Szarka Zsuzsanna: A Rosenbach-család története

A külföldön és Nógrád vármegye területén élt családtagok

Előzmények: az Észak- ill. Északnyugat-Európa területén élt Rosenbach családok
 

A több mint hetven kötetet felölelő németnyelvű nemes családtörténeti lexikon a Siebmacher-féle: Das grosses und allgemeines Wappenbuch indexe több különböző Rosenbach családról ad hírt. A Siebmacher-féle kézikönyv jelen állapotában több mint háromszáz év munkáját tükrözi: kezdve 1596-os első kiadásától a XIX. század közepi, illetőleg végi átdolgozásokig. A mai napig a leghitelesebb munka családtörténeti feldolgozások számára. Ezzel szemben egy másik többkötetes német  családtörténeti lexikon a prof. Dr. Ernst Heinrich Kneschke által szerkesztett, és 1867-ben Lipcsében kiadott: Neues allgemeines DEUTSCHES ADELS-LEXICON összegző, szintetizáló igénnyel készült, szócikként egyetlen Rosenbach családot közöl, irodalomjegyzékében többféle irodalmat jelöl meg és feltűnő a sokféleségből fakadó történeti kompilláció, így e családtörténeti művet használva mindenképpen forráskritikával kell élni. Egy bizonyos Magyarországon élt Rosenbach családtagra vonatkozóan egy hazai forrás(I)  a család eredetére nézve a Kneschke-féle lexikonra utal, de Kneschke könyvének egyetlen Rosenbach családja kimerül a rajna-vidéki báró Rosenbach család - főként papi személyeinek - tárgyalásában. Igaz, ez a rajna-vidéki ág kapcsolódott az észtországi Rosenbachokhoz.
     A magyarországi királyi könyvekben egyetlen Rosenbach család sem szerepel, míg a bécsi királyi könyvekben több Rosenbach nevű személyt lehet találni különböző Rosenbach családokból. Egyikük: Bernát császári tanácsos, a svéd Krisztina királynő uradalmainak kapitánya, Pomeránia és a Rügen-szigetek ura, aki 1691. szept. 1-jén kapta birodalmi bárói rangját I. Lipóttól. Az ő Magyarországon letelepült leszármazottairól lesz szó a későbbiekben.

     A Siebmacher említést tesz Rosenbach polgári címerről is, amelynek leírása a következő: „A címer fehér-vörös öt levelű rózsákkal, vörös napsugarakkal és nagy csészeleveles bibeszálakkal van felosztva. Alul keresztben folyik egy patak. A sisakon: három rózsa egy leveles karón. Takarók és pajzsdudor: piros-fehér.

     A Siebmacher Bajor nemeseket tárgyaló harmadik kötete Rosenbach címszó alatt az alábbi személyekről ír:(II)  ROSENBACH: frank ősnemes, aki Stammritz néven lett bejegyezve a Cent Höchst almanachban, Bremberg uradalomban, Hessen területén, de még nem Rosenbach néven. A családból Péter (meghalt 1450-ben) mainzi követ volt Aschafenburgban. Weiprecht 1601-1607 között a johannita rend németországi elöljárója volt. Johann Hartmann 1673-1675 között würzburgi hercegprímás. Johann Conrad, würzburgi kanonok, akinek testvére Franz Rudolf rottenfelsi hivatalnok és herceg, valamint würzburgi lovassági százados volt, aki meghalt 1673. febr. 6-án. Tőle négy fiú származott, akik közül csak egynek volt világi pozíciója. Anton Conrad Philibert: würzburgi hercegi udvari tanácsos, Rimpar és Pleichfeld helytartója, elhunyt 1717-ben, özvegye: Maria Esther, született Stadion grófnő, és kilenc fia volt. 1720-ban kapták fuldai hűbérbirtokukat a testvérek és Agneten von Rosenbach: Lothar gottfried, Johann Philipp, Adalbert Friedrich, Karl Ignaz, Karl Christoph és Franz Albert.  Ezek a von Rosenbachok 1694 óta voltak a Rhön-Werra tartomány anyakönyvébe bejegyezve.
     Karl Christoph Adam von Rosenbach 1730-ban lett báró. Joseph Karl von Rosenbach báró 1767-ben lett bejegyezve.
     Ezzel a családdal kapcsolatban a Siebmacher személyes hangú megjegyzése a következő: „A bárói oklevelet  Bécsben én nem találtam meg.”
     Címerük fekete oroszlános címer.

      A Siebmacher: Az orosz keleti-tengeri tartomány nemesei. A lovagság, bejegyzett nemesek - második kötetében az alábbi Rosenbach család és családtagjai szerepelnek: ROSENBACH: észtországi birtokosok. Bech Bernard, aki  Beke Behrendnek a fia volt, aki egy revali háznak volt a tulajdonosa, amelyet 1579-ben vásárolt, de Bernard ezt a házat eladta 1627-ben Daniel Gloy nevű sógorának. 1624. ápr. 6-án mint helyettest, ezután nemsokára mint titkárt a város tanácsánál alkalmazták. 1642.dec. 5-én városi tanácsos lett, 1643. okt.16-án a svéd nemesi címet kapta meg von Rosenbach előnévvel. 1653. jan. 31-én polgármester és elnök lett (1653-1657, 1658-ban ő volt az, aki kitartóan védte Reval város jogait a svéd kormányzóval, Bengt Hornnal szemben. Ez a kormányzó őt fogolyként Stockholmba vitte, de onnan mégis hamarosan szabadon engedték, és visszahelyezték hivatalába, amit egészen haláláig, 1661-ig betöltött. Felesége Anna Derenthal (meghalt: 1684), Johann Derenthal revali polgármester lánya volt.
     Hermann von Rosenbach főhadnagyot (1671-78) rangjában megerősítették és ennek révén birtokot is kapott: Pergellt és Rettelt, amelynek földbérletét ugyan 1694-ben lecsökkentették, majd az  orosz kormányzás idejének elején is érintette néhány rendelet a főhadnagy örökségét. 
1746. jún.11-én ezek a von Rosenbachok Woibifer és Laus észtországi területen a II. alosztályba (120-as számon) az ottani nemesi anyakönyvbe bejegyeztettek.
     Michael Ewald von Rosenbach Észtországban 1749-ben megvette Kotzumot.
     1790-ben Magnus von Rosenbach területi bírói címet kapott (Hakenrichter) Laus és Mohsenhof területén.
     1848 és 1853-ban Ewald von Rosenbach orosz szolgálatban álló főhadnagy (meghalt 1856. júl.9-én) volt, és Kurnát és Karritzot birtokolta, valamint Letzet. Ezeket a birtokokat utódai 1858. ápr. 23-án és 1894-ben egy másik Ewald von Rosenbach és annak egyik fia birtokolta, A von Rosenbach, aki 1894-ben kormányzótitkár volt a nöörii tartományi igazgatásban. (Siebmacher, 407.o.)

     A Siebmacher ugyanezen kötete (513. o.) a család másik ágát vázolja, illetőleg pontosít: 
Bernard I. Von Beck: 1610-ig a Holland Egyesült Tartományok lisszaboni konzulja, többek között egy fia is volt:
     Bernard II. von Beck, aki 1622-ben svéd királyi katonai szolgálatba lépett, és szolgálataiért Gusztáv Adolf király Livóniában javakat adományozott neki, és egyidejűleg eddigi nemesi előnevét von Rosenbachra változtatta. Ugyanőt 1643. okt. 16-án svéd nemessé tették. Az ő fia:
Bernard III. von Rosenbach, aki nemesi polgármester volt Reval városában Észtországban és a városi tanácsosok állandó elnöke. Több fia volt. Az egyik:
     Bernard IV. (szül.:1640). Ő császári tanácsos volt és Krisztina svéd királynőnél Pomerániában a Rügen sziget tartományfőnöke lett. I. Lipót császártól birodalmi bárói rangot kapott és címerét kibővítették 1691. szept. 1-jén Bécsben.
     A Rosenbach család címervariációin: az 1629-es (zur Beck) címeren még nem szerepel a hattyú.
Az 1643 okt. 16-i svéd címer már hattyús, az 1647-es úgyszintén. Az 1691. szept. 1-i  birodalmi bárói (Freiherr dipl.) oklevélen már összetett címer található hattyú + torony + oroszlán szerepeltetésével.
 

     A másik családtörténet, az Ernst Heinrich Kneschke által írt Neues Allgemeines DEUTSCHES ADELS-lexicon, - amely több történeti munka egyesítéséből jött létre - a Rosenbach család kapcsán csupán a bajor rajnai Rosenbachokról szól, később a szakirodalomban ezzel félreértésre adva okot.(III) Igaz, hogy a két ág egymással összefüggött, de a családtörténet ebben a formában hiánypótlást igényel.
     A lexikon Rosenbach szócikkében az alábbiak szerepelnek: ROSENBACH: ugyancsak báró (pajzs: keresztirányban felosztva, az alsó fekete részen részben egy aranykoronával megkoronázott dupla farkú oroszlán félig az üres ezüstös mező előterében. Von Meding szerint a címernek ez a valódi karakterisztikuma. Mégis túl sok variánsa van. Régi rajnai nemes család, amelynek törzssorát Humbracht Reinhardt Rosenbachhal kezdi, aki 1369 körül Erbach grófságban élt. Ősunokája Wiprecht (v. Weiprecht) 1502-ben halt meg Ortenburg helytartójaként. Az utóbbi fia, Conrad: a család minden hűbéri birtokát örökölte, azonkívül halálakor 1558-ban két fiút hagyott hátra. Az egyik Wiprecht (Weiprecht) 1601-07 között a johannita rend nagymestere volt az egész német térségben. A másik fiú, Dietz, ezredes, valamint katonai és városi tanácsos volt Friedbergben. Az utóbbi fiaitól származott Johann Conrad johannita lovag és rotenburgi főúr, és Johann Dietrich, aki viszont kurmaini tanácsos és amoeneburgi főhelytartó, továbbá seregvezér és tanácsos volt Friedbergben. Ő 1656-ban halt meg, és tőle származott három fiú: Dietrich Melchior, rajnai parancsnok, Johann Hartmann, aki 1673-1675 között würzburgi püspök volt, és Wiprecht (Weiprecht), aki Elzászban élt. Az utóbbinak három unokája volt: Conrad Anton Philibert: friedbergi városi tanácsos, Johann Hartmann würzburgi esperes és tartományibíró Herzogthums Frankenben, és Franz Albert johannitarendi vezető személyiség Bázelben és a Rajna-vidéken.
     Későbbi leszármazottak a würzburgi egyházi alapítvány alapján: Franz Christoph von Rosenbach, aki meghalt 1687-ben esperesként, Philip Ludwig von Rosenbach, meghalt 1720-ban és a dóm sekrestyése volt, Lothar Gottfried Rudolph von Rosenbach: templomi gondnok, és Johann Philipp Friedrich von Rosenbach, aki elhunyt 1774-ben, és kántorként működött. 
 

A NÓGRÁD VÁRMEGYÉBEN ÉLT ROSENBACHOK

A Magyarországon élő Rosenbach család egyik tagja pap volt és nagyobb ismertségnek örvendett: Rosenbach Jakab Vince, aki alapvetően ellentmondásos személyiség lehetett. Némethy Lajos latin nyelvű kézikönyvében(IV)  Jakabról írt rövid életrajzi adalékában nem említi, hogy az illető hol született. Azt állítja, hogy Jakab Vince szabad rajnai bárói családból származott, akik sok egyházi személyt adtak a klérusnak, és zárójelben utal a Kneschke-féle Deutsches Adels lexikon VII. kötetének 576. oldalára, a már idézett bajor-rajnai család történetére, ámbár Jakab rokonai Becke Bernáttól eredeztették magukat. 
     Jakab a későbbiekben belépett a trinitárius rendbe(V), és bejegyezték a rend egri kolostorába, ahol 1784-ig tartózkodott felsőbb utasításra. 1786-ban Óváron a helyi káplánságba választották meg, nov. 25-én jelölték és ahol 1787. okt. 15-én kezdte betölteni hivatalát. 1797. jan. 1-jén hivatalát hátrahagyta, hogy részt vegyen az 1797. évi nemesi felkelésben. A vármegye monográfia(VI)  is említi, hogy Jakab részt vett 1797-ben Nógrád vármegye nemesi felkelésében. Innen 1798. jan. 15-én visszatért Óvárra, ahonnan 1799. szept. 26-án távozott, hogy beöltözzön a lóci (ma: Nagylóc) falu papjának. 1825-ben „nyugdíjba” vonult, visszaadta hivatalát és az Esztergomnál lévő Szenttamás mezővárosba költözött, ahol egy saját házat birtokolt. Sok évvel halála előtt megvakult. Házát és hátrahagyott javait egy katolikus iskola felállítására szánta. Elhunyt 1840. márc. 22-én, 83 éves korában. A mezőváros régi temetőjében temették el.
     A szenttamási iskola tehát Rosenbach Jakabnak köszönhette létét (Némethy említi  „Az esztergom - szenttamási r.k. alapítványi elemi fitanoda vázlatos történetét).  Rózsa VitálVIII. bencés főgimnáziumi tanár a szenttamási elemi oktatásról a következőket írta: „Szenttamás községnek 1840-ig nem volt külön népiskolája, a tankötelesek a szomszéd városrészek iskoláiba jártak. Rosenbach Jakab Vincze, főegyházmegyei pap (megh. 1840.) összes vagyonát a Szenttamás községben felállítandó iskolára hagyta, amihez járult még Miskolczy Márton, esztergomi nagyprépost, Scitovszky hercegprímás és mások alapítványa.”
     Nagylóc alatt található HollókőIX. Rómer Flóris (1815-1889) régész, művészetttörténész, romfeltáró barangolásairól készített jegyzőkönyvében a 9. kötetben 1862-ben, Hollókőn járva töredékes mondatokat hagyott az utókorra: „Hollókő harangláb aug. 21-én 862
kisebb harang Anno 1697
alsó átmérője: 5 hüvelyk, magassága 5 hüvelyk
második 1800. Hollókő falu kúria
sub A. R. D. Sarabo ROSENBACH
(Ad modum revelende domine)(VII)
     Hollókő gyakran a nagylóci egyház filiája volt, és mivel Jakab pap volt, kötődött Hollókőhöz is. Jakabnak katolikus egyházi személy lévén, valószínűleg nem voltak utódai. Rokonai isXI. Magyarországon éltek és egyik unokaöccse azonos a Pest megyei perbáli anyakönyvekben 1800 táján felbukkanó Rosenbach Ferenccel. Perbál 1820-tól kamarai birtok volt. A nagyközség lakói német és tót ajkúak voltak, így a Perbálon élő Rosenbachok is gyakran német ajkú családokkal házasodtak össze. Nógrád vármegyében azonban ennél heterogénebb volt a helyzet.

     Egyházi anyakönyvek 1895-ig állnak (főleg mikrofilmen) rendelkezésünkreXII, és kutathatók ingyenesen. Már az anyakönyvekből is kitűnik a Rosenbach család magyarországi állásának felemás helyzete. A birodalmi bárói rangú család több okból is „outsider”-nek minősülhetett hazánkban.
     1. A Corpus iuris 1687. évi dekrétumában (26. cikkelytől kezdődően) rendelkezik I. Lipót az indigenatusról. A 26. cikkely külföldiek befogadásáról, honosítottakról szóló fejezete számos idegenajkú családot sorol fel, akik magyar nemességet kaptak. Indigena diplomát nagyon sokáig, kb. még 150 évig lehetett kapni a Habsburg császároktól. A Magyarországon élt Rosenbach családok esetében ilyen oklevelet azonban nem találni. Magyar nemesi cím adományozása általában birtokadománnyal is együtt szokott járni, amit az adott megye konventjén volt szokás kihirdetni. Ennek nyoma a forrásokban nem található.
     2. Áldásy Antal: A Magyar Nemzeti Múzeum könyvtárának címeres levelei I–VIII. Bp., 1902–42. című könyvének 8. kötetében közöl a Rosenbach birodalmi bárói oklevélből részleteket, amelyben főleg a báróságot szerzőről emlékezik meg.
     Áldásy valójában az eredeti oklevélnek csak a másolatát közölte, amely 1930. aug. 5-én került az MNM levéltári osztályához, és amelyről a Turul is hírt adott.XIII.
     1930. aug. 5-én dr. Rosenbach Emil ny. t. főügyész (Balassagyarmati lakos) ugyanis családi iratokat adományozott örökletétként a Magyar Nemzeti Múzeumnak. A MNM növedéki naplójában 1930: 91-es nyilvántartási számon szerepelt az örökletét, amely tartalmazott:
XVII. sz-i iratok 1 db
XVIII. sz.-i iratok 1 db
XIX. sz-i iratok 126 db
összesen 128 db családi iratot, ebből a XVII. sz.-i az 1691. évi diploma másolata volt. A MNM címereslevelei később átkerültek a Magyar Országos Levéltár Bécsi kapu téri Központi épületébe, ahol R 224 levéltári jelzet alatt szerepeltek. Az 1945, ill. 1956. évi levéltári tűzvész során azonban rengeteg családtörténeti anyag megsemmisült, és amikor később Iványi Emma levéltáros az R szekció anyagát rendezte, a Rosenbach letétet már nem találta.
     Dr. Rosenbach Emil pedig ezzel az örökletét adományozással valószínűleg egyfajta hiánypótlást kívánt volna betölteni, hiszen nyilvánvaló a Rosenbach családra vonatkozó magyar szakirodalmi és levéltári adatok csekély mennyisége.
     3. Mivel a Rosenbach család nem honosíttatta magát, így nem csoda, hogy az 1754-55. évi országos nemesi összeírásban Illéssy János sem találta meg a családot (dr. Illéssy János: Az 1754–1755. évi országos nemesi összeírás, Bp. 1902.), sem a Nógrád megyei, sem a Pest megyei nemesek sorában.
     4. A feudális kori összeírásokban a nemesekre vonatkozó Acta Nobilium comitatuum 1601–1787. alapján sincs nyoma a Rosenbach családnak.
    Az hogy Jakab 1797-ben részt vett a nógrád megyei insurrectióban, az első áttörést jelenti.
    Az hogy I. Nagy Iván művébenXIV. nem említette a Rosenbach családot, szintén arra utal, hogy nem tartoztak a magyar nemesek közé. Különös, hogy a balassagyarmati levéltáros később mégis lerajzolta a Rosenbach címert.
     5. Kempelen Béla a családdal kapcsolatban(VIII)   csupán annyit közöl, hogy „címerpecsét Nógrád megye levéltárában, valamint (Miskolczy) Simon János művére tesz utalást, aki művében a: Nemesi iratok és címeres pecsétek Nógrádvármegye levéltárában (1600 nemes család betűsoros névjegyzéke, 1911, Balassagyarmat) 68. o.-án közli, hogy „Rosenbach birodalmi báró, czímerpecsét.”

A Rosenbach család a polgárosodó Magyarországon

Ha a feudális korban nem is találtunk földbirtokadományozásra utaló forrást, a polgárosodó Magyarországon - amikor nyitva állt az út a földszerzésre, birtokvásárlásra - a Rosenbach família igenis földbirtokos családként volt nyilvántartva.
     (Bellusi) Baross Károly, Bp-en 1893-ban kiadott Magyarország földbirtokosai (Az összes 100 holdnál többel bíró magyar birtokosok névsora) című címtárának egyik előnye, hogy az 1893. évinél korábbi állapotot közöl.
     Két Rosenbach családtagot említ, akik nagybirtokosnak ugyan nem számítottak, de a dzsentri kategóriát bőven kimerítették a dualizmus korában. Ugyanis:
A Nógrád vármegyei Tereskén Rosenbach Ferencné, művelési ágak szerint csoportosítva az alábbi földterületekkel rendelkezett:
247 hold szántó (kataszteri hold)
2 hold kert
23 hold rét
32 hold legelő
7 hold szőlő
7 hold használatlan terület
összesen 318 hold.

Pusztaszántón Rosenbach Sándor birtoka:
233 hold szántó
4 hold kert
15 hold rét
5 hold legelő
16 hold erdő
8 hold szőlő
12 hold használatlan terület
összesen 293 hold.

     Az 1910-ig élt Rosenbach Sándorról, - akinek halála után birtokát aztán lánya, Rosenbach Mária és annak férje, a festőművész Vaszary János eladta -, a vármegye monográfiaXVII. Rétság községnél is földbirtokosként emlékezik meg: „Jelenleg özvegy gróf Benyovszky Bélánénak, Rosenbach Sándornak és Herzfeld Frigyesnek van itt nagyobb birtoka.”
     Az 1910 utáni években nagyobb birtokkomplexummal a Rosenbach család valószínűleg nem rendelkezett, hiszen a Rubinek Gyula szerkesztette Gazdacímtárban már nem találni az utódokat.

A családtagok

(Az anyakönyvekben, illetőleg a helytörténeti irodalomban szereplő családtagok)

     A Nógrád vármegye története Rosenbach családról a következőt írja : „Rosenbach: Belgiumból származik. Első ismert őse: Becke Bernát, aki 1629-ben Reval város tanácsosa volt, ennek a fia volt Rosenbach Bernát, aki 1643. október 16-án Gusztáv Adolf svéd királytól címerlevelet és Pomerániában királyi adományt nyert. Ennek fia Bernát, aki 1691. szeptember 1-jén római szent birodalmi rangra emeltetett. Utóda Jakab, részt vett Nógrád vármegye 1797. évi nemesi felkelésében. Testvére Ferenc (sz. 1748. mh. 1826.). Fia Ferenc (sz. 1798, mh. 1874.). Fia Emil dr. Nógrád vármegye tiszti főügyésze (sz. 1856). Sándor (sz. 1823, mh. 1910), a nógrádi járás főszolgabírája.XVIII.”
     A legtöbb személy adatai pontosítást kívánnak. Például: Rosenbach Sándor pusztaszántói temetőben lévő sírkövén születési évként 1837. március 10. szerepel. De más alapvető adatok sem pontosak. Ráadásul a Jakab testvéreként szereplő Ferenc a valóságban Jakab unokaöccse volt és 1837-ben hunyt el.

     A vármegye monográfia a családtagokat az alábbi eseményekben szerepelteti: Az 1880. évi nógrádi birtoklátogatás kapcsán(X)  a királyt fogadó bandérium egyik tagja: Rosenbach Jenő.  Jenő az anyakönyvekben Pusztaszántón gyakran szerepel és földbirtoka is volt itt, mivel Rosenbach Sándor fia volt.
     1906-ban II. Rákóczi Ferenc hazahozatala miatt a Budapesten október 28-án tartott ünnepségen a törvényhatóság képviseletében részt vett Prónay Mihály főispán vezetése mellett többek között        dr. Rosenbach Emil is. Ekkor Rosenbach Emil már tiszti főügyész volt, mivel már az 1901. évi tisztújítással kapcsolatban így említik: „Alügyész már előbb Rosenbach Emil dr. lett, ki később az 1903-ban elhunyt Dessewffyt a főügyészségben követte.”(XI) 

     A váci egyházmegyéhez tartozó Rétság anyakönyvében 1834-től kezdődően gyakran feltűnik nemzetes Rosenbach Ferenc úr több falubeli gyermek keresztapjaként. 1841-ben ifj. Rosenbach Ferencet (ugyanőt) tiszttartó úrként említik. Keresztanyaként nagyon gyakran Schinnern Zsófia szerepel. Rosenbach Ferenc és Schinnern Zsófia fia volt Rosenbach Sándor (szül. 1837), és Rosenbach Emil (szül. 1853). Rosenbach Ferencnek egyik előző házasságából volt még egy Ferenc nevű fia, akiről Rosenbach Emil könyvében írt.

     A római katolikus Rosenbach Sándor úr (Rosenbach Ferenc és Schinnern Zsófia fia) 1869. november 25-én vette feleségül az ágostai evangélikus vallású Strahler Annát (Strahler József és Steinholt Erzsébet lányát), ily módon vegyes házasság jött létre. Tanúkként Srideczky Lajos alispán úr és Mayer Károly úr szerepelnek. A házaspár Rétságon, ill. Pusztaszántón élt.

     Két év múlva, 1871. júl. 26-án a 74 éves özvegy Rosenbach Ferenc feleségül vette gyermekeinek anyját, az 56 éves hajadon Schinnern Zsófiát. Mindketten Rétságon az 1. sz. alatt laktak. Tanúkként Loss Ferdinánd úr és Kralicsek János szerepelnek. Megjegyzésként a pap hozzáfűzte: „in extraordinaris necessitatis casu”… (Különleges szükség esetében)

     Rosenbach Sándor és Strahler Anna házasságából elég sok gyermek született. A vegyes anyakönyv bejegyzései szerint a gyermekek közül Jenő (Eugenius Edmundus, ill. Jenő Ágost József Ferencz) 1870. szeptember 24-én született; Klotild 1872. június 3-án; Irén (Irén Melanie Maria Anna) 1874. június 4-én; Kornélia 1875. október 7-én.; Olga 1877. október 28-án (1849. május 11-én bérmálkozott a balassagyarmati templomban); Mária 1879. december 8-án (ő lett később Vaszary János felesége).

     Kornélia 1881. augusztus 22-én meghalt. A halálozási anyakönyvekből kiderül, hogy a házaspárnak volt még egy Alexandrina nevű lánya is, aki 1878. december 28-án egy hónapos korában tüdőgyulladásban Pusztaszántón elhunyt. Utólag pótanyakönyvezte a váci hatóság 1933/3420-as számon. 1881. augusztus 22-én a 6 éves Rosenbach Kornéliát Pusztaszántón toroklob vitte el.

     A pusztaszántói ma már több éve teljesen elhagyatott temetőben valaha több Rosenbach sír állhatott. A temető elején XIX. sz.-i vasból öntött Krisztus lebeg egy kereszten. Közel hozzá egy elkerített sírban fekszik a Rosenbach házaspár, egy-egy obeliszk alakú sírkő alatt.

     Rosenbach Sándor sírján ez áll: „Itt nyugszik szeretett édesatyánk Rosenbach Sándor 1837. márc. 10. – 1910. márc. 20. Egyesült angyali nejével.” A feleség sírja jelen állapotában teljesen ledőlve. Szövege: „Rosenbach Sándorné szül. Strahler Anna 1850–1902.”
     A temetőben egy elhagyott helyen egymásra fektetve két sírkő áll. Gyermeksírok. A kisebbik: Strahler Dezső: 1868. máj. 6. – június. A nagyobbik két lánygyermek sírja: Rosenbach Alexandrine (megh. 1878.) és Elly (Kornélia?): 1875. okt. – 1881. aug. fekszik alatta.
     A temetőben találhatók még a Mihályffy család sírjai is. Amikor 1870. szept. 24-én Strahler Anna és Rosenbach Sándor fia: Jenő Ágost József Ferencz megszületett Pusztaszántón (hsz. 10.) keresztszülőként Lukanenyey Luka Gusztáv úr és Mihályffy Auguszta szerepeltek. Valamint 1872. június 3-án Klotild Anna Auguszta esetében is Mihályffy Auguszta a keresztanya.

     A rétsági temetőben is temettek Rosenbachokat. A halálozási anyakönyv szerint 1874. május 22-én hunyt el Rétságon Rosenbach Ferenc (Schinnern Zsófia férje, valamint Rosenbach Sándor és Emil apja) 78 évesen, gyomorhurutban.

     A Rosenbach családból különös kultúrtörténeti szerep jutott Rosenbach Máriának, Rosenbach Sándor leányának. Vaszary János festőművész és Rosenbach Mária, a rétsági főszolgabíró lánya 1904-ben egy budai család szalonjában ismerkedtek meg. Az esküvő előtt Vaszary János még spanyolországi tanúlmányútra ment. Utána azonban gyakran megfordult Pusztaszántón, ahol Mária általában a nyarat töltötte, és Rétságon a család birtokain. A nógrádi táj és emberek, valamint élmények ihlették a festő úgynevezett „impresszionista korszakát”, számos képe ekkor Rétságon készült. Rosenbach Mária 1942. évi haláláig megőrizte visszaemlékezéseit, naplótöredékeit, melyekből rengeteg mindent megtud a művészettörténet Vaszary Jánosról.XXI.
     Rosenbach Mária és Vaszary János levelezéseinek emlékét őrzi a Magyar Nemzeti Galéria Adattára.
     A festő Miminek (Máriának) küldött leveleiből kitűnik, hogy kapcsolata a jövendő apósával nem volt felhőtlennek mondható.XXII. 1905 őszén vezette az oltár elé Vaszary János Mimit. Házasságkötés után a házaspár nyáron Tatán, télen pedig a Krisztinavárosi lakásukban lakott, mindamellett Rosenbach Sándor 1910. évi haláláig gyakran megfordultak Rétságon. Ezt követően a Rosenbach-birtok eladása alapozta meg viszonylag gondtalan életüket. Vaszarynak van néhány feleségét ábrázoló festménye, pl. az 1906-ban készült: Varró nők (A művész felesége és nagynénje), valamint 1912 körül: Színek kékben (A művész felesége).

     A legújabb rétsági helytörténeti irodalom is XXIII. megemlékezik több Rosenbachról. A rétsági egyház esetében figyelemreméltó, hogy 1904. május 12-én dr. Rosenbach Emil balassagyarmati tiszti főügyész alapítványt tett, hogy anyja, Rosenbach Ferencné, szül. Schlimmern Zsófia (anyakönyvben Schinnern, Sz. Zs. megjegyzése) emlékére évente szept. 5-én gyászmise tartasson.XXIV.
     Az 1877. nov. 14-én megalakult iskolaszék világi elnöke pedig Rosenbach Sándor volt, aki 1888-ban a rétsági iskola újjáépítésére, mint pusztaszántói birtokos 15 forintot adományozott. Ugyanebben az évben az iskolaszék gondnoka Rosenbach Ferenc királyi postamester volt.XXV. Amikor 1905. febr. 26-án három éves időtartamra új iskolaszéket választottak, újra Rosenbach Ferenc m. kir.postamester lett a gondnok.XXVI.
     A rétsági posta történetében fontos szerep jutott Rosenbach Ferencnek, és annak hasonnevű fiának. Az idősebb Rosenbach Ferenc - élettársának Schinnern Zsófiának köszönhetően - 1842-ben vette át hivatalát. „Mint magyar királyi postamester, fia, az ifjabbik Ferenc is megbecsült személyiség volt a faluban, hiszen az iskolaszék felelősségteljes gondnoki teendőit is reá bízták. Leánya követte őt e hivatásban. A millennium alkalmából, 1896-ban kiadott emlékalbumban az olvasható róla, hogy „Rosenbach Margit, m. kir. posta- és távirda-kiadó, született Göböljáráson (Fehér-vm.); róm. kath. vallású. Tanulmányait a szülői háznál, magánúton végezte. 1889-ben lépett a posta szolgálatába, mely idő óta édes atyja mellett, mint kiadó működik.” A postamesterség tovább öröklődött a családban, hiszen még 1835 decemberében is Rosenbach Józsefnét említi egy forrás postamesternőként.XXVII.

     Az anyakönyvek alapján Rosenbach Ferenc postamesternek több lánya volt. 1877. augusztus 19-én a 22 éves rétsági lakos Rosenbach Róza házasságot kötött a 26 éves krompachi születésű balassagyarmati lakos Tomesko Nándorral. A menyasszony szülei: Rosenbach Ferenc és Manek Róza. A vőlegény szülei: Tomesko Károly és Csoll Janka. Tanúk voltak: Lipták Sándor törvényszéki ülnök, valamint Rosenbach Sándor. A vőlegény a cs. kir. Ferdinánd toszkánai nagyherceg 66. gyalogezredének beosztott tartalékos hadnagya és Balassagyarmaton a polgári főiskola igazgatótanára.
     1883. június 17-én a 32 éves Krompachi születésű balassagyarmat–bányavölgyi lakos özvegy Tomesko Nándor igazgatótanár (Tomesko Károly és Csoll Janka fia) valamint a 20 éves rétsági lakos Rosenbach Karolina (Sarolta?, vö. Rosenbach Emil műve, SZ. Zs.).- Rosenbach Ferenc és Marek Zsófia (R. Emil Marek Rózának említi művében) lánya - házasságot kötöttek. Tanúk: Schramm Károly és dr. Rosenbach Emil. A házassági kihirdetés: 1. fokú sógorsággal felmentve, háromszori kihirdetéssel. A vőlegény magyar kir. honvéd hadnagy.
Tomeskó Nándor házasságairól bővebben írt Rosenbach Emil.

     A Rétságtól 3 km-re fekvő Tereskén élt Rosenbach József a 12. hsz. alatt, akit az anyakönyvek compossessornak, vagyis közbirtokosnak említenek. De feltűnik egy idősebb Rosenbach József birtokos is, aki 1879. április 30-án hunyt el, néhai Walter Anna férjeként 57 évesen, gyomorgörcsben, Tereskén. Ő valószínűleg azonos a Perbálon 1822-ben született Rosenbach Józseffel. Ő is Tereskén a 12. hsz. alatt lakott. Felesége a Klattau-i születésű Walter Anna már 1873. augusztus 20-án meghalt, 43 évesen epelázban, Tereskén temették, aug. 22-én.
     Az ifjabb Rosenbach József közbirtokos (1863-ban honoráturnak, azaz előkelőnek nevezi az anyakönyv) felesége Zimmer Anna volt. Egyik gyermekük Rosenbach Adolf 1871-ben bérmálkozott 10 éves korában, névadója Rosenbach Emil volt, így az Emil nevet vette fel.
1863. január 20-án született Rosenbach József és Zimmer Anna lánya Ágnes Terézia.
1868. január 2-án Károly nevű fiuk is megszületett. Keresztszülők: Schillhardt György és Zimmer Terézia (akik szintén honoraturnak vannak említve az anyakönyvben).
     1871. december 6-án Sándor nevű gyerekük is megszületett, keresztszülők: ugyancsak Schillhardt György és Zimmer Terézia.
     1866. elején a házaspárnak már született egy Sándor nevű fia, de ő 1866. március 18-án meghalt 2 hónapos korában torokgyulladásban és Tereskén temették el.
     1884-ben Tereskén ifj. Rosenbach Józsefet még említik keresztszülőként.
     Tereskén dr. Rosenbach Emil is rendelkezhetett valamennyi földterülettel, ugyanis egyes anyakönyvi bejegyzések tereskei földbirtokosként említik (1880–90-es évek esküvői tanúzásai).

A Rosenbach-család egyik Rosenbach Ferenc nevű tagjáról tudjuk még a következőt: Az 1886–1912., valamint 1924–33 között működő Kertészeti lapok (Az Országos Magyar Kertészeti Egyesület havi közlönye) 1895-ben felelős szerkesztővé választotta Rosenbach Ferencet, aki addig is az újság több rovatának volt a rovatvezetője. Ő írt cikket az újságban 1895 januárjában idősb Pecz Árminról. Nem tudjuk, hogy ez a Rosenbach Ferenc a család Pest vagy a Nógrád megyei oldaláról származott-e.


Felhasznált irodalom:

Áldássy Antal: A Magyar Nemzeti Múzeum könyvtárának címereslevelei, I–VIII. Bp. 1902–1942.
(Bellusi) Baross Károly: Magyarország földbirtokosai, Bp. 1893.
Borovszky Samu szerk.: Magyarország Vármegyéi és Városai című sorozaton belül: Nógrád vármegye, Pest–Pilis–Solt–Kiskun vármegye.
Haulisch Lenke: Vaszary 1867–1939. Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata, Bp. 1963.
Haulisch Lenke: Vaszary János. Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata, Bp. 1978.
Illéssy János: Az 1754–1755. évi országos nemesi összeírás, Bp. 1902.
Illéssy János–Pettkó Béla: A királyi könyvek jegyzéke 1527–1867. Bp. 1895.
Kempelen Béla: Magyar nemes családok, I–XI. Bp. 1911–1932.
Kertészeti Lapok, 1895. évf. 1. szám.
Kneschke, Ernst Heinrich: Neues allgemeines DEUTSCHES ADELS-LEXICON in Verein mit mehreren Historikern herausgegeben. Leipzig, Friedrich Voigt’s Buchhandlung 1867.
Nagy Iván: Magyarország családi czímerekkel és nemzedékrendi táblákkal, I–XII. Pest, 1857–1868.
Némethy Lajos (Ludovicus Némethy): Series parochiarum et parochorum (Archi-diocesis strigoniensis) 1894, Strigonii (Esztergom).
Siebmacher: Das grosses und allgemeines Wappenbuch.
Simon János (Miskolczy): Nemesi iratok és címeres pecsétek Nógrád vármegye levéltárában. 1911, Balassagyarmat, 68. o.
Turul 1931. évf.
Végh József: Rétság, Magyar Millennium 2000., Nógrád megye települései 11.

Anyakönyvek (mikrofilmen):
Rétsági anyakönyvek
Romhányi anyakönyvek (Tereske Romhány filiája volt)

Némethy Lajos egyháztörténész (1840-1922) műve a: Series parochiarum et parochorum, Esztergom,1894.
V.ö.: Kneschke, i.m. VII. kötet, 576.o.
Lásd: Némethy Lajos, i.m.
Kneschke, i.m., VII. kötet, 576.o.
Némethy L. , i.m.
A trinitárius rend elsősorban fogolykiszabadítással foglalkozott. II. József azonban ezt a rendet is feloszlatta.
Borovszky Samu szerk. : Magyarország Vármegyéi és Városai sorozaton belül a Nógrád Vármegye,
Az utolsó nemesi felkelés (insurrectio) Napóleon ellen tört ki.
  In: Borovszky Samu szerk.: Nógrád Vármegye
Nagylóc község több szempontból is kötődött Hollókőhöz: „A község határához tartozik a Várhegy, ahol hajdan a közeli Hollókő várának őrállomása és váracsa volt.” (in: Nógrád vm., i. m. Nógrád vm. Községei, írta dr. Reiszig Ede történetíró.)
  Közli: Száz magyar falu, CD ROM, Hollókő).
Borovszky im. a Nógrád megyében élt Rosenbach családtagokat közli, kissé hibás adatokkal.
A Wekerle Sándor-féle állami (polgári) anyakönyvezést az 1894: XXXIII. tc. vezette be és 1895. okt. 1. óta van érvényben.
Turul 1931. évf. 1/4 Tárca (A MNM Levéltári Osztálya Hivatalos Értesítő).
Nagy Iván: Magyarország családi czímerekkel és nemzedékrendi táblákkal, I–XII. Pest, 1857–1868.
Kempelen Béla: Magyar nemes családok, I–XI. Bp. 1911–1932.
  In: Borovszky, i. m., Nógrád vármegye községei, Rétság (írta: Reiszig Ede dr., történetíró).
  In: Borovszky, i. m., Nógrád vármegye nemes családai (írta Reiszig Ede, dr.).
Az ugyanitt szereplő czímerleírás a következő: „Czímer: négyelt paizs ezüst leveles arany koronás szívpaizszsal. Abban balról jobbra dőlt hullámos kék pólya fölött három, alatta két veres rózsa. Nagy paizs. 1 és 4 arabeszkekkel díszítve, aranynyal és feketével vágva a vágási vonalból kiemelkedő kétfarkú fekete oroszlán. 2 és 3. Veressel és feketével hasítva. Elül fekete szárny, közepén veres csíkkal. Hátul ezüst-pólya veres csíkkal. Három sisak. Sisakdíszek: I. Befelé fordult paizsbeli oroszlán. Takaró veresezüst II. (középső). Repülésre kész hattyú, nyakán leveles aranykoronával. Takaró: fekete-veres. III. Rovátkás és oromzatos veres torony, felül két ablakkal és alul lőréssel ellátva. Takaró: kék-ezüst.”
  In: Borovszky szerk., i. m. A fejezet írója Miskolczy Simon János.
Ugyancsak Miskolczy Simon János.
  Haulisch Lenke szíves közlése.
A levelekből idéz Végh József: Rétság, Magyar Millennium 2000, Nógrád megye települései 11, 109–116. o.: Vaszary Jánosról szóló fejezetben.
Végh J. i. m.
Végh J. i. m., 42. o.
Végh J. i. m., 55. o.
Végh J. i. m., 58. o.
Idézet: Végh J. i. m., 91. o


Hivatkozások:
Némethy Lajos egyháztörténész (1840-1922) műve a: Series parochiarum et parochorum, Esztergom,1894.
V.ö.: Kneschke, i.m. VII. kötet, 576.o.
Kneschke, i.m., VII. kötet, 576.o.
Némethy L. , i.m.
A trinitárius rend elsősorban fogolykiszabadítással foglalkozott. II. József azonban ezt a rendet is feloszlatta.
Borovszky Samu szerk.: Magyarország Vármegyéi és Városai sorozaton belül a Nógrád Vármegye,
Az utolsó nemesi felkelés (insurrectio) Napóleon ellen tört ki.
Közli: Száz magyar falu, CD ROM, Hollókő).
Kempelen Béla: Magyar nemes családok, I–XI. Bp. 1911–1932.
In: Borovszky, i. m., Nógrád vármegye nemes családai (írta Reiszig Ede, dr.).
In: Borovszky szerk., i. m. A fejezet írója Miskolczy Simon János.
Ugyancsak Miskolczy Simon János.

www.retsag.hu
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-