Kulturális centrumot avatott Jáksó - Balassagyarmaton
-
A Rebeka és Panni Könyvkiadó új kulturális centrumot nyitott. Többek szívfájdalmára nem Rétságon, mint ahogyan azt évek óta szerették volna, hanem Balassagyarmaton. A kultúratámogató városban, ahol nem csak örömmel fogadták kezdeményezésüket, hanem készséggel segítettek minden elképzelésük megvalósításában.
     Így készült el a patinás város főutcájának egyik frekventált helyén álló házban az a létesítmény, amelyre jelenleg még igazán műfaji besorolással sem szolgálhatunk. Egyrészt kellemes kávézó mellé könyveket is kínálnak megvételre. (Avagy a könnyvásárló tud elmélyedt tájékozódás közben kávézni.) Kiállítások is helyet kaphatnak a tágas térben és ide települt a kiadó hangstudiója. Közismert, hogy a cég az ország egyik legjelesebb  hangoskönyvkiadója. A hangfelvételeket jeles előadóművészekkel saját studióban készítik, és az épület erre, a további munkákra, a kiadó irodáira éppen úgy lehetőséget biztosít, mint azon előadó-közönség találkozók megtartására, amelyeket eddig Rétságon szerveztek (Pl. Dörner György, Revitzky Gábor)
     Ezentúl ezek a programok Balassagyarmaton lesznek a közelmúltban avatott impozáns létesítményben. A megnyitóra kedves és ismert vendég érkezett: Jáksó László a Danubius rádió műsorvezetője. Alább tudósítónktól érkezett beszámolót adjuk közre:

Jáksó Laci már Kínára edz

Azonnal az útikönyvek felé vette az irányt Jáksó László, a Danubius Rádió műsorvezetője a napokban egy könyváruház megnyitón. A rádiós szívvel-lélekkel vetette bele magát a kínai nyelv elsajátításába, így talán nem véletlen, hogy a balassagyarmati könyváruház megnyitóján, miután mesélt pár mondatot Ádám és Éva című hangoskönyvéről, azonnal kézbe vette a "Hetven Csoda Kínából" című útikalauzt.
     "Barátom, Eitzenberger Balázs felkérésére készítettük el Koós Rékával az első hangoskönyvünket, s most, hogy a Balázs megnyitotta könyvesboltját, természetes volt, hogy jöttem" – kezdte rövidke beszédét Jáksó Laci a balassagyarmati könyváruház megnyitóján. "A hihetetlenül felgyorsult világunkban jóformán egy-egy sms-ből kell eldöntenünk emberekről, hogy az illető mennyire olvasott, hiszen a helyesírás csak így tanulható. Lehet ugyan gyakorolni, de ha valaki életében három könyvet olvasott csupán, az a muszáj szót sajnos nagy valószínűséggel ly-vel írja majd” – vélekedett a rádiós.
Jáksó Laci és a Rebeka és Panni Könyvkiadó vezetője nem állt meg egy közös munkánál. Ugyanis kitalálták, hogy kínai nyelven adjanak ki hangoskönyvet, szintén a műsorvezető előadásában. Laci egy pillanatig nem rejtette véka alá az ázsiai kultúra iránti vonzalmát, s már több mint egy hónapja szorgalmasan gyakorolja is az egyszerűnek egyáltalán nem mondható nyelvet.
      "Igazán kitűnő tanárok segítenek a helyes kiejtés elsajtátításában, de egyenlőre még csak a felmondandó szöveget tanulgatjuk. A nyelvtanba még nem ástam bele magam mélyen, de azt már le tudom rajzolni, hogy "szeretlek"." – nevetett Jáksó.



A szerkesztő megjegyzése
     Hosszasan fejtegetni talán szükségtelen, hogy az a sikertörténet amely a Rebeka és Panni Könyvkiadó megerősödését, országos piacon való meghatározó szerepének kialakítását illeti, a helyi közállapotokat pontosan szemléltető kudarc Rétságnak. Többször írtunk erről, csak néhány mondatban érdemes összefoglalni a korábbiakat.
     A kiadó mindenképpen Rétságon szeretett volna tevékenykedni és hírnevet szerezni a városnak. Nagyon enyhe kifejezés, hogy a fogadóképesség hiánya miatt ellehetetlenültek az itteni fejlesztési elképzelések. Ennél is rosszabb. Kifejezetten akadályozták, és pénzükért sem adták el nekik a hirdetett ingatlanokat, hogy abban hozzák létre a képen látható centrumot. Egy komoly kiadó pedig nem létezhet  eldugott sikátorok bérelt mellékhelyiségeiben, ahová élvonalbeli művészetek invitálva a studióba készítenék a sikeresebbnél sikeresebb kiadványaikat. Ezentúl a hangoskönyveken, az országos terjesztésű szines magazinokon és más terméken nem szerepel rétsági cím a kiadó elérhetőségeként, de azon a csekken sem, ahová az adóikat fizették. Eddig! 
     Sajnos eggyel kevesebb céggel számolhatunk a város amúgy is fogyatkozó vállalkozói közül. Csodálni nemigen lehet a helyi cégtulajdonosok pesszimizmusát, hiszen jó szót sem kaptak. A napokban történt, hogy a város jövőjéért tenni is kész vállalkozók kunzultációra hívták a polgármstert és a jegyzőt, akik annak ellenére, hogy a meghívást elfogadták, nem méltatták arra a megjelenteket, hogy el is menjenek. Így aztán a vállalkozók sem a kérdéseikre nem kaptak választ, sem a tevékeny munkájukat, esetleges pénzbeli felajánlásukat nem volt aki elfogadja. Kár! 
     És ugyancsak kár, hogy a Rebeka és Panni kiadó elköltözésével olyan mecénást veszített el a város - no meg néhány rétsági lakos a munkahelyét -, aki rendezvényeket sponzorált, helyi alkotó hangoskönyvét gondozta, és más módon is résztvett a város életében jótékony célok támogatásában. 
     Az új gyarmati létesítményhez gratulálunk! Képeinket tudósítónk készítette az avató ünnepség alkalmával.
   GiK - illetve tudósítónktól 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-