Európai falvak - együtt a vidék fejlesztéséért
-
Ha nem is túl gyakran, de azért folyamatosan beszámoltunk Olvasóinknak a Leader csoport szerveződéséről, az ilyen aluluróljövő kezdeményezésre épülő vidékfejlesztési programokkal megszerezhető pénzek elérésére tett intézkedésekről. Most egy ünnepi alkalomról adhatunk tájékozatást, amely a Rétságon, a Városi Művelődési Központ  tárdalgójában került sorra 2008. november 14-én.
      Dr. Nacsa János a Leader közösség helyi aciócsoportjának (HACS) elnöke, egyben az ezen tevékenység végzésére megalakult DIPO Közhasznú Egyesület (KHe) elnöke köszöntötte a megjelenteket, elsősorban települések első embereit, a közösség és az egyesület regisztrált tagjait. Köszöntötte az elnöki asztalnál helyet foglaló Lombos István országgyűlési képviselőt, illetve a Kistérségi Társulás munkaszervezetének vezetőjét, Gresina Istvánt, aki egyben az egyesület egyik alelnöke is.
     Rövid köszöntőjében elmondta, hogy többszörös ok van az örömteli ünneplésre. Egyrészt jelenthette, hogy a Leader akciócsoport szervezésvel eredményesen jártak el, hiszen az így végzett munkát, a megalkotott helyi vidékfejlesztési startégiát (HVS) az irányító hatóság megvalósításra alkalmasnak találta, és 29222/2008 ügyiratszámon regisztrálta az akciócsoportot. Az így lehívható támogatások kezelésére a HACS megalkothatta azt a szervezetet, amely a lebonyolítást vállalja, és a törvényességéről gondoskodik. Ez a következő ünneplésre okot adó esemény. A DIPO Közhasznú Egyesület (KHe) megalakult, azt a bíróság bejegyezte, ilymódon az már teljesen jogképes. Létrejött elnöksége döntött a működés indításának elengedhetetlen dolgairól, megalakult a munkaszervezet, és elkezdődhet a munka.
     Ez a tulajdonképpeni lényeg, hiszen az egész folyamat közös célja, hogy a csatlakozott települések vidékfejlesztési forrásokhoz jussanak. Ilymódon már 2 jelentős tételről is beszélhetünk. A Leader program keretében közel 800 millió forint áll rendelkezésre a csatlakozott települések vidékfejlesztési pályázatainak támogatására, amelyből a működési költségeket leszámítva is közel 650 millió forint juthat 2013-ig felhasználhatóan az egyes helyi kezdeményezések támogatására. A másik forrás a közelmúltban megjelent miniszteri rendeletek alapján megnyiló vidékfejlesztési célelőirányzatok, amelyekben a pályázatok befogadása és lebonyolítása ugyancsak a HACS, illetve a KHe feladata. Az első pályázati határidő 2008. november 30, majd évenként 2 alkalommal lehet új támogatási igényeket benyújtani. A KHe feladata segíteni a pályázatokat, de ezen túl más források megszerzését lehetővé tevő pályázatokon indulva is szeretne forrásokat allokálni ehhez a térséghez. (TDM, IKSZT, stb.)
     Talán fontos infromáció, hogy a HACS-hoz tartozó települések nem azonosak a Rétság Kistérséget alkotó falvakkal. Egyrészt abból vannak amelyek másik (szügyi) akciócsoportokhoz társultak, másrészt jelen közösséghez Pest megyei települések is regisztáltatták magukat. Összesen 19-en, Bánk, Berkenye, Borsosberény, Diósjenő, Felsőpetény, Keszeg, Kosd, Legénd, Nézsa, Nógrád, Nógrádsáp, Nőtincs, Ősagárd, Penc, Rád, Rétság, Szendehely, Tereske, Tolmács alkotják az akciócsoportot.
     Az ünnepi pillanatokat csak fokozta, hogy ezen alkalomból a települések átvehették azokat a táblákat, melyekkel a hozzájuk vezető úton kihelyezve mindenkivel tudathatják: ők Európai Falu lettek, és az önfejlesztésre szövetkezett Leader közösség tagjai. Mindezek mellett - akár szimbolikusnak tetsző módon - átvehettek egy-egy tollat, amellyel az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program szellemében írhatják a falvak jövőjét, és azokat a kulcstartókat, amelyen fejlődésük zálogának kulcsait őrizhetik.
     Lombos István országgyűlési képviselő üdvözölte a megjelenteket, és jókívánságait fejezte ki a közösségnek. Mint elmondta, az itteniek nagyon jó munkát végeztek, a megalkotott program és a létrejött szervezet garanciát jelent a vidékfejlesztés helyi céljainak megvalósítására.
     Az ünnepi pillanatokat egy szerény fogadás követte, amelyen a résztvevők kötetlen formában tanácskozhattak a pályázati lehetőségekről, kérhettek tanácsot, útbaigazítást. Összességében a méltóságteljes alkalom így hasznosnak is bizonyult.
     A tájékoztatón elhangzott - itt is jó közzétenni - hogy a KHe elnöksége havonta megadott rend szerint ülésezik, és a közgyűlést is a szabályoknak megfelelően hívják össze. Ezek a fórumok a rétsági művelődési központban vannak, nyilvánosak, azon bármely állampolgár résztvehet. Ugyanúgy arra törekszenek, hogy a működéssel kapcsolatos iratok is mind-mind elérhetőek legyenek a nyilvánosság számára. Azok egy része már most is megtalálható a www.dipo.hu oldalon, de a feltöltések befejeztével teljeskörűen elérhetőek lesznek.
      Sajnos nem megkerülhető, hogy ne legyek ünneprontó. Nem volt aki az Európai város táblát átvegye, aki megtisztelte volna a több mint egy évig tartó előkészítő munka gyümölcsét jelentő emelkedett ünnepséget. Ne találgassanak, a listában egyetlen város szerepel: Rétság. Bár a településről több vállalkozás, alapítvány, civil szervezet regisztrált, ílymódon tagjai az egyesületnek, és elsősorban ezen keresztül a város maga is a Leader települések közé sorolódik, a városvezetés nem gondolta fontosnak képviseltetni magát. Pedig ha jól meggondoljuk itt aztán lehetne tenni Rétság körzetközponti szerepének való megfelelésért. Noha minden meghívott megjelent vagy képviseltette magát, Rétság polgármestere sem el nem jött, sem az alpolgármestert nem küldte, sem valamely bizottság elnökét nem kérte fel, de még egy pármondatos levelet sem írt, miért is nem tud - nyilvánvalóan halaszthatatlan közfeladata ellátása okán - résztvenni a rendezvényen. Pedig egyben Mezőfi Zoltán a kistérségi társulás elnöke is, neki tehát többszörösen is lenne feladata ezen községek összefogásának segítésében, ösztönzésében. Kár, ha távolmaradásával ilymódon üzent.
GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-