Megjelent Ketykó István új verseskötete
-
Régóta készül Ketykó István ezen könyvének kiadására. Gyűjtötte az élményeket, a verseket, majd a pénzt, hogy a tartalmilag már kész könyvet papírra is nyomtathassa, és igazi nyomdaszagú, lapozható formában adhassa az olvasó kezébe. Néhány napja - a miskolci Z-Press Kiadó Kft. gondozásában, de szerzői magánkiadásként - megvalósult a terv, megjelent a könyv.
     Nem az első, de valószínűleg most éppen a legkedvesebb.
     Őszintén gartulálunk Ketykó Pistának az új gyűjteményes kötethez! Gratulálunk itt Rétságon is, mondhatni tiszteletbeli rétságiként, hiszen annyi minden köti városunkhoz, hogy az szinte már mellékes, hogy lakása éppen nem itt található.
     Évtizedeket dolgozott közalkalmazottként a helyi Munkaügyi Hivatalban. Innen is ismerhetik sokan.  De leginkább költői munkássága az, ami élesztője volt a helyi irodalmi élet indulásának. Többször küldött verseket a Hangadóba, amikor az újságnak még volt terjedelme verseket is közreadni. Alapító tagja volt a Spangár András Irodalmi Körnek, és elsőként kapta meg a kör rangos elismerését a Spangár András díj plekettet. A kör által kiadott antológiákba is adott új verseket. Rendszeresen megjelennek költeményei a Börzsönyi Helikon című irodalmi művészeti folyóiratban. Több fiatalt indított el az irodalom szeretete felé, akikből értő olvasó, és alkotó emberek cseperedtek. Egyszóval Rétság - nem nagy szó - lekötelezettje a költőnek. Szerénysége okán mindig így - kis betűvel - irja nevét az internetes fórumokba, pedig csupa nagybetűvel kellene őt meghatározni. Igen, ő KÖLTŐ!
     A könyv bemutatása kapcsán nem említem a rengeteg folyóiratot, újságot ahol megjelentek művei, és antológiákat, köteteket ahová kérték és várták verseit. Mindezt a nyomtatott kiadvány hátoldalán olvasható bemutatkozásban maga tárja az olvasó elé.
     A mielőtt arra biztatnánk a Tisztelt Olvasót, hogy vásárolja meg a könyvet, álljon itt két idézet. Az egyik a gyűjteményes mű első lapjain, az ajánlások szokásos helyén szerepel. Ő maga írta:
„…ha a Jóisten megengedi, hogy megírhassam azokat a gondolatokat, melyeket évek óta magamban hordozok már megérte erre a Földre születnem; megérte három szép gyermeket nemzenem; megérte élnem!” – írtam egykor a Rétsági Évkönyv egyik számában.
Ma egyre többször és egyre tisztábban érzem a fentebb leírt gondolatot!
Új verseskötetem gyermekeimnek: Ágnesnek, Istvánnak és Valériának ajánlom.
A szerző

A másik idézet a jeles pályatárs Baranyi Ferenc tollából való, akihez igazi költőbarátság főzi, többször segített Pista útjának egyengetésében. Most Előszót írt a válogatott versekhez, ugyancsak szép gondolatokkal.

ELŐ (SZÓ?HANG?)
     Valamelyik régebbi kötetem fülszövegében olyasmit írtam, hogy engem sem
érdekel már a költészet maga. Csak annyi érdekel belőle, amennyi visszatérül az olvasói oldalról. Növekvő jóindulatban, egészséges hazaszeretetben, nagyvonalúbb közgondolkodásban és az „átölellek emberiség” egyetemes schilleri humanizmusában.
Magyarán: számomra csak az a költői mű jelent valamit, amelyik cinkostársául képes szegődni a legkonstruktívabb emberi moccanásoknak  a lélek mélyén. Csak azt a költőt ismerem el, aki – Petőfivel szólva – „használni s nem ragyogni” akar elsősorban.
Biztos, hogy a divatos, lombikban gyártott költői termékek között is sok az izgalmas és figyelemre méltó teljesítmény, de ezek mindegyike számomra csak szó, szó, szó.
      Vagy éppen néma csend.
      Ketykó István versei segítenek bennünket embernek megmaradni egy olyan világban, ahol nem cél az, hogy a társadalom gondolkodó és nemesen érző lények összessége legyen. Nem. A mostani globalizálódó világnak arctalan masszára, dolgát robotként, mechanikusan tevő egyedek tömegére van szüksége, mert a fogyasztógéppé redukált homo / sapiens?/ a legprimitívebb eszközökkel is manipulálható politikailag.
      A művészet dolga, hogy az ilyen entitásokat visszaemelje az emberiség fogalomkö-
rébe. Éppen ezért minden írástudó, aki csak a saját köldökét szemléli elmélyülten vagy csupán öncélú, szakmakápráztató kísérletezésekre tékozolja a tálentumát, árulást követ el. Felelőtlen és sokszorosan vétkes. Éppen most van szükség a tisztességes, közérthető, a humánumot bátorító, magabiztosabbá tevő költői szóra , most, amikor a líra – és általában a művészet  -
apályának lehetünk tanúi. Nem engedhetjük, hogy a költészetet – „már úgyis csak magánügy” jelszóval – rezervátumba szorítsák.
      Ketykó István „jelző nélküli költő”, amilyennek Váci Mihály mondta magát. Nem népi, nem polgári humanista, nem közéleti, nem konzervatív, nem modern – egyszerűen csak költő, méghozzá úgy költő, ahogy most, a harmadik évezred elején kell költőnek lenni.
Konok hite, hogy a szertelen ember  - ha a szellem és a szerelem kíséri – valóban nagy lehet egyszer majd.
      És nem csupán a saját kóros képzeletében.
      Olvassuk szeretettel ezeket a verseket – emberebbé igéznek bennünket. Vagy legalábbis – amint már említettem volt – segítenek abban, hogy megmaradjunk embernek.

Baranyi Ferenc
Magam sem mondhatok mást, mint Baranyi Ferenc. Őszinte szívvel ajánlom, olvassák a könyvet minél többen. Reméljük, hogy lesz mód akár egy bemutató, akár egy író-olvasó rendezvény keretében személyesen találkozni a szerzővel és közvetlen kézből, dedikálva hozzájutni egy péládányhoz. Aki addig is magáénak szeretne tudni egy kötetet, írjon emailt a szerzőnek, aki bizonyára elküldi a könyvet. (Utánvéttel, postaköltség felszámolásával.)
GiK
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-