Bemutatták Koltay Gábor filmjét „Mindszenty – a fehér vértanú”
-
Meghívás érkezett Budapestről. Koltay Gábor - sok más filmje mellett a Honfoglalás, a Julianus című filmek rendezője – invitált bennünket a Mindszenty József hercegprímás éltéről szóló legújabb alkotása premierjére. Már a helyszín is fokozta az ünnepélyesség érzését. A bemutatónak az Uránia Nemzeti Filmszínház adott otthont. Az érkező vendégeket vörös szőnyeg fogadta, s a filmszínház teljes pompájában volt kivilágítva. Jelen volt a kulturális közélet számos kiválósága, s megtisztelte érkezésével a programot Erdő Péter bíboros, valamint Mádl Ferenc volt köztársasági elnök is.
      Az előzményekhez tartozik, hogy Koltay Gábor úgy határozott, hogy végigjárja mindazon helyszíneket, amelyek a hercegprímás életének állomásai voltak. A film összekötője egy keretjáték, melyben egy fiatalember elhatározza, hogy motorjával felkeresi mindazon helyszíneket, amelyeken a dokumentumfilm készült. Így érkeztek Felsőpetényre és Rétságra is. E sorok írójának módjában állt a rétsági forgatási napon végigkísérni, segíteni  a stáb munkáját, s megcsodálni azon profizmust, amely módszerekkel a „nagyok” dolgoznak. Sokat lehetne tőlük tanulni, még talán egyszerű nézelődőként is. A későbbiek során is segíthettem helytörténeti információkkal, rétsági kiadványok rendelkezésre bocsátásával.
      A bemutatóról így ír a Magyar Távirati Iroda: „Mindszenty József jelentős történelmi és egyházi személyiség volt, modern kifejezéssel hívhatnánk akár “emberi jogi harcosnak” is, aki minden elnyomott érdekében felemelte szavát. Éppúgy tiltakozott a zsidók elhurcolása ellen a holokauszt idején, ahogy fellépett a svábok kitelepítésével szemben néhány évvel később – mondta Koltay Gábor az alkotás premierjéről tartott hétfői sajtótájékoztatón Szegeden.
      Az egyházi vezetőt háromszor tartóztatták le: először 1919-ben, a Tanácsköztársaság kikiáltásakor, majd 1944-ben, a nyilas hatalomátvétel után, harmadszor pedig 1948 karácsonyán. Nem tudták azonban megtörni, mindig emelt fővel és éber tekintettel figyelte népe hitét – fogalmazott a rendező.
      A százharminc perces film főszereplője, akit Sipos Imre – a Pesti Magyar Színház színész-rendezője – alakít, végigjárja a bíboros életének legfontosabb helyszíneit Mindszenty József szülőfalujától, Csehimindszenttől egészen a bécsi Pázmáneumig, ahol a főpap élete utolsó éveit töltötte. A filmkészítők kamerája olyan ritkán látható helyszínekre is elvezeti a nézőt, mint a budapesti amerikai nagykövetség Szabadság téri épülete, ahol tizenöt éven át élt Magyarország utolsó hercegprímása. A film főszereplője gyűjti az adatokat, élményeket, hogy aztán a szellemi mozaikkockák összerakásával válaszolni tudjon a kérdésre: ki is hát Mindszenty József bíboros, esztergomi érsek.
      Koltay Gábor szerint az alkotás nemcsak a vallásos, templomba járó embereknek szól, hanem mindenkinek, hiszen a mai világunkat soha sem ismerhetjük meg igazán a XX. század történései nélkül.
      A rendező elmondta: az alkotást 2009 augusztusában kezdték el forgatni, az utómunkákat pedig néhány hete fejezték be. A film létrejöttét egyházi szervezetek, alapítványok, önkormányzatok és magánszemélyek támogatták, elkészítéséhez állami forrást nem használtak föl.”
V.J. 

A következő képek a rétsági forgatáson készültek:
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-