Találkozó Nógrádi Gábor és Gergely írókkal
-
Ismét jeles vendége volt a művelődési központnak. Nógrádi Gábor író már nem először látogat el városunkba. No persze az elmúlt évtizedekben is megfordult párszor.  Emlékszem péládául amikor a "Gyerekrablás a Palánk utcában" című könyvből készült filmnek volt a helyi premierje személyesen jött el az akkori Gyermeknap közönségéhez. Ennek bizony már majd negyedszázada. Azóta is szivesen látott vendég, és az iskolások mindig nagy érdeklődéssel fogadják érkezését. Körülbelül egy esztendeje, hogy járt az intézményben, és előtte való évben is elfogadta a meghívást.  Most újra találkozhattak a legkisebb olvasók kedvenc könyveik kitalálójával megalkotójával.
      Sőt mindjárt tegyük hozzá, íróival! Hiszen most nem egyedül érdekezett. Vele jött Nógrádi Gergely is, aki a szerző fia. No nem csak azért hogy egyféle családi kiséretet biztosítson, hiszen már ő is bekapcsolódott abba az iparosmesterségbe, amelyet édeasapja űz. Jó néhány kötet - amely kiállításra is került - az ő munkája.
     Elsőként Végh József igazgató köszöntötte az alsótagozatos iskolások több csoportját, és a meghívott vendégeket. Valószínűleg nem minden 10 év alatti iskolába járó lurkót, mert így is alig fértek el a kiállítóteremben. Több mint nyolcvanan azonban érdeklődéssel figyelték az írókat, és hallgatták mondanivalójukat, meg a kérdésekre adott válaszaikat.
     Kicsit visszatérnék fürcsának joggal tűnő bevezetőmhöz, amiben iparosmesterségnek neveztem az irodalom művészetét. Neveztem, mert Nógrádi Gábor is azzal kezdte mondandóját, hogy a könyvírás egy szakma, ami megtanulható. No persze mindjárt hozzá is tette, hogy ehhez jó sok dolog szükséges. Elsősorban érdeklődés a világ dolgai iránt, cél, hogy mit és miért akar csinálni az ember, és kitartó tanulás, gyakorlás. Hát igen, ilyen egyeszerű lenne? Valóban az, ha valaki arra adja a fejét, hogy irodalommal foglalkozik, ezt az elhatározást sok olvasással, írással kezdheti megvalósítani. Aztán ha kiderül, hogy tehetség is párosul a szorgalmához, már csak az a pár évtizedes ténykedés szükséges, ami érett és ismert íróvá, a közönség által keresett szerzővé tehet valakit. Hiszen ez a fontos. Könyvet nyomtatni kiadni ma már nem olyan nehéz dolog, de hogy azt meg is vegyék, keressék a könyvesboltokban, ahhoz bizony kell valami plusz. Őszintén mondhatom, hogy Nógrádi Gábor és Gergely tud ilyen pluszt hozzátenni a történetekhez, emitől érdekes, olvasmányos, és főként tanúlságos lesz amit leírnak. Hiszen több kötetük a szórakozva tanulást szolgálja.
     Nógrádi Gábort itt most nem mutatnám be részletesen, hiszen az alul megnyitható linken más korábban ezt megtettem. De tény, hogy több mint 20 könyv szerzője, filmek, tv produkciók írója, volt újságíró, szerkesztő. (Gergely fiával együtt legalább 50 könyvet jelentettek meg.)  Aki többet szeretne tudni a szerzőkről és a könyvekről az alul található internetes oldalakon mindent kikereshet.
     Kérdés volt bőséggel. Érdekes és izgalmas kérdések és bizony olyanok is akik kevés fantáziával valami közhelyet kérdeztek. Nem baj, hiszen a válaszokból kiderült, hogy pl. mennyi idő kell egy könyv megírásához. Elkerülhetetlen, hogy egy alsó atgozatos gyermek ezügyben ne kíváncsiskodjon. Hát a dolog pedig nagyon egyszerű. Ahhoz, hogy a könyv gondolata megszülessen, a történek kialakuljon egy íróban, a részletek leírható regénnyé álljanak össze olykor 2-3 évtized is kevés. A szerző mindennapi életének része, hogy fejében a következő könyvek fejezetei forognak. Hanem aztán a technika mai állása szerint leírni elég - ha nincs több - ákár 2 hét is. De azért voltak érdekes kérdések is. Olyanok, amelyekből lehetett tudni, hogy kérdezőjük olvasta a gyermekkönyveket. Sőt nem csak olvasták, hanem sokan magukkal is hozták. Mert az író-olvasó találkozók elkerülhetetlen velejárója, hogy a résztvevők dedikáltatják könyveiket, ezáltal is szorosabbra fűzve az olvasott élmény és a szerző ismeretéből fakadó emlék. No most alig győzték az írók a dedikálást, de senki nem ment úgy el, hogy ne kapott volna aláírást. Sőt aki könyvet akart venni, azt is megtehette. Több kötet kedvezményes áron volt megvásárolható. Aki pedig még nem jutott hozzá a gyermekkönyvek gyöngyszemeihez, elárulom, hogy a könyvtárban kikölcsönözhetők és elolvashatók a művek. Majdnem minden eddig megjelent, mert hát vannak tervek újabbakra.
      Azért itt is érdemes megjegyezni, hogy a művelődési központ több értékes rendezvénye nem jöhetett volna létre, ha ... ha nincsnek pályázatok. Ilyen módon ezen eseményt is pályázati támogatásból tudták megszervezni és a könyvtár számára beszerezni a könyveket. Pár képünk az esemény hangulatát idézi. 
GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-