Hargita táncest

2016.05.06.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez

Sokszor közhelyként használjuk a fogalmat, hogy "fergeteges", ha valamit igazán jónak, lendületesnek, kirobbanónak akarunk elismerni. Hát május 5-én este a művelődési központ színháztermében nyugodtan használhatjuk eredeti, elismerő értelmében a néha mééltatlanul is kimondott szót. A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes vendégszerepelt városunkban. Mondani sem kell, telt házzal, és szünni nem akaró tapsok közepette.
     Az együttes már harmadik alkalommal látogat el hozzánk. A Kereplő Néptánc Egyesület meghívására és szervezésében került újra színpadra a határon túli magyar tánchultúra. Pontosan felmutatva, hogy határ ide vagy oda, hagyományaink egy tőről fakadnak, egy nyelven beszélnek, egyformán maradnak fenn az utókornak. Sőt ahogyan a műsor ismertetőjéből megtudtuk, több más nép táncai épültek be az évszázadok során ami aztán szervesen eggyé alakutt, lett a "Magyaroké" ahogyan az est címéül ezt választották.
     Az együttes már több mint 25 esztendeje alakult. Teljesen profi, magas színvonalú produkciókat hoztak létre ez idő alatt, nem is könnyű működési körülmények között. A sok munka, a felkészültség meg is látszik a műsoron. Minden mozdulat jól kidolghozott, egy ritmusra, egy lüktetésre történik. Avagy nem is a kidolgozottság, hanem az lehet a magyarázat, hogy egyként dobban a szív. Ahogy szaknyelven szokás fogalmazni, anyanyelvi szinten táncolják a magyar kultúrkincs elemeit. Eredeti gyűjtés anyagát felhasználva készült új koreográfiát láthattunk, mintegy összefoglalt táncfolyamot, amelyben a kimagasló művészi teljesítményt nem is kell külön kiemelni. (Aki lemaradt alább néhány videóval kárpótuljuk, aki ott volt segítünk újra felidézni, kiegészíteni az élményt.)
     Egy turnét szerveztek Magyarországon, olyan fellépési helyekkel, mint Budapesten a Hagyományok Háza, vagy május 6-án a Millenáris. Ilyen nagy színpadok mellett rangot ad városunk intézményének, hogy hozzánk is ellátogattak. A nagy színpad kifejezést itt szó szerint kell érteni, hiszen jól látható volt, hogy az egész műsor akár kétszer ekkora játéktérben él igazán. A művészek ezt a helyzetet jól megoldották.
     Miért éppen Rétság? Aki eddig nem tudta volna, a fináléban Simon Katalin táncoktató meghatódott köszönő szavaiból kiderült. Ő maga a ma 26 éves együttes alapító tagja, tehát kollégáit hívta meg - már harmadik alkalommal - városunkba bemutatkozni. Ahogy mondta az eltelt idő alatt 13 évet dolgozott az együttessel Csíkszeredán, és 13 évet a mieinkkel Rétságon. Majd apró jelképes ajándokokkal köszönte meg minden fellépőnek, a vezetőknek és a technikusoknak, itteni fáradozásiakat.
     Az alábbi fotókkal próbáljuk meg érzékeltetni az est hangulatát, és megőrizni az emlékezetnek egyes pillanatait.

GiK ..
.
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-