is ezt a célt szolgálja. A csillagboltozatos felső helyiségben gyakran mutatnak be szentmisét, tartanak keresztelőt. Az oltárkép 1754-ből való, Szt. Mihály arkangyalt ábrázolja. A hatalmas feszület eredetileg a bazilikában állt. Az 1827-es tűzvész után a kápolna valamivel alacsonyabb lett.
Heiligenbrunn kápolna (Szt. forrás): A heiligenbrunni kápolna sincs messze a bazilikától. Anton Stroz Sankt Lambrecht-i apát építette 1711-ben. Vizének szembajt enyhítő hatást tulajdonítanak. A barokk oltáron lévő XV. századból származó szobor a trónon ülő Madonnát áb­rázolja gyermekével, polychrom fafaragással körülvéve. Két oldalt Mária szülei: Joachim és Anna szobra áll. A gyógyító forrásvíz kannákból csordogál, melyeket angyalok tartanak a kőmedencék fölé. A klasszikus orom­zattal díszített kapun lépünk be a négyszögű templomba, Felül párkány fut körbe. A mennyezeti freskó közepén a Szentlélek lebeg a vizek fölött. Valamennyi jelenet a gyógyító erejű forrásra utal: Mózes vizet fakaszt a sziklából, Jézus Jákob kútjánál, a szír Námán megfürdik a Jordánban, vakon született meggyógyult a Silóé tavánál.

Keresztút: A jelenlegi keresztúti állomások 1955-ből valók, kerámia domborművek.

Mechanikus betlehem: Keresztúttal közvetlen szomszédságban áll. Eredete: egy több száz éves családi hagyományra nyúlik vissza. A ma látható 130 figura 12 újszövetségi jelentet ábrázol, bonyolult szerkezet segítségével mozgásba hozható. (18 év téli munka eredménye)
Kirándulások:
Erlauf-tó: 60 ha-on fekvő pisztrángban és csukában gazdag hegyi tó. Mélysége 35m. Nyár derekán kb: 20 C fok. Vizisportok és kirándulók kedvelt helye. A tóhoz közeli Mária-vízesést is megtekintettük.
3. nap:
Neuberg: gyönyörű környezetben fekvő település. Egy­kori cisztercita apátságot Ottó herceg alapította 1327-ben.
Mária mennybemenetele apátsági templom: Hatalmas 3 hajós gótikus stílusú csarnoktemplom. 23 m magas fedélszéket 1400-as évek elején ácsolták vörösfenyőből, vasszögek és kapcsok nélkül. 1100 m2-es a tetőtér, a legnagyobb az országban.
Bécs: Főváros, tartományi székhely. 1.600.000 lakosa van, 23 kerülete. Legszebb épületei a Ringen találhatók és 1857 után épültek.
Opera: a Ring első palotája, 2200 nézőt tud befogadni, 5 emeletes. Fehér-vörös-arany színek dominálnak.
Parlament: görög stílusú épület. Előtte áll a Athéné-kút a Pallas Athéné szobrával.
Városháza: neogótikus épület. Tornyán áll a vasember. Földszintje és udvara árkádos és a legszebb terme a díszterem.
Várszínház: a II. világháborúban megsérült és 1950-55 között újjáépítették.
Városi park: (Stadtpark) a Wien-patak keresztül folyik rajta, híres emberek szobrai kapnak helyet a parkban (pl: Johann Strauss)
Stephans-dom: Bécs szimbóluma, a gótikus stílusú 137m magas tornya. Névadója a kereszténység első vértanúja, akit '37-ben megköveztek. Érdekessége, hogy itt látható a  „máriapócsi Könnyező Madonna".  A csodatudó képet I. Lipót császár vitette Bécsbe 1683-ban.

 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-