Spangár díjak a költészet napján
2015.04.11.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez
-
Nagy költőnk, Jószef Attila éppen 110 esztendeje született. 1905. április 11-én, egy ferencvárosi ház szegényes lakásában. Kossuth-díjas költőnk. Igen az, bár fájdalom, a díjat nem akkor kapta amikor lelki és anyagi szüksége lett volna rá, hanem jóval halála után ismerte el az utókor.  Születésnapját a vers ünnepének választották 51 esztendeje. Azóta az irodalomszerető közönség és alkotók számára egy különleges alkalom már évek óta. Többet beszélünk a művekről, a művészetről és találkozási alkalom adódik a szerzőknek az olvasókkal.
     Így van ez Rétságon is. Azt, hogy korábban milyen módon köszöntötte a város az irodalom eme jeles napját, már nem tudni, de az tény, hogy helyi szerzőkből 12 eszendeje látrejött, és azóta is eredményesen működik a Spangár András Irodalmi Kör. Az alapító tagok egyik célkitűzése volt, hogy hirdessenek pályázatot, a legjobbnak ítélt szerzők kapják meg Dovák B József képzőművész által készített tűzzománc plakettet, az elismerő oklavelet, valamint hogy a zsüri által publikációra alkalmas művek jelenjenek meg egy antológiában. Ez a szándék immár 11 esztendeje töretlenül megvalósul. Az érdeklődés egyre nagyobb a kör pályázata iránt, de ami talán ennél is fontosabb, a beérkező prózai és verses alkotások színvonala egyre jobb. Ez aztán valóban rangot ad a díjnak, amit (az első alkalmat követően) évente két kategóriában adnak át. A műveket - még a szerzők ismerete nélkül - szakértő zsüri értékeli. Így volt ez most is. Bő 100 pályázat érkezett közel 40 pályázótól. Ebből került a kötetbe 24 szerző 26 műve, amelyet ebben az esztendőben is helyi fotósok képei illusztrálnak, illetve egészítenek ki.
     A rendezvény tulajdonképpen az évek óta kialakult hagyományok szerint zajlott. Jóni Anita népdaléneklése után Varga Nándorné a könyvtár vezetője (maga is Spangár kör tag) köszöntötte a résztvevőket, majd Karaffa Gyula a kör vezetője, egyben a kötet és a közösség által kiadott Börzsönyi Helikon szerkesztője szólt az irodalmom fontosságáról jelenünkben, és pár mondatban ismertette a pályázat lefolyását, a zsüri tagjait.
      Majd átadásra kerültek a díjak. A próza kategóriában ebben az eszendőben Horvát Gábor vehette át az elsimerést megtestesítő tűzzománc plakettet. A vers kategóriában Taábory Jánosnak ítélte a zsűri az elsimerést, aki személyesen nem tudott részt venni az ünnepségen. A szervezők megtalálják a módját, hogy át tudják adni számára.
     Az átadás pillanatait követően - a hagyományos szerint - a tötetben szereplő művekből részletek hangzottak el helyi előadók tolmácsolásában. Majd - ahogy az író-olvasó találkozókon lenni szokott -, közvetlen beszélgetés alakult ki a szerzők résztvevők között. Megjegyzendő, hogy a találkozás élménye itt valóságos, hiszen a mostani beküldők mellett a korábbi díjazottak, a Börzsönyi Helikon köré szerveződő szerzők igen szép számmal vettek részt, miként irodalombarát rétsági és környékbeli emberek. (Külön öröm, hogy a képviselő-testületből az alpolgármester és a Pénzügyi és Városüzemeltetési Bizottság elnöke is megtisztelte ezt az alkalmat.) A nyomdából frissen leszállított könyvek itt kerültek először kibontásra. A szerzők egy-egy tiszteletpéldányukat átvehették, az érdeklődők pedig megvásárolták, és igény szerint dedikáltathatták. (Az érdeklődők továbbra is megvehetik a kötetet a könyvtárban)
      Pár képünk az esemény pillanatait idézi fel.
  GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-