Nemzetközi irodalmi siker - Cegléd József Kázmér Jókai díjas
-
Nem első alkalommal számolhatunk be arról, hogy rétsági kötődéső, kistérségünk településein élő irodalmárok - írók, költők - sikeresen szerepelenek országos megmérettetésen. Egyszerűen azt lehetne mondani, hogy kistérségünk utóbbi 5-6 éve olyan sikertörténet a literatúra területén, mint egykor a Szilíciumvölgy volt a számítástechnika fejlődésében. Most pedig egy rangos - immár - nemzetközi elismeréssel gazdagodott a megbecsülések sora.
      Cegléd József Kázmér kapta ebben az évben a Jókai-díjat, vitték a hírt a hírügynökségek, közölték az újságok. Többeknek az azt jelentette, hogy Magyarországra került a másodízben átadott, szlovákiai Komáromban alapított díj. Mi viszont a kitüntetettet személyesen ismerjük, hiszen Nagyorosziben él, Rétságon dolgozik, aktív tagja a Spangár András Irodalmi Körnek, állandó szerzője a Börzsönyi Helikon című irodalmi folyóiratnak. Önálló novelláskötetét a közelmúltban mutatta be a művelődési központban. Egyszóval nekünk a kitüntetés többet jelent annál, mint hogy a díjazott magyarországi.
      A Jókai-díj olyan szépirodalmi pályázat amelyet a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület (Rév-Komárom, Szlovákia) és a Falvak Kultúrájáért Alapítvány (Budapest, Magyarország). együttesen írt ki, 2007 februárjában, immár második alkalommal. Pályázati témája, amiről a műnek szólnia kell ezévben: "Esterházy János, a nemzet mártírja." A műveket jeligésen kellett beküldeni, tehát az értékelés lezártáig senki nem tudhatta, a jutalmazásra kiemelet írás szerője vajon ki lehet. A bírálóbizottság egy szlovák és egy magyar triumvirátusból állt, mely egymástól függetlenül felállított egy rangsort. Ezt egybevetették, így alakult ki a végeredmény. Szlovák részről következők voltak a zsüriben: Martényi Árpád bányamérnök, nyugalmazott miniszteri főtanácsos, a Rákóczi Szövetség titkára és az Esterházy János Emlékbizottság tagja, Dr. Molnár Imre kandidátus szociológus, történész. Több – a szlovákiai magyarság történelmével foglalkozó – cikk, tanulmány és könyv szerzője és szerkesztője. Egyetemi tanulmányai kezdetétől foglalkozik Esterházy János munkásságának kutatásával. Dr. Szénássy Zoltán tanár, helytörténész, író. Magyar részről pedig: Lénárt G. István mkl: zeneszerző, színpadi szerző. Stancsics Erzsébet (Táncsics Mihály leszármazottja) Krúdy-emlékérmes költő, Irodalmi- és Művészeti Díjas író. Szántai Sándor mkl: író, költő. Végh József mkl: népművelő, helytörténész, író.
      A Jókai-díj tárgyiasult formája Jókai Mór kezének márványlapon elhelyezett festett gipszmásolata, melyhez 30.000.- szlovák korona (kb 200.000 Ft) pénzjutalom társul, a bírálóbizottság döntése alapján. Az elismerés februárban, Jókai Mór születésnapja alkalmából (február 18.) Rév-Komáromban került átadásra, az impozáns Tisztipagodában. A díjat átadta: Nick Ferenc mkl, Falvak Kultúrájáért Alapítvány kuratórium elnöke, és Dr. Szénássy Árpád özvegye. Az első díjon kívül most különdíjakat és díszokleveleket is kiadtak. A két kitüntetett írásból Németh Sándor színművész olvasott fel részleteket. Az ünnepséget egy-egy igen virtuóz zongora és hegedűjáték keretezte, legvégül pedig a magyar Himnusz eléneklésére került sor.
     Összességében elmondható: túl azon, hogy az igen szép és tágas terem csordulásig megtelt, az „ottani” magyaroknak valóban ünnepet jelentett a rendezvény. Bizony meghatódtak. Az ünnepséget követően állófogadás, televíziós és rádiós riportok valamint dedikálások következtek. Az első díjat nyert hazánkfia alig győzött interjút adni a különféle médiumok képviselőinek. A hírt több lap, és tv társaság is közölte, közöttük pl. a Duna Televízió hiradója.
     Őszintén gratulálunk Cegléd József Kármér újabb elismeréséhez! Irodalmi munkásságában továbbra is termékeny időszakot kívánunk! A képeket tudósítónk küldte az eseményről.
GiK - illetve tudósítónktól  


-
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-