Bronzéremmel zárták olimpikonjaink az országos versenyt
-
A Magyar Diáksport Szövetség III. IV. korcsoportos szellemi megmérettetésének országos döntőjét Rétságon rendezte. Megjegyzendő, hogy nem először, amit talán az eredményes felkészülés mellett a feltételek biztosításában való jeleskedés is elősegített. A döntőben az egész országból bekerült 8 csapat vett részt, közöttük az elődöntőn aranyérmet szerzett rétsági együttes is.
      Szombaton délelőtt 11 órára megérkeztek a csapatok. Volt akik igen messziről keresték fel kisvárosunkat. A művelődési központ aulájában külön kialakított hely várta a zsűrit, a versenyzőket, és a velük érkezett kisérőket, felkészítő tanárokat, szülőket.
     Elsőként a zsüri elnöke Ránkyné Németh Angéla, olimpiai bajnok köszöntötte a résztvevőket, majd Mezőfi Zoltán polgármester köszönte meg, hogy városunkba látogattak a versenyzők majd eredményes versenyt kívánt. A zsüri tagjai voltak még: Jakabházyné Mező Mária, MOA főtitkár, Dr. Kollár Mihály, Nógrádi Olimpiai Baráti Kör elnöke, Hegedűs Géza, Nógrádi Olimpiai Baráti Kör tagja. A játokot végig Győr Béla, a MOA Tanács tagja vezette, minden résztvevő megelégedésére.
      Ha végigtekintünk a döntőbe jutott együtteseken, láthatjuk hogy többen évek óta részesei az országos döntőknek, nagy felkészültségükkel többször voltak helyezettek, de mindenképpen színvonalas munkával érdemelték ki a az elős 8 közé jutást. Nézzük felsorolásszerűen: - Móra Ferenc Gimnázium, Kiskunfélegyháza, - Budai-Városkapu Óvoda, Ált. Isk., Szakiskola, Speciális Szakiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Pécs, - Zuglói Hajós Alfréd Általános Iskola, Budapest XIV., - Általános Iskola, Rétság, - Fekete István Általános Iskola, Zamárdi, - Berzsenyi Dániel Általános Iskola, Kaposvár, - Általános Iskola és Intézményei, Ófehértó, - Általános Iskola és Óvoda Kiskanizsa, Nagykanizsa.
      A verseny látszatra egyszerű. Jó válaszokat kell adni 10 kérdésre. No igen! Csak látszólag. Mert az anyag, amiből fel kellett készülni, mondhatnánk "nem semmi". A XVIII. nyári olimpiai játékok (1964 Tokió) magyar résztvevői, eredményei (1-6. helyezettek); a XX. téli olimpiai játékok (2006 Tokió) magyar vonatkozásai, nemzetközi győztesei közül: alpesi sí számok (lesiklás, műlesiklás, óriás műlesiklás férfi és női győztesei, szánkóversenyek női és férfi győztesei, műkorcsolya versenyek egyéni férfi és női győztesei). Magyar öttusázók az olimpiákon. A XXIX. nyári olimpiai játékok (2008 Peking) magyar résztvevői, eredményei (1-6. helyezettek). Még a címeket végigolvasni is fárasztó, de a versenyzők vastag könyvekből kikeresve ezen adatokat mind-mind megtanulták, hiszen - a fejükön kívül - semmiféle segédanyagot nem hazsnálhattak.
     Szépen indult a versengés, minden együttes bőségesen adott jó válaszokat. Alig-alig fordult elő hiba, így nagyon szoros befutó alakult ki. A rétsági csapat a 7. kérdéscsoportban sajnos hibát vétett, így a maximális pontszámból levontak tőlük. Ez egy képfelismeréses feladat volt, amiben nem sikerült minden sportolót a fényképéről azonosítani. A többi feladatot majdnem maximálisan oldották meg, csakúgy mint a versenytársak. Alig-alig volt különbség a pontszámok között, amelyek eldöntötték a helyezést. Sőt volt, ahol nem is volt! Holtversenyek alakultak ki a 3-4, helyért, és az 5. 6. 7. helyért. Na nem volt egyszerű a végső sorrendet kialakítani, mert a kapott pótfeladatokat szinte minden versenyző jól oldotta meg. Olyannyira, hogy a versenyek történetében ilyen még nem fordult elő. Elfogytak a pótkérdések, a zsűrinek itt helyben kellett új feladatokat szabni. Mit részletezzem, a végjátékban a rétságiaknak tökéletes feladatmegoldással a III. helyet sikerült megszerezni.
      Ha minden versenyzőt nem is, a helyi csapatot név szerint is méltó megemlíteni: Rakoncai Veronika, Rompos Ádám, Szabó Bence, és Vince Patrik. Felkészítőjük: Tömösvári Sándor. Gratulálunk minden versenyzőnek.
      A végső sorrend a következőképpen alakult: 1. Kiskunfélegyháza, Móra Ferenc Gimnázium, 2. Zamárdi, Fekete István Általános Iskola, 3. Rétság, Általános Iskola, 4. Pécs, Budai-Városkapu Óvoda, Általános Iskola, 5. Kaposvár, Berzsenyi Dániel Általános Iskola, 6. Budapest, Zuglói Hajós Alfréd Általános Iskola, 7. Ófehértó, Általános Iskola és Intézményei, 8. Nagykanizsa, Általános Iskola és Óvoda Kiskanizsa. Az eredményhirdetés során az első 3 csapat érmekben ajándékokban részesült az oklevelek melleé, és a többi együttes is átvehette a zsüri tagjaitól okleveleit.
      Képeink a rendezvény jelentősebb pillanatait idézik, de ez alkalommal aki még több fotót szeretne átnézni megteheti. közel 450 képet feltettük a Picassa albumába, ott megtekinthető, letölthető. (Itt azonban felhívjuk a figyelmet az impresszumunkban foglaltakra. A képek más helyen való megjelentetésénél kérjük a forrást megjelölni.) Hozzá kell tenni, hogy ott válogatás és feldolgozás nélkül adjuk közre az összes felvételt.