Közéletiség és hivatásszeretet

 Rendelés után ültünk le Dr. Szájbely Ernő fogorvos úrral - miután bemutatta nekünk rendelőjét - hogy néhány szót váltsunk. 
- Manapság félnek az emberek a fogorvostól?
- Embere válogatja. Előbb-utóbb mindenki eljön ide, így tehát már nagyon sokan ellátogatnak hozzám kénytelen-kelletlen. Sok embert megismerhettem, mióta itt praktizálok. Június elsejével kezdem ugyanis az itt töltött harmincadik évemet.
- Jónéhány éve tevékenykedek jómagam is a rétsági közéletben, s téged is úgy ismertelek meg, mint számos fórumnak lelkes résztvevőjét. Úgy gondolom, hogy egy orvosnak folyamatosan lépést kell tartania a technikai haladással, a szakmai változásokkal, s mindez egy állandó nyitottságot igényel.
- A mi munkánk nem képzelhető el folyamatos haladás nélkül. Az idő azonban sok mindennek határt szab. A legtöbb új információt a folyóiratokból, szakmai rendezvényekből merítjük. Egyre kevésbé van mód - elsősorban az anyagiak hiánya miatt - a korábban gyakori és praktikus úgynevezett vándorgyűléseken való részvételre.
- A naprakészség azonban a rendelés utáni időből is sokat eloroz. Éppen ezért tapasztalom, hogy sok orvos otthagyja eredeti hivatását és inkább vállal közéleti szereplést. Rólad viszont köztudomású, hogy a szakmai munkálkodás mellett mindig is vállaltál közéleti feladatokat. Jelenleg képviselő vagy, korábban alpolgármester is voltál, s feladatokat vállaltál a megyei közgyűlésben is. Hogyan fér össze e kettősség a te életedben?
- Sokszor nehezen. Az idő a legnagyobb ellenség. Nehéz mindent beletömöríteni a huszonnégy órába. Van egy alapelvem, ami még a szülői háznak a hatása. Bármibe fog bele az ember, azt csak pontosan, precízen és lelkiismeretesen végezheti. Vonatkozik ez a szakmai munkára, s bármire, amit felvállalunk. Egy fogtömést, ha precízen végzünk, eltart akár egy óráig is, de össze lehet csapni öt perc alatt is. Képviselő is lehet úgy valaki, hogy eljár ugyan az ülésre, de nem készül fel, nem jár utána a dolgoknak, nem gyűjt információt, nem tájékozódik. Mert ha mindezt megteszi, akkor az ülés idejének többszörösét kell ráfordítania.
- Amikor azt láttad, hogy az állami és az önkormányzati források nem elegendőek az egészségügy teljes körű finanszírozására, akkor egy alapítványt hoztál létre ennek érdekében.
- Mikor alpolgármester voltam, a képviselők nem kaptak tiszteletdíjat, nekem viszont megszavaztak egy összeget. Úgy fogadtam el, hogy ez jelentette az alapítvány induló összegét. Azóta szépen gyarapodott a számlán a pénz és vásároltunk is belőle a rétsági rendelők ellátási színvonalát javító eszközöket.
- Kaptál-e szakmai munkád elismeréseként kitüntetést?
- Még a vöröskeresztben tevékenykedtem, mikor megkaptam Kiváló egészségnevelő címet és a Vöröskeresztes munkáért kitüntetés bronz fokozatát. Később az egészségügyi miniszter kiváló munkáért járó kitüntetésében részesültem, de úgyszintén a szakmai munkám elismerésének érzem azt, hogy én lettem a körzet fogorvosi rendelőinek főorvosa.
- Egy fogászati kezelés néhány alkalomból áll, amíg a célt eléri az ember. A közéletben azonban egy-egy eredményt néha csak évek hosszú munkája során könyvelhetünk el. Ilyen volt a rétsági mentőállomás ügye. Hogyan is indult?
- Amikor 90-ben megalakult ez az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény, annak a vezetésére kaptam megbízást. Akkor hármas célkitűzéssel láttam munkához. Az egyik az volt, hogy a rendelők felszereltségét és az elhelyezésük körülményeit optimalizáljuk a lehetőségek határain belül. Ilyen volt a labor bővítése, a fizikoterápiás kezelés megvalósítása. A második cél az volt, hogy lehetőleg bővítsük a Rétságon helyben igénybe vehető egészségügyi szolgáltatásokat. Így valósult meg a gyógytornázás lehetősége, és a szakrendelések közül a reumatológia, a nőgyógyászat, illetve próbálkoztunk a fül-orr-gégészettel, s talán idővel még bővülhet a sor. A harmadik pedig a mentőállomás megvalósítása volt. A vidéki életmód egyik legkomolyabb hátránya ugyanis, hogy baj esetén később kaphat segítséget. 1991-ben vettem részt egy egészségügyi intézményvezetői képzésen. Ott faggattam ki az előadót, hogy hogyan kell hozzákezdeni egy mentőállomás létesítéséhez.
A következő évben tervezett az Antall-kormány egy kihelyezett ülést Salgótarjánban. A megyei közgyűlés feladat volt a legégetőbb gondokat feltérképezni. Mint a közgyűlés tagja javasoltam a mentőállomásunkat is felvenni a listára. Be is került a kormány elő kerülő programba.
Gik - V.J.
www.retsag.hu
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-