Rendeletek lakossági véleményezésre
2012.09.10.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
A demokrácia alapelve, hogy azok a kiválasztottak, akik egy település képviseletére kaptak felhatalmazást a lakosság érdekében hozzák döntéseiket. Minderről pedig megfelelő fórumokon számoljanak is be, adjanak tájékoztatást. Ez evidenciának tűnik ugyan de a megvalósulás sok helyen torzul, hagyhat kivánnilavót maga után. 
      Ahhoz persez, hogy a helybenlakók érdekében lehessen dönteni, jó néhány dologban ismerni kell a választópolgárok véleményét. Ebben hozott új formát Rétság Város Képviselő-testülete akkor, amikor az új törvényi előírásokban kapott felhatalmazás alapján elhatározta, hogy a rendeletek egy meghatározott körét lakossági véleményezésre bocsátja, és csak az után dönt, amikor ezeket a véleményeket is áttekinti. Így, ha a helybenlakók élnek a véleményezés lehetőségével, valóban igy is beleszólhatnak a helyi döntéshozatal folyamatába.
      A vonatkozó törvény persze szűkíti a véleményezésre bocsátható rendeletek körét, és pl. eleve nem bocsátható véleményezésre a költségvetési, az adó és egyéb helyi jogszabályok. Arról, hogy mi és hogyan bocsátható véleményezésre, a  15/2011 számú rendelet építette be az testület alapszabályába a véleményezés formáit és lehetőségeit. A jelenleg aktuális tervezetek értelemszerűen már jó pár napja megtalálhatók a város hivatalos honlapján, a www.retsag.hu címen, az Önkormányzat fejezetben a Társadalmi véleményezés oldalon is.
 
Mit véleményezhetnek a választók?
     Most két helyi jogszabálytervezet is van, amelyhez a képviselő-testület kéri a lakosság véleményét. Itt is javasoljuk, hogy ezeket a Tisztelt Olvasó tekintse át, és véleményét írja meg.
  • Egyik rendelet-tervezet a tiltott, kirívóan közösségellenes magatartásokról szól. Mi ennek a lényege? Egyes szabálysértési tényállások kikerültek a helyi rendeletből. Ugyanakkor törvény rendelkezik arról, hogy az egyes települések meghatározhatják, hogy melyek azok a helybenlakók többségét sértő magatartások, amelyeket nem kívánnak, és amelyek megvalósulása esetén szankciókkal is lehet számolni. Nos ez a tervezet éppen ilyen magatartásokat, tényállásokat sorol fel elég részletesen. Lehet hozzátenni, vagy kellő indokkal javasolni, hogy valamely cselekedetet miért nem javasolja a véleményező benne hagyni. Így válhat a többség számára alapossá, és érdekeit megvalósíthatóvá a rendelet.
  • Másik tervezet az elismerő címek alapításáról és adományozásának rendjéről szól. Látszatra ez nem lenne olyan lényeges kérdés, hiszen van jelenleg is érvényes ilyen rendelet. Viszont az eltelt több mint egy évtized alatt, amióta ez a rendelet működött, többen felvetettek változtatási javaslatokat. Túl sok a kitüntetés, elfogynak a méltán odaitélhető személyek, vetették fel egyik oldalról. Másoknak újabb javaslataik voltak új kitüntetési formák bevezetésére. Nos itt a lehetőség ebbe is közvetlenül beleszólni, hiszen a testület ez ügyben új rendeletet alkot, és némi változtatásokat tervez. Lehet tehát ehhez is kiegésíztő. módosító javaslatokat tenni.
Hogyan lehet véleményezni?
      Az első, ami fontos a határidők, hiszen csak az időben beérkezett vélemények kerülnek feldolgozásra. Az első tervezet esetében ez szeptember 14-i beérkezést jelent, a második esetében szeptember 21-ig lehet véleményeket, javaslatokat eljuttatni a polgármesteri hivatalba.
      Legegyszerűbben interneten lehet javaslatokat tenni. Erre a célra létre lett hozva egy e-mail cím velemeny@retsag.hu postafiókkal. Az ide küldött anyagok feldfolgozása is könyebb, hiszen már elektronikusan érkeznek be. Akinek erre nincs módja, a polgármesteri hivatalba papír alapon is benyújthatja véleményét, vagy postán is elküldheti. Ez esetben javasolt a borítékon feltüntetni, "társadalmi véleményezés" szöveget. Lényeges a beérkezési határidő betartása.
      Fontos, hogy csak névvel beérkezett vélemények kerülnek feldolgozásra. Névtelen javaslatok figyelmen kívül lesznek hagyva. Természetesen a véleményezők adatait a vonatkozó adatvédelmi szabályok szerint kezeli a hivatal.

Mi lesz a beérkezett véleményekkel?
     Jogos a kérdés, hogy minden javaslat beépítésre kerül? Ez szinte lehetetlen, hiszen egymásnak ellentmondó javaslatok is érkezhetnek. Azt viszont lehet állítani, hogy minden vélemény figyelembevételre kerül a vitában. Azokat feldolgozva összefoglaló jelentést készít a jegyző, és ennek alapján javasolja a tervezet módosítását. A testület pedig a szavazásnál az elfogadható véleményekkel kiegészített rendeletet szavazza meg. Tehát minden vélemény a vita részét képezi, és annak alapján épül be a rendeletbe.
     Maga az összefoglaló nyilvános, az a következő előterjesztés része. Arra azonban nem számíthat a véleményező, esetlegesen kifogást emelő, hogy beadott iratára konkrét válaszlevelet kap. Ez a forma ezt nem teszi lehetővé. Konkrét panaszokban nem lehet ilyen módon beadványokat érvényesíteni.  Ha ilyen panasza, közérdekű javaslata van valakinek, akkor ahhoz más beadványformát kell választani.

Befejezésül
     Úgy gondolom, hogy ez egy új lehetőség, amivel érdemes élni. Szerintem szüksége is, hogy akinek van hozzáfűznivalója a tervezethez azt tegye meg! Magam nevében kíváncsian várom a véleményeket. Ezzel együtt azt, hogy a demokrácia bővítésének ezen új lehetőségével hogyan kíván élni városunk lakossága, a bármilyen módon érintett választó.

www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-