Ünnepség a forradalom emlékére
2015.03.15.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hez
-
Az eddigi 25 év alatt - amióta várossá vált településünk - kialakult Rétságon egy hagyomány, mely szerint a forradalmakra emlékező ünnepeinket minden alkalommal a pontos naptári napon 18.00 órakor tartjuk a művelődési központban. A mostani alkalom ettől a negyedszázados hagyománytól eltért. 
      A módosulásnak oka, hogy új színnel gazdagodott a megemlékezés. A Honvédelmi Minisztérium Nemzeti Rendezvényszervező Hivatala az 1848. március 15-i események és a ’48-as hősök tiszteletére közös ünneplésre hívja Magyarországot. Az ötlet az volt, hogy a csatlakozó városok, községek polgárai pontosan 15 órakor - amikor az emlékezet szerint a Nemzeti Múzeum lépcsőjén egykor a költő adta elő művét - az ország különböző pontjain több tízezer ember szavával együtt zengjen a dal. A Nemzeti dal. A kezdeményezés ötletes, az időjárás is kedvezett a szabadtéri programnak, amit helyben a Petőfi utca elején lévő parkolónál hirdettek meg. Hegedűs Ferenc polgármester köszöntője után Varga Dávid felolvasásával együtt mondta el a jelenlévő közönség a nemzet akár második Himnuszának is tekinthető költeményt. (Kis szépséghiba, hogy miközben pontban 15.00 órától a budai vártól az ország kisebb nagyobb településéig mintegy harmincezer torok együtt dübörögre a "rabok tovább nem leszünk ..." sorait, Rétságon még csak a készülődésnek mutatkozott nyoma. Tény, lekéstük a csatakozást. Amikor mi hozzáfogtunk, másutt már az országos együttszavalás kellemes élményével indult a tömeg megváltani a világot. S ha így alakult akár más időpontban is megtehettük volna ugyanezt.)
     A művelődési központ színháztermében folytatódott az ünnepi rendezvény. A Himnusz hangjait követően, a műsorvezető üdvözlő szavai után elsőként az általános iskola verses, zenés, irodalmi összeállítással tette napjaink részévé a 167 évvel ezelőtti eseményeket. A programot Kapcsosné Varga Zsuzsa, Bódisné Varga Erzsébet és Majer Szilvia pedagógusok állították színpadra.
     Hegedűs Ferenc polgármester köszöntője ugyancsak a történelmi időket idézte fel.
     Majer Szilvia fuvolajátéka vezetett át a következő összeállításhoz. Petőfi verseiből mutatott be egy csokorra valót három kiváló versemondó: Pekáriné Mindszenti Csilla, Sass István és Szájbely Zsolt. Az ünnep hangulatához hangolt szavalatok több alkalommal vastapsot vívtak ki a jelenlévőkből.
     A színháztermi összeállítás befejező részeként - mondhatjuk fináléjaként - a Kereplő Néptánc Egyesület táncosai mutattak be egy alkalomra komponált tánckölteményt. A tánc mindig is az emberi kapcsolatokat, a szerelmet, a közösséghez tartozást szimbolizálja, eleveníti meg. Itt azonban a verbunkkal kezdődő kompozíció nagyrészt ismert táncok elemeiből felépített produkció jól mutatta, hogy átütő erővel képes ábrázolni - s mi több lüktető ritmusával a közönséget is bevonva - a hazaszeretet emelkedett érzését. Az előadást Simon Katalin állította színpadra. Tulajdonképpen két csoport jól egybekapcsolt műsorával valóban emelkedett hangulatban ért véget az ünnepi műsor a színpadon. 
     Hagyomány, hogy a szabadságharc rétsági hőseinek emléktáblájánál koszorúzással rójja le tiszteletét városunk lakossága. Most is így történt. A méltóságteljes zene kíséretében elsőként a városi önkormányzat nevében koszorúzott Hegedűs Ferenc polgármester és Varga Dávid képviselő, majd a Járási Hívatal nevében Dudás György helyezett el koszorút. Sorra emlékeztek az intézmények, egyházak, civil szervezetek a mártírokra, akik életükkel áldoztak a szabadságért a Rétság környéki 1849-es harcokban.
     Képeinkkel felidézzük az Olvasó számára a nap pillanatait.
GiK 
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-