"Szeressek ott, ahol gyűlölnek"- könyvbemutató 

2016.06.11.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez

Kölönös könyvbemutatóra került sor a művelődési központban a 87. Ünnepi Könyvhét alkalmából. Ezennel Dr. Beer Miklós váci püspök interjúkötetének helyi premierjére került sor. Igen nagy érdeklődés mellett. Az intézmény egyik termében sem fért el az érdeklődő tömeg, így a színházterem adott otthont a rendezvénynek. Már ez önmagában is kivételessé tette az alkalmat.
      Annak is van persze kivételes hangulata, hogy egy vezető egyházi személyiség kötete kerül az irodalom ünnepének középpontjába. Nem mintha nem lennének bőséggel olyan írások, amelyek teológusok tollából születtek. Elég péládul Nyíri Tamás műveit felidézni, vagy (hogy időben és térben közelitsünk) Jelenits István munkásságát tekinteni. Ugyancsak több kötet szerzője Erdő Péter bíboros. Ezek az írások értékesek, de valahogy mégis mások. Filozófiával, egyházjoggal, teológiával, vagy éppen irodalomtudománnyal foglalkoztak. Sőt, meghívott vendégünknek sem ez az első könyve. A mostani azonban más. Nem csak azért, mert interjúkötet, és korábban különféle médiumokban már olvasható beszélgetéseket gyűjt egybe, és tesz közzé, hanem főképpen azért, mert a szövegekből pontosan előtűnik Beer Miklós embersége, egyfajta közéletisége, a társadalmi problémákra adott válaszai. Tanulságos, jó szövegek, egyben könnyen megérthető, élvezetes olvasmányok. Olyan, mint ahogyan Beer Miklóst a püspököt és az embert megismertük.
     Nem lehetett elég korán érkezni, mert a kezdésre kitűzött időpont előtt a vendéget már sokan várták, és kérték dedikációra, bár erre a renvezvény után is bőven volt mód.
     Az intézmény nevében Varga Nándorné üdvözölte a megjelenteket, és szólt az Ünnepi Könyhét hagyományairól, majd Jóni Anita népdalénekes dalai szolgáltak zenei élményként. Dr. Szájbely Ernő, az önkormányzat képviselő-testületének tagja, a PVB bizottság elnöke (ez a bizottság a kulturális ügyek címzettje) mondott bevezetőt, és villantott fel szubjektív gondolatokat a meghívott vendég bemutatására.
     A könyv legélőbb felidézésében Réti József, a kötet szerkesztője volt segítségünkre. Nem volt itt szükség illusztrációk felolvasására, inkább kérdéseket tett fel püspök úrnak, amelyekre a válaszok részben a lapok között is megtalálhatók. Miklós püspök a tőle megszokott módon - hiszen nem először jár Rétságon, és munkássága ismert a helyiek nagy többsége előtt - válaszolt a helyszíni interjúvolásra. Felelenevítette élete állomásait, sztorikat idézett fel. A közönség soraiból gyakorta csendült fel taps, illetve egy-egy humoros válasznál harsány nevetés. Legbeszédesebbek mégis azok a csendek voltak, amikor valami lényeges mondat hangzott el. Olyan csendek, amelyek ebben a teremben ritkán tapasztalhatók. Amikor a püspök úr az emberek egymás iránti felelősségéről, a szolidaritásról szólt, arról, hogy figyeljünk egymásra és segítsük embertársainkat. Arról beszélt, hogy vállalnunk kell a felelősséget tetteinkért, eskünkért, ígéreteinkért. Nem hirdetett igét, nem prédikált a szó szentmisén szokásos értelmében, mély humanizmussal átszőtt üzenei mégis ott voltak, és hatottak minden jelenlévőre.
     Természetesen kérdésekre is sor került, majd a zárszó előtt kedves meglepetések, köszöntések követlkeztek. Dr. Szájbely Ernő zárszava után újra mód volt a személyes szóváltásra, a kötet megvásárlására és dedikálásra. Valóban kedves emlék és értékes relikvia egy kötetben személyre szóló ajánlás és aláírás. Sokan éltek a lehetőséggel, hogy így számukra egyedi példányhoz jussanak.
     Képeink az ünnepélyes rendezvény pillanatait idézik.

GiK..
.
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-