Rendkívüli és semmitmondó
-
Az egykori címet már nem tudjuk idézni, hogy "meglepő és mulatságos" lett volna a testület 2010-es esztendejének első testületi ülése. Mert abban, hogy itt uk-mukk-fukk rendkivüliket kell tartani, abban sajnos nincs semmi meglepő. No és főként nem mulatságos. Mindezeken felül még teljesen értelmetlen is volt összehívni. Ha csak az nem volt a cél, hogy kiderüljön, lehet habókra rángatni a képviselőket ülésezésre.

A téma
      Az ülésnek két napirendje lett volna. Mert a kiküldött meghívóban még a polgármester valamiféle zárt ülésen személyi ügyeket akart elővezetni. Aztán ettől eltekintett. Bár ezt nem nagyon értjük, ha van egy sürgősen megoldandó, rendkívül ülésre való személyi ügy, akkor miért marad el? Ha meg nincs, akkor miért tűzgélnek napirendre és meghívóra ilyesmit. No ez elmarad. A számunkra és az Olvasó számára érdekes téma a II. számú háziorvosi kör pályázat alapján való betöltése volt.
      Az előterjesztésnek alig nevezhető iratról, és a pályázatnak is alig neveztehtő eljárásról előzetes kommentárt készítettünk. Az abban foglaltakat nem ismételnénk meg, elolvasható. Sajnos egyáltalán nem tölt el büszkeséggel, hogy az abban leírtak beigazolódtak, hiszen a Szociális Bizottság és a képviselők többsége is a lényegi kérdésekben szakértőinkkel azonos álláspontra jutott.
     Dr. Tóth Mária ismertette a SzEK bizottságon elhangzott véleményeket. (Valamiért tudatosan mellőzte, hogy melyiket ki mondta, de ez lényegtelen is. Bár ezt a témát a bizottságnak is nyilt ülésen kellett volna tárgyania, aki akarta megtudhatta volna, hogy egyes vélemények képviselői kik is voltak. Vagy legalább ne hangsúlyoza volna ki, hogy nem nevezi meg.) 
     Mondandójának lényege, hogy a pályázat nem felel meg az előírásoknak, ezért azt érvénytelennek kell minősíteni. Erre tekintettel már előzetesen kiosztásra került egy 3. határozati javaslat tervezet. A bizottsági összefoglalót jobban nem részleteznénk, de az ülés hanganyaga teljes terjedelmében meghallgatható, itt alul megnytiható linken. 34 perc mindössze, érdemes belefülelni.

Akkor most mi van tulajdonképpen?
     Csak az van, hogy nincs semmi! A II-es körre kihirdetett, majd visszavont pályázatra érvényes pályázó nem volt, így az elhúzódó helyzetet megoldó döntés sem született. Olyan igen, ami újabb pályázatot ír elő. És hát az van, hogy a II-es körben nem Dr. Katona Ernő fog renelni mint vállalkozó orvos, hanem ... Dr. Katona Ernő, mint helyettes orvos. Gondolom addig, emeddig más megoldás nem születik.

Takarékoskodni kell vagy nem kell?
     Végülis a SzEK bizottság összefoglalójával a képviselőt egyetértettek, és hasonló hozzászólások hangzottak el. Egyetlen egy volt, aki mintha nem értette volna, hogy törvényesen nem lehet itt semmiről dönteni, mert a pályázat érvénytelen. Hegedűs Ferenc vetette fel, hogy minek is új pályázatot hirdetni bízzák meg Katona doktort. Ő ismeri, most is ő rendel ez elég. Hát ha semmilyen szabály, előírás nem ér semmit, akkor ez a felfogás megállna a lábán. De ott, ahol egy képviselő esküjéhez híven képviseli a választóit - "az alkotányos jogszabályokat betartom" mondta ő is szívére tett kézzel 3,5 évvel ezelőtt - abban fel sem vetődhet, hogy akkor mindent fel lehet rúgni, barátságra, az ő szavára és garanciájára lehet hosszútávú anyagi konzekvenciákkal járó szerződéseket kötni.
      Ennél lényegesebb az a mód miként megmagyarázta, hogyan is lehetne a felesleges pénzkidobás takarékosság. Szerinte!
     Mert ismert tény, hogy annak idején éppen az ő javaslatára - miközben Bódi Dr. rendesen látta el a körzetét - lett meghirdetve az orvosi állás vállalkozásban. Ezek ismert tények, de azért nem árt egy kicsit felemlíteni, hogy ha ez a javaslat nincs és erre a testület nem indít kalandor pályázatot, akkor ez a mostani helyzet sincs! (Orvos és rendes rendelés viszont lenne!) No a fő indok az volt - mindenki emlékezik - hogy vállalkozásba kell adni, mert az takarékos, és "gyerekek a 3000 ember pénze ...". A duma nagyon ismerős. 
     Most azért a képviselő úr meglepett. Elmondta, hogy azt a pénzt (évi kb 2 millió) igenis oda kell adni! És ez lesz ám takarékos! És nem csak ide kell odaadani, hanem az lenne a takarékos, ha azoknak is adnának akik eddeig nem kaptak, aktuálisan nem is kérnek, csak mert az úgy nagyon jó. Ez évi 5-6 millió kiadás, de ez lenne takarékos!(?) No azért szó szerint nem így hangzott el - az meghallgatható, de ez volt a lényege. Meg egy felettébb érdekes számítás. Vegyenek el a fogorvosi szolgálattól 7 milliót, és azt osztogassák a többi orvosnak.
      Egyáltalán hogyan gondolja ezt a képviselő? Ismeri egy fogorvosi szolgálat finanszírozását, pénzügyi viszonyait, kiadásait és egyéb követelményeket? Nem ismeri! Nem is kiváncsi rá! Egészen más költségnemek jelentkeznek a működtetéshez, mint más orvosi körzetben. Különösen, hogy a fogorvosi szolgálat most is hosszabb időben áll a betegek rendelkezésére, mint az egy alap-ellátás minimálisan megkövetelné. (Csak a sok ellátandó beteg követeli meg!) Ugyanezen az alapon akar elvenni az iskolától és más intézményektől is mert szerinte ode se kell pént adni. Az viszont igen, hogy az így elvett pénzt akkor lehet osztogatni. 
     Én - megkérdezem - ez a takarékos? Mert értem én, hogy a 3,5 éve beindult gépezetnek mindenáron busszút kell állni a vélt ellenfeleken, és még a fogorvosnak érdemben nem tudtak keresztbe tenni, de mindenképpen valahogy be akarnak tartani neki. No ebben ő következetes. Csak egyre nincs tekintettel! A fogorvoson nem tud bosszút állni, mert legfeljebb elmegy nyugdíjba. (Ezt nem ő mondta, de ha lehetetlenné válik a helyzete, már a lehetősége megvan egy ilyen választásra! Sőt csak neki van! Ő mehetne, de küldeni még nem lehet!) Aztán ez a porcelánboltos elefántlátogatás ugyanolyan eredményt hozna, mint a II-es körnél. Fogorvos se lenne, meg megoldás se lenne. Mit számít az, ha pufogtatni kell a takarékosság vaktöltényeit.
      Azt tudomásul kell venni, hogy az egyes kötelező alapfeladatok ellátásához az állam és az OEP úgy ad támogatást, hogy azt az önkormányzatoknak ki kell egészíteni. Ezért hagyja itt az iparűzési adót, és ezért ad normatívát minden ittklakó ember után. Az tehát nagyon bárgyú metematika, hogy a költségvetési kiadásból levonja az OEP támogatást, és a többit megspórolandó felesleges kiadásnak tekinti. Nem az! Kötelező alapellátásnak hívják, amelyekhez az önkormányzatoknak igenis hozzá kell járulni, abból a pénzből, amit a központi költségvetés más címeken is juttat a városnak. Ezért kell az iskolához, az óvodához a művelődéshez a szociális ellátáshoz is hozzátenni. Mert erre van az Szja visszaadott hányada, egyes adónemek itthagyott vagy visszaosztott része. No ezt az egészet neveznék gazgálkodásnak, koncepciónak, pénzügyi rendszernek, egyszóval költségvetésnek. De olyat még nem kallottam a nagy spórolótól se, hogy a polgármesteri hivatal működésére az állam csak egyharmadát adja, és több mint 10-20 millióval többe kerül a 3000 ember pénzéből. Sorra azt halljuk, hogy oda kell a pénz, máshol pedig ahol a 3000 ember pénze a 3000 ember egészségét, oktatását, művelődést, egyéb komfortját szolgálná az meg elvennék. No mindenesetre érdekes íve van ennek a hozzászólásnak, amely lényegében úgy akar takarékoskodni, hogy 5-6 milliót kidob.

Miről döntöttek?
     Igazából nem lehet kivenni a sok-sok mellébeszélésből, hogy akkor most szó szerint mi is a döntés. Mert a kiosztott és itt is olvasható szöveg mellé még jöttek más javaslatotok is. Főként arról, hogy a akkor milyen szöveggel és milyen pályázatot kell kiírni és mikor. Vissza kell hozni a testület elé vagy nem. Mert hát ez nem volt előkészítve, de ha a meghirdetés nem tartalmazza, akkor egyéb juttatást törvéynesen adni nem lehet. Csak olyat, ami a kiírásban fel van tüntetve. Igazából ezügyben döntöttek valamit, de a pontos szöveg az nem derült ki.
      Ennél érdekesebb, hogy felvetették: akkor akár közalkalmazotti állásként is meg kell hirdetni. No ezt megszavazták módosításként a jelenlévő 9-ből 8-an, és így a teljes határozatot 9-en.
      Mi van most? Hát agyrém! Rájöttek, hogy vissza kell állítani a közalkalmazotti jogviszonyt, ha a másik nem működik? Elég későn, amikor már tönkretették! Éppen ezt akarták megszüntetni a vállalkozás sok pénzbe kerülő spórolási címszava mellett. Sajnos ez sem kidolgozott alternatívaként került ide, és érdemi törvényességi észrevételt sem tett aki arra hivatott. Mert bizony ez két külön jogviszony és két külön pályázat! Az ám! Ha az állást közalkalmazottként kell betölteni - persze akkor nem is kellett volna ilyen helyzetet teremteni, de ez már történelem - akkor azt az intézményvezető főorvos hirdetheti, az ő felelőssége és kötelessége, ő dönt a jelentkezők közül. Ebbe akkor a testület nem szólhat bele. Ha pedig kivették a kezéből és a testület nagy okos megoldásását akarták megvalósítani, akkor azt a testület hirdeti - pontosan jóváhagyott szöveggel - és a testület köt az orvossal szerződést. Nem közalkalmazottit, és nem munkaviszonyt, hanem vállalkozóit egyéni vállalkozóval, bt-bvel, vagy kft-vel. A kettő üti egymást, de a fenti oknál fogva egy pályázat egy benyújtási cím és elbírálási eljárás nem lehetséges. Törvényesen. No erre nem godoltak.

Mikor várható megoldás? 
     Hát az sem egy fáklyásmenet ... Ha január végén a testülethez visszakerül a ténylegesen pontosított feltételrendszer, akkor onnan legalább 3-4 hónap. Jó ha május végére lenne valami megoldás. Aztán meg szabadságok, aztán meg ... hát aztán meg választás, és ki tudja hogy ezen megoldásokat mennyire szentesíti majd egy új testület, az esetlegesen beépített sokmilliós takarékoskodással. Mert akkor már az osztogatást mégiscsak arra kellene hagyni, aki majd felelni is tud érte.
     Rendelés persze van, helyettesítésként. Szerencsére ebből a helybenlakó beteg túl sok hátrányt nem szenved. Ezért is látszik úgy, hogy nem is a tényleges megoldások lennének fontosak, hanem az osztogatás, a felforgatás.

Akkor hát mire volt jó a rendkívüliség?
     Hát abban Rétságon nincs semmi rendkívüli, hogy összehívogatnak üléseket, tárgyalgatnak hosszasan, majd kiderül, hogy ezért felesleges is volt meg kár is volt összehívni az ülést. (A zárt téma elhagyásáról már szóltam) Mert az, hogy a pályázat érvénytelen, lehetett testület nélkül is tudni. (Meg aztán itt sem tudtak meg többet, mert benyújtott anyagokból egyetlen egyet sem láttak.) Ha pedig eleve érvénytelen és tárgyalhatatlan, akkor még napirendre tűzésének sincs meg az a feltétele, ahogyan a törvényesen előkészített témák tárgyalhatók. No ezért a cím a semmitmondásról.

Volt még valami?
      Érdekes, hogy volt. A polgármester a téma után formailag bezárta az ülést. Mert jegyzőkönyvön kívül akartak tovább tárgyalni. Úgy is lett, jegyzőkönyvi rögzítés nem volt, de elnökölt, szót adott, észrevételeknek helyt adott, még jó hogy nem szavaztatott. Teljesen elképesztő! És senki nem ment ki szünetre, folyt tovább a ki tudja mi.
      Mert hogy a képviselőkkel ülésen kívül mikor mit tárgyal, esetleg az ülés után egy kóla mellett mit beszél meg, az a magánügye. (Igen jelenthetem utána egy kóla mellett folytattunk magánbeszélgetést, több képviselőstül, polgármesterestül, alpolgármesterestül, de ez tényleg magánügy.) De! Lényeges felvetések hangzottak el, amelyben intézkedések kellenének. És ennek nem lesz se határozati nyoma, se még annyi sem, hogy jegyzőkönyvben lenne, mert valamely képviselő felvetett valamit. Ez újabb furcsaság a feladatok elkenésre a nyilvánosság kizárására.
      Mert az egyik felvetés az iskola költözésével volt kapcsolatos. Elhangzott, hogy az iskola SzMK írásos felmérésére 160 kérdőív érkezett vissza, és 140 kérte az alsó tagozat költözését. (Arányaiban megfelel a honlapunkon folyó szavazásnak.) Az is elhangzott hogy milliók nélkül - pár 100 ezerből - megoldható lesz az iskola bekerítése. Aztán Jávorka képviselő kérte, hogy átvett közösségi busznak legyen mielőbb szabályzata, mert csak úgy működhet.
      Előkészítettlenül, jegyzőkönyv nélkül felvetődött még egy munkafegyelmi kérdés is a polgármesteri hivatal vonatkozásában. Nem tudni miért kell ezt kizárni a jegyzőkönyvből, ha egyszer elhangzott. De! Az is tény, hogy a felvetésben a testületnek nincs hatásköre. A hivatalt a jegyző vezeti, a munkát neki kell megszervezni és a problémákat megoldani. Más határozat eleve hatáskör elvonás lenne. De az, hogy egy képviselőnek volt egy észrevétele, az nem múlhatna el nyom nélkül.

GiK  
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-