Nyílt levél egy jogszabálytervezet ügyében
-
A közelmúltban hozták nyilvánosságra a Új Magyarország Vidékfejlesztési Program úgynevezett IV. tengelyével kapcsolatos jogszabály tervezetet. Tulajdonképpen ez foglalkozik a megalakult LEADER közösség pénzforrásainak elosztásával. Sajnos sok érintett úgy látja, hogy a több mint másfél éve kezdődött alulróljövő kezdeményezésekre épülő, öszervező, önellenőrző és öntámogató programot a rendelet tervezete eléggé átértelmezi, sőt akadályozza az eredeti szellemiség szerinti helyi szándékok megvalósulását. A tervezetet az elnökség megtárgyalta, álláfoglalását megírta a minisztériumnak, de nyílt levéként is közzétszi. Itt alább változtatás nélkül ezt közöljük.
Kelt: Vác, 2009. március 11.                                                     Ikt.szám: DIPO-EXT-2009-00008


Címzettek:

Gráf József miniszter és Dr. Forgács Barnabás szakállamtitkár, 
Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium
Glatz Ferenc, elnök, Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat


Tárgy: A DIPO Duna-Ipoly Határmenti Együttműködés Helyi Közössége Közhasznú Egyesület 11 tagú elnökségének NYÍLT LEVELE a „LEADER-rendelet” tervezetével kapcsolatban
 

Tisztelt Gráf József Miniszter Úr! 
Tisztelt Dr. Forgács Barnabás Szakállamtitkár Úr! 
Tisztelt Glatz Ferenc Elnök Úr!


Dr. Forgács Barnabás szakállamtitkár úr azzal a kéréssel fordult a 96 LEADER helyi akciócsoporthoz, hogy vegyenek részt a LEADER rendelet tervezetének előkészítésében és fogalmazzák meg észrevételeiket, véleményüket a rendelettervezettel kapcsolatban. Levelünkben ennek a kérésnek kívánunk eleget tenni.
     A DIPO Duna-Ipoly Határmenti Együttműködés Helyi Közössége Közhasznú Egyesület 11 tagú elnökségének egyhangú véleménye az, hogy jelen állapotában a rendelettervezet szellemiségében nem illeszkedik az Európai Bizottság által megfogalmazott irányelvekhez. Az elnökség tisztelettel kéri a jogszabályalkotót, hogy elképzelését a LEADER tengely végrehajtásának gyakorlatáról karakterisztikusan változtassa meg.
     A helyi akciócsoportok a helyi szereplőket tömörítő független, demokratikus elvek alapján, önkéntesen szerveződő csoportok, melyek döntési jogkör nélküli adminisztrációs szervezetként bukásra vannak ítélve. A DIPO Khe. elnökségének véleménye szerint a LEADER tengely ilyen módszer szerint történő végrehajtásához az Irányító Hatóságnak nincs szüksége a helyi akciócsoportokra.
     A DIPO Helyi Akciócsoport közös véleménye, hogy a LEADER tengely végrehajtásáról szóló rendeletnek egy a tapasztalt kodifikátorokat megizzasztó 96 akciócsoport ezres nagyságrendű megoldási javaslatait magában foglaló „gigarendelet” helyett, egy egyszerű, közérthető rendeletnek kell lennie, mely szabályozza, hogy:
 

  • a Helyi Akciócsoportok milyen eljárásrend kerete között hirdethetik ki saját Helyi Vidékfejlesztési Stratégiájuknak megfelelő pályázataikat!
  • a Helyi Akciócsoportoknak milyen szabályokat kell betartaniuk a helyi pályáztatás folyamán, illetve a Kifizető Ügynökség milyen keretek között hagyja jóvá a projektgazdák kifizetési kérelmeit!
  • az Irányító Hatóság, illetve a Kifizető Ügynökség hogyan ellenőrzi a szabályok betartását!
  • mi a legegyszerűbb pályázati rendszer, ami a hatékony végrehajtást szolgálja!


Az itt leírtak már ismétlések, de sajnos valódi párbeszéd hiányában csak az ismétlés lehetőségével tudunk élni. A korábban megfogalmazott észrevételeinkkel összhangban javasoljuk, hogy csak az általános irányelvek kerüljenek megfogalmazásra a rendeletben. A Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák megoldási javaslatai ne mint a rendelet szövege, hanem mint a HACS által meghirdetett pályázati kiírás kerüljenek megfogalmazásra. Annak nincs jogi akadálya, hogy közhasznú non-profit szervezetek (jelen esetben közhasznú egyesületek és non-profit kft-k) pályázatot hirdessenek és bonyolítsanak le! A pénzügyi forrást különböző módon lehet biztosítani, például a 147/2007-es FVM rendelet szerinti LEADER fejlesztési forrás elkülönített bankszámlán való kezelésével (rendelet szerint ütemezve), vagy akár a Kifizető Ügynökség kezelésében, a fontos csak az, hogy a lehető leghatékonyabb rendszer alakuljon ki.
     Bízunk benne, hogy a DIPO Khe. elnökségének hivatalos állásfoglalása valódi párbeszédet indít el, mely eredményeként a közös érdek, a hatékony módszeren alapuló eredményes vidékfejlesztés valósul meg.

Vác, 2009. március 11. 

A DIPO Duna-Ipoly Határmenti Együttműködés Helyi Közössége Közhasznú Egyesület elnökségének nevében, őszinte tisztelettel:

Dr. Nacsa János Elnök 
Alábbi képek a LEADER közösség egyik ünnepi közgyűlésén készültek 2008 decemberben
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-