Nemlakossági nemfórum
-
Valami volt a művelődési központban. De még valaminek nevezni is nehéz, pontos műfaji meghatározást pedig nem találok erre a teljesen újszerű műfajra. Mert a testület egyhangú szavazattal eldöntötte, hogy április 19-én lakossági fórumot kell rendezni. Ebből adódna néhány kötelezettség, például a lakosság meghívása megfelelő módon. No ez elmaradt. Nem baj ez - sőt lehet hogy szándékos - a testület 1 kivétellel, a városvezetők a jegyző kivételéve ott voltak. Beszéltek az üres teremnek, készült állítólag emlékeztető, aztán le lehet könyvelni, hogy ez a határozat is végre van hajtva. Igen, minden bizonnyal. Amúgy rétságiasan. Meg lett rendezve a fúrum, senki nem mondhatja, hogy nem lett megrendezve ... No az alábbi néhány gondolat ezen esményből szemezget.

Nézzük a megnemhívást
      A szabály szerint évente egyszer kötelező lakossági fórumot tartani. Ezt 10 nappal előbb meghirdetni. Nem a mostanában "helyben szokásos" módon, hanem úgy ahogyan az más fontos esetekben elvárható, és rögzítve is van előírásokban. Csak röviden. Minimum készülne egy hirdetmény a város hivatalos hirdetőtáblájára, és a néhány ugyancsak erre rendszeresíített táblára, esetleg a közintézmények hirdetőire. (Műv központ, orvosi rendelő, stb.) Semmi ilyen nem készült ezen helyeken nem volt kifüggesztve. Aztán kötelező (nem csak lehetséges, hanem kötelező) a város hivatalos honlapján jól látható helyen közzétenni. No ilyen sem volt. Más alkalmakkor még a hangosbemondóba is bemondták. Most ilyen sincs. És még sokminden más nincs, ami szükséges lenne ahhoz, hogy a lakosság tudomást szerezzen arról, hogy évente egy alkalommal kérdezhet és véleményt mondhat.
      Van a Hanagdó. No abban benne volt, de ennek is érdekes története van. Véletlenül kezembe került a nyomtatás előtti kefelevonat, és jeleztem a főszerkesztőnek, hogy az ugyan az márciusi szám, de mire megjelenik aktuális lesz a lakossági fórum. Elmondta, hogy semmi ilyen felhívást nem kaptak közlésre a hivataltól, pedig többször kérdezte, hogy mit jelentessen meg a városházi hirdetmények között. Ekkor rátelefonált az aljegyzőre, aki megerősítette, hogy lesz, és azt közzé lehet tenni. Belekerült. A nyomdát a rendezvény előtt jó egy héttel elhagyta a lap. Eljutott az állampolgárokhoz? Egy frászt jutott el. Aki szemfüles volt és lenyúlt egy-egy példányt a művelődési házban annak volt, de a többieknek nem. Mert a terjesztést a hivatal vállalta magára. Azt hogy minden lakóházhoz kihordja. Határoztak róla. Aztán úgy lett végrehajtva, mint több más határozat...  Mindezt csak azért szükséges rögzíteni, mert teljesen úgy tűnik, nem volt érdeke a testületnek és a vezetőknek, hogy legyen pár ember a rendezvényen. Néhány elvetemült rétsági lokálpatrióta mégis értesült róla, és volt képe elmenni és kérdezni. No hát ez mindennek a teteje! Legközelebb kitalálják, hogy a lakossági fórumot is zárt ülésen fogják rendezni ... Egy másvárosbeli olvasó méltán nevetgélne eme ötleten, de én csak egészen apró betűkkel merem leírni, mert itt minden megvalósulhat. Még ez is.
      Nem ám olyan fontos esemény ez mint pl az újévköszöntő, ahová van plakát is meg minden házhoz bedobott meghívó, meg van pezsgő is és egyéb szép szavak. Á, ez nem annyira fontos. Itt visszakérdezhetnek...
      Kik voltak hát? Ha jól körbenéztem a teremben a hivatalból jelenlévőkön kívül, tényleg csak néhány érdeklődő. De 10-nél nem több aki a "helyi lakó kategóriában nevezett". Mert a képviselők, a bizottságok külső tagjai és az intézményvezetők kaptam meghívót. (Eléggé későn, de kaptak.) Más nem. Voltak még néhányan városházáról, egy két polgármesterszimpatizáns és szinte ennyi. Nem sértve senkit, hiszen lehet mindenféle kötöttségek nélkül résztvenni.
      De az azért feltűnt, hogy a polgármesteri hivatal dolgozóit alig érdekelheti a fórum. Páran ugyan voltak - biztosan azért voltak odarendelve, hogy ha kérdés merül fel - de azon túl senki. Meg az intézményi dolgozókat sem lehetett felfedezni a sorok között. (Á nem sűrűségtől) No nem arra gondolok, hogy kötelezni kellene őket, hanem arra, hogy hitelesnek kellene lenni, és tényleg éreztetni a lakossággal, a dolgozókkal, hogy értük és nem ellenük történnek az események városunkban. Hogy valóban a jövő ügyeibe szólhatnak bele, hiszen értük van nem ellenük.

Miért nem másik teremben és miért nem volt tv közvetítés
      Ez is jó kérdés. Se nem kérdeznek, sem nem alkalmazkodnak. Csak! Mert miközben arról dumálnak folyton folyvást, hogy a művelődési házban legyenek programok és legyen bevétel, észre sem veszik, hogy az a néhány alkalom amikor prominens képviselők odajönnek és csodálkoznak, hogy milyen üres a terem, éppen miattuk van így. Konkrétan arra gondolok, hogy már nem első alkalommal fordul elő, hogy a nagyteremben rendszeresen tartó, bevértelt jelentő rendezvényt csak úgy kiradírozzák a naptárból. Hol egy lakossági fórum, hol egy országgyűlési képviselői kampány, hol más, amikor nem kérdeznek, csak üzennek. A nagyterem kell. Közösségi élet, bevétel nem számít ...
      Eleve lehetett tudni, hogy ilyen szervezéssel alig lesznek páran. Akkor hát nyugodtan lehetett volna a 80 főt befogadni képes kiállítóteremben, vagy a 35 fős társalgóban.
      Ennél jobbat mondok. Nyugodtan lehetett volna a városháza dísztermében, ahová kényelmesen elfér 60-80 fő is. Érdekes, ez nem jutott eszébe a vezetőknek. Csak nem azért, hogy akkor saját dolgozóiknak kell széket pakolni és takarítani, itt meg az elvonni tervezett takarító csináljon mindent. No ez egy mentalitás, nem érdemel több szót.
      Miért nem volt tv közvetítés? Az is csak! Mert hagyomáyn szerint ezeken a fórumokon mindig volt közvetítés. Ennek nagyon egyszerű a módja. Időben jelezni kell az intézmény felé. Bár az ismert legendával is válaszolhatnánk, hogy miért is nem szól a harang ... Mert a közvetítéshez legalább 2-3 megbízható kamera kell, legalább 3-4 ember. No ilyen nincs. Egyetlen gyenge amatőr kamera van, ami alig-alig alkalmas közvetítésre ekkora teremben. A városházi kabaré adásai alkalmával is látjuk a "minőséget". De a hivatal nem akart közvetítést. Ne nézzék az emberek. 

Tovább nőtt a távolság
     Így aztán látható, hogy tovább nőtt a távolság a lakók(ból ittlévők) és a városvezetés között. Ez nem csak szimbolikusan igaz, hanem valóságban is. És tovább nőtt a távolság az elhangzottak és a valóság között. Egyszerűen hallottunk egy felvezetőt, ami midnenről szólt csak precízen arról nem ami a címe.
      Az előző évi költségvetés végrehajtásáról kellett volna beszámolni a lakosságnak. Jóváhagyott mérlegbeszámoló sincs akkor minek is bármiről beszélni, az úgysem hiteles. No a polgármester nem eme meggondolás mentén kerülgette a tényleges számokat, hanem a valós lényeget nem is akarta az emberek orrára kötni. (Itt alul meghallgathatják, döntsék el valóban így van-e) Felsorolt néhány számot, hogy az intézméynek milyen egy szörnyű pénzbe kerülnek. Egy szó sem arról, hogy ez mi célt is szolgált. Jobb lett valami az intézményeknél, javult a színvonal, a körülmények? Mire ment el a temérdek pénz? Hát erről semmi, csak az lett itt sugallmazva, hogy a csodálatos fejlesztési álmokat azok a fránya intézméynek teszik lehetetlenné, mert bizony azoknak pénz kell.
      A következő téma az ezévi gazdálkodási tervek. Ez van a jóváhagyott napirendben. Gazdálkodási és nem dumai, vagy álmodozási. Szintén repkedett pár szám, amit aligha van ember, aki meg tudott jegyezni. Vigyázva is arra, nehogy részletezésre kerüljön, és valaki tényleg elgondolkozhasson rajta. Az azonban elhangzott, hogy 1,5 milliárd kormányzati pénz áramolik ide be a városba... Mert szép álmok most is vannak, és ahhoz az önrészhez akkor is kell a pénz, ha nincs. 
      Egyetlen szó nem hangzott el arról, mennyi is a város hitele. Arról igen, hogy a felvenni szándékozott hitelecske (legaláűbb 150 millió forint, és még másik 150 eldugva a kötésgvetésből) csak likvid hitel. Mióta likvid hitel a működésre felvett pénz, amit nincs semmiből visszafizetni? Pedig ilyen is van vagy 50 millió. Ezt elfelejtették. És egyáltalán minden konkrétumot.
      Már előző alkalommal is szóvátettük, hogy miért nem lehet legalább 20. századi szinten felkészülni egy ilyen előadásra. (Mert már az előző évezredben is ismerték a projektort és a prezentációt, és használták is.) Igenis ki lehetett volna vetíteni a főtáblázatokat, hogy legalább azt lássa a város lakosságának az a része akinek még nem ment el a kedve az ilyesmitől, hogy pontosan mennyi is volt az előző évi költekezés főösszege, és mennyi az ezévi. (Könnyen lehet, hogy azok sem tudták akik beszéltek róla.) 

Kik és mit kérdeztek, és kaptak-e választ?
      Igen, volt olyan ember, aki nem vette az adást, hogy nem kiváncsiak itt semmire és úgysem fognak érdemi választ adni. Volt és kérdezett, meg véleményt is mondott. Ezekből párat megemlítenénk és a lényegesebbekre külön is kitérnénk.
      Volt kérdés arra, hogy hogyan áll a közösségi busz beállítása. Válasz elkerülő. Hááát majd dönt a testület ... de megy minden hétvégén ... Ember! Ezt nem most kellett volna eldönteni, hanem mielőtt a  szerződást aláírják. És nem minden hétvégén kell mennie, hanem minden nap, és iskolásokat kell szállítania! Mert különben mire van rá 8 órás gépkocsivezető? Meg van bevétele ... Hát van. Azt lehet mondani. Csak számolni nem érdemes, mert kiderül a hamisság. Ha minden hétvégén megy, akkor átlagosan lehet 20.000 Ft bevétele. Ez évente úgy 1 millió, no kis jóindulattal 1,5. Mennyi a kiadás? 8-10 millió önrész, meg vagy 4-5 millió költség évente. Akkor mit keres ... (itt, no nem a busz, hanem aki ilyeneket szemrebbenés nélkül belemond a közvéleménynbe.)
      Both úr kérdezett. Járóbetegről, illegális szemétlerakóról, törvényességről, meg nam kapott válaszokról, befejezetelan de kifizetett játszóterekről. A válasz hosszú volt, de semmi érdemi. Eleve félrebeszélést hallottunk a laktanyai illegális szemétlerakóról (az nincs is szerintük) a fakivágás szabályosságáról és másokról. A járóbetegről kicsit bővebben hallottuk a semmit. Mert csak azt nem tudta meg a lakosság, amire kiváncsi. Hány orvossal van már élő szerződés, ki a kiválasztott főorvos, végülis milyen szolgáltatások azok, amelyek majd be is indulnak, mennyibe fog kerülni a végszámla? No ezekről nem hangzott el konkrétum. Helyette mellébeszélés, meg az, hogy a körzet polgármesterei, települései majd saját kisbuszukkal szállítsák a betegeket, és majd ezt meg kell szervezni, meg hogy majd idejön a mentőállomás, és egy másik patika, meg ilyenek. (A projekt keretében egyik sem aktuális, nem része annak, nem is fedezi az állami támogatás. Mondhatni ezek újabb vágyálmok, pénzügyi fedezet nélkül.)

Mi a helyzet a művelődési ház támogatásmegvonásával?
     Ifj. Majnik László kérdezte, hogy mivégre is akart a testület elvenni a művelődési háztól 20 millió forintot. A válasz egyszerűen hazug és mellébeszélő volt. A csökkentést indítványozó képviselő azt állította, hogy nem elvenni akartak, hanem adni. Amit elvettek volna, azt visszaadták (volna) az épület fejlesztésére. Ez szépen hangzik csak sem értelme nincs, sem nem igaz. Egyrészről a költségvetési tárgyalások legelső fordulójában le lett húzva a műveldőési ház WC felújításának költsége, mint ahogyan más intézményektől is minden felújítási lehetőség. Másodszor a tv adás felvétele szerint az indítvány - amit elég szabálytalanul kétszer is megpróbáltak eröltetni - nem átcsoportosításról szólt, hanem egyértelmű és ellentételezés nélküli elvonásról. Szerencsére nem lett megszavazva. De arról szó sem volt, hogy az bármilyen intézményi célra lenne elvonva. Mert akkor el sem kell vonni. Ott kell hagyni és az intézmény vezetője a költséghelyek között saját hatáskörben átcsoportosíthatja. No tehát ez sem volt a valósággal, a testületi ámokfutással szembenéző igaz válasz.

Mit az állam (a kormány) és mit nem?
      Újra előkerült a demagógia, hogy az a fránya állam nem ad pénzt a városnak fejlesztésre. A 3000 ember adójából kell itt mindent megoldani. És az intézményeket működtetni. No ez a nagy lúzung újra meg újra felüti a fejét, és a tájékozatlan ember még el is gondolkodik, hogy milyen igaz ... Csak sajnos ez így ebben a formában egyáltalán nem igaz. 
     Aki képviselőnek jelölteti magát, és amely város megválasztja az "ön kormányzására" hivatott testületet, annak tudnia kell, hogy vannak kötelező alapfeladatok, amit ezen bizalom fejében teljesíteni kell. Különben minek önkormányzat? Elég lenne a minisztériumba bevonni mindent pénzt és a helyiek nélkül elosztani. No tehát ezek kötelező feladatok (iskola, ovoda, egészségügy, szociális ellátás, stb) Az önkrományzat ezek helyi megoldására szerveződött, mert különben semmi értelme nem lenne játszani a fejüket meg a demokráciát. Mégis sorozatosan jön az összehasonlítás, hogy az állam az iskolához csak ennyit ad, meg az ovodához, az egészésségügyhöz meg annyit, és mennyit kell hozzátenni a 3000 ember pénzéből. 
     Pedig ez a gondolkodás tipikus esete a lovon való megfordított ülésnek. A városnak, a saját bevételeiből kell ezen feladatokat megoldani. (Nem az államnak, a városnak!) Általában ez a pénz nem elég - semmi pénz nem elég - ezért az állam normatív alapon kiegészíti, és nem hagyja magára az önkrományzatokat. Ez lényeges különbség ám! És teljesen természetes, hogy ez a normatív támogatás (a neve is mutatja lényegét) nem elegendő a működtetésre. Nem is kell, hogy az legyen, mert akkor nem önkormányzati, hanem állami intézményekről lehetne beszélni.
      Olyan ez mint a vállalkozás. Ha valaki válalkozik rá, hogy pl. működtet egy szolgáltatást, megteheti. Ha van pénze, befektetheti. No persze hogy az állam előírja, hogy milyen épületben, és hogy a dolgozókat nem feketén, és hogy milyen - műfajtól függő - ÁNTSZ, munkavédelmi és egyéb kötelezettségeket kell teljesíteni. Nem kérdezi miből! Az a válalkozó dolga, pedig előírják számára. Aztán lehet, hogy egyes kérdésekben ad engedményt (EVA, adókedvezmény és pályázatok alapján még pénzt is adhat a vállalkozásnak.) De olyat még nem hallottam, hogy a vállalkozó követelhetné, hogy ő süt ugyan kenyeret, de az állam adja annak minden forintját. No ez a helyzet az önkormányzattal is!
      Az egy további kérdés, hogy meg kell érteni a kor szavát, és más struktúrában szervezni a város pénzügyeit. Mert igaz, hogy bizonyos normatív támogatások csökkentek az évek során. Ebből nemigen lehet fejleszteni. Csakhogy ebből nem is kell, és fedezet nélkül nem is szabad! Viszont számtalan csatorna van, ahol az eredményes önkormányzatoknak csak úgy öntik a pénzt! Csak felelős és jó tervekkel kell előállni. Úgy hívják, hogy EU-s alapok, és pályázatok. No ezekből kell fejleszteni, persze ehhez törvényesség, szabályos pályázatok kellenek, és olyanok amelyek megvalósíthatóak. No ilyenek Rétságon nem voltak, pedig szerte a környező települések kisebb-nagyobb mértékben ezen pénzekből fejlődtek. A városokról már nem is beszélve!
     Igen az elhangzott, hogy a város ebben az évben 1,5 milliárd forintot kap. No csak az nem hangzott el, hogy ezt a kormány adja a fejlesztésre. Mondjuk a most megbukott, - sok dologban joggal szidott - kormány adta a városunknak, ha a jól pályázott fel is használhatja. Ezt adja fejlesztésre azt ebből kell megvalósítani. A jövőben egyre jobban ebből kell, és nem sanyargatni az intézméyneket, és az eredménytelen pályázatok helyett az alapfeladatokat veszélyeztetni.

Miről volt még szó?
     Jómagam is hozzászóltam. No természetes, bár nem kérdeztem, mert érdemi választ úgysem várhattam. Tulajdonképpen a törvényességet kértem számon és az közérdekű adatok kötelező nyilvánosságát. Mindkét területen óriási gondok - több, súlyos törvénysértékek - vannak. Nem is részletezem itt, mert a felvetettek a honlap cikkeiben tettenérhetők. Mindenesetre azt nehezményeztem, hogy a hivatalba 2 éve, 1 éve, fél éve, 3 hónapja, 1 hónapja küldött leveleimre, kérvényeimre még csak válasz sem érkezett. A jelenlévő aljegyző elmondta, hogy törekszenek a közérdekű adatok mielőbbi nyilvánosságra hozására. Ez részben hihető, hiszen megjelentek jegyzőkönyvek a hivatalos honalpon. (Micsoda egy jegyzőkönyvek! Olyan mint a lakossági fórum. Legyen oszt van. Köze nincs a válósághoz, és éppen a lényeg - meg az előterjesztések, a rendeletek - maradnak ki belőle.)

Van aki úgy látja, hogy minden így a legjobb, ahogyan van
      Sirkó Jánosné - bár elmondta nem kívánt hozzászólni - azért felolvasta véleményét. Elmondta, hogy ilyen jó vezetése - szerinte - még nem volt a városnak. Mert micsida fejlődés látszik itt. (szerinte) az előző tanácselnök és a polgármesterek meg semmit nem tettek eddig. Most viszont milyen óriási a fejlődés.
      No ehhez többeknek is van szava. Egyrészt a fejlesztéseknek csak az igérete hangzott el most is. A járóbetegellátóval kapcsolatban még az sem hogy mennyibe fog kerülni, és ha már az állam adta a pénzt de 5 évig betegekkel együtt működtetni kell, akkor mibe fog kerülni. A többi meg végképp vágyálom. Felújítások, fedezet nélkül. Mint annak idején az aluljáró, meg a híd (a generációk között, pedig az pénzbe sem került volna).
      Többen úgy látják hogy fejlődés ugyan nem volt, de mégis kinőtt a semmiből egy ipari park, ami éppen ennek a testületnek adózott vagy 600-800 millió forintot, amivel nem éltek jól. Ez a park ad jelenleg is 1000-nél több embernek munkát, jövedelmet ahhoz, hogy megéljenek, és várásoljanak, esetleg a városban is. A polgármester ugyan említette a csatornaberuházást, a hozzászóló ezt elfelejtette. pedig az működik, és nem halmozott fel kifizethetetlen hitelt. Valamennyit igen, de kezelhető mértékűt, és már vissza is fizette a város. (Volt miből, mert volt adóbevétel.) Volt útfelújítás, most már évek óta nincs. Épült járda, most évek óta nincs (Egy pár méter épült meg is van jelölve) felújításra került a művelődési központ, többszörösen is, az iskola tornaterme, megvalósult a mentőállomás, beindult egy csomó szakrendelés, szakellátás, stb. Kár sorolni, mert aki nem akarja látni az azt sem látja, hogy önkormányzati segítséggel - igen a régi testület segítségével - újult meg a parókia, és a templom, az azt sem látja, hogy tető került az óvodára, és egyáltalán biztosabb lábakon állt a város, és ha nem is az elvárt mértékben, de fejlődött. Meg megszerezte (1 forintért) azt a laktanyát, amit most nem tudnak jól hasznosítani, de egy része 70 millió önrészt ér. Igen van olyan is amit 70 millióért vett. Mindig elfelejtik, hogy a sportkombinátot, amivel a mostani testület nem tud mit kezdeni, csak hagyja tönkremenni. És a megvett telephely, amely azóta az összehasonlítás alapjául szolgáló értékbecslés szerint is 14x annyit ér mint a vételkor. Ezt meg ingyen akarják osztogatni bérlőknek, haveroknak, pedig jól hasznosítható vagyon. Volt kiváló sportélet, volt a II-es körben háziorvos, és voltak lakossági fórumok, ahol sokan voltak, kérdeztek, vitatkoztak, követeltek, de mindenképpen partnerként álltak velük szóba. Volt jegyző, és törvényes rendszeres munka. No ezek mind nem történtek ... 
     Megengedem, az állampolgár lehet elfogult. No de annyira, hogy a nyilvánvaló tények sem zavarják?

Mondjak pár jó szót is...
     Hát nem könnyű, de az objektivitás megköveteli, hogy tárgyilagos legyek. Abban például, hogy a semmit ragozva a polgármester és a testület hozzászóló tagjai is megőrizték higgadtságukat, mértéktartó viszonyulásokat, mindenképpen pozitívumot - vagy a választások közeledtét - kell látni. Most nem volt a kérdezők megszégyenítése, kioktatása, durva kirohanások és egyebek. Nem volt a lakosság számonkérése. volt viszont az együttműködésre való kérés. Ez mind szép, de úgy tűnik a kérés későn jött. Mert akik eddig segíteni akartak, azok nem kellettek. Most akkor mire fel lenne erkölcsi alapja, a valóban kívánatos és szükséges pártállástól, felfogástól független összefogásra kérésnek. Pedig valóban ennek lenne ideje és szüksége. Belátni végre, hogy aki másként látja az valóságot nem ellenség, aki megköveteli az állampolgári jogon járó törvényességet, az nem alárendelt, hanem éppen ellenkezőleg. A választottak és a hivatal az ő adójából az ő szolgálatára vannak rendelve.
     Azért az tény, hogy legalább az elhangzott szavak szintjén ebbe az irányba történt elmozdulás. Kérdés, hogy mostanra ez már pusztába kiáltott szó marad-e, vagy van a hitele a kérésnek, és van e vállalkozó ember, aki oly sok csalódás után kezet nyút, hogy: nosza, fogjunk neki együtt, ha meg is hallgattok ...

GiK -
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-