Maude és Harold a rétsági színpadon 

2016.03.13.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez

A művelődési központ a Körúti Színházzal összefogva három előadásos bérleti sorozatot hirdetett. A kezdeményezést a színházszerető közönség örömmel üdvözölte. Jó pár éve nem volt már felnőtteknek szóló díszletes-jelmezes produkció a városban. Már az első alkalommal is igen sokan vettek részt a Koltai Róbert főszereplésével megtartott előadáson, a mostanin pedig teljes teltház fogadta a művészeket.
     A bemutatott darab sikere már évtizedekkel ezelőtt megelőzte a magyarországi bemutatót. Colin Higgins forgatókönyvéből Maude és Harold címmel 1971-ben mutattak be amerikai filmet, amely több jelentős díjra szerzett jelölést. 
     Itthon tulajdonképpen Tolnai Klári fedezte fel, és javasolta  a bemutatását, amely pár nap híján éppen harminc esztendeje (1986. április 25.) a Madách Színházban került a közönség elé, Huszti Péter rendezésében. A főszerepet a Nógrád megyei Mohora "szülötte", Tolnai Klári játszotta. A magyar szöveg nagyon illett az egyéniségéhez, mivelhogy a fordítást is az ő alkotása. (Ezért is szerepel a színlapon, hogy az előadást Tolnai Klári emlékének ajálja a társulat) Azóta több színház is műsorára tűzte, mindig nagy sikert aratva. Talán ezért is választotta a budapesti Körúti Színház is városunk bérleti sorozatának második előadásként. (Mint tudjuk az eredeti sorozatban más darab volt bemutatásra tervezve, de a közönség csöppet sem bánta a cserét.)
     A darab műfaja meghatározhatatlan. A hirdetésekben vígjáték szerepel, ám az első rész főbb csúcspontjai inkább kommédiára hasonlítanak. Hanem ahogy haladt előre a történet, egyre jobban kiderül minden résztvevő számára, hogy nem vicc és nem csupa vidámság ami itt szóba került. A cselekmény alakulásával egyre több elgondolkodtató - már már filozofikus - mondat hangzik el az élet értelméről, céljáról. Bár azt, hogy az élet lényeges dolgairól gondolkodott a szerző már az elején, az "ültessünk fát" jelenetnél is sejteni lehetett. A történetet itt nem részleteznénk, leírása megtalálható műsorajánlókban, illetve a színház honlapján is. A lényeg tulajdonképpen az, hogy az asszony (Maude - Esztergályos Cecília) megtanítja a fiúnak (Herold - Lipták Péter) azt, hogy az élet valójában olyasvalami, amit élvezni kell és ami megadja a lehetőséget arra, hogy az ember jól érezze magát. Vegyük észre a szépet, és vállalva magunkat valósítsuk meg céljainkat. Az előadás végére azonban - ha nem is tragédiára emlékeztető befejezés következett - valójában drámainak is mondhatnánk. Ha nem lenne ott a remény, hogy aki elment annyi tanítást hagyott maga után, ami bőven elég az élet jobbá tételére.
     A darab sikerét természetesen a közremáködő művészek játéka garantálta. Főszerepben Esztergályos Cecília (Jászai Mari-díjas érdemes és kiváló művész) kiemelkedőt alkotott. Művésztársait is magával ragadó lendülettel uralta az előadást. A közönség mindezt nem csak az egyes jelenetek után felcsattanó ovációval, hanem a végén vastapssal jutalmazva hívta többszöri meghajlásra a szereplőket. Igazán nagy élmény volt.
     Itt is megemlítjük, hogy a bérletes sorozat 3. előadása április 1-jén lesz. Ugyancsak klasszikusnak mondható darab kerül színre: Koncz Gábor főszereplésével  Neil Simon: Mezítláb a parkban című műve. Pontos információnk nincs a megvásárolható jegyekről, hiszen résztvevők többsége most is bérlettel érkezett, de valószínűleg néhány belépő még vásárolható a művelődési központ pénztárában. (35/350-785)
      Pár képpel idézzük fel az előadás emlékezetes pillanatait mindazoknak akik résztvettek, és tudósításul, akik lemaradtak.

GiK 
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-