Munkaerőgondok a Polgármesteri Hivatalban
-
Furcsa hírek látnak napvilágot városunkban a képviselő-testület működését és a város polgárainak szolgáltataásait biztosító polgármesteri hivatal pánikszerű személycseréiről. Ezeknek próbálunk nyomába járni, vagy legalább is egy elemzés erejéig néhány gondolatot megosztani az olvasóval.

Két célunk van
     Egyrészt szeretnénk nyilvánosságot teremteni a munkahelyek beröltésére szóló pályázatoknak, mert úgy tűnik ez igazából nem érdeke a meghirdetőnek. Sem a Hangadóban, sem arra alkalmas közlönyökben, sem másutt nem olvasható a hirdetés. Reméljük, aki itt rátalál a szóbajöhető jelentkező, jót teszünk az érdeklődőknek és a városnak is.

Másrészt szeretnénk tisztán látni, mi is az oka ennek a nagy felfordulásnak. Mert nem mondhatja senki, hogy az elmúlt egy év rétsági személyzeti politikája teljesen rendjén van, és a dolgoknak így kell történnie. Ha jól meggondolom, itt 10 év alatt nem volt annyi munkaerőmozgás, mint az utóbbi fél évben történt és arról már nem is beszélve, amit terveznek. No ezek számbavételéről készült ez a cikk.

Kezdődött azzal ...,
     hogy a polgármesteri hivatalt a hét jelentős részében elzárták a lakosság elől. Ráccsal, a nyilvánosság kizárásával, a lehetőségek beszűkítésével. Mert egyes napokon még a telefont sem veszik fel, vagy ha igen, akkor a telefonközpontosnak kellene elárulnom, miért is keresem mondjuk a jegyzőt. Milyen alapon mondanám el neki? Akkor őt keresném.
      Ha mindez azt eredményezte volna, hogy a munkafolyamatok a hivatalban nyugodtabb körülmények között folynak, és a dolgozóknak a rács mögötti napokon nem börtönben kell érzeni magukat, hanem nyugodt kürülmények között dolgozva megelégedett, sikeres emebereknek érzik magukat, még azt is lehetne mondani, hogy rendben van. Az a város érdeke is, hogy a dolgozók megfelelő munkakörülmények között intézhessék az ügyeket.
      A hírek és az események szerint ez nem jött be. Nem megelégedettek a dolgozók, hanem aki csak tud pánikszerűen menekül a hivatalból.

Előbb kirúgtak embereket, akik dolgoznának
     Igen, ez év februárjában kirúgrak két embert, akiket még 2007-ben létszámleépítés hazugságával tettek lapátra. Most tudták kezükbe adni felmondási papírjaikat. Küzöttük egyik aki eddig a - többek között - pályázatok előkészítésével, a rendezési tervekkkel, az ingatlanok értékesítésre való meghirdetésével foglalkozott profi módon. Jól látható, hogy már betegállomány alatt nem volt igaz, hogy a színvonal nem csökkenhet, és ez így olcsóbb lesz. Drágább lett, bevételek kiestek, és előkészítetlenség, szinvonalcsökkenlés szembetűnő ezen a vonalon. Azóta nincs a hivatalban egy ember, aki e feladatokat jól el tudná látni, van viszont több sikertelen értékesítési hirdetmény, jogszabálysértő előterjesztés, többmilliós pályázatírási díjak, és egyebek. Eddigi kifizetések kézzefogható sikeresség nélkül! Ami lényeg, sem a létszám nem csökkent, sem a feladat nincs megfelelően ellátva.
      Ugyanígy - valós indok nélkül - kirúgtak a titkárságon dolgozó munkaerőt, eki kellő helyismerettel rendelkezve intézte az ügyeket, és a feladatkörébe tartozó testületi jegyzőkönyveket is mindig elkészítette határidőre. Most meg nem készülnek el a jegyzőkönyvek, egyéb gondokról nem is beszélve.

Aztán átszervezni tervezték a műszaki csoportot
     Emlékeznek, micsoda lendülettel akarták kirúgni a műszaki csoportból éppen azokat, akik a karbantartási munkákat elvégzik, de akik őket irányítanák, azoknak biztos helyük maradna. No ez még lóg a levegőben, mert aki konkrét munkát végezne itt sem kell.
     Ha átszervezés szükséges, legyen! De akkor végre el kellene végezni azt az átvilágítást a hivatal tekintetében is, amelyet más intézményekre is előírtak maguknak a döntéshozó urak és hölgyek. Csak soha nem hajtotta végre a Hegedűs bizottsági elnökségével működő team a feladatait. Nem volt átvilágítás. Pedig egy hivatali SzMSz módosítás szükséges lenne, már csak a korszerűsítés, és a munkaerő elosztásának, szervezettségének a feladatokhoz igazítása miatt is.
     Ilyen nincs, kapkodó intézkedések, átgondolás nélküli személycserék vannak.

Milyen állásokat hirdetnek most
     Hogy ne csigázzam tovább a Tisztelt Olvasó érdeklődését, itt elérhetővé teszem azokat a hirdetményeket, amelyek alapján keresnek köztisztviselőket.

Mindhárom munkakör meghatározó a város életében, 2 ezek közül a  kistérségi hatósági feladatok ellátása miatt különösen kényes.
     Azon most ne akadjunk ki, hogy a közzététel napja a központi rendszeren husvét hétfőre eseik (24) és hivatalosan (a vonatkozó törvény szerint) innen számítható a határidő, amit nem tartanak be. Azt sem kifogásoljuk - mert az efféle pontatlanságnak nevezett valósághamisítást már megszoktuk - hogy az szerepel a hirdetményben, hogy a városi honlapon is megjelent a hirdetés 19-én. Nem jelent meg! Az Ottani dokumentum belső adatai szerint is csak 22-én jelent meg.
     Na most vagy nem is akarnak nyilvános pályázatot, csak eljátszák a kötelező közzétételt, és már van kiszemelt jelentkező. Akkor persze zavar mindenki, aki pályázna és komolyan veszi a hirdetést. Mégis úgy látom, nem állnak itt olyan jól a dolgok, hogy a kellő nyilvánosságot is is mellőzni lehetne. Így viszont nem várható, hogy érdemi jelentkező akad, a határidő után pedig újabb hirdetések közzétételével lehetne bárkit alkalmazni.

Ami a lényeg
     Valami mégis nem működhet jól ebben a hivatalban, ha ilyen mértékben van szükség csak így az első negyedév fordulóján új munkaerő kéresésére. Hová lettek a dolgozók? Ha valamilyen oknál fogva nem tudják feladatukat ellátni, ez nem volt előre lártható? Nem lehetett időben intézkedést tenni? Feltehetően az egymásratornyosult belső gondok, a nem megfelelő munkaköri légkör is hozzájárul ahhoz, hogy ekkora mértékű a fluktuáció a hivatalban.

Ki látja el a munkát, és ki a felelős mindezért
     A kérdés nyilván nem az, hogy ha valaki elmegy más munkahelyre, vagy éppen betegállományba, akkor azért ki a felelős. Azt legfeljebb kellő előrelátással lehetne megelőzni. Az már nagyon necces kérdés, miért is kell valakit fizetés nélküli szabadságra engedni - építési jogkörben dolgozó - aki rövid ideje van a hivatalban, és feladatainak ellátására nincs más személy. A fizetés nélküli hosszú szabadság ugyanis nem jár, az csak rendkívüli esetben adható. Tehát nem feltétlenül kellett volna ilyen szabadságot kiadni.
     Ezeknél persze fontosabb, hogyan lehet megoldani a helyettesítést. Úgy látszik sehogy. Ez pedig egyértelműen a hivatalt vezető jegyző felelőssége. Az ő kötelessége a feladatokhoz megfelelő munkaerőt biztosítani, és garantálni a törvényes határidőn belüli ügyintézést. Ez a dolga, ez a törvényben foglalt felelőssége. Ahogy a hírek eljutnak hozzánk, többen panaszolják, hogy építési ügyben nemhogy a maximálisan megengedett 2 hónapon belül nem kapnak választ, hanem annak kétszeresében sem. Nem kapnak tájékoztatást - pedig a KET (különösen az 5. 20. 35. §) előírja - az ügy menetének állásáról sem. Ugyancsak lakossági panaszok hemzsegnek az okmányiroda vállalkozói igazolványokkal kapcsolatos dolgairól. Azt ugyanis rövidesen meg kell újítani mindenkinek, de a körzetben működők azt csak Rétságon tehetik meg. Ehhez képest az okmányiroda időpontot sem ad, egyszerűen nem fogadja az ilyen ügyfeleket. Ez pedig megengedhetetlen.
     Egy jólszervezett hivatalban meg kell oldani az egyes munkakörök belső helyettesítésének rendszerét. Ennyire egy-egy emberre építeni rendes esetben is felelőtlenség egy feladatkört, hiszen van szabadsága, ténylegesen lehet beteg, és az ügyek száma is megkövetelheti, hogy időszakonként más is résztvegyen egy ügycsoport határidőben való elintézéséhez. Nos úgy tűnik, itt ilyen nincs. Pedig ez az állampolgárok felé nem kifogás. Ha éppen a vállalkozói igazolványok ügyintézője hiányzik, akkor - gondolom én - más okmányirodai, vagy hivatali munkatársat kell a feladatra átcsoportosítani. Személyi igazolványt, útlevelet, és még néhány okmányt ugyanis más irodáskban is el lehet intézni, ha nagyon sürgős, vállalkozói igazolványt nem.
     Azért pedig, hogy a helyettesítés nincs megoldva, egyértelműen a hivatalt vezető jegyző a felelős. Az ő dolga a hivatal zavartalan működését biztosítani. Nem lennék én szőrösszivű, ugyanúgy mint bármely állampolgárnak lenne türeme, ha néha-néha és néhány nap késedelemmel intézik el ügyeit. De a jelek szerint itt már a hivatal működésképtelenség állapotába került, itt pedig nehéz belső helyettesítéssel megoldani a haváriát, hiszen akkor más feladatkörök maradnak súlyosan ellátatlanok. Úgy tűnik a gondok túlbillentek azon a határon, amit a felelős vezető kezelni képes.

És még nincs vége
     Arról is hallani híreket, hogy nincs vége a régóta jól dolgozó munkatársak elvándorlásának. Úgy értesültünk, hogy rövidesen újabb kulcsfontosságú munkakörben dolgozó hagyja el a hivatalt. Tehát lesz még újabb álláshirdetés nem is olyan távoli jövőben ...

A kérdés mostmár csak az
     mikor kerül nyugvópontra az a személyzeti politika ami itt folyik? Mikor lesz vége például a kulturális intézmény megnyomorításának, a látható színvonalcsökkenésnek. Mikor lesz elegendő és képzett, jó hangulatú munkavégzés örömével dolgózó szakember a városi feladatok ellátására? Mikor, és kik tanítják be, adják át a feladatokat, ha éppen azok nem lesznek, akik értettek hozzá és ezt megtehetnék? Egyszóval a kérdések joggal fogalmazódnak meg minden állampolgárban.
     Ne higgye senki, hogy ez egyféle kákán is csomó keresés. Ha valami hát ez nem az. Mert az egy dolog, ha megszóljuk  mondjuk a képviselő-testületet, hogy a saját szabályaikat nem tartja be. Szokták többen mondani, hogy ott a helybeli állampolgároknak semmi bajuk nem történik, kit érdekel. No ezzel lehet vitatkozni, de tény, hogy az átlagembert az érdekli - teljes joggal - hogy a saját ügyeinek intézése során ne érje hátrány. No ezen a ponton vannak most komoly kételyek, hiszen nem intéződnek az ügyek megfelelő módon.

Következtetések helyett
     Eme cikkben ismét egy látleletet adtunk városi közállapotainkról. Ezen túl más következtetést nem vonnánk le, tegye meg meg a Tisztelt Olvasó!


www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-