Nógrády Andor kiállítása
2015.10.09.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez
-
Újabb kiállítás nyílt a művelődési központ galériájában. Tulajdonképpen joggal lehetett volna az Országos Könyvnapok egyik programja, hiszen a Nógrád megyei kiállító művész sok szállal kötődik a kultúrához. Volt tanár, népművelő, de a festészet és grafika mellett összegyűjtött balladákat illusztrált, melyet könyv alakban is elhozott az érdeklődőknek. Talán csak emeli az esemény rangját, hogy nem a könyves sorozat részeként, hanem önálló programnak hirdették a tárlat megnyitóját.
     A kiállítóterembe érkezőket kellemes muzsika fogadta. Az "előnézelődést" követően Kelemen Ágnes a szervező intézmény nevében köszöntötte a megjelenteket. Majd Simon Katalin népdalénekes és zenésztársai - Ladányi Ferenc népzenész, és Keresztes Nagy Árpád kobzos énekmondó - muzsikáltak. Tulajdonképpen élőben előadott illusztrációja is megvalósult a kapcsolódó kötetnek, egy abban talált ballada is elhangzott. A népzene és a falakon látható művek jól kiegészítették egymást. Ha könyvbemutató is az alkalom, akkor a hagyományoknak megfelelően felolvasás illusztrációra is sor került. Szájbely Zsolttól hallottunk egy kiemelt balladát.
     A megnyitó beszédre F. Nógrády Ildikót kérte fel az intézmény. Nem csak annak okán, hogy maga is alkotó, és a helyi Tűzzománc kör vezetője, hanem legfőképpen azért mert a bemutatkozó művész leánya. Ennél fogva a köszöntő meghatóan szubjektív személyes élményeket elevenített fel. Olyanokat, amelyeket a művek szemléléséből nemigen lehet kiolvasni. Szó esett persze a kiállításra került darabokról is. Ezek többsége linóleummetszet, amelyek valamikor régen készültek. Ez a technika valójában egy színt enged meg és a korabeli könyvkiadásban szívesen használták illusztrációnak. Mint megtudtuk színtelen alkotásokként elrakott művek egyszer újra kezébe kerültek Nógrády Andornak, és akkor gondolta végig, hogyan lehetne a sokszorosító grafikai alkotások lenyomatait színessé, és ezáltal egyedivé tenni. Mert az utólagos színezés a lenyomatokat eltérő formában dolgozta fel. Ezáltal valóban különleges darabok kerültek a rétsági közönség elé. Talán nem is kell mondani - hiszen a rendezvény plakátja és a kapcsolódó kötet is ezt egyértelművé teszi -, hogy az ihletet a magyar ballada- és mondavilág, a magyar nép költészete adta. Valóban kimeríthetetlen forrás művészi feldolgozása került szemünk elé. A beszédből többet nem idéznénk, az meghallgatható az alul elhelyezett linken.
     A megnyitó szavakat újabb zene, majd Nógrády Andor köszönete követte. A szokások szerint a képek megtekintése mellett volt dedikálás, beszélgetés itt újra egymásra talált barátokkal, néző és alkotó között.
     A hasonló bemutatókról készült riportok hagyományaihoz ragaszkodva ismét kisméretű reprodukcióban megmutatunk néhány művet. Kedvcsinálónak a tárlat felkeresésére. Illő megjegyezni, hogy a fotókon - a jobb láthatóság érdekében - elhagytam a paszpartut és a keretet, bár ezekkel kialakuló együttes hatás része a műnek. A kiállítás november 2-ig tekinthető meg.
GiK  .
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-