Pályázatokról rendezvényekre - Tájékoztató fórum 
-

A DIPO Duna-Ipoly Határmenti Együttműködés Helyi Közössége Közhasznú Egyesület szervezésében 2009. február 26-án, csütörtökön a Rétsági Művelődési Házban tájékoztató fórum került megrendezésre.
     A fórumon szó esett „A parlagfűvel fertőzött területek fizikai mentesítésére alkalmas motoros fűkaszák beszerzése” és „A vidéki rendezvények, falunapok szervezésére 2009. évben” című pályázati felhívásokról.
     A fórum Jávorka János, a rétsági Helyi Vidékfejlesztési Iroda vezetője általi megnyitását követően Styevó Gábor mutatta be „A parlagfűvel fertőzött területek fizikai mentesítésére alkalmas motoros fűkaszák beszerzése” című pályázati felhívás tartalmát. A résztvevők megtudhatták, hogy csak 1000 fő alatti és 2007. évi fűkasza pályázaton nem támogatott települések nyújthatnak be kérelmet. A támogatás maximális értéke 300 000 Ft, viszont a pályázat benyújtása nem bonyolult, és 30 nap múlva már az önkormányzatokhoz kerül a támogatási összeg, nem utófinanszírozásos. Plusz pontokat jelenthet a védőfelszerelés beszerzése, valamint egy minimális önrész meghatározása. A pályázat benyújtási határideje: 2009. március 25.
     Ezt követően Vastag Ottilia, a DIPO Duna-Ipoly Határmenti Együttműködés Helyi Közössége Közhasznú Egyesület munkatársa tartott előadást „A vidéki rendezvények, falunapok szervezésére 2009. évben” című pályázati felhívásról. A DIPO munkatársa a február 25-én Tiszaújvároson az FVM-VKSZI által rendezett tájékoztató rendezvényen összegyűjtött információit osztotta meg a jelenlevőkkel. A pályázat célja, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program intézkedéseivel összhangban erősítse a hagyományok megőrzését, helyi sajátosságok megismertetését.
     Vastag Ottilia az előzmények kapcsán elmondta, hogy a rövid határidő ellenére tavaly is 523 pályázat érkezett be, amelyeket nagyrészt önkormányzatok nyújtottak be, de több mint 70 civil szervezet és 1 magánszemély is pályázott. Az 523 pályázatból 146 részesült támogatásban. Tanulság az előző időszakból, hogy a rendezvények nem specifikusak, nem egyediek voltak, hanem leginkább a falunaphoz kapcsolódtak. Kevés volt az igazi fesztivál jellegű rendezvény. A legnagyobb és egyben leggyakoribb probléma volt, hogy a programok többsége nem hagyományőrző volt, nem a helyi specialitások kapták a fő szerepet.
     Az idei pályázatra jogosultak körében az önkormányzatokon, civil szervezeteken és a magánszemélyeken kívül az önkormányzati intézmények is benyújthatják kérvényüket. Az elnyerhető támogatás formáját és mértékét illetve a kiíró a lebonyolításhoz szükséges technikai eszközöket 1500 pont értékig biztosítja és 200 000 Ft mértékű támogatást nyújt a rendezvényen a rendező által tervezett produkcióra, meghívott előadó díjazására. A pályázat benyújtása március 10-én postai úton 24 óráig, személyesen pedig 14 óráig lehetséges. A pályázatokat 1 eredeti és 1 másolat példányban, 2 db elektronikus adathordozón kell benyújtani.
      A pályázat beadásánál ügyelni kell a következőkre: Címzett: FVM Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet  Társadalmi Kapcsolatok Igazgatósága. Cím: Postacím: 1860 Budapest A személyes benyújtás helye: 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 11. A borítékra rá kell írni a rendezvény címét és az „ÚMVP vidéki rendezvények 2009” – feliratot. A pályázatok benyújtása csak a kiíró által hivatalosan közzétett formanyomtatványokon lehetséges. A támogató a pályázatokkal kapcsolatban a hiánypótlás lehetőségét kizárja!
     A pályázat a 2009. május 15 – december 31 között megvalósuló rendezvényeket támogatja. Az október 15-e után tervezett szabad téri rendezvényeknél egy fedett „B” helyszín biztosítása kötelező. A pályázat egyik kritériuma, hogy a rendezvényen vállalni kell legalább 500 fő részvételét. A pályázat értékelésekor prioritást élvezhetnek azok a rendezvények, amelyek az önkormányzatok, esetleg kistérségek együttműködésével, összefogásával, a LEADER Helyi Akciócsoport stratégiájához illeszkedően és több korosztály megszólításával kerülnek megrendezésre. Célszerű nem egy nemzeti ünnephez kötni a rendezvényt, mivel arra az időpontra több pályázat is benyújtásra kerül. Ajánlatosabb például egy búcsúhoz kötni a támogatásra benyújtott rendezvényt. A pályázatot a Helyi Akciócsoport és a Helyi Vidékfejlesztési Iroda képviselőjével is szükséges aláíratni. A rendezvénnyel kapcsolatos kérdéseket a rendezveny@umvp.eu e-mail címre lehet küldeni.
     Jávorka János felhívta a figyelmet arra, hogy a pályázók a pályázati űrlapon minden rovatot töltsenek ki. Fontos az időpontok egyeztetése a kistérségeken belül, hiszen több esély van a támogatás elnyerésére, ha különböző dátumú rendezvényekre nyújtják be a pályázók kérelmeiket. Nacsa János elmondta, hogy a DIPO Helyi Akciócsoporttól minden segítséget megkapnak a pályázni kívánók. Bruder Márton kiemelte, hogy a pályázóknak figyelniük kell a formai követelményekre. Az 1500 pont ne legyen 1502, mert nincs hiánypótlás és elutasítást von maga után.

Bruder Márton Foto: GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-