Népdaléneklő verseny 
2014.05.21.
Add a Facebook-hozAdd a Twitter-hezAdd az iWiW-hez
-
A Kereplő Néptánc Egyesület tevékenységét sokan ismerik. Tudott dolog, hogy több korosztály számára biztosítja a tánc megtanulásának lehetőségét és bemutatásának, közös gyakorlásának örömét. A város és környékének lakói azt is tudják, hogy számtalan rendezvényt tartanak amelyek régebben feledésre ítélt hagyományokat elevenítenek fel.
      Azt talán már nem tudják annyian, hogy nemcsak a korosztályok felé nyitva bővítik tevékenységüket, hanem a tánchoz szervesen kapcsolódó más művészeti ágak oktatását is felvették "órarendjükbe". Így például népi furulyaoktatást tartanak a jelentkezőknek és már több esztendeje népszerű az énektanulás. Nem is akármilyen színvonalon, hiszen rendre kapunk híreket arról, hogy Simon Katalin tanítványai az országos mezőnyben is szép eredménnyel szerepelnek. Ahhoz persze, hogy valaki településünk határain túl is szép eredményeket érjen el, már korán kell megszeretni a dalt, és sok gyakorlás szükségeltetik a közönség számára is ámulatba ejtő előadáshoz. Ezt a célt is szolgála a helyi énekverseny.
      Már negyedik alkalommal szervezi meg az egyesület ezt a bemutatkozási lehetőséget, ahol a legkisebbektől színpadra állhatnak a jelentkező dalos ajkú gyerekek, fiatalok. Színpadi gyakorlatuk persze van, mert mindannyian tagjai valamely táncos csoportnak, de egyedül fellépni más lámpaláz és tapasztalás, ami bizony kell a magabiztos rutin megszerzéséhez. Mintegy 30 fő vállalta a fellépést a kereplősök közül, és 8 fiatal érkezett vendégként.
     A művelődési központ színpadán elsőként Simon Katalin (Bónis Bóna Díjas, Pro Urbe díjas  néptánc pedagógus, népdalénekes), a néptáncegyüttes művészeti vezetője köszöntötte a megjelenteket, majd sorban következtek a bemutatkozó énekesek. A többnyire hozzátartozókból álló lelkes közönség mellett szakértő bírálók is figyelemmel kísérték a bemutatkozásokat. A zsűriben Kubinyi Júlia - Junior Prima Díjas népdalénekes, a Népművészet Ifjú Mestere - és Siklai Istvánné - magyartanár, a dejtári Szivárvány Kórus Vezetője - a korosztályi jellegzetességeket is figyelembe véve értékelte az elhagzottakat. Mivel ez nem egy hagyományos értelembe vett kieséses verseny, nem első, második díjak kerültek kiadásra, hanem egy minősítő megmérettetés. Itt többen is lehetnek "jók a jobbak között". Tulajdonképpen a zsüri azt értékeli, hogy aki megfelel egy követelményszintnek, megkapják minősítő oklevelüket. Ha többen kiválóak a korosztályukban, akkor többen vehetnek át arany, vagy éppen ezüst és bronz minősítéseket tartalmazó okleveleket. (A többiek pedig emléklapot tehetnek el a családi archívumba.) Úgy is lehet mondani, hogy ez egy nemesebb versengés, ahol nem egymás ellen küzdenek a szereplők, hanem közösen a jobb énektudásárt. Másrészt saját maguk megmérettetése történik. Ez mindenképpen tanulságosabb, és több sikerélményt ad, mint egy kieséses rendszerű vetélkedés. Így minden résztvevő tudja, hogy honnan hová kell fejlődnie, és ehhez a bírálóktól, de legfőképpen oktatójuktól segítséget is kapnak. 
     A képek a rendezvényről tudósítanak. 
Tudósítónktól - Foto: Jobbágy Éva  
.
.
www.retsag.net
©Copyright
E-mail
Webmester
<vissza
^fel-